Biroul National al USR: Un nou congres este convocat "de indata"/"USR merge mai departe"

de Antonia Jeflea     HotNews.ro
Vineri, 2 iunie 2017, 0:14 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: Agerpres
Biroul National al Uniunii Salvati Romania a transmis un comunicat intitulat "USR merge mai departe", prin care partidul este informat de convocarea unui congres "de indata", pentru a alege un nou presedinte, in urma demisiei lui Nicusor Dan.

Comitetul Politic al USR va fi convocat, conform statutului, in maximum 15 zile.

Comunicatul reaminteste de faptul ca liderii USR s-au pozitionat impotriva referendumului de redefinire a familiei, deoarece aceasta este "un demers inutil care nu rezolvă în niciun fel vreo problemă actuală a societății, dar generează în fapt contextul unui recensământ pentru dezbinare".

Documentul informeaza faptul ca liderii partidului trebuie sa fie "asemenea lui Nicusor Dan, formati in societatea reala, necoruptă, care nu sunt datori nimănui cu nimic, persoane decente și competente care îşi pot asuma responsabilități atunci când este cazul".

Comunicatul transmite deschiderea Uniunii Salvati Romania catre orice "optiuni de constiinta ale membrilor sai prezenti si viitori", fiind o miscare necesara societatii, "un anticorp social menit să acționeze împotriva corupției transpartinice".


Citeste mai multe despre   






















6316 vizualizari

  • -8 (82 voturi)    
    vrajeala (Vineri, 2 iunie 2017, 0:25)

    Adran [utilizator]

    stim cu totii unde se indreapta partidul. se indreapta la stanga, departe la stanga, pana in fund la lgbtqwertyuiopasd... partidul isi arata fata radicalizata care nu suporta opinii contrare pe probleme de homosexuali, avorturi, educatia perversiunilor in scoli, vanzare de copii la cupluri nenaturale, legalizare de droguri, etc. hipstareala eco verde all the way.
    noroc ca in romania o sa se loveasca de realitatea crunta la urmatoarele alegeri unde nu vor mai lua nici 1.5%.
    • -29 (45 voturi)    
      corect (Vineri, 2 iunie 2017, 1:20)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      nici un picior de realist in USR. de aia nici n-am votat cu baietii, nu ma pot imbata cu apa chioara!
    • +16 (44 voturi)    
      Valeo tata (Vineri, 2 iunie 2017, 1:32)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Ai uitat partea in care ne otravesc prin mancare si chemtrails, si in rest le-ai inclus pe toate.
      • -10 (52 voturi)    
        Toate care? (Vineri, 2 iunie 2017, 2:10)

        drummer [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        Tot ce a enumerat colegu mai sus sunt adevărate,chem trails e doar o teorie a conspirației...până una alta șezi blând și spunele copiilor tăi ca e ok să devină gay...aseaza-te relaxat pe spate și urmărește atent evoluția lor...te pup...trăiască marxismul!
        • +8 (22 voturi)    
          hahahaha (Vineri, 2 iunie 2017, 9:27)

          MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui drummer

          "punele copiilor tăi ca e ok să devină gay" HA HA HA HA HA. Ba, daca unui baiat ii place pasarica atunci, poate el sa fie toata viata inconjurat de bostanari, ca tot scorbura va cauta.
          Tu, de exemplu, ai putea sa dai la ochiu maro?
        • +7 (19 voturi)    
          Cum sa devina copiii gay (Vineri, 2 iunie 2017, 12:06)

          uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui drummer

          crezi ca se ia ca o boala contagioasa ? Cei care se nasc asa nu-i poate schimba nimic. Ce, tu de maine poti sa te faci gay ?
          • -8 (14 voturi)    
            Homosexualismul (Vineri, 2 iunie 2017, 12:58)

            drummer [utilizator] i-a raspuns lui uncle.sam

            Este o boală sociala...daca dai frâu liber fanteziilor vei avea o explozie a bolilor cu transmitere sexuala,a promiscuitatii,a desfrânării...
          • -9 (13 voturi)    
            Haha (Vineri, 2 iunie 2017, 13:01)

            drummer [utilizator] i-a raspuns lui uncle.sam

            Nu te naști gay prietene...copiii pana la 5 ani nu au o identitate sexuala,Chiar daca se nasc băiat sau fata...
            • +5 (5 voturi)    
              Pleznesti de prejudecati (Vineri, 2 iunie 2017, 20:11)

              pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui drummer

              "Despite almost a century of psychoanalytic and psychological speculation, THERE IS NO SUBSTANTIVE EVIDENCE to support the suggestion THAT THE NATURE OF PARENTING OR EARLY CHILDHOOD EXPERIENCES HAVE ANY ROLE IN THE FORMATION OF A PERSON’S FUNDAMENTAL HETEROSEXUAL OR HOMOSEXUAL ORIENTATION (Bell and Weinberg, 1978).

