Nicusor Dan raspunde acuzatiilor aduse de Cristian Ghinea: Opinia mea ferma este ca ar fi o mare eroare. Am cadea cu totii in capcana de a vorbi despre ce ne divizeaza si nu despre ce ne uneste

de Ariana Lazurca     HotNews.ro
Luni, 29 mai 2017, 22:49 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: Agerpres
Nicusor Dan a spus, intr-o postare pe Facebook, ca USR se confrunta cu "o puternica presiune interna pentru ca USR sa se pozitioneze pe tema redefinirii familiei crestine". Acesta scrie ca o pozitionare ar reprezenta o eroare pentru USR, intrucat acest lucru ar incalca convingerile unor colegi si ar conduce la o fractura interna.  

"Am trezit speranta in sute de mii de oameni. Sper sa avem intelepciunea sa ramanem uniti. Sper sa ne ridicam la inaltimea sperantelor pe care oamenii si le-au pus in noi", a incheiat Nicusor Dan.

Amintim ca deputatul USR, Cristian Ghinea, l-a acuzat pe liderul partidului, Nicusor Dan, ca s-a opus pozitionarii formatiunii politice impotriva schimbarii Constitutiei.

Nicusor Dan a scris, intr-o postare pe Facebook, raspunzand acuzatiilor pe care i le-a adus Cristian Ghinea ca "Imi pare rau ca sunt nevoit sa ies cu o postare despre USR intern, in loc sa vorbesc despre lucruri care membrii USR le fac, sacrificandu-si viata personala.  
Nicusor Dan raspunde acuzatiilor aduse de Ghinea
Foto: Captura Facebook

In zecile de intalniri cu oameni care doreau sa vina in USB / USR am spus ca singura sansa pe care o avem de a sparge blocada sistemului este coalizarea, sub aceeeasi platforma, a oamenilor cu optiuni ideologice diferite, intr-un program bazat pe ce ne uneste, pe urgentele societatii. Am spus ca in USB / USR este loc si pentru progresisti si pentru conservatori, o tema care este prea intima pentru foarte multi pentru a fi transata prin vot. Am spus asta multor oameni, privindu-i in ochi, in discutii unu la unu, cand ma intrebau daca merita sa se investeasca in USB / USR. 

Am spus asta de asa de multe ori, inclusiv in Adunarile Generale ale USB, ca am considerat ca e de la sine inteles. Nu m-am gandit vreodata ca ar fi trebuit sa o trecem in statut, ca garantie. 

In discursul din ianuarie de la Sibiu am spus ca principalul risc al USR este exacerbarea tensiunilor intre progresisti si conservatori. In discursul de la congresul de la Cluj am spus acelasi lucru, am spus ca USR trebuie sa fie un loc in care sa colaboreze si progresistii si conservatorii."

Nicusor Dan a adaugat ca "Am fost vehement impotriva pozitionarilor liderilor de opinie ai USR, de ambele parti, care aduceau USR in dezbaterea progresisti vs conservatori, in loc de dezbaterea despre subiectele reale ale societatii si despre competentele pe care USR le aduce in politica. 

Exista acum o puternica presiune interna pentru ca USR sa se pozitioneze pe tema redefinirii familiei crestine. Opinia mea ferma este ca ar fi o mare eroare. Am cadea cu totii in capcana de a vorbi despre ce ne divizeaza si nu despre ce ne uneste. Ar fi, mi-e teama, o fractura interna peste care nu vom putea trece, printr-o pozitionare care ar incalca convingerile intime ale unor colegi ai nostri aflati in minoritate."

Am facut atatea lucruri minunate impreuna, progresisti si conservatori. Am trezit speranta in sute de mii de oameni. Sper sa avem intelepciunea sa ramanem uniti. Sper sa ne ridicam la inaltimea sperantelor pe care oamenii si le-au pus in noi", incheie liderul USR.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4401 vizualizari

  • +19 (29 voturi)    
    Fiecare ar trebui sa voteze dupa cum crede (Luni, 29 mai 2017, 22:55)

    zzztop [utilizator]

    Acesta este un subiect in care fiecare parlamentar ar trebui sa fie lasat sa voteze liber fara indicatii de la grup. Nu poti impune unor oameni conceptia ta despre moralitate.

