Iohannis, discurs in SUA la primirea unei distinctii din partea Comitetului Global American Jewish: Intarirea statului de drept, independenta justitiei si lupta anticoruptie sunt prioritatile mele principale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 6 iunie 2017, 8:25 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Facebook
Presedintele Klaus Iohannis, aflat in vizita in Statele Unite, a sustinut o alocutiune cu ocazia primirii distinctiei Light Unto the Nations, in cadrul Forumului Global American Jewish Committee - Sesiunea formala destinata liderilor internationali. Seful statului a afirmat, in discursul sustinut in cadrul forumului, ca "Intarirea statului de drept, independenta justitiei si lupta anticoruptie sunt prioritatile mele principale."

"Ca tara care a trecut prin intunericul dictaturii comuniste, am parcurs un drum lung. Ne-am confruntat si am depasit multe provocari in procesul de construire a unei democratii solide bazate pe statul de drept, o economie de piata libera si o societate deschisa. O societate care ii ajuta pe cetatenii sai sa aiba o voce puternica, chiar daca trebuie sa apere aceste valori pe strada"
, a afirmat Klaus Iohannis.

"Prin eforturile, dedicarea si uneori sacrificiile poporului nostru, Romania isi ocupa locul potrivit printre natiunile care valorizeaza, protejeaza si promoveaza aceste principii",
a adaugat seful statului.

"Acest premiu foarte special ma face sa-mi asum un angajament suplimentar de a-mi pune toata puterea, ca presedinte al Romaniei, sa apar justitia, democratia, statul de drept pentru tara mea, pentru regiune si la nivel global",
a mai spus Klaus Iohannis.
 
"Indraznesc sa spun ca Romania este o tara puternica. Puterea sa nu este data de catre geografie sau circumstante. Ea este data de catre valorile pe care le promovam si de catre hotararea sa de a contura un rol distinct al tarii mele in salvgardarea securitatii regionale si transatlantice."

"In acest context, va pot asigura ca vom fi unul din cei mai puternici piloni transatlantici in Uniunea Europeana. Legatura transatlantica va continua sa fie cea mai puternica garantie a noastra pentru securitate, libertati fundamentale si prosperitate'',
a mai afirmat seful statului.

Klaus Iohannis a primit luni, la Washington, distinctia "Light Unto the Nations", premiu acordat de catre Comitetul Evreiesc American (American Jewish Committee - AJC) sefilor de stat care s-au remarcat, de-a lungul timpului, prin promovarea valorilor democratice.

Ceremonia s-a desfasurat in cadrul Forumului Global al AJC, care are loc in capitala Statelor Unite ale Americii in perioada 4-6 iunie, cu peste 3.000 de participanti din peste 70 de state. Forumul Global al AJC este cea mai mare intrunire a unei organizatii evreiesti la nivel mondial, la care participa sefi de state, de guverne, ministri ai afacerilor externe, precum si reprezentanti ai Congresului SUA si ai institutiilor federale.  

Distinctia i-a fost decernata presedintelui Romaniei pentru rolul sau decisiv in consolidarea democratiei si statului de drept, pentru eforturile sale sustinute in combaterea antisemitismului si pentru intarirea relatiilor tarii noastre cu SUA si Israel. Premiul a fost inmanat de catre Allen J. Reich, membru al Consiliului Executiv al AJC.

Seful statului se afla, incepand de duminica, intr-o vizita de 6 zile in Statele Unite.

Klaus Iohannis se va intalni marti cu directorul Agentiei Centrale de Informatii (CIA), Mike Pompeo, iar vineri urmeaza sa fie primit la Casa Alba de Donald Trump.