              It would appear that SEXUAL ORIENTATION IS BIOLOGICAL IN NATURE, DETERMINED BY GENETIC FACTORS (Mustanski et al, 2005) AND/OR THE EARLY UTERINE ENVIRONMENT (Blanchard et al. 2006). Sexual orientation is therefore not a choice, though sexual behaviour clearly is.

              There is now A LARGE BODY OF RESEARCH EVIDENCE THAT INDICATES THAT BEING GAY, LESBIAN OR BISEXUAL IS COMPATIBLE WITH NORMAL MENTAL HEALTH AND SOCIAL ADJUSTMENT. However, the experiences of discrimination in society and possible rejection by friends, families and others, such as employers, means that some LGB people experience a greater than expected prevalence of mental health and substance misuse problems (King et al, 2003; Gilman et al, 2001)." ( http://www.rcpsych.ac.uk/workinpsychiatry/specialinterestgroups/gaylesbian/submissiontothecofe/psychiatryandlgbpeople.aspx#history).

              “The College wishes to CLARIFY THAT HOMOSEXUALITY IS NOT A PSYCHIATRIC DISORDER. In 1973 the American Psychiatric Association (APA) concluded there was no scientific evidence that homosexuality was a disorder and removed it from its diagnostic glossary of mental disorders. The International Classification of Diseases of the World Health Organization followed suit in 1992.” ( http://www.rcpsych.ac.uk/pdf/PS02_2014.pdf )
              • -3 (7 voturi)    
                Dada (Vineri, 2 iunie 2017, 21:23)

                drummer [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                Bun...trăiască marxismul și toți acoliții lui! Dăi înainte Costele
                • +4 (6 voturi)    
                  Ce treaba are marxismul cu asta ? (Vineri, 2 iunie 2017, 22:50)

                  gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui drummer

                  Toti homofobii sunteti pe halucinogene ?
                  • -2 (6 voturi)    
                    Nu sunt homofob (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 2:46)

                    drummer [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                    Sunt doar anti voi toți ăștia,New age,cool și trendy care accepta orice și se erijeaza în apărătorii tuturor pocnitorilor...nu înghit discriminarea pozitivă și dictatura asta a minorităților...nu se mai poate spune nimic...Ai o părere,am o părere...se poate fără pumn în gură?
                    • +2 (2 voturi)    
                      Aveam dreptate (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 14:20)

                      gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui drummer

                      sunteti pe halucinogene !
                    • -1 (1 vot)    
                      .... (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 23:07)

                      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui drummer

                      Stai linistit ca sunt prosti cu gura mare .. par multi pentru ca tipa tare dar o sa vezi la referendum ca sunt o gramada minuscula de idioti ..
                • +4 (4 voturi)    
                  Traiasca stiinta (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 1:27)

                  pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui drummer

                  Children raised by lesbian mothers or gay fathers did not systematically differ from other children on any of the outcomes. The studies indicate that children raised by lesbian women do not experience adverse outcomes compared with other children. The same holds for children raised by gay men, but more studies should be done. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1467-9450.00302/abstract


                  This study presents a meta-analysis of the existing research and focuses on the developmental outcomes and quality of parent–child relationships among children raised by gay and lesbian parents. A total of 19 studies were used for the analysis and included both child and parent outcome measures addressing six areas. Analyses revealed statistically significant effect size differences between groups for one of the six outcomes: parent–child relationship. Results confirm previous studies in this current body of literature, suggesting that children raised by same-sex parents fare equally well to children raised by heterosexual parents. http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15504280802177615