    Deci aici sunt mai degraba de partea lui ND, in timp ce in privinta lui Ciolos sunt de partea lui Ghinea si a Platformei Romania 100 :)
    • +15 (39 voturi)    
      Eu as vota impotriva modificarii Consitutiei (Luni, 29 mai 2017, 23:07)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Nu mi se pare normal sa blochez drepturile unor minoritati care nu lezeaza pe altii.

      Dar prin analogie, nu mi se pare normal ca majoritatea dintr-un partid sa dicteze minoritatii din partid care alta parere sa voteze cum vor ei. Se aplica acelasi principiu.
    • +8 (34 voturi)    
      Pai (Luni, 29 mai 2017, 23:13)

      sofia.c [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      parlamentarii USR luasera deja o decizie conform constiintei lor, numai ca s-a suparat ND pe ei si i-a amenintat cu demisia daca adopta acea pozitie. Nu asa se face politica/ Din pacate USR in loc sa fie cel mai dur critic al PSD-ului, se pierde in lupte interne.

      PNL-ul e si el vai de el, a pactizat cu Diavolul, practic nu avem opozitie. PSD-ul e liber sa-si impuna punctul de vedere.
    • +6 (26 voturi)    
      dar USR ce recomanda ? (Luni, 29 mai 2017, 23:26)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Clar, orice parlamentar poate vota cum il trece capul; dar pozitia USR ca partid care este ?
      Ca sa stim si noi cum stau.
      • -1 (7 voturi)    
        USR recomanda (Marţi, 30 mai 2017, 10:42)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        ca in acesta problema fiecare parlamentar sa voteze conform propriei constiinte si a valorilor morale pe care le sustine.
        • +5 (5 voturi)    
          Da, dar problema e alta (Marţi, 30 mai 2017, 10:58)

          MasP [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

          Nu inteleg ce rol are Nicusor in partidul ala. In mod sigur nu are un rol de mediator intre factiunile respective. Pot sa inteleg ideea e ca nu toti sunt de acord cu o anume declaratie dar rolul tau e sa-i impaci pe toti si sa-i faci sa lucreze pentru obiectivul comun. Daca de fiecare data cand cei care sunt mai radicali(sau progresisti cum le zice el) sunt marginalizati , normal ca se vor razvrati si-l vor ataca cu prima ocazie.
    • 0 (0 voturi)    
      Identic (Marţi, 30 mai 2017, 12:09)

      DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui zzztop

      idem
  • +14 (30 voturi)    
    asa e... (Luni, 29 mai 2017, 23:02)

    stefansb [utilizator]

    asa e cand intelegi prin partid colectie de oameni.
    Cand lansezi un partid ar trebui sa enunti clar directia partidului, iar cei care vin sa fie cei care vad lucrurile la fel. Asta cu "ne adunam si votam democratic in interiorul partidului" e o prostie. daca toate partidele s-ar constitui asa, intr-un final toate ar ajunge sa sustina paozitia najoritara intr-o societate, si nu ar mai exista deloc reprezentare pt cei care au alte idei.
    Sa zicem ca se fac 5 partide de la zero. in societate 60% vad lucrurile intr-un fel, 40% radical diferit. Daca toate pleaca de la zero cu ideologia, pe principiul lasa ca votam noi in inerior, democratic, cel mai probabil in toate partidele se va pastra opinia majoritara din societate, si vor ajunge sa sustina toate opinia celor 60%, si nimeni opinia celor 40%. Ori Democratia exact asta inseamna, ca fiecare sa isi faca auzita vocea. De-aia e o prostie asta cu "votam democrati ce idologie o sa avem". Pt ca de fapt daca toti ar face asa s-ar ajunge la situatia profund antidemocratica in care o buna parte din societate nu e reprezentata deloc pe spectrul politic.
    Partidele trebuie sa enunte clar ce directie au, daca sunt progresisti sau conservatori, de dreapta, centru sau de stanga, altfel vom asista mereu la astfel de circuri, pt ca se vor aduna in acelasi partid oameni cu vederi profund diferite
    • -1 (17 voturi)    
      NU ASTA ESTE PROBLEMA ROMANIEI (Marţi, 30 mai 2017, 7:30)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Trebuie sa-i dau dreptate lui Nicusor Dan. Senzatia mea este ca Cristian Ghinea exagereaza cu valurile pe care le face in USR. Parca e prea mult, atat de mult, incat poate fi banuit de intentii dubioase. Dar nu cred, sper ca nu!
      Romania are acum probleme extrem de serioase. Practic, e devastata de sistemul mafiot care a infestat toate institutiile statului. A face un capat de tara din moftul homosexualilor de a se numi familie, stiind ca e un motiv de dezbinare intre romani, este cel putin o idee proasta.
      In principiu, familie inseamna mult mai mult decat un cuplu, iar postura de originali in moravuri si traditionali in pozitia sociala este ilogica.
      DAR NU ASTA ESTE PROBLEMA ROMANIEI! Iata cum - sper ca fara intentie – in loc sa lase neexpermentatul USR sa se concentreze pe ce e important, sa fie considerat de populatie un partid serios, dl Ghinea fabrica motive de discordie si motive ca populatia sa ii considere niste aiuriti..
      • -1 (3 voturi)    
        Asa este ! Si discutia despre modificarea (Marţi, 30 mai 2017, 14:13)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui valll

