​Corespondenta din Washington

Surse: Iohannis se va intalni cu Merkel si Macron in urmatoarele doua saptamani

de C. Pantazi     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 iunie 2017, 7:43 Actualitate | Politic

Iohannis si Merkel la vizita din februarie 2015 a sefului statului in Germania
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis se va intalni cu cancelarul german Angela Merkel si cu presedintele Frantei, Emmanuel Macron, in urmatoarele doua saptamani, au declarat surse pentru HotNews.ro.

Presedintele Romaniei va efectua in perioada 19-20 iunie o vizita la Berlin, unde va avea intrevederi cu cancelarul Angela Merkel si presedintele german Frank Steinmeier. Totodata, in marja Consiliului European de la Bruxelles (22-23 iunie) va avea o intrevedere cu presedintele Frantei, Emmanuel Macron, au precizat surse.























8970 vizualizari

  • +51 (53 voturi)    
    Dragnea se va întâlni cu Olguta și Tăriceanu (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 7:55)

    banel [utilizator]

    .
    • +48 (48 voturi)    
      Hai sa nu mai mentionam de hamster (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 8:57)

      transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui banel

      ca mi se face scarba. Iohannis este efectiv in alta liga!!
    • +35 (37 voturi)    
      Vor asculta manele, vor manca mici, (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 9:44)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui banel

      vor bea bere si vor ragai in voie. Olguta isi va plimba sandalele cu tocuri de platina si amortizoare Star Trek in jurul gratarelor. Si va explica unul altuia cat de genial conduc ei statul roman si se vor gandi cum sa-l puna la punct, in continuare, pe nesimtitul ala de sasalau, uite, sa-i taie la 0 fondurile de deplasare, sa nu se mai plimbe aiurea pe banii poporului. Si raman si mai multi bani de furat. Dragnea o sa scuipe printre dintii cariati, dispretul lui pentru prostia lui Trump, care a refuzat banii pe care i-a oferit, prin Michael Flynn, pentru o intalnire. Ce dracu, Romania este proprietate lor !!! Vine acum un sas cu facultatea facuta pe bune si le strica digestia. Asta nu trebuie sa se mai intample. Armata de Ciordache pe care o au la dispozitie trebuie pusa mai bine la lucru.
    • +19 (21 voturi)    
      :)) (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 11:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui banel

      :)) :)) :))
      moare dragnea, ca pitigoiul cu gheara in gat.
      mai stii? poate face si dragnea o conferinta de presa cu holguta, dar o sa-i trebuiasca un translator romana-romana, ca aia nu intelege decat frano-engleza ei.
  • +46 (50 voturi)    
    Presedintele Iohannis la inaltime! (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 8:38)

    Entiu [utilizator]

    Avem un presedinte de talie mondiala, dar care în tara lui este hăituit de o adunătură de hoti!
    • -2 (16 voturi)    
      Rol (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 12:39)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      Da, e destul de mare lucru. Trump s-a făcut de râs cu liderii europeni și a ajuns să caute o portiță către UE prin România. Foarte bine că Iohannis profită să aducă țara mai în prim plan.

      Nu sunt ceva neobișnuit aceste atacuri meschine la adresa unui om de stat cu merite. Pe Titulescu îl urau legionarii, iar regele Carol II l-a demis din guvern într-o manieră cel puțin nedemnă. Iar cei dintre noi născuți inainte de 1985 sigur își amintesc cum era demonizat după Revoluție Corneliu Coposu de toți neocomuniștii, iar acum numim străzi după el.
  • +30 (30 voturi)    
    Incredibil! (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 9:51)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Deci in paralel Romania este negociator intre UE si SUA pe tema NATO, smulge asumarea articolului 5, joaca mult deasupra ligii sale si in interior o structura organizata de Rusia care acum musca si din SUA face legea prin Dragnea, Ghita, Tariceanu, Ciorbea.
    Ceva trebuie facut rapid si final cu acest balaur!
    • 0 (0 voturi)    
      dA (Luni, 12 iunie 2017, 1:19)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Acuma e istorie, nu stiu cati isi mai amintesc, dar Romania a mai mediat si intre americani si vietnamezi, intre americani si chinezi, intre Israel si Egipt si arabi in general.
  • +27 (27 voturi)    
    Si Dragnea a fost in USA (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 9:56)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Si a dat mana cu Trump si nu l-o costat decat 1 milion de coco.
  • -29 (41 voturi)    
    are balta pește (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 10:07)