                  Our findings revealed, for the first time, that young children adopted early in life by lesbian and gay parents were as well-adjusted as those adopted by heterosexual parents. Our results suggest that lesbian and gay adults can and do make capable adoptive parents. We found no significant differences among families headed by lesbian, gay, or heterosexual parents in terms of child adjustment, parenting behaviors, or couples’ adjust-ment. http://people.virginia.edu/%7Ecjp/articles/ffp10b.pdf
                  • -3 (5 voturi)    
                    Bai nene (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 2:40)

                    drummer [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                    Ma.lasi cu pseudo psihologii tai și cu studiile astea stupide? Ce ai vrea,să respire împotriva sistemului? Asta e noua ordine,nu comentează nimeni sau este anihilat...capisci?
                    • +2 (2 voturi)    
                      hahahahah (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 14:23)

                      gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui drummer

                      oculta lui Soros, nu-i asa ? Doamne ce tampiti au drept de vot !
          • -6 (12 voturi)    
            lasati minciunile cu fatalismul (Vineri, 2 iunie 2017, 13:12)

            Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui uncle.sam

            gen: n-avem domne ce sa facem, asa ne-am nascut, la fel cum unii s-au nscut albi, altii negri, altii galbeni...
            Aceeasi placa se poate aplica si la zoofili, necrofili, pedofili, sau criminali: domne asa ne-am nascut noi cu problema asta, csf ncsf...

            Nu exista "asa s-au nascut", sunt doar minciuni. Toti au devenit LGBT pe parcurs. Poate cu un adult e mai greu, dar pe copii e usor sa-i pacalesti.
            • +5 (5 voturi)    
              Stiinta nu minte (Vineri, 2 iunie 2017, 20:13)

              pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

              "Despite almost a century of psychoanalytic and psychological speculation, THERE IS NO SUBSTANTIVE EVIDENCE to support the suggestion THAT THE NATURE OF PARENTING OR EARLY CHILDHOOD EXPERIENCES HAVE ANY ROLE IN THE FORMATION OF A PERSON’S FUNDAMENTAL HETEROSEXUAL OR HOMOSEXUAL ORIENTATION (Bell and Weinberg, 1978).

              It would appear that SEXUAL ORIENTATION IS BIOLOGICAL IN NATURE, DETERMINED BY GENETIC FACTORS (Mustanski et al, 2005) AND/OR THE EARLY UTERINE ENVIRONMENT (Blanchard et al. 2006). Sexual orientation is therefore not a choice, though sexual behaviour clearly is.

              There is now A LARGE BODY OF RESEARCH EVIDENCE THAT INDICATES THAT BEING GAY, LESBIAN OR BISEXUAL IS COMPATIBLE WITH NORMAL MENTAL HEALTH AND SOCIAL ADJUSTMENT. However, the experiences of discrimination in society and possible rejection by friends, families and others, such as employers, means that some LGB people experience a greater than expected prevalence of mental health and substance misuse problems (King et al, 2003; Gilman et al, 2001)." ( http://www.rcpsych.ac.uk/workinpsychiatry/specialinterestgroups/gaylesbian/submissiontothecofe/psychiatryandlgbpeople.aspx#history).

              “The College wishes to CLARIFY THAT HOMOSEXUALITY IS NOT A PSYCHIATRIC DISORDER. In 1973 the American Psychiatric Association (APA) concluded there was no scientific evidence that homosexuality was a disorder and removed it from its diagnostic glossary of mental disorders. The International Classification of Diseases of the World Health Organization followed suit in 1992.” ( http://www.rcpsych.ac.uk/pdf/PS02_2014.pdf )
      • +1 (9 voturi)    
        "USR merge mai departe" (Vineri, 2 iunie 2017, 12:02)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        Sanse mari sa dea de Smiley !

        " Mai departe .... Tot mai departe ... Pana pe Marte ... "

        :::::)))))))))))))))))
    • +10 (32 voturi)    
      re (Vineri, 2 iunie 2017, 4:28)

      simplex [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Ce ai fumat ?
  • -12 (44 voturi)    
    .... (Vineri, 2 iunie 2017, 2:18)

    VarailVarail1 [anonim]

