Alegeri locale partiale: PSD castiga Primaria Craiovei, dar pierde la Targu Jiu, o premiera in ultimii 17 ani. Mihail Genoiu (PSD) este noul primar al Craiovei, Marcel Romanescu (PNL), ales primar in Targu Jiu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 11 iunie 2017, 22:22 Actualitate | Politic

Social-democratul Mihail Genoiu este noul primar al municipiului Craiova, el obtinand 42,8% din voturile valabil exprimate, iar pe locul al doilea s-a situat principalul sau contracandidat, senatorul liberal Mario Ovidiu Oprea, arata rezultatele finale prezentate de Biroul Electoral, citate de News.ro. PSD a pierdut insa in favoarea PNL fotoliul de primar al orasului Targu Jiu la alegerile partiale desfasurate duminica, o premiera in ultimii 17 ani. Marcel Romanescu, candidatul PNL, este castigatorul alegerilor de duminica, el invingandu-l pe principalul sau contracandidat, reprezentantul PSD, Aurel Popescu, arata datele Biroului Electoral Judetean Gorj dupa numararea a 51,72% din voturile exprimate, citate de Agerpres.

Potrivit presedintelui BEJ Gorj, Ion Stanulescu, la nivelul municipiului Targu-Jiu, prezenta la vot a fost de 29,92%.

"In Targu-Jiu, candidatul PSD Popescu Aurel a obtinut 8.200 de voturi, 979 de voturi-Miruta Radu de la USR, 509 voturi-Ladaru Eduard de la ALDE, 359 de voturi- Gradinari Mari de la PMP, 12.203 voturi-Romanescu Marcel de la PNL, 1.091 de voturi a obtinut independentul Caragea Viorel si alte 250-independentul Caralicea Gheorghe. Procentul este 34,75% PSD, 4,14% USR, 2,15 % ALDE, 1,52% PMP, 51,72% PNL, 4,62% Caragea si 1,05 Caralicea. La circumscriptia Dragutesti, Butan Gheorghe (PSD) a obtinut 1.092 de voturi, Crac Ionut PNL - 87 de voturi, Covrig Ion PMP - 45 de voturi si Popescu Dumitru Ion ALDE - 1.719 de voturi. Procentul este 37,10% PSD, 2,96% PNL, PMP 1,52% si ALDE 58,41%", a declarat Ion Stanulescu.

"Sincer, nu ma asteptam la un asemenea rezultat si le multumesc targujienilor, le multumesc membrilor familiei mele de acasa si membrilor familiei mele politice pentru ca am fost sustinut si e cea mai mare surpriza pe care a avut-o Gorjul in ultimii 27 de ani. Niciodata nu s-a putut intoarce un rezultat de la 14% sa ajunga la rezultatul de asta-seara, indiferent cat va fi el. Este un rezultat istoric pentru Targu-Jiu si pentru partidul pe care il reprezint. Cred ca PSD a tratat cu indiferenta targujianul si, prin greselile facute de ei, si presupun eu, printr-o strategie corecta a mea in aceasta perioada de campanie electorala, am castigat Targu-Jiul si sufletele targujienilor mergand din casa in casa, lucru care de multe ori mi s-a imputat: de ce trebuie sa te duci sa ii deranjezi pe targujieni? Nu cred ca i-am deranjat si, prin felul meu de a fi si prin comportamentul meu, i-am convins sa vina la vot", a afirmat Marcel Romanescu.

El a adaugat ca "la modul cum evoluau lucrurile si dupa experientele anterioare, nu ma asteptam sa fie o victorie atat de lejera, dar de acum incolo incep sa fie dificile".

Fotoliul de primar al orasului Targu Jiu a ramas vacant dupa ce fostul edil Florin Carciumaru (PSD) a fost ales toamna trecuta senator. Florin Carciumaru a condus Primaria Targu-Jiu timp de 17 ani, incepand din anul 2000.


