Dragnea i-a cerut demisia lui Grindeanu de cel putin doua ori: sambata si luni. De ce a refuzat Grindeanu

de Red. Politic     HotNews.ro
Marţi, 13 iunie 2017, 12:13 Actualitate | Politic

Grindeanu si Dragnea
Foto: AGERPRES
Liviu Dragnea i-a cerut lui Sorin Grindeanu sa demisioneze de doua ori in ultimele zile, potrivit unor surse din PSD. Prima data s-au intalnit fata in fata sambata seara, a doua oara luni seara. De fiecare data, Grindeanu a refuzat cererea lui Dragnea, spunand ca tara e stabila si ca "actul de guvernare nu poate fi condus de persoane dubioase", potrivit surselor citate.

Dragnea este extrem de nemultumit de faptul ca Grindeanu nu mai raspunde la comenzile sale politice legate de Justitie, dar si de diferite initiative economice si sociale. Mai multi lideri PSD, printre care Gabriela Firea si Niculae Badalau, au torpilat public guvernul Grindeanu. Dragnea s-a rezumat public la declaratii ironice la adresa premierului.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

50933 vizualizari

  • +68 (72 voturi)    
    Cine nu e cu noi ... (Marţi, 13 iunie 2017, 12:18)

    jhonnyfirst [utilizator]

    ... e impotriva noastra !!!
    Valabil chiar si pentru interiorul PSD !!!
    Greata.
    • +77 (81 voturi)    
      Tinta este Tudorel (Marţi, 13 iunie 2017, 12:54)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui jhonnyfirst

      Tinta lui Dragnea este Tudorel, care nu vrea sa puna prag mare si rapid la abuzul in serviciu... Dragnea e pestele din undita Justitiei care nu se lasa tras din apa.
      • +38 (40 voturi)    
        si a sa ex-nevasta... (Marţi, 13 iunie 2017, 13:45)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        ...care asteapta un prag mai mare, sa iasa libera si neprihanita din dosul zabrelelor...
    • +30 (32 voturi)    
      Acum vreo 10 ani nici Tariceanu nu s-a dat dus... (Marţi, 13 iunie 2017, 15:11)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui jhonnyfirst

      S-a chinuit Base vreun an sa-l mute, nici o speranta. Deci inseamna ca si Grindeanu poate sa-i dea cu tifla infractorului condamnat definitiv si viitor recidivist Dragnea, caruia ii dorim puscarie lunga, lunga de tot.
  • +58 (60 voturi)    
    dragneo! (Marţi, 13 iunie 2017, 12:29)

    bancheru83 [utilizator]

    pe cine vrei sa pui?sevil? allah e mare:))
    • +43 (45 voturi)    
      Cred ca asta e momentul cand Dragnea (Marţi, 13 iunie 2017, 13:53)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      Cred ca asta e momentul cand Dragnea, trebuie sa plece cu un sut in found din fruntea PSD!

      Un grup care accepta sef un condamnat penal, este un grup mafiot, nu un partid!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu pricepi, ... (Miercuri, 14 iunie 2017, 0:26)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        ... PSD n-are cum sa-l catapulteze cu un sut in dos pe Dragnea, cel putin nu pe teme de condamnari penale si relatii si afaceri de tip mafiot - toti cei din conducerea PSD, la orice nivel, sunt la fel.

        O sa-l ejecteze pt. ca a inceput sa strice la afaceri, nu pt. ca ii deranjeaza sa fie condusi de-un condamnat penal - cu un condamnat penal in frunte abia ce se simt la largul lor.

        Problema e alta. Nimeni din PSD nu va marai deschis la seful in functie. Toti, desi se vor scapati de Dragnea, nu vor misca un deget pana cand nu il trimit judecatorii la puscarie. Nimeni din PSD n-are apetit pt. risc, mai ales politic, si Dragnea tine in mana outele tuturor parlamentarilor PSD - doar i-a selectat personal pe toti.
        • +1 (1 vot)    
          Da da, cu retragerea sprijinului politic! (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:44)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Asta va face sa-si dea demisia din PSD

          Dupa demisie, se allege un Presedinte interimar pana la alegeri...