5788 vizualizari

  • -22 (40 voturi)    
    o singura sentinţă ma nemultumeste (Marţi, 6 iunie 2017, 8:47)

    tropotaru [utilizator]

    a mai declarat presedintele Iohannis in cadrul discursului sau justitiar.
    • -12 (16 voturi)    
      are dreptul (Marţi, 6 iunie 2017, 10:28)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      chiar daca NU are dreptate
      • -8 (14 voturi)    
        Ciudat ca acest discurs (Marţi, 6 iunie 2017, 11:59)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

        să vină de la unul dovedit în instanță că a luat case pe acte false...
        • +1 (9 voturi)    
          Mare onoare din partea americanilor! (Marţi, 6 iunie 2017, 12:36)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          Ne place sau nu ne place, Iohannis a dat lovitura, lasand PSD-ul intr-o mocirla din care nu va mai iesi niciodata, aceasta haita de penali fiind gata autodistrugere. Mai vorbim!
        • +3 (9 voturi)    
          cand drac.nea si (Marţi, 6 iunie 2017, 12:40)

          Crist y [anonim] i-a raspuns lui Lovercraft

          grinda se aplecau umil in fata trumpfului, era ok! Acum daca Ioha ia distinctie, hop ca nu mai e bine! Legat de case, se judeca procesul intre cei care au vandut casele lui Ioha si stat, ce va faceti daca se dovedeste ca erau chiar mostenitori cu drepturi depline cand au vandut lui Ioha????
      • -3 (7 voturi)    
        Furatul de 4% nu e coruptie ! (Marţi, 6 iunie 2017, 14:11)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

        Furatul de 4% nu e coruptie !

        Ficusul una zice si alta fumeaza. Marele luptator anticoruptie o tine in fruntea luptei anticoruptie pe una dovedita ca a furat - prin plagiat - lucrarea de doctorat. Cica doar 4%...deci merge, numai buna de sefa anticoruptie !
  • -23 (47 voturi)    
    Nu s-au plictisit ? (Marţi, 6 iunie 2017, 8:52)

    galeo [utilizator]

    Nu s-au plictisit aia sa-l asculte pe Iohannis vorbind despre aceleasi clisee Intarirea statului de drept, independenta justitiei si lupta anticoruptie ?

    Cand va spune si el lucrurilor pe nume, fara lozinci corect politice ?
    • -15 (27 voturi)    
      MDA (Marţi, 6 iunie 2017, 9:30)

      CalmArius [anonim] i-a raspuns lui galeo

      ...TOT asa zic si eu! Prea multe lozinci si clisee devenite desuete!
      • +10 (12 voturi)    
        aaa deci de asta voteaza multi psd (Marţi, 6 iunie 2017, 12:05)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui CalmArius

        s-au saturat de lozinca "Nu coruptiei" si au dat-o pe fata cu "Sus coruptia"

        Norocul tau ca ai cu cine vota daca te-ai saturat de placa lui Iohannis.
    • +23 (33 voturi)    
      eu unul (Marţi, 6 iunie 2017, 10:07)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      sunt satul de troli.
      de asta sunt sigur
    • +9 (15 voturi)    
      rock (Marţi, 6 iunie 2017, 10:32)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ce ai vrea sa-i zica lu Troampa :.ba ..justitia e pe cale sa fie "calarita" de ala cu care te-ai pupat la investitura ? ca asta ar fi ceva concret
      • -4 (8 voturi)    
        Ar fi un bun inceput (Marţi, 6 iunie 2017, 11:48)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

        Cred ca ar castiga mai mult respect din partea lui Trump in felul asta
  • -17 (29 voturi)    
    tot inainte... (Marţi, 6 iunie 2017, 9:22)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cu statul de drept si independenta justitiei, pana n-o mai ramanea nimic!
    • +16 (20 voturi)    
      rock (Marţi, 6 iunie 2017, 10:37)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      mai bine dai inainte cu furatul ca tot asa poate ne vom imbogati cu toti ...

      mare-i gradina domnului Dragne si multi trolli pasc pe ea...
  • +21 (35 voturi)    
    Iohannis este Presedintele Romaniei (Marţi, 6 iunie 2017, 9:47)

    moima [utilizator]

    Si a obtinut performanta de a fi luat in serios de America. Ales fiind de mult mai multi alegatori decate cei care au legitimat actuala majoritate parlamentara si actualul guvern, are mai multa legitimitate decat oricine sa reprezinte Romania.
  • -11 (25 voturi)    
    ei as, principala procupare a lui e perna (Marţi, 6 iunie 2017, 10:11)

    mnicku [utilizator]

    nu lasa bunatate de somn ficusu din 2014
    • +2 (20 voturi)    
      "Procupa" - te de invatarea (Marţi, 6 iunie 2017, 10:31)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Limbii Romane. Apoi fa propozitii despre Presedintele Romaniei.
      • -4 (6 voturi)    
        arde-l (Marţi, 6 iunie 2017, 11:20)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        pe taran ca e iliterat.pai cum se poate asa ceva,un neica nimeni sa-L jigneasca pe Presedinte(cu p enorm)

        corea de nord e o tara ideala.viziteaz-o.stabileste-te acolo.o sa fii in ambientul ideal
  • +5 (15 voturi)    
    S-a dat consemnul in Kiseleff (Marţi, 6 iunie 2017, 10:33)

    wof70 [utilizator]