    Orice partid care se declara impotriva unui referendum (adica impotriva exprimarii directe a vointei unui popor) trebuie sa dispara.
    Cum naiba ca 12/21 USR-isti care reprezinta doar 20% din votantii USR sa decida ce avem voie sa alegem si ce nu. Se pare ca partidul a fost deja subminat de stanga "liberala". Am votat USR iar chestiile cu Soros au fost doar povesti pentru mine. Pana acum.
    Atata vreme cat "reprezentantii" mei imi interzic dreptul de a vota data viitoare, la urmatoarele alegeri i-am canalizat.
    Acum inteleg de ce Ciolos nu poate sa aiba tangente nici cu USR. Omul e crestin ortodox practicant si nu face compromisuri, nu se face frate cu dracu sa treaca puntea.
    Bravo lui ..
    • +9 (23 voturi)    
      Si daca (Vineri, 2 iunie 2017, 8:54)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

      Maine se propune un referendum cum ca Varailvarail1 nu mai are voie sa posteze comentarii cum ar fi?
      Ar fi bine ca un partid sa se pozitioneze impotriva unui adtfel de referendum?
      Trebuie sa intelegeti ca impotriva unor libertati si drepturi nu se pot orgaaniza referendumuri.
      Acest referendum este doar un prim pas spre interzicearea si apoi pedepsirea din nou a ahomosexualitatii, apoi spre interzicerea avortului si apoi spre interzicerea altor procedee medicale cum ar fi fertilizarea in vitro. Doar pentru ca asa vor unii in societate. Sa-i ostracizeze pe altii si sa le interzica lucruri.
      • -8 (8 voturi)    
        ... (Vineri, 2 iunie 2017, 12:26)

        VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui moka

        De cand minoritatile impun majoritatii ?
        Tu zici ca "Acest referendum este doar un prim pas spre interzicearea si apoi pedepsirea din nou a ahomosexualitatii, apoi spre interzicerea avortului si apoi spre interzicerea altor procedee medicale cum ar fi fertilizarea in vitro"

        Iar eu iti zic ca homosexualitatea e doar inceputul.
        Urmatorii la rand sunt pedofilii , zoofilii si gerontofilii .. oamenii astia nu au si ei drepturi ?
        De ce sa faci discriminare intre homosexuali si ei ?
        Asta e un bulgare care o data luat la vale nu se mai opreste.

        Inteleg ca te consideri dintr-o minoritate mai desteapta decat noi astia multi si fraieri din moment ce ma impiedici sa-mi exercit un drept constitutional. Sunteti o armata de elite .. vedem noi cu ce procent ramane USR dupa miscarea asta .. fraierii ca mine va spun pa , ramaneti voi elitelor ..
        • 0 (0 voturi)    
          dictatura proletariatului! :P (Vineri, 2 iunie 2017, 15:00)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

          Ai dreptate, tovarase! doar stie toata lumea ca importanta e numai dictatura proletaritului, ce atatea mofturi cu "drepturile omului"? >:
      • -8 (8 voturi)    
        libertatile din capul tau (Vineri, 2 iunie 2017, 13:45)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui moka

        ca in momentul asta in Romania exista o lege iar schimbarea referendumului nu schimba nimic din ce exista acum ci doar clarifica. Dar voi parsivi stiti ce urmariti si stiti de unde va vin banii, asa ca parsivi cum sunteti vreti sa pastrati o neclaritate ca poate o sa va foloseasca in viitorul apropiat sa bagati drepturi speciale pt categorii speciale. O intrebare: poate acum un barbat heterosexual sa se casatoreasca cu un alt barbat ? NU. deci unde e restrangerea de drepturi pt minoritati ? raspuns: doar in capul tau spalat
    • -1 (3 voturi)    
      pntru Varail (Vineri, 2 iunie 2017, 21:28)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

      Sigura scuza pentru Biroul National ar fi ca ei au votat impotriva referendumului , intrucat in Romania referendumul este o bagatela , in care cetatenii nu
      mai au incredere.A fost un referendum validat de C.C. care nu s-a aplicat.
      USR pregateste un proiect de lege pentru transpunerea in realitate a Referendumului cu 300 de parlamentari. Apoi va vota pentru noul referendum.
  • -5 (39 voturi)    
    ..... prin urmare ..... (Vineri, 2 iunie 2017, 6:02)

    cbogdan [utilizator]

    Prin urmare am castigat un OM - Nicusor Dan - si am pierdut un partid - USR. Este bine.
  • -9 (45 voturi)    
    USLGBT nu poate merge foarte departe (Vineri, 2 iunie 2017, 7:31)

    cenzuratul [utilizator]

    Un partid identity politics format din oameni darwinian nefunctionali nu poate fi decat politic nefunctional.

