UPDATE Premierul Sorin Grindeanu spune ca nu va demisiona si se asteapta la "o executie publica"

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 iunie 2017, 12:22 Actualitate | Politic

Sorin Grindeanu si Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Premierul Sorin Grindeanu a declarat, miercuri, la Palatul Victoria, intr-o discutie informala cu jurnalisti, ca nu i s-a cerut in mod direct demisia de catre liderul PSD, Liviu Dragnea, ci voalat, insa altii i-au cerut acest lucru in mod direct, potrivit news.ro. Totodata, premierul a afirmat ca nu va demisiona si ca se asteapta la "o executie publica".

In cadrul discutiilor, premierul Sorin Grindeanu a afirmat ca unii ministrii se simt "jenati" de situatia actuala si ca se asteapta ca unii dintre membrii Executivului sa demisioneze daca li se cere acest lucru, dar ca va gasi "imediat inlocuitori pentru acestia".

Totodata, premierul a afirmat ca nu a vazut pana acum evaluarea pe care conducerea PSD a facut-o in ceea ce priveste membrii Guvernului si subliniat ca "Guvernul nu este al CEX, ci al Romaniei".

El a sustinut ca nu isi doreste ca PSD sa plece de la guvernare si ca va avea o pozitie publica dupa terminarea sedintei Comitetului Eexcutiv al PSD de miercuri dupa-amiaza.

Grindeanu spune ca nu va demisiona, sustinand ca "ideea CEx este de a arata ca masurile din programul de guvernare nu au fost luate".

Premierul s-a aratat optimist in discutia cu jurnalistii.

Liderii PSD se reunesc miercuri, de la ora 16.00, la Palatul Parlamentului, in sedinta Comitetului Executiv National pentru a stabili ce decizie iau cu privire la retragerea sprijinului politic pentru Guvernul Grindeanu, in conditiile in care presedintele PSD, Liviu Dragnea, i-a cerut prim-ministrului sa demisioneze.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

25416 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    Singurul lucru bun (Miercuri, 14 iunie 2017, 12:32)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    pe care l-ai facut kashi prim sinistru schimonosel
  • +18 (20 voturi)    
    "curajul" (Miercuri, 14 iunie 2017, 12:41)

    nahir [utilizator]

    "ca si prim ministrului" dragnea paturica, iese din ce in ce mai mult in evidenta.
    eroul in lupta (impotriva cui?) pentru bunastarea poporului roman (poate ca doar prin reprezentantii sai), a avut asa, o jena si atunci, si-a pus trepadusii pupincuristi sa-i cerea ei demisia lui grindescu. ca el era ocupat. cu ganditul la binele natiei si la distrugerea spionilor sorosisti, care vor raul tarisoarei noastre.
  • -37 (37 voturi)    
    Deci avem guvern tehnocrat :)) (Miercuri, 14 iunie 2017, 12:58)

    Magdalena ValentinaFeru [anonim]

    Unde Primul Ministru declara ca nu are nevoie de control sau sprijin politic.
    Pai , a venit din cer ? Si fara sprijin parlamentar , cu ce se ocupa ?
    Scuze penibile.
    • +21 (21 voturi)    
      please fatuco sau du-te tare (Miercuri, 14 iunie 2017, 13:02)

      sorvas [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      Pai in conceptia ta sau a PSDului, sprijin politic inseamna sprijinul lui Dragnea si mafiotilor apropiati lui ? Cati corupti sa fie in PSD, oare toti aia care au ajuns sa conduca partidul sunt toti apropiati mafiotului de teleorman? Poate mai sunt oameni cu Cohones care vor binele PSD ului si al tarii. Drept este ca lui Grindeanu i-au crescut Cohones. Cine il indruma, cine-i sopteste, o face bine.
      • +1 (1 vot)    
        exista oameni integrii in PSD (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:36)

        Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

        cam atatia cati au ajuns pe marte pana acuma
    • +8 (10 voturi)    
      Ciolos Revine, si Hamsterul il Sustine (Miercuri, 14 iunie 2017, 13:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      vei vedea !
      • +1 (1 vot)    
        Daca tu crezi asta (Miercuri, 14 iunie 2017, 17:36)

        Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        nu ai inteles nimic din ce a facut Ciolos
    • +19 (21 voturi)    
      Ce te oftici pt ca lui Grindeanu nici nu-i trece (Miercuri, 14 iunie 2017, 13:08)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      prin gand sa-i rezolve agenda personala lui Dragnea,la care s-au inhamat ditamai Parlamentul, CCR si aproape toata mass-media !

      PS. "Magdaleno, sa spui drept..."!
    • +20 (20 voturi)    
      Tanti Magdalena (Miercuri, 14 iunie 2017, 13:15)

      -dan [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      Tehnocrat ar insemna ca este specializat si consacrat intr-un domeniu. Daca matale, de exemplu, pui spatiu intre cuvant si virgula, nu poti fi tehnocrat in ale redactarii.

      Asadar comentariul: „emană duhoare de dihor securisto-comunist”(CTP)
    • +3 (3 voturi)    
      Auzi bre, (Miercuri, 14 iunie 2017, 16:02)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      canta la alta masa! Vezi ca e un loc liber in trupa lu' Floricica Dansatoarea...
  • +12 (12 voturi)    
    Grindeanu cand a acceptat postul de PM (Miercuri, 14 iunie 2017, 13:16)

    Susufler0 [utilizator]

    stia (fara sa-i fi spus neaparat Dragnea) ca va trebui sa lucreze si la agenda personala a acestuia, dar nici prin gand nu-i trecea ca o sa i se ceara sa plece pt ca nu a rezolvat-o, cererea fiind mascata prin niste nerealizari ce apartin Olgutei Vasilescu, aceasta veritabila manivela, in tandemul de biela-manivela ce-l formeaza cu Liviu !

    PS. E tanar, vede cum se iroseste Ponta, de ce ar vrea si el sa se iroseasca pe gratis ! :)

    PPS. Licitati, baieti ! ;)
    • +3 (3 voturi)    
      ponta s-a irosit pe gura lui (Miercuri, 14 iunie 2017, 14:51)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      dar grindeanu pare alt aluat si s-ar putea sa nu fie
      foarte psd izat, spre binele lui si al Ro; asa ca te lupta,
      dl grindeanu deoarece nu esti singur, poporul mocneste!
  • -7 (9 voturi)    
    astia de scriu despre schimonosel (Miercuri, 14 iunie 2017, 13:56)

    Mircea1978 [utilizator]

    ... n-or fi postacii PSD-ului?
    I-o fi activat careva....
  • +1 (1 vot)    
    Noi pentru ordonanta 13 am venit, tovarasi! (Miercuri, 14 iunie 2017, 20:40)

    soundtrack [utilizator]

    N-am reusit in formatia asta, facem alta!
    Lasa paduchii sa voteze si sa ne legitimeze!