        constitutiei este importanta dar parca totusi fata de ce se intampla acum in Parlament (Legea salarizarii, activitatea Comisiei de cercetare a fraudarii alegerilor prezidentiale din 2009, respingerea cererii de incuvintare a urmaririi penale a lui Eugen Bejinariu, care echivaleaza cu intetirea atacului Parlamentului la justitie si la statul de drept, in acest context ea pare mai curand o discutie despre sexul ingerilor !
  • -3 (35 voturi)    
    Nu e nevoie de nici (Luni, 29 mai 2017, 23:04)

    adrian88000 [utilizator]

    o pozitionare a USR-ului. Penru USR , aceasta problema este minora. Parlamentarii USR voteaza dupa cum le dicteaza constiinta. Nu dupa cum le dicteaza partidul. In acesta problema partidul nu dicteaza nimic.
    Iar la referendumul de schimbare a constitutiei, la fel. Membrii USR vor vota diferit , dupa propriile convingeri ,religioase sau laice.
    • +6 (34 voturi)    
      Lol (Luni, 29 mai 2017, 23:26)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Păi atunci după ce și-au mai făcut partid în loc să candideze ca independenți ?

      Nu mă simt reprezentat, nici nu ar gi posibil, de o adunătură de eco-hippies în cate fiecare e cu aia mă-sii.
      • -5 (11 voturi)    
        ete, fleoshk! (Marţi, 30 mai 2017, 2:32)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Pai tu ESTI "reprezentat" - dar de altii! Nu ti-ai pus nici o clipa in cap sa fii reprezentat de USR (in privinta Rosiei Montane ti-ai exprimat de ZECI de ori pozitia, total contrara cu a lor) asa ca ai comentat doar ca sa te afli in treaba!
        Oricum, daca USR te-ar fi reprezentat ar fi fost... nashpaaa... >:)
      • -4 (12 voturi)    
        pentru HP (Marţi, 30 mai 2017, 10:17)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Partidul s-a faut pentru rezolvarea unor probleme
        care sunt importante pentru Romania. Lupta impotriva coruptiei, cheltuirea cu discernamant a banului public, promovarea unor proiecte importante pentru progresul Romaniei,etc.
        Acestea sunt cateva scopuri care au strans in jurul lui Nicusor Dan oameni cu viziuni doctrinare diferite, dar care achieseaza la rezolvarea acestor probleme.
        " Fiecare cu a masii " este doar in acesta problema sensibila care separa crestinii de atei.Am facut o separere grosso-modo , nu exacta matematic. Nu exista un partid al ateilor in Romania , dupa cum nu exista un partid format numai din crestini. Nu putem declansa o lupta in partid pe acest subiect care nici nu are importanta majora pentru bunastarea romanilor, pe care o dorim cu totii, nu e asa ?
  • -6 (30 voturi)    
    stai linistit, Nicusor! (Luni, 29 mai 2017, 23:29)

