Lia Olguta Vasilescu ar fi anuntat angajatii din Ministerul Muncii ca PSD va cere remanierea tuturor ministrilor, cu trei exceptii. Cei trei ar urma sa demisioneze pentru a-l determina pe Grindeanu sa plece - surse

de Red. Politic     HotNews.ro
Marţi, 13 iunie 2017, 11:31 Actualitate | Politic

Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, ar fi spus azi intr-o sedinta la minister ca Liviu Dragnea si conducerea PSD vor cere demisia tuturor ministrilor, cu exceptia a trei ministri loiali lui Dragnea, care-si vor inainta singuri demisiile in semn de proteste fata de faptul ca premierul Grindeanu nu vrea sa plece singur, au declarat surse din PSD pentru HotNews.ro.

PSD va justifica cererea de demitere a celor 24 de ministri prin faptul ca nu ar fi trecut evaluarea partidului.

Cei trei ministri care au trecut de evaluarea PSD si vor demisiona singuri ar fi Lia Olguta Vasilescu, Petre Daea si Carmen Dan, potrivit surselor citate.

Prin aceasta mutare de forta, Liviu Dragnea va incerca sa-i forteze mana premierului Grindeanu, care a refuzat in mai multe randuri sa demisioneze de la sefia Guvernului.

Nu e clar in acest moment daca retragerea sprijinului politic al PSD pentru cei mai multi dintre ministri il va determina pe Grindeanu sa demisioneze. Constitutia nu prevede ca un premier ramas fara ministri isi pierde functia.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

12859 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Mda, fata de circarii astia (Marţi, 13 iunie 2017, 11:36)

    MasP [anonim]

    Guvernul Ciolos parea din alta galaxie.
    • +11 (11 voturi)    
      chiar era din alt univers :) (Marţi, 13 iunie 2017, 13:55)

      alllx [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      astia de azi sunt cea mai mare scursura posibila, pana si cabinetele pontalaului erau geniale pe langa agaricii de azi
  • +19 (19 voturi)    
    si prosti (Marţi, 13 iunie 2017, 11:37)

    subcultura [utilizator]

    pai cand il pui pe dl Oaie in lista de ministri "competenti", cum naiba mai vrei sa faci combinatii si vrajeli politice?!
  • +17 (17 voturi)    
    Sa inteleg (Marţi, 13 iunie 2017, 11:37)

    dealucaragiale [utilizator]

    Ca Mulguta e urmatorul prim ministru?! Halal sa ne fie!
  • +11 (11 voturi)    
    mizerii de culise (Marţi, 13 iunie 2017, 11:39)

    Mawrkuss [anonim]

    mizerii de culise
  • +15 (15 voturi)    
    /// (Marţi, 13 iunie 2017, 11:39)

    hmara [utilizator]

    O isterica, diletant- nationalista, care habar nu are de nimic.
    Si una ca ea, conduce un minister asa de important.
    Vai de noi.
  • +11 (11 voturi)    
    Pai si doamna Sevil Shhaideh? (Marţi, 13 iunie 2017, 11:48)

    catalinmz [utilizator]

    Ochiul lui Dragnea
  • +14 (14 voturi)    
    Evaluarea PSD (Marţi, 13 iunie 2017, 11:50)

    buncrestin [utilizator]

    Foarte interesanta aceasta evaluare despre care toata lumea vorbeste dar nimeni nu stie ce contine. Cum au evaluat ei activitatea ministrilor si au ajuns la concluzia ca trebuie sa plece? Cine raspunde pentru ca, la numai jumatate de an, un intreg guvern este considerat incompetent chiar de catre oamenii care l-au promovat? Care sunt criteriile ce trebuiau indeplinite? Cum a "trecut evaluarea" tocmai Vasilescu, cea care a ratat princiapalul obiectiv pe termen scurt din programul de guvernare - adoptarea Legii Salarizarii cu efect de la 1 iulie 2017?
  • -5 (7 voturi)    
    Cum sa ramai in functie fara sprijinul majoritatii (Marţi, 13 iunie 2017, 11:54)

    Magdalena ValentinaFeru [anonim]

    La nevoie , se va depune motiune de cenzura , dar politic ,nu e nevoie .
    Cum iti promovezi proiectele fara sprijinul majoritatii parlamentare? Si pe cine mai reprezinti daca nu ai sprijinul celor care au fost votati in majoritate?
    Ce facem , dictatura personala in Romania?
    Politic - e mort fara sprijin parlamentar.Sta la Guvern si joaca Solitaire , ca altceva nu poate realiza fara Parlament.
    • +1 (1 vot)    
      Ai uitat? (Marţi, 13 iunie 2017, 13:11)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      Se cheama guvernare prin OUG!

