Ora 16:00: Comitetul Executiv al PSD se reuneste pentru a discuta retragerea sprijinului politic pentru Guvernul Grindeanu. Primul ministru si-a anulat programul oficial de miercuri

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 14 iunie 2017, 10:00 Actualitate | Politic

Grindeanu si Dragnea
Foto: AGERPRES
Liderii PSD se reunesc miercuri, la ora 16:00, la Palatul Parlamentului, in sedinta Comitetului Executiv National, pentru a discuta retragerea sprijinului politic pentru Guvernul Grindeanu, in conditiile in care presedintele PSD, Liviu Dragnea, i-a cerut in ultimele zile de 3 ori primului ministru sa demisioneze, iar acesta a refuzat. Comitetul Executiv al PSD, forul de conducere al partidului, este format in majoritate din oameni fideli lui Liviu Dragnea.

Ora 10:50: Sorin Grindeanu si-a anulat, miercuri, participarea la reuniunea Consiliului national pentru pregatirea preluarii de catre Romania a presedintiei Consiliului UE, a confirmat oficial Biroul de presa al Guvernului.

Ora 10:17: Sorin Grindeanu si-a anulat programul oficial de miercuri, urmand sa participe doar la sedinta Comitetului Executiv National al PSD, scrie News.ro, citand surse guvernamentale.

Sorin Grindeanu a refuzat marti cererea lui Liviu Dragnea de a demisiona din functia de premier, au declarat surse din PSD. Cei doi s-au intalnit marti dupa pranz, aceasta fiind cea de-a treia intalnire din ultimele zile in care seful PSD i-a cerut premierului sa demisioneze.

Grindeanu i-ar fi transmis ieri lui Liviu Dragnea ca nu demisioneaza nici ieri si nu va demisiona nici astazi, chiar daca forul de conducere al PSD, Comitetul Executiv (format in majoritate din fidelii lui Dragnea) ii va cere acest lucru.

Mai mult, Grindeanu i-ar fi spus marti lui Dragnea ca in cazul in care PSD vrea sa inlocuiasca mai multi ministri sau ii va determina sa demisioneze, el va propune imediat inlocuitori pentru acestia.

In timpul discutiei de marti, Liviu Dragnea nu ar fi facut nici o referire la o eventuala motiune de cenzura impotriva Guvernului, ca solutie de ultima instanta pentru a scapa de premier.

Precedentele doua cereri de demisie i-au fost adresate fata in fata de Liviu Dragnea lui Sorin Grindeanu sambata seara si luni seara.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

15981 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Si se va transmite Live (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:11)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    pe contul FB al lui Dragnea, presupun.
  • +18 (20 voturi)    
    14 Iunie 2017 - Zi Istorica : (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:12)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Ziua Imploziei P$D - Ciuma Rosie !

    Doamne - Ajuta !
  • +6 (8 voturi)    
    "nu mai e hirtie pentru impachetat carnea" (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:17)

    IancuJianu [utilizator]

    "O luăm in mână, o luăm in mână..."
  • +14 (16 voturi)    
    PSD = ar trebui desfiintat (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:20)

    stirilibere [utilizator]

    Ce fac ei de cand sunt la putere..., au scopul de a submina interesele Roamaniei, de a ştirbi unitatea şi indivizibilitatea, suveranitatea sau independenţa statului; aservira faţă de o putere străină (Austro-Ungaria, Rusia, & Turcia), desfăşurarea unei activităţi ostile împotriva securităţii naţionale.
  • +12 (14 voturi)    
    Tatucul atotputernic sau PSD conduce Romania? (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:31)

    pedepsitorul [utilizator]

    PSD are ocazia sa ne spuna daca vremea Dictatorilor a trecut!

