Olguta Vasilescu: Klaus Iohannis nu are niciun motiv sa retrimita legea salarizarii la Parlament. Chiar daca o retrimite, ea se va vota la fel

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 12 iunie 2017, 18:47 Actualitate | Politic

Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a declarat luni ca presedintele Klaus Iohannis nu are "niciun motiv" sa retrimita Parlamentului legea salarizarii unitare, iar in cazul in care acest lucru se va intampla, "ea se va vota la fel", potrivit Agerpres. "Singurul lucru care se poate intampla, dar pe care banuiesc ca nu il vrea presedintele Romaniei, este acela ca nu se va mai aplica de la 1 iulie si noi credem ca cei din administratia publica locala asteapta deja aceasta lege ca sa intre pe noua grila de salarizare, iar in ceea ce priveste motivele de neconstitutionalitate a legii cu exactitate ele nu exista", a adaugat ministrul Muncii.

Olguta Vasilescu afirma ca "Eu cred ca nu are niciun motiv sa o retrimita in Parlament. De altfel, noi pe zi ce trece demontam toate aceste minciuni, inclusiv ca s-au crescut salariile doar la demnitari si culmea este ca la demnitari scad si la toti ceilalti bugetari au crescut salariile. (...) Nu cred ca are niciun motiv sa retrimita Parlamentului legea inapoi. Chiar daca o retrimite ea se va vota la fel. Singurul lucru care se poate intampla, dar pe care banuiesc ca nu il vrea presedintele Romaniei, este acela ca nu se va mai aplica de la 1 iulie si noi credem ca cei din administratia publica locala asteapta deja aceasta lege ca sa intre pe noua grila de salarizare, iar in ceea ce priveste motivele de neconstitutionalitate a legii cu exactitate ele nu exista."

Lia Olguta Vasilescu a fost intrebata cu privire la anuntul Consiliului Superior al Magistraturii, care ii solicita sefului statului sa retrimita legea salarizarii in Parlament: "Din punctul meu de vedere, doar membrii Parlamentului au acest drept (de a solicita retrimiterea in Parlament a unei legi - n.r.), Avocatul Poporului si ICCJ. CSM este normal sa aiba aceasta pozitie avand in vedere ca in CSM sunt reprezentati procurorii in proportie de 50%. (...) Si judecatorul de judecatorie fata de judecatorul de tribunal sau fata de judecatorul de curte de apel au grade de salarizare diferite si sunt tot magistrati."

Consiliul Superior al Magistraturii a decis luni sesizarea presedintelui Klaus Iohannis in vederea retrimiterii legii salarizarii in Parlament, pentru a fi analizate mai multe amendamente.

CSM este de parere ca ar trebui analizate amendamentele privind diferentele de salarizare dintre judecatorii de la judecatorii si cei de la tribunale, aceleasi diferente dintre procurorii de la parchetele de langa aceste instante, dar si modul de salarizare a unora dintre angajatii auxiliari din cadrul instantelor si parchetelor.


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

5936 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    Din boxa acuzaților, la pâinea magistraților (Luni, 12 iunie 2017, 18:57)

    Un Nene [utilizator]

    Ciudate întorsături mai ia viața... Cel sau cea care o acuzai de delapidare și furt, sa ajunga sa îți hotărască salariul... Pe cine nu lași să moară...
    Iohanis știe bine că va fi revotata dar o va trimite pentru a arăta că e in opoziție cu parlamentul și a nu da vreun semnal greșit că a trecut de partea lor.
    • +11 (11 voturi)    
      Mulgutza (Luni, 12 iunie 2017, 21:50)

      Johny82 [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

      are o obsesie fata de Iohannis.Ea fiind o necizelata si needucata are ceva cu oamenii care dau o oarecare normalitate.Ea nu si-a revenit de la infrangerea lui Ponta si e o frustrata.Spune ca "ee si ce daca ne-o intoarce tot facem ce vrem noi".Primitiva asta din cate am inteles l-a amenintat si pe Grindeanu.Sa vedem unde ii va mai fi tupeul cand sare "Daddy" din schema.
    • +13 (13 voturi)    
      Belciugul in nas si repede la ferma de porci... (Luni, 12 iunie 2017, 22:02)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

      a infractorului condamnat definitiv Dragnea, unde i-ar sta tare, tare bine. Pana la Craciun face greutatea.
  • +29 (33 voturi)    
    Idiocracy (Luni, 12 iunie 2017, 19:08)

    tao980 [utilizator]