    Intr-o dimineata, ca oricare alta, doi troli se trăgeau de limbă reciproc ca să vadă ce crede celălalt despre regim. La un moment dat, unul scoate legitimaţia de membru PSD-TS şi-i zice celuilalt: "dumneata mergi cu mine". Celălalt scoate şi el legitimaţia de membru ALDE-Aripa Criogenica: "ba dumneata mergi cu mine". Din spate, aud amîndoi vocea Draceului cel Iubit: "mai răsfiraţi, băieţi, mai răsfiraţi...".
  • +5 (17 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 6 iunie 2017, 10:34)

    excelsior2016 [utilizator]

    Voi tot cu criticile? Tot cu criticile? Sunteti persoane ce isi apostrofeaza sotia ca e ciorbita prea sarata? As zice sa o faceti voi de acum inainte. Sa puneti si multe legume. Pai credeti ca daca se plictisea lumea de Iohannis il mai chema acolo? A fost chemat pentru ca asa a vrut Trump, nu degeaba intalnirile sunt una dupa cealalta. Sau vreti sa ramaneti cu Franta unde esti scuipat ca esti roman daca ii vizitezi (cunosc cazuri). Ce sa mai spun de Germania, Olanda, tarile nordice. Italienii, spaniolii, grecii oricum ne stiu de sclavi pe plantatii. Suntem deja de ceva timp interesul SUA si asa va ramane oricat de mult veti critica. Cu UE m-am convins atata timp cat ne trimit produse de calitate indoielnica caci s-au gandit ca o fosta tara comunista nu prea are gusturi. A doua zi ar fi trebuit sa retraga toate produsele, dar le lasa in continuare pentru prosti. Ca ei stiu prea bine ca sunt multi pe meleagurile noastre. Spor la criticat, dragilor!
  • -1 (5 voturi)    
    ce haios (Marţi, 6 iunie 2017, 11:14)

    Bittick [utilizator]

    Sa fii membru marcant in consiliul executiv al unei mari organizatii evreiesti si sa te cheme Reich...
  • +8 (10 voturi)    
    off off (Marţi, 6 iunie 2017, 12:08)

    Hans Metter [utilizator]

    ce va mai sta in gat Iohannis dragi PSD-isti... Obisnuiti-va, nu o sa aveti postul de presedinte NICIODATA !!!
  • -7 (9 voturi)    
    E in concediu (Marţi, 6 iunie 2017, 12:15)

    galeo [utilizator]

    E in concediu, cum e de obicei, sau e in vizita de lucru ?
    Daca e in vizita de lucru cu siguranta isi va lua vreo 2 luni concediu dupa vizita asta.... Va fi estenuat de la atata munca....
    • +1 (3 voturi)    
      ''ESTENUAT''??? (Marţi, 6 iunie 2017, 16:13)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      hai ca m-ai dat gata.
  • -5 (9 voturi)    
    Muzeul holocaustului pe banii romanilor, (Marţi, 6 iunie 2017, 12:19)

    jackalphonse [utilizator]