          Dar cand nu se mai poate face o diferentiere intre un om si un partid... atunci aceste solutii nu mai sunt luate in calcul...
    • +18 (22 voturi)    
      sa nu uitam (Marţi, 13 iunie 2017, 14:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      un amanunt pe care dragnea paturica nu-l mai baga in seama, tratand Romania ca pe mosia lui teleormaneana : primul ministru e numit de presedintele tarii, nu presedinbtele psd.
      cine stie, poate se lasa cu anticipate.
      • +2 (2 voturi)    
        si? (Marţi, 13 iunie 2017, 17:38)

        Cezy [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        nu cunoastem...anticipat, rezultatul?
    • +11 (15 voturi)    
      dA (Marţi, 13 iunie 2017, 14:53)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      Se viseaza Olguta PM?
    • +2 (2 voturi)    
      pai, (Marţi, 13 iunie 2017, 17:36)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      mai grav, Dan!
  • +30 (40 voturi)    
    Bietul Grindi... (Marţi, 13 iunie 2017, 12:32)

    vio7 [utilizator]

    Bai,asta traieste live bancul cu iepurasul:are si tigari,are si foc...dar nu are sapca!Dragnea ,Olgutza si Firea sunt ursul,vulpea si lupoaica...nu am gasit alta rima!Ma tem ca Grindi ia bataie grav...poate sa-si si trei sapci,tot o incaseaza!
  • +44 (46 voturi)    
    Livache iti tragi palme acum ca dupa ratarea (Marţi, 13 iunie 2017, 12:35)

    Susufler0 [utilizator]

    cu servila ta, nu ai avut suficient sange in tine sa o pui pe Carmenuta. Ce conta ca era de nota zero ! Te implicai tu mai mult pana invata si ea ce e ala un guvern si cu ce se ocupa el !
    • +44 (48 voturi)    
      of, of, mai,mai: cu poarta goala si da pe linga (Marţi, 13 iunie 2017, 12:54)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      vai de capul lui ratat

      DNA , nu vedeti ca a veti un client? Toti il vad nu voi il evitati --- afacerile Teldrum , ce naiba mai asteptati ca aveti dovezi gramada
      • +9 (11 voturi)    
        Sincer sa fiu, de data asta suspectez DNA (Marţi, 13 iunie 2017, 15:02)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        ca vrea sa-l agate cu TelDrum-ul, dupa ce isi creaza mai intai o plasa de siguranta si anume, dupa ce il incalta ICCJ, fie si pt un an, pt sase luni, chiar si pt mai putin, dar sa isi adauge in CV, pardon in cazier si una cu executare dupa una cu suspendare !
  • +39 (41 voturi)    
    Sa fie pe bune? (Marţi, 13 iunie 2017, 12:36)

    BEDE [utilizator]

    Sa fie chair o ruptura in P$D? Sau, cumva, doar se fac ca se lupta intre ei, cand, de fapt, se sustin totusi unii pe altii?
    Daca chiar sunt lupte in interiorul P$D, atunci unica solutie ar fi alegeri anticipate. Nu ar da bine, dar cum altfel? Ce guvern ar putea pune in practica programul de guvernare al lui Dragnea? Nu cred ca exista asaceva.
    • +9 (9 voturi)    
      Nu e bine! La Craiova nu s'au dus la vot! (Marţi, 13 iunie 2017, 15:19)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      dar au iesit in strada asta iarna contra PSD. Uite, cind sa'i dea jos, stau acasa!
      • +2 (2 voturi)    
        asta, (Marţi, 13 iunie 2017, 17:40)

        Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        apropos de anticipate!!!
  • +40 (42 voturi)    
    Daca demisioneaza Grindeanu (Marţi, 13 iunie 2017, 12:37)

    transalpinarum [utilizator]

    sper sa o faca in stil mare si sa traga dupa el tot rahatul asta de guvern... anticipate... si dupa, poeate-l iertam ptr OUG13
    • +33 (37 voturi)    
      Anticipate! (Marţi, 13 iunie 2017, 13:43)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Problema e ca discutam de poporul roman, care in imensa lui prostie voteaza tot PSD acum si pururea si in vecii vecilor.
      Ca numai PSD da ajutoare la toata lumea.
      NU e chiar PCR care dadea si serviciu si casa, el da numai ajutoare. Bune si astea ca nu mor de foame.
      Daca se poate si un mititel la mitinguri...sa traiasca!
  • +41 (43 voturi)    
    dracnea... (Marţi, 13 iunie 2017, 12:40)

    liviu_ [utilizator]

    pana nu distruge romania si/sau psd nu se lasa!
    • +30 (30 voturi)    
      n-am votat si nu votez P$D (Marţi, 13 iunie 2017, 13:48)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      dar macar sa lase guvernul asta sa faca o treaba, buna sau rea, sa se convinga lumea de ceva. Dar nici nu a apucat Grindeanu sa bage ceva viteza, ca hop, Dragnea vrea sa-i puna frina, sa ia el locul in pole position.
      • +10 (12 voturi)    
        n-ai inteles inca (Marţi, 13 iunie 2017, 15:26)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Treaba Guvwernului nu era sa faca ceva pentru RO ci pentru puscariabilii din PSD.
  • +40 (42 voturi)    
    Pai nu mai înteleg... (Marţi, 13 iunie 2017, 12:47)

    brifcor [utilizator]

    Daca Grindica i-a dat lu' DracNea demisia în alb (deci scrisa !!!), la ce i-o mai cere verbal ?
    • +38 (40 voturi)    
      E simplu (Marţi, 13 iunie 2017, 13:15)

      CrosmanStefan [anonim] i-a raspuns lui brifcor

      Demisia premierului nu se depune la seful de partid, ci la Presedintele Romaniei.
      • 0 (0 voturi)    
        pai si demisia unui Ministru ?? (Marţi, 13 iunie 2017, 22:17)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui CrosmanStefan

        nu ar trebui depusa la PM ?
        ce treaba are "Partidul" cu pozitia de Ministru (dpdv formal intreb) ?
        PM isi alege Ministrii si ii trece pe lista - catre el treb trimisa demisia
  • +50 (52 voturi)    
    S-a suit Firea in copac (Marţi, 13 iunie 2017, 12:49)

    George M. [utilizator]

    Cred ca s-a suit Firea in copac si crede brusc ca votul a 20% din bucuresteni sunt suficiente sa-i dea notorietate si putere sa schimbe prim ministri.....Ce ti-e si cu antenistii astia....acu o sa vedem cine detine de fapt puterea in Ro.
    • -5 (15 voturi)    
      Ce legatura o avea sula cu prefectura? (Marţi, 13 iunie 2017, 13:50)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui George M.

      Adica primaria lu' Bucale cu primul ministru...
      • +12 (12 voturi)    
        Pai spune-i blondei (Marţi, 13 iunie 2017, 14:12)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        ca ea si-a dat cu parerea despre PM.
  • +45 (49 voturi)    
    Nu renunța Grindene ! (Marţi, 13 iunie 2017, 13:07)

    batmanss [utilizator]

    In ceasul cel din urma ,precum tâlharul păcătos , spală-ți păcatele. Capul sus !
    • +4 (4 voturi)    
      mda (Marţi, 13 iunie 2017, 16:14)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      caci, vorbind despre....dubiosi, si el e parte a categoriei.
  • +29 (31 voturi)    
    ordonanta 13 (Marţi, 13 iunie 2017, 13:38)

    levierul [utilizator]

    se pare ca Grindeanu chiar s-a opus ordonantei 13 si asta ii aduce sutul in cur
  • +28 (30 voturi)    
    #rezista (Marţi, 13 iunie 2017, 13:49)

    Pac-pac [utilizator]

