Grindeanu, executat pentru ca nu a implementat masuri promise pentru anul viitor. Evaluarea facuta de Dragnea arata ca multe dintre masurile considerate neindeplinite au ca termen de implementare anul viitor

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 14 iunie 2017, 17:08 Actualitate | Politic

Evaluarea PSD
Foto: Captura RTV.net
Liderii PSD discuta la aceste momente evaluarea facuta de Liviu Dragnea guvernului Grindeanu. Romania TV a publicat raportul de evaluare privind implementarea programului de guvernare. Desi Liviu Dragnea a anuntat ca peste 60% dintre masurile din programul PSD nu au fost indeplinite, din documentul prezentat de RTV se vede ca multe dintre masurile considerate neindeplinite au de fapt ca termen de implementare inceputul anului viitor (2018).

De asemenea, la masuri neindeplinite se numara si Programul privind inzestrarea armatei pana in 2026/strategia de achizitii 2017-2020, in conditiile in care chiar PSD si liderul Liviu Dragnea au blocat programul si unele contracte de achizitii.

Una dintre masurile considerate neindeplinite este "Dezvoltarea capacităților de apărare ale UE și a Politicii Comune de Securitate și Apărare", o masura asupra careia guvernul Romaniei are impact zero.

Iata cateva exemple de masuri considerate neindeplinite, dar care au ca termen de aplicare anul viitor:

  • Reducerea TVA de la 20% la 18%  - termen de la 1 ianuarie 2018
  • Nicio taxă care să nu poată fi plătită online - termen  1 dec. 2018
  • Un singur formular pentru cei cu activități independente - termen: trebuie început din 2017 pentru a fi implementat la 1 ianurie 2018
  • 5 formulare pe an pentru IMM-uri - termen: trebuie început din 2017 pentru a fi implementat la 1 ianurie 2018
  • Din partea firmelor interacționează cu statul doar cei cu răspundere economico-financiară. Termen: Trebuie început din 2017 pentru a fi implementat la 1 ianurie 2018
  • Impozit 0% pentru venituri mai mici de 2.000 lei/lună, pentru salariați. Termen: Trebuie început din 2017 pentru a fi implementat la 1 ianurie 2018


Citeste aici raportul integral prezentat de Romania TV
























19453 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Carpele lui Dragnea (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:11)

    ady77 [utilizator]

    Hai cu anticipatele
    • +3 (3 voturi)    
      Un fleac ... (Miercuri, 14 iunie 2017, 18:22)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      dracul viu s-a ciuruit singur ...

      Pinocchio il sinucide pe Gepetto, ce frumooooos !!!!


      :::)))))))))))
    • -2 (2 voturi)    
      nu stiu daca e o solutie (Miercuri, 14 iunie 2017, 18:52)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Care e alternativa la PSD ?
      Cred ca de data asta vor lua mai mult de 50%.
  • +15 (15 voturi)    
    :-( (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:14)

    Marsak [utilizator]

    Nu inteleg cum am ajuns sa traim aceasta realitate !
    Este frustrant sa vezi cum oamenii care ar trebui sa aiba grija de Romania sunt prinsi cu treburi personale, cu smenuri si gainarii .....
    • +4 (4 voturi)    
      iti zic eu (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:46)

      student88 [anonim] i-a raspuns lui Marsak

      prin pasivitate! neducandu-ne la vot! Trebuie sa mobilizam prieteni, rude, cunostinte, si cu totii la vot! si daca atunci iese tot psd, atunci astia suntem, o natie de hoti, dar macar stim una si buna.
  • +11 (11 voturi)    
    Ne confundă cu votanții lor (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:15)

    reiand [utilizator]

    Cred că PSD-iștii ne confundă cu votanții lor. Altfel nu îmi explic de ce s-au mai deranjat să facă "evaluarea" aia", de parcă nu am realiza cu toții că problema lui Dragnea e că guvernul nu a dat încă liber la furat prin Fondul Suveran și nu a "rezolvat" problemele mafioților cu justiția.
  • +12 (12 voturi)    
    Mai bine ii reprosau ca n-are sapca (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:21)

    carapaccio [utilizator]

    Sau pantofi cu toc futurist.
    • +3 (3 voturi)    
      De fapt executat pentru ca n-a indeplinit (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:43)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui carapaccio

      gratierea si nu l-a scapat pe Liviu de abuzul in serviciu.
  • +7 (7 voturi)    
    Nicio taxă care să nu poată fi plătită online (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:21)

    Cetatean002 [utilizator]

    Ne cerem scuze, am citit "Nicio taxă să nu poată fi plătită online"
  • +7 (9 voturi)    
    Lui dragnea i se rupe de programu lu' peste (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:24)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Puscaria e ceea ce-l apasa si e in stare sa ne-o traga rau tuturor fara sa clipeasca . Dar si Grindeanu si-o merita, nu e decat un pacalici. Cum sa fi asa prost sa pui botu la vrajeala lui dragnea. Ce-o crezut ca ala chiar vrea sa-l faca mare?
  • +9 (9 voturi)    
    psd... (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:24)

    liviu_ [utilizator]

    are nevoie de un tap ispasitor pentru neindeplinirea promisiunilor curente si viitoare

    dracnea are nevoie de un exercitiu de forta sa isi consolideze puterea
    • +2 (2 voturi)    
      Grindeanule, iar n-ai sapca...! (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:40)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ce face acum Dragnea, e exact ca in bancul ala cu iepurasul si ursul...
    • -1 (1 vot)    
      evident (Miercuri, 14 iunie 2017, 18:54)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      dar, cine nu l-a lasat pe el sa fie prim ministru, ar trebui sa-si asume faptul ca Dragnea are acum pe cine sa dea vina :)
  • +10 (12 voturi)    
    mincinui (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:27)

    levierul [utilizator]

    Grindeanu executat pentru ca nu l-a scapat de mafiotul Dragnea de procesele penale.
    Restul e o minciuna.
    Doar asta ar trebui sa titreze ziarele si televiziunile.
  • +8 (10 voturi)    
    Restante (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:28)

    Radius [utilizator]

    0. Gratierea
  • +9 (9 voturi)    
    Si ce e de mirare ? (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:33)

    Susufler0 [utilizator]

    Cand am scris acum vreo trei-patru ore pe un forum ca Dragnea e o jigodie, mi-a fost banat cuvantul de "alint".

    PS. Ca sa nu mai patesc asa, ma abtin !
  • +7 (7 voturi)    
    loool (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:33)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cine se astepta la altceva de la niste mancatori de rahat ???
  • +4 (4 voturi)    
    OUG 13 nu a fost indeplinita... (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:45)

    yellowdog [utilizator]

    dinte stricat, te stim prea bine...
  • +9 (9 voturi)    
    Teatru PSD-ist (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:50)

    Andradda [utilizator]

    Totul e calculat pana in ultimul detaliu.
    Dragnea este la ora actuala sultanul Romaniei si nu pare deloc a da semne de slabiciune. Dimpotriva chiar, puterea lui pare sa se consolideze pe zi ce trece.
    O Romanie condusa de niste penali ca Dragnea si Tariceanu si de niste slugi obediente ca Firea, Vulguta, Codrin si Nicolicea.

    Iar romanii se uita apatic la acest circ abject.