    ...,in care romanii vor fi acuzati de vrute si nevrute, se mai face pe banii romanilor?
    Banuiesc ca nici institutul lui Wiezel, care face o veritabila politie politica, a fost facut tot asa, la ordin.
  • +9 (11 voturi)    
    La Casa Alba (Marţi, 6 iunie 2017, 12:21)

    persuasiv [utilizator]

    nu se duce nimeni de capul lui.Esti invitat,inseamna ca prezinti interes.Altfel,poti sa stai mult si bine si sa arunci,cu invidie,doar cate o privire printre uluci.O astfel de invitatie inseamna mult pentru orice tara din lumea asta.Multi iau in deradere aceste fapte,insa nu este rasul lor.
    • -2 (6 voturi)    
      Solidaritate (Marţi, 6 iunie 2017, 12:34)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Tu chiar il crezi in stare pe Trump de solidaritate si altruism fata de o tara mica precum Ro ?
      • +1 (3 voturi)    
        nu te simti ''estenuat'' (Marţi, 6 iunie 2017, 16:20)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        dupa o astfel de intrebare???
        In alta ordine de idei,aici este vorba in primul rand de interese.Solidaritate,altruism?Nu stiu,poate.Daca interesele o cer,se poate si altruism si solidaritate.Revin cu intrebarea de mai sus,nu te simti ''estenuat'' dupa atata citit?
  • -5 (7 voturi)    
    sunt indicii clare (Marţi, 6 iunie 2017, 12:44)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Ca terorismul este un termen inventat de Mossad iar 9/11 a fost organozat de Mossad + CIA.
    Sa primesti distinctii de la cei care-si masacreaza proprii cetateni in numele banilor este clar ca ori esti de-al lor ori esti prost
    • +1 (3 voturi)    
      Nu te simti cumva ''estenuat" (Marţi, 6 iunie 2017, 16:22)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      si tu?Ca la ''organozat'' vad ca te pricepi.
    • -1 (1 vot)    
      indicii clare erau si cu marmota (Marţi, 6 iunie 2017, 18:01)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      pana cand s-a terminat staniolul
  • +2 (4 voturi)    
    Diferenta (Marţi, 6 iunie 2017, 12:55)

    domnescu [utilizator]

    O mica diferenta intre Dragnea care are poza cu telefonul in timp ce sta la coltul mesei si cineva care e chiar bagat in seama.
    S-a dat de stire pe Antena3 ca va da ulei daca trolati pe hotnews.
    Iohanis chiar mai face o impresie buna in afara, spre deosebire de condamanti penal care vor sa reprezinte o tara
  • +1 (5 voturi)    
    dl Iohannis poate sa aibe un rol istoric (Marţi, 6 iunie 2017, 13:18)

    mihaitzateo [utilizator]

    Dl Iohannis are relatii destul de bune cu dna Angela Merkel.
    Acum are un inceput de relatie calduros si cu dl Trump.
    Asa ca poate actiona ca un mediator intre dl Trump si dna Angela Merkel, pentru binele UE si SUA si al multelor tari din lume care au relatii economice cu SUA si UE.
    • +1 (1 vot)    
      asta da limbaj de lemn!!... (Marţi, 6 iunie 2017, 18:11)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      chiar nu am mai auzit de mult unul...
      • 0 (0 voturi)    
        Ceausescu avea relatii foarte bune cu SUA (Miercuri, 7 iunie 2017, 12:44)

        mihaitzateo [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Eu nu am fost vreodata comunist si bolshevismul (un feudalism deghizat in comunism) mi-a displacut foarte mult.

        Dar,ca tot veni vorba de limbaj de lemn, relatiile dintre SUA si Romania, pe vremea lui Ceausescu, erau foarte bune.
        Romania a avut de la SUA clauza natiunii celei mai favorizate foarte multa vreme.


        E departe de a fi ideal in SUA,ca libertati, ca nivel de trai,dar e mult mai aproape de ideal decat cum e prin Rusia lui Putin.
        In SUA, contrar a ceea ce cred multi,e foarte multa libertate personala, sa ai o opinie politica, religioasa. Nu esti discriminat in functie de etnie sau de rasa.

        Daca as fi pus sa votez,as vota ca Romania sa pastreze relatiile foarte bune economice cu Franta, cu Germania, cu Austria,cu Italia, cu Olanda si cu cine mai avem relatii bune din UE.
        Dar sa intarim foarte mult parteneriatul cu SUA.
        Si sa dezvoltam si relatiile economice cu Norvegia, cu China, cu Australia, cu Noua Zeelanda, cu Corea de Sud, cu Japonia, cu India.
        Vorba aia "don't put all your eggs in a basket".

        Avem minimum 4 milioane de cetateni romani de muncesc in afara Romaniei, asta inseamna ca trebuie dezvoltata foarte mult economia Romaniei.