Liviu Dragnea: Daca ajungem la concluzia ca nu avem alta varianta decat schimbarea Guvernului, o vom propune si pe asta. Nu vreau sa ajungem la aceasta solutie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 12 iunie 2017, 0:01 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, duminica seara, ca nu este exclusa o schimbare a Guvernului in ansamblul sau, in cazul in care partidul va ajunge la concluzia ca acest lucru este necesar, Dragnea sustinand ca nu este o varianta pe care si-o doreste.

Intrebat daca este posibila schimbarea Guvernului, Liviu Dragnea a raspuns: "Inca nu stiu. Eu nu vreau sa ajungem la aceasta solutie (...) Daca o sa ajugem la concluzia ca n-avem alta varianta, o sa propunem si pe asta, dar eu nu vreau sa ajungem acolo", potrivit News.ro.

Dragnea a mai spus ca raportul privind evaluarea ministrilor va fi gata in aceasta noapte, iar "maine o sa lucram la conluzii". "Sunt multe domenii unde sunt probleme", a adaugat el.

Liderul PSD a precizat ca raportul de evaluare a activitatii Guvernului va fi facut public dupa ce va fi finalizat, adaugand ca la concluzii vor fi trecute si propunerile pentru eventualele remanieri: "Este evaluarea unui guvern care nu lucreaza pentru el, lucreaza pentru tara. PSD a mers in alegeri cu un program si romanii au spus ca acesta este programul pe care il vor (...) Pentru noi nu este important cine face parte din Guvern, ci ca programul sa fie pus in aplicare."

Pe de alta parte, liderul social-democrat spune ca la reuniunea Comitetului Executiv National al PSD este posibil sa nu se ajunga la schimbarea niciunui ministru: "In urma concluziilor o sa vedem: este nevoie sa ajungem la o schimbare a unor membri ai Guvernului? este suficient sa se adopte niste mecanisme administrative, de fluidizare a circuitului documentelor sau va fi nevoie de alte masuri? Va fi o discutie deschisa in Comitetul Executiv."

Intrebat si care va fi reactia partidului in cazul in care Sorin Grindeanu va refuza sa demisioneze, in ciuda unei eventuale decizii a PSD in acest sens, Dragnea a raspuns: "Nici n-am vazut unde e soba, unde e drobul de sare si vorbim de drobul de sare de cateva zile (...) Nu cred ca Sorin Grindeanu va proceda ca Radu Vasile. Nu cred ca se va ajunge acolo dar, repet, nu stiu daca se va propune lucrul asta."

"Oricine este calm in aceste zile, este un om destept. Cine este foarte agitat, greseste", a incheiat Liviu Dragnea.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

9434 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    vai de capul tau dorel (Luni, 12 iunie 2017, 0:22)

    Mignan [utilizator]

    ce branci va luati voi cu miscarea asta pana la urma. hahaha popcornul si telecomanda.
    • +1 (3 voturi)    
      Hm (Luni, 12 iunie 2017, 11:08)

      R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui Mignan

      Pai nu-i prost Dragnea, ci cei care-l sustin, pesedistii. El acum nu face decit sa le fluture demisiile in alb marionetelor din guvern.
    • +1 (1 vot)    
      dragnea (Luni, 12 iunie 2017, 18:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mignan

      vorbeste de parca ar fi in opozitie, iar guvernul nu ar fi ful de pesedisti.
      te umfla rasul cum liderul partidului "votat masiv" dupa cum se lauda imediat dupa alegeri, cu majoritate covarsitoare in parlament de poate sa dea ce lege vrea muschiul lui, cu guvern facut dupa cum a vrut imparatia sa, singurul care cunoaste programul de guvernare din scoarta-n scoarta, o da cu mucii-n fasole si cu batul in balta.
      penibil.
  • -47 (55 voturi)    
    Parere (Luni, 12 iunie 2017, 1:10)

    Mihai1985 [utilizator]