    #rezista Grindeanule ca fiecare zi in care nu faci mare branza e mai buna pentru tara decat daca se apuca Dragnea de facut ce ii trece lui prin cap si prin suflet.
  • +34 (36 voturi)    
    duck fragnea (Marţi, 13 iunie 2017, 14:03)

    pragmatism [utilizator]

    Personal, am convingerea ca, de fapt, Dragnea doreste si are nevoie sa scape urgent de ministrul de justitie pt a-si rezolva dosarele penale. Cum nu-l poate remania doar pe Tudorel Toader pt ca ar fi mult prea pe fata ... s-a ales sa se dea jos tot guvernul. Indiferent de fumigenele aruncate ... nu ma poate convinge nimeni ca totul nu ar veni in siajul rezolvarii situatiei penale a lui Dragnea!!!
    • +6 (6 voturi)    
      duck fragnea, da! (Marţi, 13 iunie 2017, 16:31)

      skeptica [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      Dar totusi, de ce l-o fi pus Liviu pe Tudorel Toader ministru in primul rand? Ca doar nu l-o fi pus Grindeanu din proprie initiativa...
  • +18 (18 voturi)    
    ma intreb... (Marţi, 13 iunie 2017, 14:37)

    dan.c [utilizator]

    Cu cine naiba o tine Floricica Dansatoarea...

    Cu Dragnea... Cu Grindeanu...
    Ca si ea tot pentru stabilitate si respectarea votului romanilor a iesit in frig...
  • +5 (9 voturi)    
    Care e problema (Marţi, 13 iunie 2017, 15:02)

    hamangiu [utilizator]

    Grindeanu nu are nici in clin nici in maneca aere de Teleorman.....Banatu-i frucea...Teleormanu e coada ..tuturor statisticilor...romanii intreprinzatori sunt in strainatate au ramas la vot trei categorii ...pensionarii nostalgici...asistatii social si cei din stufoasa administratie de stat....suntem fara viitor...
  • +5 (7 voturi)    
    dragnea (Marţi, 13 iunie 2017, 15:04)

    zigot [utilizator]

    s-a adeverit, asa mic ai devenit; cu o subliniere: niciodata nu ai fost mare
  • +5 (11 voturi)    
    betia puterii (Marţi, 13 iunie 2017, 15:06)

    MinimaMoralia [utilizator]

    nu le da pace...cu toata majoritatea lor parlamentara si sustinere populara nu sunt in stare sa mearga pe o linie mai mult de 6 luni din care 2 au fost doar cu proteste!
    cine naiba i-a pus sa numeasca un guvern de incompetenti....dar ironia e ca acesti incompetenti au iesit bine la evaluare :)
    Daca mai rezista Grindeanu o saptamana se sparge P$D-ul! #rezist
  • +14 (16 voturi)    
    Grindeanu a retras OUG 13, NU DRAGNEA! (Marţi, 13 iunie 2017, 15:17)

    Maniu [utilizator]

    sunt gata sa ies in strada ca sa nu ne trezim cu Savil servila Turcia, Siria si alte bube prim ministru peste romani. Da, ati auzit bine, la nevoie, ies pentru Grindeanu.
  • -7 (9 voturi)    
    Haha! Io sunt persoana dubioasa (Marţi, 13 iunie 2017, 15:28)

    Lucian Ilea [utilizator]

    care o condus Romania in ultimii 20 de ani
    io accept cu mare bucurie sa fiu prim ministru
    facem democratie virtuala tva 10% ,toate taxele 10% pe 5 ani
    sa vina americanii sa vina alea 8 miliarde sa vina francezii sa vina parteneriatul strategic Franta-SUA-Romania
    ah scandalu continua ca la noi
    hihihi
    Apollo
  • +5 (5 voturi)    
    Grindeanu tre sa ramina neaparat. (Marţi, 13 iunie 2017, 17:22)

    Entiu [utilizator]

    Grindeanu tre. sa ramina.
    Iesim pentru el????
    Presedintele cred ca nu ar avea nimic de spus.. Ne trebuie un Prim Ministru cu coloana vertebrala si punctum!