    Mazeta [utilizator]

    Iohannis va fi urecheat de Merkel și va trebui să dea încă 2% pentru armata UE. Draq ne-a pus să zicem că avem bani!
    • +19 (21 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 11:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      te mai chinui.
    • +4 (6 voturi)    
      e mai ieftin (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 23:43)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      decat sa dam 25% la rusi
      Dar cine sunt eu sa il contrazic pe polcovnicul mazeta de la Sputnik.md
  • +28 (30 voturi)    
    Bravo Iohannis (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 10:23)

    JohnR [utilizator]

    Bunul simt ajunge departe.
  • +26 (28 voturi)    
    o fereastra de oportunitate fantastica (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 10:59)

    moka [utilizator]

    cum n-a avut Romania niciodata in istoria ei.
    Poate binemeritata dupa secole de zbucium in care am fost tampon lumea civilizata si rasaritul barbar.
  • +26 (28 voturi)    
    crapa fierea-n antene aseara (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 11:02)

    moka [utilizator]

    erau verzi la fata toti, ziceai ca au mancat corcoduse verzi cu lapte stricat.
    special m-am uitat, sa le vad fata!
    • +1 (21 voturi)    
      =))))) (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 11:10)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui moka

      La fel cum au avut cei de la CNN in seara rezultatelor alegerilor prezidentiale din SUA....=)))))))
  • -13 (21 voturi)    
    <>< (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 11:31)

    krampus [utilizator]

    Iohannis se va intalni cu Makrel si Macrou - nici o zi fara peste.
  • +11 (11 voturi)    
    Sa fie Iohannis placa turnanta (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 13:38)

    Susufler0 [utilizator]

    dintre America si UE in vederea unei reapropieri obligatorii dintre cele doua?

    PS. Adica sa fie folosit de placa turnanta in acest sens !
    • +6 (6 voturi)    
      m-am gandit si eu la asta (Sâmbătă, 10 iunie 2017, 23:57)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Iar Johannis a picat in conjuctura favorabila lui si noua ca tara. Liderii Europei clasice sunt prea incrancenati intr-o unitate prost-inteleasa. De la nord la sud in noua Europa, tarile baltice sunt doar niste judete mai mari, Polonia e in confict deschis cu UE(pe nedrept), Cehia sau Slovacia sunt niste regiuni economice ale Germaniei, Ungaria e pro-rusa fara menajamente iar Bulgaria e o combinatie din cele de mai sus.
      Deci ramanea Romania si Johannis ca tara suficient de mare, suficient de bine plasata strategic si economic ca sa preia sarcina asta.
  • -1 (3 voturi)    
    Marea Urecheală!__ (Duminică, 11 iunie 2017, 20:12)

    CostinPavel1 [anonim]

    ___Fiți pe fază...Urmează faza cea mai frumoasă post US Deal (Make America Great Again!)...
    Vorbele fromoase nu i-au costat nimic pe Trump și americani ci dimpotrivă...
    E de mirare că nu a sesizat nimeni că Trump a folosit ocazia coferinței comune de presă pentru a lansa o teorie incendiară: aceea că statele membre NATO ar cam trebui să plătească și restanțele din urmă...
    Nu am remarcat nicio opoziție din partea lui Iohannis. Iar cine tace, consimte ș acceptă să ducă mai departe mesajul care va fi devastator pentru liderii vest-Eu___
    In plus, intențiile americanilor de a transforma NATO într-o structură ofensivă in MEast (vizat este Iranul!) este puternic respins de Germania Angelei Merkel...So, watch out!...Will be funny!...
    Vom asista la Marea Urecheală!...