Eugen Nicolicea despre abuzul in serviciu: CCR nu te obliga sa pui prag, dar stii ca daca faci altfel si cineva ataca la Curte, ceea ce ai lucrat dispare ca fiind neconstitutional

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 8 iunie 2017, 13:36 Actualitate | Politic

Eugen Nicolicea
Foto: Agerpres
Nu exista o obligatie din partea Curtii Constitutionale pentru a se impune un prag minim pentru abuzul in serviciu, dar, daca nu va fi impus acest prag, noul articol din Codul penal privind abuzul in serviciu nu va fi constitutional, a declarat joi presedintele Comisiei Juridice din Camera Deputatilor, social-democratul Eugen Nicolicea.

"Daca Parlamentul va redefini aceasta infractiune si va face altfel decat scrie in decizia Curtii si va fi atacata, noua redefinire va fi neconstitutionala. Nu te obliga, dar stii de la inceput ca, daca faci altfel si cineva ataca la Curte, ceea ce ai lucrat dispare ca fiind neconstitutional", a afirmat Eugen Nicolicea, citat de News.ro.

Intrebat si daca Parlamentul mai are timp sa modifice Codul penal pana la vacanta de vara, Nicolicea a precizat ca o va face atunci cand va avea timp: "Daca nu va avea timp, o va face atunci cand va avea timp. Pe perioada aceasta lucrurile care sunt incurcate se datoreaza celor care le-au incurcat, daca va aduceti aminte cei care erau vocali cu privire la ordonanta 13", spune deputatul PSD.
 
Eugen Nicolicea a adaugat ca redefinirea abuzului in serviciu ar trebui facut prin ordonanta de urgenta, deoarece Parlamentul lucreaza intr-un ritm greoi si "pe perioada nerezolvarii situatia este incurcata": "CCR spune ca legiuitorul este cel care sa stabileasca acest prag. Avem doua repere: infractiunea de abuz in serviciu, ca sa fie de competenta DNA, trebuie sa aiba un prejudiciu, ma refer la abuz in serviciu cu prejudiciu, de peste un milion de euro, iar tot in legile care privesc DNA exista infractiuni grave de la 600.000 de euro in sus. Acestea sunt cele doua repere pe care le avem. Daca va aduceti aminte suma propusa de Guvern pentru care ar deveni infractiune este mult mai mica, era de 200.000 de lei adica aproximativ 40 - 50.000 de euro, mult sub pragurile acestea de 600.000, respectiv de un milion de euro."























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

2388 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Minti cu nerusinare! (Joi, 8 iunie 2017, 13:43)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Ca infractiunea de abuz in serviciu sa fie de competenta DNA trebuie ca cei care au facut infractiunea sa fie alesi locali sau centrali, fara prag, altfel Dragnea nu s-ar incadra.
  • +9 (9 voturi)    
    mai sa fie, (Joi, 8 iunie 2017, 14:11)

    parlament [utilizator]

    dar nu poti sa spui ca nu e nevoie si gata?
  • +11 (11 voturi)    
    micro licea = instalatorul jurist (Joi, 8 iunie 2017, 14:12)

    mnicku [utilizator]

    ati furat destul 28 de ani !!!!!!

    gata, de acuma la puscarie si pt 1 leu
    • -3 (3 voturi)    
      nu poti baga 95% din populatie la puscarie (Joi, 8 iunie 2017, 15:39)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      abuz in serviciu cu prejudiciu mai mare de 1 leu faci si daca bei 3 cafele pe zi la munca in loc sa-ti vezi de treaba.
  • +10 (10 voturi)    
    pai ba desteptule (Joi, 8 iunie 2017, 14:25)

    Adri4n [utilizator]

    fix asta a reclamat bombonica si cererea ei a fost considerata inadmisibila.
    Cum poate CCR sa declare o cererere similara ca adminisbila pe viitor (pe aceeasi constitutie).
  • +8 (8 voturi)    
    Daca tot pica guvernu' (Joi, 8 iunie 2017, 14:29)

    Koczka [utilizator]

    de ce nu un nou OUG ? Canaliile din parlament nu vor sa forteze mania multimii si alte repercursiuni, ei fiind principalii beneficiari ai pragului.
  • +7 (7 voturi)    
    Hoti (Joi, 8 iunie 2017, 14:34)

    AngryDan [utilizator]

    Lepra asta face comparatie intre un prag care defineste daca o infractiune e grava sau nu cu una care stabileste daca infectiunea e infractiune sau nu?