    Eu va apreciez dle Dragnea! Si nu va lasati intimidati de nimeni! Ca se doreste sa avem salarii mici ca sa fim rentabili pentru investitori si falimentari pentru tara noastra! Cunosc faptul ca sunt mult delatori si postaci platiti special pentru a manipula, a deruta opinia publica de la realitate! Programul de guvernare PSD reprezinta cartea de vizita a acestei guvernari! Nu zic sa fie in totalitate pus, si trei sferturi sau jumate, si tot este foarte bine pentru tara noastra! Insa, este bine ca si cetatenii acestei tari sa inceapa sa mai renunte la pomeni, la statul degeaba etc. Ma uit si vad cata mizerie este transmisa de unii comentatori, fara argumente, fara limbaj decent, fara o sfera a discutiilor, cu jigniri si stigmatizari succesive; dar asa se intampla cand pentru cativa arginti din vest vor sa calce pe cadavre! In tara asta cand cineva a vrut sa faca ceva i s-a dat in cap!
    • +16 (20 voturi)    
      Nu e chiar asa. (Luni, 12 iunie 2017, 2:31)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

      "In tara asta cand cineva a vrut sa faca ceva i s-a dat in cap!". Uite, de exemplu, cand Dracnea a vrut sa fure, a furat si nimeni nu i-a dat in cap. Nici lui si nici celor ca el care au furat cat au putut. Daca era cineva sa le dea in cap la timp, tara asta arata mult mai bine si avea muuult mai multi bani. Dar asta e.
    • +10 (14 voturi)    
      ai dreptate!!! (Luni, 12 iunie 2017, 3:26)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

      "sunt postaci si delatori" pt a manipula si deruta opinia publica de la realitate...numai ca eu unul cred ca nu e nevoie avind in vedere ca votantii psd ului ( ca si postacii lor ) sunt prea imb-cili ca si dea seama de realitate ( aici nu intra nici hotii si escrocii care sunt interesati sa fie asa ..realitatea ) ...asa ca nu.. va "vindeti" tara...va doresc salarii cit mai mari...pina o sa se goleasca "visteria"...
    • +10 (14 voturi)    
      ??? (Luni, 12 iunie 2017, 3:40)

      Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

      1985 e anul in care sinapsele tale s-au inchis? De fapt nu-i nevoie sa raspunzi la aceasta intrebare. Somn unsor in continuare.
    • +7 (11 voturi)    
      copeicile din est (de arginti nu poate fi vorba) (Luni, 12 iunie 2017, 8:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

      care le incasezi per postare nimic ? ce apreciezi la Dragnea ? ca pescuieste stiuci in perioada prohibita pentru pescuit ? sau apreciezi ca si a "luat" iubita cu etatea egala a ficei sale ? sau apreciezi ca ferma din centrul Alexandriei se intinde pe doua strazi ?; Mihalkov, gaspadin....chiar nu ai simtul penibilului ?
    • +10 (12 voturi)    
      D-le Mihai (Luni, 12 iunie 2017, 9:16)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

      probabil e foarte greu sa va schimbe cineva opiniile politice , dar eu si inca cel putin 21 de insi -pana acum- va asiguram ca ar fi bine sa va mai ganditi daca chiar evaluati corect situatia politica din tara asta .
      Dvs . chiar credeti ca PSD cu al sau Dragnea sint caracterizati de competenta si bune intentii ? nu mai continui , ca am si eu niste prioritati in viata asta ....
    • +9 (15 voturi)    
      Duuuu-te bă (Luni, 12 iunie 2017, 9:29)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui Mihai1985

      la lipit afise. Ce dracu mâncati mă de aveti toti acelasi discurs?
      • 0 (0 voturi)    
        dimineata, (Luni, 12 iunie 2017, 18:28)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

        la pranz si seara, tezele lui ceausescu.
        intre mese, pe post de gustarica, se infrupta din gandirea oracolului de la Teleorman.
    • +10 (12 voturi)    
      Intrebare, Mihai 1985 (Luni, 12 iunie 2017, 9:34)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

      Lucrezi cumva la Times New Roman ?
    • +6 (10 voturi)    
      Mihai! (Luni, 12 iunie 2017, 10:03)

      dan.c [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

      Citesc comentariul tau si nu reusesc sa te incadrez undeva... Am cateva intrebari al caror raspuns sper sa ma ajute putin:
      - esti nascut in 1985? Daca nu... nu stiu... ai terminat facultatea in '85?
      - esti sarcastic?