    Va merge mai departe, dar nu foarte departe: direct in cimitirul partidelor politice.
  • -6 (16 voturi)    
    PSDeii jubilează (Vineri, 2 iunie 2017, 8:04)

    nick24 [utilizator]

    singurul partid de opoziție reală se destramă, datorită infiltraților, care numai asta încercau de când au intrat în parlament.

    Prin USR mai puteam afla din culisele parlamentului și din primarii, ce afaceri se puneau la cale de corupți.

    Înfiltrații au primit ordin să-l spargă, iar trolii de prin mass media să găsească tot felul de argumente aiuristice CĂ NU AVEM NEVOIE de un așa partid.

    Au deranjat că aduceau date și dovezi din interiorul instituțiilor despre marea corupție generalizată.
    • +1 (3 voturi)    
      deci e o conspiratie reptiliana? (Vineri, 2 iunie 2017, 13:14)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Sau doar cealalta tabara sunt catalogati ca penibili cand fac conspiratii?
  • -6 (14 voturi)    
    Vedeţi pe cine alegeţi preşedinte ! (Vineri, 2 iunie 2017, 8:08)

    Canache [utilizator]

    C.Ghinea e recunoscător psd pt. calificarea de politruc şi e cel mai guraliv (se pare că şi mincinos)
  • 0 (18 voturi)    
    teapa (Vineri, 2 iunie 2017, 8:45)

    Consonant [utilizator]

    ND a luat teapa rau de tot. Sergiu Moroianu a spus lucrurilor pe nume si a fost dat afara fara nicio dezbatere reala pe problemele pe care le-a ridicat. Acum ND a fost aruncat exact de oamenii cu care s-a inconjurat. A luat teapa, dar pe mana lui. Poate fi o lectie, dar nu cred ca se va mai integra in partid. Probabil ca se va intoarce la USB si va incerca sa se concentreze pe problemele Bucurestilor, care au mare nevoie de oameni onesti si bataiosi. Vom traia si vom vedea.
  • -7 (21 voturi)    
    Nu am sa mai votez asa ceva (Vineri, 2 iunie 2017, 9:34)

    galeo [utilizator]

    Nu am sa mai fac prostia sa votez partide imature hipsteresti de genul USR
    • +2 (2 voturi)    
      dar nici n-ai votat! (Vineri, 2 iunie 2017, 15:05)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Cei care au votat USR au alt fel de exprimare! MINTI!
  • +6 (12 voturi)    
    USR un partid pentru o tara civilizata (Vineri, 2 iunie 2017, 9:41)

    Martinezu [utilizator]

    Din pacate si Dan Nicusor ambele parti au dreptate.
    Niusor Dan a facu un gets de onoare cum nu se vede in politica de pe malurile Dambovitei si nici unui alt mal din tara asta.
    USR ar putea fi privit ca un partid ideal in afara, unde civilizatia este pe alte culmi.
    Aici, unde ajutorul social si pupatul de moaste sunt una din preocupari, alaturi de gratarul cu mititei insotit de manele date la maxim nu isi gaseste adepti.
    Dragnea sau Firea are mult succes la public , pentru ca publicul nu mai are nici 4 clase desi are diploma de universitate privata in unele cazuri.
    Dan Nicusor nu este manelist si asta nu e pe placul romanilor.
  • -4 (10 voturi)    
    Spre binele Romaniei !!! (Vineri, 2 iunie 2017, 9:50)

    viorelpdan1474650232548 [utilizator]

    In acest "RITM" mergem foarte limpede spre dezbinarea si distrugerea Romaniei !!!
  • +5 (13 voturi)    
    USR viu si optimist (Vineri, 2 iunie 2017, 9:52)

    codo [utilizator]

