Dragnea: Abordarea lui Grindeanu in privinta conditionarii lui Iohannis pentru desemnarea premierului e incorecta si necinstita

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 14 iunie 2017, 23:29 Actualitate | Politic

Liderul PSD, Liviu Dragnea, a declarat miercuri, la finalul sedintei Comitetului Executiv National, ca este o abordare "incorecta si necinstita" din partea premierului Sorin Grindeanu sa afirme ca demisioneaza numai daca presedintele Klaus Iohannis il asigura ca va desemna un nou premier din randul social-democratilor, in conditiile in care seful statului nu poate fi conditionat astfel, porivit news.ro.

"Prima data domnul Sorin Grindeanu a spus ca va respecta decizia CEx-ului, dar nu a mai ramas in sala sa vada care este acea decizia, dar ca isi va da demisia, o va pune pe Facebook a spus sau o va publica si ca i-o va trimite presedintelui Klaus Iohannis doar daca presedintele Iohannis confirma ca va pune prim-ministru de la PSD", a afirmat Liviu Dragnea.

Presedintele PSD a mai spus ca abordarea premierului Sorin Grindeanu este "necinstita si incorecta". "In ceea ce priveste conditionarea presedintelui Iohannis, cred ca este o abordare incorecta si necinstita din partea domnului Grindeanu pentru ca presedintele Romaniei, in opinia mea, nu poate fi conditionat si cred ca este un joc din care sper sa iasa, spunand in acelasi timp ca va respecta decizia Comitetului Executiv National si practic trebuie sa respecte si decizia colegilor de la ALDE", a subliniat Liviu Dragnea.

Liderul PSD si-a exprimat increderea ca presedintele Klaus Iohannis va tine cont de noua propunere a coalitiei in privinta desemnarii noului premier.

"Presedintele Iohannis nu cred ca nu va tine seama de o propunere a coalitiei, pentru ca eu sunt  absolut convins ca am depasit perioada de dupa alegeri si presedintele Iohannis, ca si noi, nu intentioneaza sa genereze sau sa provoace o criza politica", a conchis Liviu Dragnea.
























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

3004 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 14 iunie 2017, 23:51)

    Mos Andrei [utilizator]

    Cand am iesit noi in strada in iarna saptamani la rand nu a vrut sa-l dea jos. Acum nu mai poate scapa de el.
    Karma!
  • +5 (5 voturi)    
    Hai ca deja frizati absurdul. (Miercuri, 14 iunie 2017, 23:53)

    Andradda [utilizator]

    Eu zic sa mergeti toti jurnalistii la culcare si, maine , cu mintea limpede, n-aveti decat sa faceti un rezumat.

    Daca o sa continuati sa scrieti cate un articol pt fiecare minciuna a lui Dragnea, pt fiecare inbeptie a lui Tariceanu sau pt fiecare scancet al lui Grindeanu, o sa bateti recordul la batutul apei in piua!
  • +3 (3 voturi)    
    cine striga (Miercuri, 14 iunie 2017, 23:55)

    kostel [utilizator]

    tu indraznesti sa vorbesti de corectitudine si cinste si onestitate? mars de aici
  • +3 (3 voturi)    
    dracnea minte mai rau si mai prost decat pontache (Joi, 15 iunie 2017, 0:04)

    MarianPConstantin [utilizator]

    "presedintele Iohannis, ca si noi, nu intentioneaza sa genereze sau sa provoace o criza politica". Pai bai penalule, tocmai tu si celalat derbedeu de la ALDE, pe nume Tariceanu, ati creeat aceasta criza politica. Ce sa mai provoace Iohannis??? In plus, ce-i garanteaza lui Iohannis ca noul guvern propus de voi va rezista mai mult de 6 luni???
  • +2 (2 voturi)    
    Romania cere DEMISIA lui LIVIU DRAGNEA !!! (Joi, 15 iunie 2017, 0:26)

    DanProdan1 [anonim]

    Romania cere DEMISIA condamnatului Penal Liviu DRAGNEA tin toate functile Publice & Partid !!!

    Sorin Grindeanu este in mod legitim ales si confirmat de Presedintele al Romaniei Klaus Johannis in numele Poporului Roman . Premierul va continua mult si bine functia de Prim Ministru cu sau fara sustinerea unei part corupte din interiorul PSD . Ministri inpus de condamnatul pro Rus (Liviu Dragnea & C.P: Tariceanu ) poate pleca acasa dupa ce nu au reusit sa scoata OUG 13 si sa faca Fondul de Investitii pentru clientela personala a lui Liviu Dragnea .

    Inculpatul Penal Calin Popescu Tariceanu poate la fel sa plece alaturi de Liviu Dragnea .

    Sa nu uitam : Guvernul al Romaniei nu sta in doi inculpat Penali asadar dute in fata Sorine ,apeleaza la Victor Ponta si inlocuieste Ministri plecat din Guvern la comanda lui Liviu Dragnea .
  • 0 (0 voturi)    
    Dragnea greseste cu propunerea (Joi, 15 iunie 2017, 0:26)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,necinstita" a lui Grindeanu catre Iohannis.
    Este dreptul lui Grindeanu (chiar exclus din PSD, dar ,,ramas politician" de stanga), sa propuna lui Iohannis sa fie numit un nou premier de la PSD (chiar si fara acordul lui Dragnea). Dar desigur este si dreptul lui Iohannis sa refuze, cum este si normal.
    Dragnea poate folosii ,,Motiunea de Cenzura". Nu are nevoie neaparat de demisia lui Grindeanu.
  • 0 (0 voturi)    
    evaluare facuta de un puscarias (Joi, 15 iunie 2017, 0:50)

    optiunea-2 [utilizator]

    care a fost prins cu lingouri de aur in seif... mafie de mafie!

    vilcov in loc sa fie in puscarie vreo 15 ani, el face evaluari de guvern... este inimaginabil... sfideaza orice urma de bun simt! ultima solutie - inc'o revolutie! adevarata!