      Merci mult!
      • -1 (3 voturi)    
        Este Troll (Luni, 12 iunie 2017, 14:56)

        IonutSC [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

        A comentat doar ca sa incite spiritele si sa mai genereze nisca reactii. Un fel de Mazeta wanna be !
  • +4 (6 voturi)    
    Pe Dragnea (Luni, 12 iunie 2017, 1:54)

    Clop [utilizator]

    Il mai poate scoate afara cineva, pana la urma, din traseistica politicii de Dambovita? E circuit inchis?
    All inclusive?

    Nu putem scapa de o capusa care suge Statul Roman pana la maduva? Dragnea este cel mai nociv personaj din politica publica de dupa alegerile din 11 decembrie.

    Am ajuns sa traim un cotidian deformat, in care s-a protapit la orice televiziune de securisti -Antena 3, Romania TV, ca un parazit, "programul de guvernare".

    Programul de guvernare a lui Dragnea paraziteaza Romania. Cine se sesizeaza?
  • +3 (3 voturi)    
    ei da... (Luni, 12 iunie 2017, 2:36)

    bancheru83 [utilizator]

    vrei brazilianule dar NU POTI!
  • +3 (5 voturi)    
    fundamentalistii bibliei program (Luni, 12 iunie 2017, 7:07)

    CricCricus [anonim]

    Programul PSD de guvernare e validat de votul de acum. Logica e validata de istorie, de mai mult timp. Daca programul de guvernare nu e logic, inseamna ca votul nu e logic, ceea ce este destul de posibil. Fundamentalistii votului vor sa nege realitatile pe care unii - cei mai multi votanti - nici nu le percep. Alungarea celor care semnaleaza erorile este sinucidere curata a programului, in loc sa le multumeasca din inima ca participa la guvernare si incerca sa o dreaga, sa devina cat de cat fezabile idealurile fatasmagorice ale programului de guvernare, isi taie singuri craca de sub picioare, si de sub a votantilor lor asijderea.
  • +8 (10 voturi)    
    binomul dracnea-firea (Luni, 12 iunie 2017, 7:56)

    rov [utilizator]

    combinatie toxica pentru Romania...
  • +4 (6 voturi)    
    Nostalgia ceausismului (Luni, 12 iunie 2017, 8:12)

    DegL [utilizator]

    Aş vrea să cred că nu eşti născut în 1985. Pari un securist bătrân, nostalgic după anii 80, când urmăreaţi dizidenţii şi aşteptaţi căderea capitalismului...Salariile mici sunt urmarea hoţiei şi corupţiei favoriţilor tăi.
  • +3 (5 voturi)    
    Abia asteapta Dragnea sa cada Guvernul (Luni, 12 iunie 2017, 8:16)

    OmulNou [utilizator]

    Sa vina motiunea! Sa fie instabilitate, haos, asa cum vrea Dragnea! Hai da-ti in petec scarbosule!
  • +7 (9 voturi)    
    inteleptul natiei (Luni, 12 iunie 2017, 8:37)

    fc [utilizator]

    PSD-UL PENTRU NOI
    ESTE PCR-UL DOI
    Acest "simplu inginer" ar trebui sa-si vada de infractiunile lui. Asa zisul program de guvernare nu inseamna sa distrugi stabilitatea financiara a tarii asa cum a distrus PSD_UL (FSN, PDSR) economia ROMANEASCA si pregatirea profesionala romaneasca prin privatizare
  • +5 (7 voturi)    
    Nu uita ! (Luni, 12 iunie 2017, 8:46)

    SRA [utilizator]

    Condamnatule dragnea, nu uita,
    Romania nu este a ta!
  • +2 (4 voturi)    
    Daca voi nu ma vreti, eu va vreau (Luni, 12 iunie 2017, 9:31)

    AnderT [utilizator]

    Drac.nea ne vrea pe toti la picioarele lui, toti adica vreo 17 mil de persoane cand de fapt el e vrut doar de vreo 800.000-1.200.000 voturi? cum sa-ti decapitezi propriul "tau" guvern dupa numai 6 luni? esti penibil nea ma, nu ai stofa de lider, esti doar un simplu condamnat cu nimic mai presus de un infractor marunt.