    Codruta N [utilizator]

    Ghinea nu se descurca fara tine (doar daca nu-si gaseste un alt partid) - tu te descurci fara Ghinea! N-are rost sa intri in disputa publica cu el, decat daca vreti sa cresteti in vizibilitate ;)

    Desi in privinta asta eu am o optiune FOARTE clara si ferma de vot, pozitia ta e corecta! In cazuri FOARTE sensibile, precum acesta, NU se voteaza "pe linie de partid"! ;)
    • +10 (24 voturi)    
      Pai atunci e partidul lui peste! (Marţi, 30 mai 2017, 2:17)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Daca cazurile "FOARTE sensibile" sunt lasate in coada de peste!
      • -6 (6 voturi)    
        pentru Alui (Marţi, 30 mai 2017, 10:37)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Sa-ti dau un exemplu de caz "foarte sensibil".
        Propune cineva sa se voteze daca exista sau nu exista Dumnezeu. Ce crezi ? Paridul poate adopta o pozitie , democratica , prin votul majoritatii? Si sa dea o rezolutie conform acelui vot ?
        • +2 (2 voturi)    
          Discutam despre drepturi individuale nu filosofie! (Marţi, 30 mai 2017, 15:33)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Exista cererea ca legea (constitutia) curenta sa fie schimbata pur in defavoarea cuiva.
          E ceva palpabil, nu teoretic, ceva ce va afecta intru-un fel sau altul viata unor indivizi!
          Daca ar fi adusa in discutie o lege, articol de constitutie, care sa declare ca exista Dumnezeu, asta ar crea efecte pentru cei care nu cred asta. Ar putea fi pedepsiti pentru ca incalca legea care ii obliga sa creada ca exista Dumnezeu.
  • -8 (30 voturi)    
    Ghinea si scandalul! (Luni, 29 mai 2017, 23:57)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Eu cred ca domnul Ghinea daca tot e asa de suparat ar trebui sa isi caute un alt partid sau sa isi faca un nou partid!
    Referitor la pozitionarea USR cred ca este corect ca oamenii au fost lasati sa voteze conform propriei constiinte. Dar din cate stiu domnul Ghine avea acum cateva saptamani o opinie ceva mai intortocheata:
    http://adevarul.ro/news/politica/votul-privind-referendumul-Si-celprivind-parteneriatul-civil-1_58da15a75ab6550cb8bde521/index.html
    • +7 (9 voturi)    
      Nu asa se face politica in partid (Marţi, 30 mai 2017, 9:43)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Daca nu iti convine ceva, trebuie sa lupti si sa schimbi partidul. Sa gesesti oameni care gandesc ca tine si sa faci asta.

      Daca, sa zicem, esti de 10 ani in acel partid si vezi ca nu pot coagula nimic, atunci faci pasul afara. Afara din partid sau afara din politica.

      Dar discutam de un partid care nu are niciun an.
      • -6 (6 voturi)    
        capusha... (Marţi, 30 mai 2017, 10:46)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

        Adica te apuci sa gasesti un partid (fara de care NU ai fi ajuns in Palavrament) si, dupa ce ai beneficiat de avantajele oferite de apartenenta la el, te apuci sa il schimbi... ca vrei SI mai mult pentru tine...!!
        In mod clasic, asta se numeste "a capusha"... actionezi ca o capusha... >:
  • -11 (27 voturi)    
    atentie ND! (Marţi, 30 mai 2017, 1:29)

    miculescu-rucar [utilizator]

    imediat dupa alegeri,te-am felicitate si ti-am atras atentia asupra puilor de cuc care te inconjurau!
    unul dintre ei este acest ghinea, de meserie ongist care a muscat mana ce la hranit-alina mungiu pipidi -facand totul pentru ai lua locul!
    tu ai construit usr,ai intrat in parlament si odata cu tine un grup de pui de cuci,care in veci nu vedeau parlamentul Ro pe interior!
    felicitari!
  • +6 (20 voturi)    
    Ce hram poarta USR pana la urma? (Marţi, 30 mai 2017, 2:14)

    Alui [utilizator]