  • Mihail Genoiu (PSD) este noul primar al Craiovei

Social-democratul Mihail Genoiu este noul primar al municipiului Craiova. Potrivit rezultatelor finale prezentate de BEC, Mihail Genoiu a obtinut 42,8% din voturile valabil exprimate, pe locul al doilea situandu-se principalul sau contracandidat, senatorul liberal Mario Ovidiu Oprea.

Decanul Baroului Dolj, avocatul Lucian Bernd Sauleanu, a candidat independent si a obtinut 13% din voturile craiovenilor. Pe pozitia a patra s-a situat candidata ALDE Anisoara Stanculescu, singura femeie inscrisa in competitia electorala. Candidatul USR, deputatul Adrian Prisnel a obtinut 11,6% din voturi.
 
Prezenta la vot in municipiul Craiova a fost de 18,57%, printre cele mai slabe din cele 49 de localitati in care s-au organizat alegeri partiale.
 
Functia de primar al Craiovei a ramas vacanta dupa demisia Liei Oguta Vasilescu, care a devenit ministru al Muncii. In total, in lupta electorala s-au inscris opt candidati.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

13895 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    Liberalii preiau o ruina ! (Luni, 12 iunie 2017, 0:04)

    Susufler0 [utilizator]

    Victoria insa e victorie chiar daca peste patru ani vor fi alungati cu pietre din oras !
  • +5 (5 voturi)    
    USR ar trebui sa reflecteze serios (Luni, 12 iunie 2017, 2:49)

    anonim3 [utilizator]

    Nu atat ca dl Adrian Prisnel nu a castigat primaria in fieful Olgutei, cat faptul ca intr-un mare oras cum este Craiova s-a clasat pe locul 5, dupa PSD, PNL, un candidat independent si ALDE. Mai grav, aceasta in conditiile in care nu a reusit sa mobilizeze la vot decat undeva pe la 5000 de alegatori!
  • +2 (4 voturi)    
    As spune ca USR e a proape de o catastrofa (Luni, 12 iunie 2017, 6:12)

    MasP [anonim]

    Daca si intr-un oras mare precum Craiova au luat 11%, in mod sigur la nivel national USR la momentul actual are maxim 5%.
    • +2 (2 voturi)    
      USR nu e partid de Craiova (Luni, 12 iunie 2017, 13:23)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      USR ia scoruri bune acolo unde au fost demonstratii in februarie. In Bucuresti, Cluj, Timisoara, Iasi, Sibiu, Brasov. In Craiova, 11% e cam mult, ma ales avind in vedere prezenta la vot astronomica de 18-19%.
  • +9 (9 voturi)    
    Rusine Craiova (Luni, 12 iunie 2017, 7:36)

    subcultura [utilizator]

    Pentru neprezenta la vot
  • +11 (11 voturi)    
    Au votat corupția (Luni, 12 iunie 2017, 9:02)

    Celbland [utilizator]

    Ca și până acum, cetățeni care sau prezentat la vot, dar și cei care au lipsit sau pronunțat pentru hoție, corupție, sărăcie și subdezvoltare economică.

    Sunt convins că vor avea cu toții exact ce și-au dorit.
  • +13 (13 voturi)    
    Craiovenii nu se dezmint .. (Luni, 12 iunie 2017, 9:07)

    blackarrow [utilizator]

    orice ar face , PSD castiga in Craiova .
    Olguta a fost vraiste si craiovenii ,in loc sa schimbe directia ( aveau de unde sa aleaga , era un USR-ist ce promitea transparenta, om cu studii in SUA , chiar si penelistul Oprea ) merge tot pe mana PSD , degeaba se stie ca Genoiu are bube in cap .
    E absolut incredibil cat de fraieri sint oamenii, ca altfel nu pot spune !
    • +8 (8 voturi)    
      Dar in Targu Jiu PNL cum a castigat ? (Luni, 12 iunie 2017, 10:38)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui blackarrow