    Marele challenge al partidului nu e realegerea unui presedinte, ci exprimarea orientarii doctrinare. USR nu este Nicusor DAN, ND a fost USB dar din prima zi de cand a devenit partid national a scapat liber si trebuie sa isi gaseasca locul singur. Problema e ca e o adunare de oameni scoliti care nu stiu arta compromisului, care arta nu e predata nicaieri in societatea romaneasca. Cu cat nivelul de educatie e mai ridicat, cu atat neintelegerile sunt mai mari. USR va reusi sa treaca la faza de coagulare daca Biroul National va ramane adevaratul organ de conducere. Lui ND ii revine marele merit de a fi pus USR pe picioare dar chestiile de genul "plec daca" si "ma intorc daca" nu mai sunt acceptabile la acest nivel.
    • -4 (10 voturi)    
      viu... colorat... (Vineri, 2 iunie 2017, 12:02)

      dan.c [utilizator] i-a raspuns lui codo

      vreti sa spuneti...
  • -5 (19 voturi)    
    Pana la Congres (Vineri, 2 iunie 2017, 9:53)

    adrian88000 [utilizator]

    ma i este Comitetul Politic. Forul de conducere superior Biroului National. Care poate rasturna prostia votului de miercuri. Poate invalida acest vot aberant in care a intrat USR ca intr-o capcana. Si Nicusor Dan poate reveni la conducerea partidului .
    PSD, PNL, UDMR, etc. au votat ca sa aiba o " pozitie clara " in privinta modificarii constitutiei?
    Nu ! Au avut destula abilitate politica ca sa lase votul la latitudinea fiecarui parlamentar. Fara sa faca mare tam-tam pe acesta problema. S-a trezit Ghinea sa impuna o decizie prin vot in acesta problema .
    Cine este Ghinea ?!
    • +7 (15 voturi)    
      Cine e Nicușor Dan? (Vineri, 2 iunie 2017, 11:41)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Ma întreb dacă in PNL, UDMR s-ar fi pus problema și s-ar fi votat ca in USR, președintele partidului și-ar fi dat demisia. Nici vorba! Apropo, la PSD nu se voteaza nimic oricum!
      • -1 (5 voturi)    
        Cine sa fie? (Vineri, 2 iunie 2017, 15:12)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Mai nimic! "doar" creatorul partidului - si cel care, cu imaginea sa, i-a asigurat succesul!
        Intrebarea este, de fapt: "Cine este Ghinea? Rolul de pion otravit este asumat de bunavoie si constient? sau doar din prostie?"
  • +4 (10 voturi)    
    Trebuie sa fie extrem de dureros sa parasesti (Vineri, 2 iunie 2017, 9:56)

    Susufler0 [utilizator]

    o cariera in matematica, (cu doctorat in Franta, infintand Scoala Normala Superioara in Bucuresti, menita a forma cercetatori in matematica), sa devii activist de-adevaratelea, nu cum isi implinesc unii niste mofturi pt a papa bani europeni, deci cu rezultate notabile, care te aduc in atentia si simpatia opiniei publice si care te indeamna sa mergi mai departe si sa infiintezi Uniunea Salvati Bucurestiul, cu care sa ajungi sa lupti cu hidra pesedista din Primaria capitalei, apoi sa intri in politica fondand partidul Uniunea Salvati Romania, cu care sa te lupti in Parlament, tot de-adevaratelea impotriva PSD-ALDE, (nu ca butaforiile de PNL si PMP), pt ca in final sa fii nevoit sa iti dai demisia din Partid pt ca ai fost invins in lupta dintre principii ! Invins cu 12 la 11 iar adversarii nu ti-au mai oferit nici sansa pe care le-o cerusei de a rediscuta chestiunea care va dezbina intr-un for superior al partidului !

    Mare pacat dar partidul trebuie sa mearga mai departe pt ca tocmai ce a invatat sa lupte si lupta "pe bune" in Parlament dar si in afara lui, impotriva "Ciumei rosii".

    Foarte interesant este dpmdv ca cei 10 (invinsi la vot) alaturi de care a votat Nicusor, merg mai departe cu USR !

    PS. Eu zic ca totusi e bine ca fac lucrul acesta !
    • +3 (23 voturi)    
      N-a fost "nevoit" sa-și dea demisia! (Vineri, 2 iunie 2017, 11:44)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      A făcut-o dintr-un moft și din îngâmfare!
      Poate chiar succesul te face îngâmfat uneori.
      • -4 (14 voturi)    
        Aha, am priceput ! Deci toti ticalosii (Vineri, 2 iunie 2017, 14:37)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        de la varful puterii care fura si mint si carora oamenii le cer sa plece, sa demisioneze, nu fac lucrul acesta si raman ca lacustele pt ca nu au mofturi si nu sunt ingamfati !