    Dispariatia PSD se semneaza astazi!
  • +10 (12 voturi)    
    Excelent dle Grindeanu! (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:33)

    jackalphonse [utilizator]

    Nu ca de maine vom fi cine stie ce, dar ceva se schimba.
  • +9 (9 voturi)    
    le-a dat ordin... (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:34)

    unualibro [utilizator]

    Voiculescu din parnaie
  • -9 (17 voturi)    
    iese cineva in strada? (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:35)

    king david hotel [utilizator]

    sa apere democratia si pe Grindeanu? Spontan, desigur!
    • +10 (10 voturi)    
      mazeta e la Sochi ? (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      esti in locul lui ?
    • +4 (4 voturi)    
      Va fi dat jos democratic ... (Miercuri, 14 iunie 2017, 13:34)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      ... so, nu ai ce sa aperi. Plus ca noi iesim numai daca suntem platiti de Soros. Inca mai avem masinile de facut bani falsi, drogurile si armele de la Ratiu, de pe vremea mineriadelor.
  • +15 (19 voturi)    
    Noaptea mintii (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:40)

    Soljenitin [utilizator]

    Parca il vezi pe Dragnar ca iese in Piata Victoriei si incepe sa strige impotriva guvernului :)))))
    • +11 (11 voturi)    
      Cu o insigna #rezist pe piept (Miercuri, 14 iunie 2017, 12:08)

      tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ...ar fi de coma :))
  • +14 (18 voturi)    
    P$D Ciuma Roshie Produce Instabilitate (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:40)

    un domn [utilizator]

    chiar Nu ii putem duce in Ilegalitate ? un expert in drept penal e bine venit pe Forum pentru a ne indruma cum putem incrimina P$D
    • -16 (20 voturi)    
      Nu,dar putem sa te incriminam pe tine (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:36)

      Magdalena ValentinaFeru [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Pentru declaratii si instigari de ordin extremist care aduc atingere ordinii constitutionale .
      • +3 (3 voturi)    
        aici e Opera Ta ? (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:51)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

        nu am pricept un cuvant,,idee din supa de cuvinte insiruita de tine http://magdalenavalentinaferu.blogspot.ro/2017/06/codruta-nu-uita-noi-suntem-departea-ta.html

        sintetic, ce naiba ai vrut sa transmit acolo ? aici pe Hotnews am inteles !
      • +7 (7 voturi)    
        ordinea constitutionala (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:59)

        -dan [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

        pai si ce facem cu ordinea constitutionala, acum, cand am ajuns sa fim condusi de hoti si derbedei?
      • +2 (2 voturi)    
        doamna (Miercuri, 14 iunie 2017, 13:16)

        Non [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

        esti complet pafarista... Faptul ca stii sa pui virgulele la locul lor nu te camufleaza...
      • +2 (2 voturi)    
        Am inteles .. (Miercuri, 14 iunie 2017, 13:38)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

        ...vrei sa fi bagata in seama pe bloguletul tau. Ok, spune-i lui dracnea sa-ti dea like-uri.
      • +1 (1 vot)    
        Doamna, privitul la A3 dauneaza grav sanatatii (Miercuri, 14 iunie 2017, 15:02)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

        Mintale.
        unde vezi atingerea ordinii constitutionale? In afara demersului unui condamnat penal de a schimba guvernul Romaniei dupa modul in care evolueaza un proces penal?
      • +2 (2 voturi)    
        stimata doamna Feru (Miercuri, 14 iunie 2017, 15:38)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

        cand le doresc ca sediul din Kiseleff sa se transforme in Colectiv 2, cu usile blocate, in timpul sedintei de partid cu prezenta integrala, asta poti numi instigari extremiste.

        asa ca lasa bietul om in pace ca este nevinovat, sunt multi dementi (ca mine) care isi doresc altele

        iar partea a 2-a este ca ma doare in **r de crezi dumneata ca aduce "atingere ordinii constitutionale".
    • +1 (1 vot)    
      ii putem duce in Ilegalitate ? (Miercuri, 14 iunie 2017, 14:28)

      Mardohew [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      citeste pe google revolutia recenta din Islanda
  • +11 (13 voturi)    
    COSA NOSTRA TELORMAN (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:46)

    zapciu [utilizator]

