Sorin Grindeanu: Avem nevoie de stabilitate si predictibilitate. Increderea acordata de romani la vot nu poate fi inselata cu noi schimbari, noi crize politice, eventual alte alegeri

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 11 iunie 2017, 18:42 Actualitate | Politic

Sorin Grindeanu
Foto: Agerpres
Premierul Sorin Grindeanu afirma duminica, intr-o postare pe Facebook, in contextul discutiilor despre posibile remanieri si a criticilor venite din interiorul PSD la adresa sa si a Guvernului, ca "Romania are astazi in fata mai multe oportunitati", dar ca, pentru a profita de ele, este "nevoie de stabilitate si predictibilitate". Potivit sefului Executivului, increderea acordata de alegatori la votul din decembrie 2016 "nu poate fi inselata cu noi schimbari, noi crize politice, eventual alte alegeri".

"Romania are astazi in fata mai multe oportunitati, care ne pot indrepta decisiv pe drumul progresului si prosperitatii. Dar pentru asta avem nevoie de stabilitate si predictibilitate. Votul din decembrie 2016 ne-a aratat ca si romanii vor acelasi lucru: un guvern cu larga sustinere parlamentara si stabil. Aceasta incredere pe care ne-au acordat-o romanii nu poate fi inselata cu noi schimbari, noi crize politice, eventual alte alegeri - intr-un cuvant INSTABILITATE", a scris premierul pe Facebook.

Prim-ministrul evidentiaza ca vizita presedintelui Klaus Iohannis in SUA "a relansat parteneriatul nostru strategic", iar intalnirile pe care el insusi le-a avut in Israel, Austria, Franta si Croatia, precum si contactele cu oficiali UE, "tot acest efort merge in aceeasi directie: sa aratam ca Romania este capabila sa-si respecte promisiunile, ca investitorii pot avea incredere in noi".

"Depinde de noi sa aratam ca suntem o natiune unita si determinata sa mearga pe drumul cel bun. Cred ca dialogul intre Presedintia Romaniei, Senat, Camera Deputatilor si Guvern este important", spune Grindeanu.

"Ca romani, avem in fata aceste oportunitati. Doar trebuie sa avem suficienta maturitate politica si viziune sa si profitam de ele. De aceea, Romania are nevoie de stabilitate si predictibilitate!", a conchis premierul.



Citeste mai multe despre   






















4473 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    maestre (Duminică, 11 iunie 2017, 18:52)

    gica pantalon [utilizator]

    dar increderea romanilor poate fi inselata cu ordonante de urgenta date in miez de noapte? nulitate politica
  • +2 (4 voturi)    
    cu alte cuvinte, (Duminică, 11 iunie 2017, 19:04)

    nahir [utilizator]

    ii atrage atentia lui dragnea sa se opreasca din joaca asta, uite guvernarea, n-ui guvernarea, doar-doar si-o scapa fesele de racoarea "beciului domnesc".
    ce-i drept, in afara de responsabilizarea publica a lui livache, alta arma grindeanu nu are. sau nu stim noi sa aiba.
  • +6 (8 voturi)    
    A cam luat-o Dragnea sub mustata. (Duminică, 11 iunie 2017, 19:04)

    IancuJianu [utilizator]

    cu ceva lamaie, sa nu i se faca greata...
  • +16 (16 voturi)    
    traducere (Duminică, 11 iunie 2017, 19:15)

    Evq [utilizator]

    Iohannis, help meeeee
  • +8 (8 voturi)    
    Sclavia îmbătrânește (Duminică, 11 iunie 2017, 19:22)

    batmanss [utilizator]

    Grindene! O știu pe propria piele , libertatea nu are preț . Eliberează -te si fa ceva pentru romani dacă poți . Nu fi sluga credincioasa a lui Dragnea , cu cât îi faci mai mult pe plac , cu atât mai rău pt tine si pt noi .
  • +9 (9 voturi)    
    Da-i si lupta,arata-ne ca nu esti o papusa PSDista (Duminică, 11 iunie 2017, 19:27)

    Plagarus [utilizator]

    Dragnea si ai lui tzutzeri sunt pe duca,asa ca dovedeste ca esti un politician de perspectiva imediata pt. stanga.
  • +8 (10 voturi)    
    Ghinion (Duminică, 11 iunie 2017, 19:44)

    Altiro [utilizator]

    Se pare ca Livache a pierdut cheita cu care-l rasucea periodic pe Grindeanu si acum arunca pe piata numele viitorului premier: fosta secretara de scoala din Videle,Carmen Dan. Daca nu tine nici cu ea nu se lasa, va trimite la incalzire vreo doi fosti soferi de-ai lui, din Teleorman, baieti ascultatori..
  • +10 (10 voturi)    
    Daca sultanul Dragnea... (Duminică, 11 iunie 2017, 20:02)

    Andradda [utilizator]

    ...il va schimba intr-adevar pe Grindeanu, iar acesta din urma nu va dezvalui adevaratele motive ale demiterii sale, inseamna ca-si merita soarta.
    Comportamentul de sluga obedienta l-a afisat deja din momentul in care n-a protestat nici cat bazaitul unei muste cand a aflat ca un fost ministru infractor, urmarit in 3 dosare penale pt luare de mita si trafic de influenta urmeaza sa faca parte din comisia care-l analizeaza pe el si intregul sau cabinet!
  • +13 (13 voturi)    
    Ai perfecta dreptate, d-le PM, (Duminică, 11 iunie 2017, 20:19)