        PS. Merci ca m-ai luminat !
  • -3 (25 voturi)    
    USG merge mai departe (Vineri, 2 iunie 2017, 10:00)

    dan.c [utilizator]

    O mica modificare: Nu mai Salveaza Romania de coruptie, Salveaza comunitatea Gay de toti ceilalti.
    Va uram impliniri marete!!!
  • -6 (22 voturi)    
    Adio USR (Vineri, 2 iunie 2017, 10:30)

    sim12345 [utilizator]

    Felicitari elgibiti-ilor din partid, au stiu pe ce buton sa apese sa il de afara pe ND.

    Asa ca celor inversunati ramasi le urez "Have a nice life". Pe mine m-au pierdut.

    Urasc PSD-ul dar , mi-e sila de noul USR asa ca cel mai probabil imi anulez de acum inainte votul.

    A fost un vis frumos...
    • +7 (11 voturi)    
      Si noua ne e sila de oameni ca tine (Vineri, 2 iunie 2017, 12:36)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui sim12345

      Puneti etichete si considerati ca detineti adevarul absolut doar pentru ca traiti cu o femeie.Cei inversunati sunteti voi!Ni sa vezi ce plang cei de la USR ca nu mai votezi tu!
    • +3 (5 voturi)    
      Dezertati si dvs ca ND la prima pietricica din (Vineri, 2 iunie 2017, 15:21)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui sim12345

      drum , nici aia reala ci imaginara ? Nu ati fost un votant USR real daca faceti asta sau nu sunteti unul valoros ! Celor "inversunati ramasi" ce sa insemne altfel ? Si mai si e anuntarea anularii votului =lipsa votului-visul de aur al psd cultivat de acestia de ani de zile direct sau prin agentii lor din presa : izolarea adversarilor !! Aceasta manifestare fiind de fapt similara si la fel de schizoida ca si "decizia" lui ND pe motivul invocat ....
  • +3 (19 voturi)    
    Pana la urma e bine! (Vineri, 2 iunie 2017, 10:39)

    Alui [utilizator]

    "Daca partidul isi schimba politica pe aceasta chestiune care pentru mine este de principiu si daca ma primesc si ei inapoi sunt gata sa ma intorc", a declarat Nicusor Dan."
    Așteaptă puiule, imediat! Dar mai întâi du-te fa pipi, trage apa, spălate pe mâini și hai la masa!
    Câți anișori zici cai ai Nicușor draga? 5?
    • -4 (6 voturi)    
      Acum iti inteleg nickname-ul "Alui" (Vineri, 2 iunie 2017, 16:45)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      de vreme ce nu suporti cratimele. N.B : "spalate pe maini".

      PS. Glumite de copil de 5 ani, asijderea scrisul !
  • -6 (16 voturi)    
    Fanaticii pro-Nicusor Dan au devenit anti-ND (Vineri, 2 iunie 2017, 11:05)

    Miky60 [utilizator]

    Tipic romanesc: romanul trece foarte usor dintr-o extrema in alta in functie de ce propaganda e la moda prin mass-media romana. In toamna unii erau fanatici pro-ND si oricine intreba doar daca chiar are stil de politician ND era catalogat ca "pesedist, dragnasist, rus, platit de propaganda ruseasca, etc". Acum fix ei sunt fanatici anti-ND si pe oricine il apara pe ND il fac acum "pesedist, dragnasist, rus, platit de propaganda ruseasca, etc".
    • +5 (15 voturi)    
      Dimpotrivă (Vineri, 2 iunie 2017, 11:53)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Acum acestia acuza USR ca ar fi partid de LGBT, de stânga exclusiv. Sunt mai imaturi decât ND chiar.
      Adevarul e ca membrii USB sunt tineri educați, capabili, corporatiști, poate chiar puțin hippioți (nu hipsteri care pierd vremea), oameni independenți și care nu pun nici o baza pe religie, tradiții și bigotismele majorității romanilor. Lor nu le plac prea mult restricțiile și regulile absurde de care e plină România. Și nu le place statul "tatuc". Oricum ar fi, de stânga sau LGBT nu sunt sigur!
      • -7 (9 voturi)    
        aha... (Vineri, 2 iunie 2017, 12:53)

        dan.c [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        deci religia si traditiile nu sunt bune...