    Cand vad sceneta asta de doi bani mi-aduc aminte de filmele cu mafioti cu Dragnea in rolul Nasului inconjurat de Consilieri. Sedintele astea psd-iste seamana cu Conclavurile mafiote.. In Romania Statul e in slujba Mafiei .
  • +1 (11 voturi)    
    momentul (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:50)

    levierul [utilizator]

    Ar cam trebui sa iesim in strada pentru Grindeanu. Suna airea, dar Dragnea e cel care trebuie sa plece. Grindeanu nu a dat ordonanta 13
  • +6 (8 voturi)    
    alegeri anticipate (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:51)

    rco [utilizator]

    ca altfel nu scapa romania de cuplul de mafioti dragnea/tariceanu

    ... cu toate ca lumea ii voteaza din nou...
    • 0 (0 voturi)    
      alegeri anticipate (Miercuri, 14 iunie 2017, 14:33)

      Mardohew [utilizator] i-a raspuns lui rco

      ... cu toate ca lumea ii voteaza din nou...vor castiga cu 70%
  • -8 (12 voturi)    
    SITUATIA P S D (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:10)

    jidanul [utilizator]

    Nu Grindeanu e problema si schimbarea intregului guvern nu este solutia. Problema o reprezinta anumiti ministrii, care dupa 5 luni nu are rost sa-i schimbi dar, in schimb trebuie avertizati in mod serios sa intre "in priza" si sa lucreze pentru implementarea programului de guvernare. Un exemplu este ministrul finantelor, Viorel Stefan, care trebuie bagat "in priza" sa achite obligatiile financiare ale Statului Roman catre proprii concetateni, de exemplu sa achite in regim de urgenta Titlurile de Plata emise de ANRP, cum au facut-o si predecesorii lui, deoarece, intarzierea este extrem de mare in "accelerarea si finalizarea" acestei probleme. Aceasta intarziere a produs deja, victime si produce dezastre si daca continua, va produce catastrofe. Sunt romani care au decedat, sunt romani batrani a caror sanatate si viata este pusa in pericol datorita acestei tergiversari si intarzieri extrem de mari.
  • +12 (14 voturi)    
    OM DE NIMIC > la racoare cu tine (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:22)

    HozanDan [anonim]

    Omul asta daca crede ca se poate juca cu Romania, greseste! Cum sa ai tupeul sa iti bati joc de o tara ?! Scursura asta ar da tara peste cap daca ar putea; Si pentru ce? Pentru ca el sa fie salvat de la racoare.. incredibil !!


    Mare zi o sa fie cand o sa intre la puscarie.. abia astept !!
  • +16 (18 voturi)    
    Dizolvare parlament URGENT (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:30)

    tiberius_p [utilizator]

    Asa ceva nu se poate!!! Partid majoritar sa-si saboteze propriul guvern din motive total necunoscute si totusi foarte cunoscute...pentru ca nu a respectat agenda ascunsa a partidului de a sabota lupta anti-coruptie pentru ca penalii din parlament sa-si pastreze libertatea si privilegiile.

    Asta nu e parlament, este un grup infractional organizat in adevaratul sens al cuvantului fara nici o aluzie figurativa, la cel mai inalt nivel al societatii.

    JOS PARLAMENTUL!!! DIZOLVARE, NU RESTAURARE!!!
  • -8 (10 voturi)    
    Adica Sursa voastra e Grindeanu? (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:30)

    Magdalena ValentinaFeru [anonim]

    Daca intalnirile au avut loc "fata in fata" , asta implica faptul ca doar ei doi stiau de aceste cereri.
    Cum Dragnea nu vad de ce ar disemina asa informatii in presa , nu ramane ca sursa decat Grindeanu.
    Pai , daca sursa voastra e Grindeanu , e frumos .
    • +4 (4 voturi)    
      cat plateste P$D azi per postare ? (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      o stiuca prinsa de Dragnea ? o vacanta la domeniul din Alexandria ?
    • +4 (4 voturi)    
      Wow, ce deductie logica :) (Miercuri, 14 iunie 2017, 12:18)