      Nu e vina oamenilor , e vina opozitiei PNL/USR ca nu au venit cu propuneri reale. In Targu Jiu, candidatul PNL a facut campanie door-to-door, este acolo de 10 ani si se lupta cu PSD. A pierdut la Ponta, a pierdut la Carciumaru dar omul se lupta, nu a plecat din oras. USR a adus la Craiova un parlamentar plecat de multi ani de acolo si vrea sa castige . Nu merge asa. Trebuie sa te lupti, sa ramai alaturi de oameni, sa pierzi alegeri, odata , de 2 ori, de 3 ori, nu sa vii doar cu 2 luni inainte de alegeri si sa spui ca esti absolvent de Harvard si wow, ce sa vezi toti trebuie sa te voteze.
      • +1 (3 voturi)    
        pai si ce vrei acu? (Luni, 12 iunie 2017, 13:26)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        USR nu are 10 ani, nu s-a luptat cu PSD din mosi stramosi, nu are bani de campanii sforaitoare pentru ca nu are sponsori care mai apoi sa fie recompensati. USR poate cistiga acolo unde votantii cauta ceva diferit de PSD si PNL, unde votantii se documenteaza singuri in privinta candidatilor, nu unde votantul asteapta candidatul sa-i bata la usa, eventual si cu o sacosa cu un kil de zahar cadou.
  • +9 (9 voturi)    
    Cel puţin (Luni, 12 iunie 2017, 9:31)

    Pacala54 [utilizator]

    au avut curajul, craiovenii ca de obicei s-au c...t pe ei.
  • +3 (5 voturi)    
    PSD si PNL (Luni, 12 iunie 2017, 9:52)

    Martinezu [utilizator]

    Doua partide de mare incredere. Ma bucur pentru locuitorii din Craiova si Tg Jiu.
    Acum pot sa stea sa astepte realizarile si ajutoarele.!
    Pe modelul capitalei.
  • 0 (2 voturi)    
    NH... (Luni, 12 iunie 2017, 10:09)

    schroedinger [utilizator]

    Voi ati verificat procentele pe care le expuneti la Craiova?
    Ati facut "artimetica" la scoala?
    Locul 1, 3 si 5 au un total de 77,4%. Rezulta ca locurile 2 si 4 au obtinut (impreuna cu restul de candidati!!)
    23,6 %!!
    Ceea ce este imposibil!
    FAKE NEWS!
  • +4 (4 voturi)    
    Ocolite de investitori (Luni, 12 iunie 2017, 10:36)

    Koczka [utilizator]

    Sunt judete din .ro in special in sudul tarii dar si cateva din Moldova care nici peste 20 de ani nu o sa faca saltul la civilizatia so mentalitatea europeana. De vina nu e populatia acestor judete ci mafiotii institutionalizati care le 'administreaza' De ce oare sunt si zonele cele mai ocolite de investitorii straini oare ?
    • +1 (1 vot)    
      nu prea tine scuza (Luni, 12 iunie 2017, 13:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Cind ai prezenta la vot de 18% nu poti da vina pe "mafiotii institutionalizati". Democratia presupune ca poporul sa decida, adica sa iasa la vot si sa aleaga cine-l conduce, nu sa incinga gratarele de alegeri si dupa aia sa se plinga ca "toti e hoti".
  • +9 (9 voturi)    
    un test (Luni, 12 iunie 2017, 11:04)

    AlinRadu1 [anonim]

    asta a fost un test, sa vedem daca s-a invatat ceva dupa protestele din ian feb. concluzia: 0 barat!
    intr-un oras cu peste 300k locuitori, prezenta la vot sub 20%??
    mie unu nu mi se pare doar dezamagitor, e de-a dreptul incredibil!
    mai ales acum ca LOV are vizibilitate mult mai mare, vede tot romanu cat de praf e si tot nu iese nimeni la vot
    RUSINE, CRAIOVA!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Sindromul Stockholm (Luni, 12 iunie 2017, 11:10)

    mr_mojo [utilizator]

    Cam asta se întâmplă în inteligenta noastră țară.