    Iti urez numai de bine si nu distruge tara doar din orogliu !!!
  • +5 (7 voturi)    
    Dragnea spune (Luni, 12 iunie 2017, 9:35)

    Cuca [utilizator]

    ca nu vrea schimbarea guvernului.

    Deci exact asta vrea.
  • +8 (8 voturi)    
    Ce prostie! (Luni, 12 iunie 2017, 9:39)

    asavreau [utilizator]

    Treburile nu merg de loc bine,dar schimbăm PSD cu PSD!Grindeanu a aplicat programul PSD.Schimbarea ce schimbă?Nu-i clar că PSD ne consideră niște idioți?
    • -4 (4 voturi)    
      prietene, tocmai asta e problema... (Luni, 12 iunie 2017, 10:26)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ...Grindeanu NU a aplicat programul PSD, in extenso mandatul popular primit in urma votului masiv din Dec 2016.

      e motivul nr 1 ptr care i se cere capul.

      iar in democratura cand ti-ai pierdut sprijinul (politic) ai devenit un cadavru (politic).
      • 0 (2 voturi)    
        păi dacă nu e bani? (Luni, 12 iunie 2017, 12:35)

        dan.c [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        tăune, vere, tăune?
        dă matale daca ai...
      • 0 (0 voturi)    
        Cine a mințit? (Luni, 12 iunie 2017, 20:17)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Capul lui vrem.Până acum toți șefii și subșefii pesede au spus că Grindeanu face numai ce scrie în programul de guvernare.
  • +5 (7 voturi)    
    e simplu (Luni, 12 iunie 2017, 10:15)

    DanIonita1 [anonim]

    mustaciosu a vrut un guvern la picioarele sale care sa schimbe sefii dna si parchet si sa impinga legile procoruptie la maxim.
    Dupa oug 13 insa nici Grindeanu si nici altii din guvern nu mai vor sa joace hora, lucru care il scoate din minti pe nas.
    Va dati seama ce se intampla daca Iohanis nu o respingea pe vasala lui Dragnea?
  • +3 (3 voturi)    
    Micutul onest si bine intentionat (Luni, 12 iunie 2017, 11:51)

    ComentNews [utilizator]

    Stimate Domnule Dragnea,

    daca nu vrei lucruri, atunci nu le mai flutura pe la nasul tuturor dezicandu-te de ele. Este prea ieftin trucul asta de manipulare penibila. Intr-adevar, electoratul matale are un nivel absolut indoielnic de inteligenta si varietatea surselor de informare este egala cu zero, zbatandu-se intre 2 televiziuni si poate o aplicatie clar pro-psd. Pana la urma o sa te faci de ras iremediabil daca nu ai o urma de bun simt sa te opresti din circoteca asta penibila.

    Demisii in alb, noi nu vrem sa schimbam guvernul dar....daca ne roaga cetatenii (ha, ha) sau daca nu exista alta solutie (ha, ha) sau....daca nu ne canta in struna si nu ne daul liber imediat la jumulit ce a mai ramas de jumulit si nu ne scapa de urmaririle penale....., ei atunci nu avem alta solutie decat sa nu mai legiferam pentru cetateni (aia multi sau putin dar prosti, care ne-au votat) ci sa legiferam si sa decidem exclusiv pentru noi, astia putini si suspectati (pe nedrept s-ar zice) de coruptie. Ca deh, altfel cum sa facem averi in cativa anisori?

    cu incredere in viitor si in masinaria anticoruptie care tare nu va mai tihneste astept sa dispara o anumita categorie de politicieni. Macar pentru o perioada.
  • 0 (0 voturi)    
    pluralul regal (Luni, 12 iunie 2017, 14:13)

    revo [utilizator]

    Observati ca nu iese deloc din pluralul regal, vorbeste despre el insusi ca si cum ar fi rege, imparat, tar si sultan la un loc.
    "Daca ajungem... o vom propune... sa ajungem la aceasta solutie" s.a.m.d.
  • 0 (0 voturi)    
    paine (Marţi, 13 iunie 2017, 10:19)

    andrei1232000 [utilizator]

    si circ. sau mai bune zis circ cat cuprinde iar cu painea mai vedem. deocamdata se amana pentru 2018.