      Empire00 [anonim] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      Adica nu poti sta fata in fata daca sunt oameni in jur? Sau ai confundat cu expresia "intre 4 ochi"?
    • +1 (1 vot)    
      Pai e la fel de frumos ... (Miercuri, 14 iunie 2017, 13:42)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      ... cum ti s-a parut cand Grindeanu a fost pus premier. In plus, daca sunt minciuni, de ce te tot agiti pe-aici, so.. fuguta la bloguletul tau si stai acolo.
  • +9 (9 voturi)    
    eu i-as baga pe toti intr-un tomberon (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:41)

    mnicku [utilizator]

    si i-as duce la ghena DEFINITV

    astia isi bat joc de tara sau guverneaza.........///....
  • +4 (4 voturi)    
    psd nu moare, doar se transforma (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:48)

    jackalphonse [utilizator]

    Si sa nu ne asteptam la minuni, asa ca mai incet cu optimismul.
    Felicitari lui Grindeanu pentru faptul ca rezista atacului.
  • +5 (5 voturi)    
    Iosif Vissarionovici Dragnea (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:49)

    lasa [utilizator]

    Poate asa vor intelege si hard core-ul PDS cine e acest personaj,
    Adica numai EL conteaza, nu mai conteaza guvern, exercitiu financiar, strategii nationale, El si Bombonica (sa n-o uit pe Olguta)
    Cum se mai poate intampla in Romania asa ceva? In 2017. Degringolada politica, criza iminenta si ei se joaca de-a soarecele si pisica.
    ALEGERI ANTICIPATE si cei vinovati de subminarea economiei nationale, la parnaie!
    In rest, sanatate!
    • +1 (1 vot)    
      Din pacate ... (Miercuri, 14 iunie 2017, 15:00)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      nu vor intelege , s-a vazut si la alegerile din Craiova , astia ar vota si un porc daca e propus de PSD ( si candidatul PSD-ului , acum devenit primar ,nu e departe de imaginea ramatorului )
  • +3 (5 voturi)    
    RETRAGEREA. (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:57)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Indiferent de culoarea politica, avem nevoie de un guvern stabil pentru Romania. Noul guvern incepuse sa se implice in problemele dificile actuale cu care ne confruntam si surpriza :se doreste inlocuirea acestuia !Un nou guvern va trebui sa reia totul de la ZERO.
    • +5 (5 voturi)    
      RETRAGEREA P$D din Romania (Miercuri, 14 iunie 2017, 12:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      din Viata Publica, din iunie 1990 au OTRAVIT Constant Spiritul Romanesc !
  • +4 (4 voturi)    
    Grindeanu a acceptat postul de Prim ministru (Miercuri, 14 iunie 2017, 13:03)

    Susufler0 [utilizator]

    stiind ca PSD e pe cai mari. A fost constient ca din aceasta postura va trebui sa indeplineasca si o parte din agenda personala a lui Dragnea, dar nicio clipa nu vrea sa paraseasca conducerea guvernului in conditiile pe care i le propune seful sau de partid ! Ar insemna o sinucidere politica, ori el vrea sa pastreze sanse de a mai insemna ceva in acest partid.

    PS. Eu am mai spus-o : Dragnea e prea chitros ! Poate ca alte "argumente" l-ar convinge totusi pe Grindeanu ca daca a pierdut in politica, a castigat in afaceri !
  • +1 (1 vot)    
    solutie pentru tara (Miercuri, 14 iunie 2017, 15:06)

    Mardohew [utilizator]

    cititi pe google revolutia din Islanda
    • +2 (2 voturi)    
      MOBILIZARE GENERALA !!! (Miercuri, 14 iunie 2017, 16:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mardohew

      am cautat ceea ce mi ai indicat; TREBUIE convinsi cel putin 5 milioane de romani s aiasa in Strada ! P$D sa Dispara !!!!

      P$D a Atentat la Siguranta nationala in 1990

      P$D a Orchestrat Jafuri sistematice la Economia Nationala din 1990 - culminand cu Epoca El Insusi de Burberry

      P$D a orchestrat Lovitura de Stat In Acea vara !

      P$D a promovat OUG 13 !

      ce ne mai lipseste ? sa ne predea la URSS ?