        V-as da o idee... ezit... pentru ca postul dumneavoastra arata o prea mare ignoranta....

        Totusi: Cautati si incercati sa intelegeti sincer sensul expresiilor:
        1. n-are nici un Dumnezeu / om
        fara de Dumnezeu
        2. Om cu frica lui Dumnezeu

        Eu nu zic ca e interzis sa dai ceva la o parte si sa incerci sa inlocuiesti cu altceva, dar mai intai e important sa intelegi si sa respecti ceea ce propui a se inlatura. Pentru ca chestia aia a functionat o vreme, dar noul tau concept nu inca. Poate va merge sau poate va fi doar o alta utopie dureroasa... Sper ca stiti la ce ma refer... M-am mari speramte la dumneavoastra, dar, uite, am incercat.
        • +6 (6 voturi)    
          Aia din Arabia Saudita o sa-ți zică ca da! (Vineri, 2 iunie 2017, 15:46)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

          Interesant ca marile civilizații antice, Grecia, Roma, Egiptul, China, imperiul persan, n-au avut nici in clin nici in mâneca cu creștinismul. Grecii și Romanii n-au avut niciodată probleme cu rasa sau orientarea sexuală a cuiva. Iar creștinismul are pe conștiința inchiziția și multe razboaie religioase in Europa, care numai bine nu au făcut.
          • -4 (4 voturi)    
            aaa... (Vineri, 2 iunie 2017, 17:03)

            dan.c [utilizator] i-a raspuns lui Alui

            Deci doar crestinismul si islamul sunt rele... Restul religiilor sunt bune... Inteleg... Sau cred ca inteleg...
            OOK! Deci clasificam religiile dupa cum se raporteaza ele la homosexualitate....

            Interesant punct de vedere... Nu ma gandisem...

            O curiozitate: Exista o opinie destul de larg raspandita care leaga etica muncii in protestantism de revolutia industriala. Despre aceasta aveti o parere?
    • +3 (3 voturi)    
      In toamna era util sa castige USR cu 70%si nu psd! (Vineri, 2 iunie 2017, 17:53)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Ne puteam certa/intelege cumva cu ei ! Nu exista "fanatici" pro/contra ND ci "fanatici"/cetateni care intelegeau de atunci ce poate urma ! Iar acum : cetateni care integ ca suntem cu spatele la zid si ca comandamentul momentului nu e nici pe departe asta : cine e sef la USR sau sa ne spargem traditional in figuri !!!
  • +8 (20 voturi)    
    Criticii nu sunt impotriva lui ND (Vineri, 2 iunie 2017, 12:01)

    maxumus [utilizator]

    ci mai degraba impotriva principiilor sale. E inacceptabil ca un om cu intelectul lui ND sa declare ca nu accepta ca USR sa fie partidul libertatilor civile. Pai tocmai aceste libertati fac diferenta dintre tarile civilizate si Rusia, Cuba sau Coreea de Nord.
  • +4 (4 voturi)    
    arme politice (Vineri, 2 iunie 2017, 13:08)

    Walking_dead [utilizator]

    Comunistii stiu sa foloseasca cu cap citeva arme cum ar fi:
    - lipsa de educatie
    - minoritatile sexuale
    - ungurii
    - migrantii si musulmanii
    Taticul lor scolit la Moscova, restras acum spatele perdelei, poate fi multumit de ce a realizat.
    Acum vreo saptamina-doua am scris: divide et impera. Iata ca se intimpla.
  • 0 (2 voturi)    
    Faceti o conducere colectiva, cu unul dintre cei (Vineri, 2 iunie 2017, 15:10)

    deval [utilizator]

    trei purtator de cuvant pentru un an ! Faceti conferinte de presa live pe fb saptamanal (asa cum faceati in alegeri) si lunar cu presa pentru ca sa nu va rupeti de realitate, pentru ca sa ne spuneti ce urmeaza sa se intample ce faceti, ce nu puteti face dar ati fi dorit sa faceti etc ! In lunile astea trebuia sa cresteti uimitor si nu cred ca s-a intamplat !!
    Nu imi doresc un lider "vedeta", carismatic ci o persoana cu continut, cu mesaj, care sa puna si sa rezolve-impreuna cu ceilalti- probleme reale ale societatii ....