Grindeanu i-ar fi cerut lui Dragnea sa demisioneze de la sefia PSD - surse

de Red. Politic     HotNews.ro
Miercuri, 14 iunie 2017, 21:07 Actualitate | Politic

Grindeanu si Dragnea
Foto: AGERPRES
Premierul Sorin Grindeanu i-a cerut lui Liviu Dragnea sa demisioneze de la sefia PSD, pentru ca el este cel care a numit ministrii si el este responsabil de performantele acestora, au declarat pentru HotNews.ro surse din PSD.

Potrivit surselor citate, Grindeanu le-ar fi spus in CEX liderilor PSD ca e dispus sa demisioneze, cu doua conditii: prima - daca exista garantii ca Iohannis va numi un nou premier tot de la PSD, conditie imposibil de de garantat de catre PSD-isti. A doua conditie: daca CEX isi asuma esecul guvernarii, sa demisioneze si Liviu Dragnea, cel care a propus echipa de ministri.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

9438 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    asta ii tare (Miercuri, 14 iunie 2017, 21:12)

    DrPepper [utilizator]

    Oricum vizita in USA a lui Iohanis efecte are!
    Dragnea vorba aia din Saw I

    -= GAME OVER =-
  • +12 (12 voturi)    
    Corect (Miercuri, 14 iunie 2017, 21:26)

    2right [utilizator]

    Corecta cererea. Ha! Haaa! La brutarie livache!
  • +6 (10 voturi)    
    bravo! (Miercuri, 14 iunie 2017, 21:27)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Nu am tinut niciodata cu PSD,mai nou nici cu un alt partid, dar incepe sa-mi placa de Grindeanu, ca are sange in putuca... Intradevar,grindeanu de la inceput, a declarat ca aceasta e guvernul lui, si raspunde in totalitate de activitea lui... Sa raspunda, si sa se duca la pescuit!
  • +4 (6 voturi)    
    iau crescut oo (Miercuri, 14 iunie 2017, 21:28)

    GeorgeT [utilizator]

    Ce or mai pune la cale alesii poporului ..
  • +6 (8 voturi)    
    off (Miercuri, 14 iunie 2017, 21:37)

    Cnut [utilizator]

    o sa ne trezim ca o sa iesim in strada pentru sustinerea lui Grindeanu...
  • +7 (7 voturi)    
    bun bun (Miercuri, 14 iunie 2017, 21:40)

    domnescu [utilizator]

    bine puctat, sa zica si de programul de guvernare marca Dragnea care baga Romania in faliment.
    s-a trezit mai onoarea in Grindeanu, dar bine ca s-a trezit macar un pic.
  • +6 (6 voturi)    
    haaa, haaa, haaa, haaa (Miercuri, 14 iunie 2017, 21:41)

    revo [utilizator]

    Absolut mortal! Chestia asta sigur vine de la Ponta, doar el e in stare de asa ceva, ca bietul Zgardeanu e vai de capul lui. Misto! Hai, drace, incurca-i bine!
  • +7 (7 voturi)    
    Circ din plin, paine mai incolo. (Miercuri, 14 iunie 2017, 21:43)

    g01an [utilizator]

    Circ. Nu sunt in stare de altceva.

    Daca problema este neindeplinirea programului de guvernare, sa demisioneze cine l-a conceput si il stie din scoarta in scoarta.

    Dar nici lui Grindeanu nu-i iau apararea, pentru ca este facut din acelasi aluat ca partidul care l-a "format profesional". Se merita.

    Iar noua ne trebuie cu totul alti oameni acolo, care sa fie interesati de rezolvarea problemelor reale cu care ne confruntam, in ordinea prioritatilor.
  • +7 (7 voturi)    
    Bătaie de joc (Miercuri, 14 iunie 2017, 22:23)

    Celbland [utilizator]

    Mai întâi, Dragnea anunță marile realizări ale guvernului, dezvoltarea nemaiîntâlnită a economiei, mărirea salariilor ce va să vină peste câțiva ani, că planul se implementează ireproșabil, iar apoi, brusc, vrea să demită guvernul, pentru incompetență, după o sumară evaluare.

    Grindeanu nu mai vrea să fie o marionetă și idiotul de serviciu, ca soluție intermediară, până își rezolvă Dragnea răfuiala cu justiția și cu poporul român.

    Dragnea e disperat, deoarece se aștepta ca poporul tembel să sară în sus de bucurie pentru minciunile privind marele salt înainte și, anesteziat, să nu mai bage de seamă că micul dictator de Teleorman pune pumnul în gura justiției, dă legi pentru ca el și gruparea lui criminală să aibă dezlegare la infracțiuni. Doar că Grindeanu i-a stricat planurile mărețe.
  • +5 (5 voturi)    
    Dezvăluiri (Miercuri, 14 iunie 2017, 22:36)

    Celbland [utilizator]

    Aștept dezvăluiri de la Grindeanu legate de presiunea și planurile făcute de Dragnea pentru a distruge justiția și a da legi pentru liberalizarea și legalizarea infracțiunilor funcționarilor publici.
  • +2 (2 voturi)    
    Nici aia din PSD nu stiu ce si cum ... (Miercuri, 14 iunie 2017, 23:02)

    CatalinGhe [utilizator]

    ... e clar ca acolo doar vreo 2 sau 3 din PSD si pseudo-liberalul de Calin au decis ceea ce s-a intamplat astazi !
  • +3 (3 voturi)    
    oare... (Miercuri, 14 iunie 2017, 23:03)

    astronaut [utilizator]

    de ce ''natura '', este conflictul intre dracnea si grindy ? nu de alta dar acum cateva zile 6-10 , era un guvern cu cea mai mare crestere economica din ue (5.6%) si ce ne mai bateam pe piept ! dintr-o data vine evaluarea indeplinirii programului de guvernare , facuta de (mister darius ) si surpriza , guvernul este handicapat cu nici 30% procent de indeplinire a programului ! revin cu intrebarea , care este ''pricina''conflictului dracnea & grindy !
    • +1 (1 vot)    
      intrebare retorica? (Joi, 15 iunie 2017, 2:31)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      "pricina" conflictului este bineinteles faptul ca nu s-a dat OUG pentru limita abuzului in serviciu cu o suma la care dracnea sa scape de problemele penale.

      dupa mirsavia ratata cu oug13 cred ca a fost intr-un stres continuu si acum simte ca i-a ajuns cutitul la os.
  • 0 (0 voturi)    
    Boala (Joi, 15 iunie 2017, 8:12)

    hamangiu [utilizator]

    Cred ca domnul Dragnea sufera de tulburari de memorie...pentru ministrii numiti de el sa raspunda altii..bunul simt nu face casa buna cu politica romaneasca.