    Hoții, recte membrii Parlamentului, n-au nici un drept - decât acela de a fi judecați pentru jefuirea sistematică a țării din 90 încoace și de a primi pedepsele cuvenite pentru subminarea dreptului la o viață civilizată și normală milioanelor de oameni, care, culmea, îi votează în continuare tot pe ei ...
  • +34 (36 voturi)    
    Toapa asta nu s-a invatat (Luni, 12 iunie 2017, 19:18)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    ca, cel putin pentru ea, e mai bine sa taca? In orice limba, dar sa taca.
    • +13 (15 voturi)    
      Imi creste tensiunea... (Luni, 12 iunie 2017, 20:45)

      Calin02 [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      ... doar cand o vad pe individa asta.

      Si cand te gandesti ca astia sunt cei mai rasariti din PSD.
  • +27 (29 voturi)    
    cu alte cuvinte... (Luni, 12 iunie 2017, 19:47)

    liviu_ [utilizator]

    recunosc ca sunt niste dictatori notorii...

    mai mult legea salarizarii are o gramada de probleme, mai ales faptul ca toti salariatii de la stat o sa fie sclavi poilitici ca doar consiliile le stabilesc salariile in functie de bunul plac!
  • +18 (20 voturi)    
    Salarizare 0 (Luni, 12 iunie 2017, 20:00)

    Rarara [utilizator]

    Olgutzo, Olgutzo... la fatza care o ai...
  • +15 (17 voturi)    
    sa enumeram (Luni, 12 iunie 2017, 20:18)

    zigot [utilizator]

    olguta, firea acum, iar mai demult: plumb si
    andronescu,au tot cantat in struna bosilor psd ;
    au fost si altele dar fie imi scapa acum, fie au fost ceva
    mai discrete
  • +12 (14 voturi)    
    cu alte cuvinte (Luni, 12 iunie 2017, 20:45)

    pardalian [utilizator]

    va doare in cur de presedintele tarii care chiar a fost ales de majoritatea populatiei. Sa va mai aud acum ca vorbiti de binele poporului. Mai bine te faceai coafeza. Sictir!
  • +7 (9 voturi)    
    Intrebare (Luni, 12 iunie 2017, 21:30)

    sake31 [utilizator]

    Niciunul dintre ei -Iliescu, Nastase, Ponta, Dragnea,Firea, Vasilescu - nu pot fi suspectati de prostie. Pentru ca sunt inteligenti cu siguranta. Nu pot fi suspectati de asemenea de o cultura sau educatie economica.Si atunci ma tot intreb (si nu ajung la nici o concluzie) daca realizeaza discrepantele majore, (colosale, fatidice) intre viata "idilica" programata poporului roman prin minciuni fara acoperire si adevarata stare de fapt? Constientizeaza cu siguranta faptul ca indatoreaza generatiile inca nenascute, dar se pare ca putin le pasa! Pentru un castig politic efemer astia sunt mai rau ca Nero! Sa arda Roma!
  • +5 (7 voturi)    
    fix niciunul. (Luni, 12 iunie 2017, 21:47)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    si-ar strica relatia cu pezedul si vakanta estivala, tuto.
  • +7 (9 voturi)    
    Olguta (Luni, 12 iunie 2017, 21:52)

    Bazil [utilizator]

    vorbeste in franceza cu neamtul, ca nu prea stie. Il poti imbrobodi bine si semneaza legea ca primarul (Craiovei). In plus, faptul ca nu stie franceza ar putea fi un motiv extrem de serios pentru suspendarea lui. Intre timp, modificati legea astfel incat presedintele suspendat sa poate fi inlocuit cu presedintele odaii deputatilor sau cu primatul general al capitalei.
  • +2 (2 voturi)    
    Te doare capu' (Marţi, 13 iunie 2017, 9:09)

    Andra99 [utilizator]

    ...cum a ajuns matracuca asta a lui Vadim sa imparta salarii din banii tarii dupa bunul plac. Legea este un semnal clar pentru procurori: ne necajiti, va ardem la salar!
  • +1 (1 vot)    
    Proasta zilei! (Marţi, 13 iunie 2017, 12:35)

    ZoltanKiss1 [anonim]

    Deocamdata lasa la latitudinea presedintelui decizia pe care va lua privind majorarea salariilor la talharii corupti din actualul parlament si primariile spagare.Sa nu vorbesti in numele altuia ori,ai consumat din nou peste masura "Votca" ?