      Dar va functiona pana cand Parlamentul le revoca dreptul de a da OUG, cum au facut cu Ciolos, parca? Atata doar ca Parlamentul mai pleaca si-n vacanta. Si atunci cam da voie la OUG ca altfel ii cheama de urgenta si le strica vacantele din Dubai/Maldive/etc.

      Altfel, Guvernul se va ocupa de "daily business" pana li se acreste. Fara proiecte/legi noi.

      Dar cat va dura aceasta situatie? Cred ca se pot cere alegeri anticipate din cauza asta, si atunci ce scor va lua PSD? Partid care-si da jos propriul guvern, la 6 luni de la investire?
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Marţi, 13 iunie 2017, 13:22)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      Si de vina sunt prostii care i-au votat, acum plătim cu toții pt ca in România voteaza toți analfabetii iar cei care cunosc cât de cât si ar fi putut alege răul cel mai mic , nu merg la vot.
      • +5 (5 voturi)    
        sincer (Marţi, 13 iunie 2017, 13:57)

        alllx [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

        o mai mare vina au cei care nu mers la vot decat cei care, in neputinta si prostia lor, au votat ciuma rosie
  • +2 (2 voturi)    
    xxxxl (Marţi, 13 iunie 2017, 11:55)

    XXXXL [anonim]

    via altii mai hamesiti ... cu multe neamuri ...
    • +1 (1 vot)    
      pai famiglie numeroasa , venituri mici (Marţi, 13 iunie 2017, 13:58)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui XXXXL

      asa ca fiecare trebuie sa ciupeasca ... pardon , sa-si bage mina pina-n cot in banii statului.
      .
      Odata ajung si ei la butoane si atunci parjolesc totul.
  • +4 (4 voturi)    
    pffff (Marţi, 13 iunie 2017, 11:55)

    liviu_ [utilizator]

    bai.... astia au ajuns sa fie prea comunisti chiar si pt China sau Koreea de Nord....
  • +4 (4 voturi)    
    Daca (Marţi, 13 iunie 2017, 11:58)

    andrei1232000 [utilizator]

    Grindeanu e destept, ii inlocuieste cu niste PSD-isti mai de doamne ajuta. Daca se poate din Ardeal (daca or fi PSD-isti pe acolo). Si daca e si mai destept, arunca la cos programul sultanului si face unul realist bazat pe investitii, il tine pe Toader la justitie, pe Daia la agricultura, o face pe Dubluta maturatoare pe mosia de la Alexandria, o trimite pe Carmen Dan inapoi secretara la Alexandria, pe Cuc in copac. Poate sa o tina si pe Sevil.
  • +5 (5 voturi)    
    Vai de capul lor de prosti..... (Marţi, 13 iunie 2017, 12:00)

    bancher [utilizator]

    cel mai efemer guvern din Romania...o tin din ian pana in iunie...parca si Petre Roman a dus-o mai mult (din dec. 1989 pana pe 15 iunie 1990, cand au venit minerii).
    Nu ma asteptam sa isi dea asa de repede cu stangul in dreptul...hai noroc si la mai mare!!
  • +2 (2 voturi)    
    pleaca Daea? (Marţi, 13 iunie 2017, 12:07)

    mrness [utilizator]

    Pacat... Mosneagul reusea sa ma faca sa rad in hohote de fiecare data cind deschidea gura.
  • +2 (2 voturi)    
    astia tot o forteaza aiurea (Marţi, 13 iunie 2017, 12:07)

    DanIonita1 [anonim]

    nu pot sa il debarce pe Grindeanu fara sa se ajunga la alegeri anticipate, unde ar luao in ..... Nici d.....u nu ar mai nominaliza un premier psd
  • +4 (4 voturi)    
    asa Volguto, (Marţi, 13 iunie 2017, 12:08)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    forjeaza-i bine, tuto !))))
  • +4 (4 voturi)    
    La PSD, ca la nimenea ! (Marţi, 13 iunie 2017, 12:57)

    Susufler0 [utilizator]

    Prima care daca nu-si dadea demisia trebuia demisa, este si prima care a luat nota 10 la evaluare !

    A facut legea salarizarii varza. A promis minuni oamenilor si apoi le-a amanat. Datorita ei, sub guvernare pesedista au iesit sindicalistii in strada, dar e cea mai sigura de postul ei.

    In schimb, putinii ministri seriosi din guvernul Grindeanu, "nu sunt buni de nimic" pt ca nu sunt in stare sa faca praf (in folosul lui Dragnea) proiectele de legi ce sunt de competenta lor !

    PS "Statul (de drept) sunt eu "! (apud Livache)