    John M. [utilizator]

    dar comunistii conduc prin violenta si abuz ca oamenii de valoare sa nu prinda radacini in partid, iar poporul, tampit cum e, sa creada ca ei fac asta pentru binele tarii.
    Daca ne gandim bine, nu Grindeanu e tinta schimbarii, ci tot guvernul, incepand cu Toader, care nu da doi bani pe fantele de Teleorman. (Cum sa te insori, dom'le, cu o femeie numita Bombonica?!)i Cand Toader a spus un mare adevar:"Nu e oportun s-o demitem pe Codrutza ca nu se stie ce iese", de fapt, el a salvat PSD-ul si indirect, ordinea de stat pentru ca strada era gata sa sara gardul la parlament si sa-i fugareasca pe bietii marlani adusi acolo ca pe vremea marii adunari nationale, vai de capul lor !
    De fapt, care sunt la ora asta pricipalii dusmani ai instalarii unei ordini juridice si constitutionale in Romania: Dragnea, Tariceanu, Firea, Olgutza, Plumb, Serban Nicolae (taranii astia!), si cei 500 de analfabeti din parlament.
    Pai Ceausescu avea 8 milioane de viermi pe statele de plata si nu l-a salvat nimeni si nimic. Asa ca cei citati mai sus au zilele numarate in politica, mai ales ca Iohannis are acum cont deschis la Casa Alba pentru inca 7 ani, timp in care lui Firea ii va cadea tot parul, lui Dragnea dintii, iar Olgutza va renunta la sistemul american de taxare pentru ca intre timp va invata ca mersul la coafor nu se poate deduce de la taxe, motiv de depresie pentru o persoana de gen feminin care nici nu-si mai aduce aminte cu ce culoare de par a adus-o ma-sa pe lume.
    • +4 (4 voturi)    
      L-ai uitat (Luni, 12 iunie 2017, 9:23)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      pe tartorul nesimtit de la camera deputatilor: Nicolicea.
  • +8 (8 voturi)    
    Am sa o spun cat pot de explicit. (Duminică, 11 iunie 2017, 20:40)

    g01an [utilizator]

    Mi se pare doar teatru ieftin pentru legitimarea actualului executiv, poate si a lui Grindeanu. Ei au nenorocit imaginea publica a Guvernului Romaniei, ei incearca acum sa o repare punandu-l in opozitie cu PSD-ul. Cu ce m-ar incanta pe mine, cetatean platitor de taxe, daca magariile se muta la alte institutii?? Jumatate din actualii ministrii nu au ce cauta in niciun fel de functie publica, iar restul nu au demonstrat ca isi merita pozitiile caldute ocupate.
    • +6 (6 voturi)    
      Sincer (Duminică, 11 iunie 2017, 23:37)

      Kindred [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Nu cred ca-i duce mintea asa departe, ei gandesc doar pe termen scurt, m-am convins dupa conversatiile de pe WhatsApp.
  • +12 (12 voturi)    
    acesti psd isti (Duminică, 11 iunie 2017, 20:40)

    zigot [utilizator]

    in totalitatea lor( liderii lor) incepand cu iliescu, continuind cu nastase, ponta ( cat a fost pm) si ceilalti care au tras sforile, ar trebui judecati pentru INALTA TRADARE pentru modul in care au tratat interesele
    economice ale Romaniei, de la privatizari si pana la modul in care si-au realizat imensele averi in timp f. scurt
    dl dragnea poate sa justifice imensa avere pe care a realizat-o?
    anaf-ul incepuse o verificare a averilor mari, care este situatia? dragnea este in lista? cand va fi analizat?
  • +9 (9 voturi)    
    Pe Grindeanu ... (Duminică, 11 iunie 2017, 20:52)

    blackarrow [utilizator]

    nu o sa-l uit cu OUG 13, cum facea pe niznaiul (adica nesimtitul) si tara ardea pe tema asta , asa ca poate sa plece din partea mea , nu ca as fi de acord cu Dragnea, doamne-fereste , Dragnea ramnae ticalosul number one, se stie ce urmareste, nu moare el de grija "programului de guvernare".
    Oricum Grindeanu s-a pus capra la inceput, nu are coloana vertebrala , il dispretuiesc total , asta chiar crede ca e premier adevarat ?
    Da' nu mai bine se taie ei intre ei de-a binelea ? ca ce bine ne-ar face ...
  • +9 (11 voturi)    
    Grindeanu (Duminică, 11 iunie 2017, 21:06)

    Daia Oienologu [utilizator]

    Incepe sa vorbeasca din ce in ce mai logic deci va avea sprijinul PSD din ce in ce mai putin.

    Gandurile PSD nu sunt la stabilitate, economie, etc.
  • -2 (2 voturi)    
    D-LE PRIM MINISTRU (Luni, 12 iunie 2017, 9:59)

    jidanul [utilizator]

    Cei care v-au votat pe voi PSD-istii au crezut mai in programul de guvernare decat ati crezut dvs. si guvernul. Schimbati-l, urgent, pe Viorel Stefan de la finante, e jenant si penibil ca Pogea, Ialomiteanu si Anca Dragu-2 lei.