    Pentru ca da, DNA-ul ancheteaza numai furturile de 600.000 in sus; dar furtul de orice valoare este anchetat, de parchetele normale.

    Sa fie si aici la fel: prag 0 pentru a-l ancheta, prag 600.000 pentru a-l ancheta DNA-ul.

    Si astept cu foarte mare interes motivarea de la Curtea Constitutionala. Pentru ca am tot citit si recitit comunicatul cu hotararea si eu nu vad decat "legiuitorul are dreptul sa stabileasca un prag minim"; unde dracu citesc astia "leguitorul are obligatia sa stabileasca un prag minim"?
    • -3 (5 voturi)    
      Mai pune o dioptrie doua la ochelari, mai (Joi, 8 iunie 2017, 14:43)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui AngryDan

      citeste odata si-o sa gasesti pasajul, hai ca nu-i greu, se poate!
      • +1 (1 vot)    
        Dioptrii la oferta (Joi, 8 iunie 2017, 16:14)

        AngryDan [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Comunicatul de presa este: (imi pare rau ca nu l-am pus de prima data)

        "legiuitorului primar sau delegat, aceasta fiind singura autoritate care are obligația de a reglementa pragul valoric sau intensitatea vătămării "


        Pragul valoric este reglementat acum la 0 (sau la 1, ca sa fim tehnic corecti, nu poti sa furi 0 lei). La fel, intensitatea este >0.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu exista (inca) obligatia stabilirii pragului (Joi, 8 iunie 2017, 14:43)

    BokassaOficial [utilizator]

    Afirmatia CCR despre "obligatia de a reglementa pragul valoric" e continuta doar intr-un comunicat de presa, nu intr-o decizie publicata in M.O.

    In caz ca vor mentine "obligatia" si in decizie, asteptam cu interes sa vedem cum o va motiva juristul de talie mondiala, internationala si cosmica Dorneanu, atata timp cat, in acelasi comunicat, CCR se pisiceste ca o fata mare, afirmand nu prea "si-ar depasi atributiile legale, actionand in sfera de competenta a legiuitorului...".
  • +8 (8 voturi)    
    Minciuna!!! (Joi, 8 iunie 2017, 14:55)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Daca textul era decarat neconstitutional da, parlamentul era obligat sa modifice dar daca abuzul a fost declarat CONSTITUTIONAL, aceasta obligatie NU subzista, ccr NU poate legifera pozitiv si NU poate obliga o alta institutie - parlamentul sa legifereze intr-un anumit fel, in cazul de fata sa introduca acel prag pt. abuz. ccr a facut o magarie, si-a depasit clar competentele legale si constitutionale, a pactizat cu penalii si prin datul cu parerea aiurea a oferit munitie guvernului si parlamentului pt. a-si justifica actiunea de modificare a textului de lege.
  • +2 (2 voturi)    
    Minciuna prin omisiune (Joi, 8 iunie 2017, 15:11)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Da, abuzul din Lg. 78/2000 cu prejudiciu peste 1 mil euro e competenta DNA dar sub aceasta suma e competenta parchetelor obisnuite, deci e STRICT vorba de competenta.
  • +1 (1 vot)    
    nicoliceo, (Joi, 8 iunie 2017, 15:18)

    nahir [utilizator]

    daca si tu ti-ai dat seama ca CCR nu va obliga sa puneti prag la abuz, de ce minti cu nerusinare cand afirmi ca ar fi atacata si anulata orice hotarare pentru ca n-ar fi neconstitutionala?
    nu vezi ca e invers? fi-v-ar pielea voastra de hoti sa va fie.