    Mica asta problema a declansat o mare criza pentru USR. Acum sustinatorii se intreba "eu cu cine votez?" la fel ca cetateanul turmentat din o scrisoare pierduta.
    Fiecare se intreaba acum ce fel de pasare e USR. E partid de stanga sau de dreapta?
    E progresist sau conservator(in Romanaia conservator inseamna comunist)?
    Daca nu primesc un raspuns satisfacator, sustinatorii vor fi dezinteresati sa mai suntina un partid care ar putea promova politici contrare opiniilor lor.
    • -4 (6 voturi)    
      nicidecum! (Marţi, 30 mai 2017, 10:48)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Cand au intrat in partid, nu i-a interesat sa fie nici "de stanga", nici "de dreapta", erau la fel de dezguatati de ambele! (De altfel, ce e aia "stanga" si "dfreapta" in Romania? >:)

      Nu e nici o "criza" in USR, incearca sa o declanseze unii politruci si comentatorii lor! :P

      FALSA problema!
      • -1 (1 vot)    
        Atunci USR o sa stea pe margine (Marţi, 30 mai 2017, 15:36)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Eu sunt de dreapta, progresist!
        De exemplu, n-as vota candidatul USR propus la circumscriptia mea, daca nu mi-ar impatasi principiile.
        Toti cei care l-am facut presedinte pe Iohannis gandim la fel.
        • 0 (0 voturi)    
          N-ai cum (Marţi, 30 mai 2017, 20:12)

          wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          sa fii de dreapta si progresist. Dreapta este pentru pastrarea traditionalului, radacinilor pe cand progresismul este chiar pe dos. Din pacate USR si chiar ND cred ca tind mai mult spre progresism, dar nu vor sa si-o asume pentru a nu pierde voturi...dar tin sa le aduc la cunostinta ca deja au pierdut.
          • 0 (0 voturi)    
            Ba poti bineinteles (Marţi, 30 mai 2017, 23:12)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui wintershadow

            Drapta inseamna progres, schimbare din "traditional". Cei care vor pastrarea traditiilor cu orice pret sunt "ultra-conservatori"!
  • -7 (13 voturi)    
    reala problema (Marţi, 30 mai 2017, 5:33)

    Pac-pac [utilizator]

    Pentru ca in USR sunt multi d-astia pe invers...
  • +3 (11 voturi)    
    Si ce e cu criza asta de isterie? (Marţi, 30 mai 2017, 8:51)

    Alui [utilizator]

    A lui Nicusor Dan?
    USR e practic terminat. Liderul a dovedit ca e doar un neo-Dragnea rasfatat!
  • +9 (13 voturi)    
    Aici Nicusor greseste rau (Marţi, 30 mai 2017, 9:41)

    v_sile [utilizator]

    1. Nu poti sa eviti la nesfarsit pozitionarea pe anumite teme mai delicate. Pana la urma, USR nu e la guvernare, nu se pregateste de guvernare si nici nu are vreun bazin electoral conservator de 30-40%, ca PSD-ul.

    Ei trebuie sa decida pana la urma ce vor in materie de politica economica, de sistem de taxare sau de revizuirea Constitutiei. Ca in final nu o sa mai reprezinti pe nimeni si o sa te trezesti cu 3% la alegeri.

    2. Ce face Nicusor Dan e anormal politic: el sustine ca a promis el multor oameni privindu-i in ochi niste chestii si ca partidul trebuie sa faca deci asa. Asta e un cumva un partid politic luat pe persoana fizica? Nicusor vrea musai sa aiba partidul lui ca jucarie personala, chiar daca asta inseamna ca partidul nu o sa creasca niciodata. Ai un om cu credibilitate de peste 30% (Ciolos), singurul om politic utilizabil din afara PSD. Si tu il refuzi. Fara suparare, Nicuosr crede ca poate eu am votat USR-ul pentru Nicusor. Eu am votat pentru Ciolos si cei din echipa lui guvernamentala care au facut pasul in politica (Cristian Ghinea sau Catalin Drula)

    3. Fara suparare din nou, dar Nicusor traieste pe alta planeta dpdv politic. "USR sa se pozitioneze pe tema redefinirii familiei crestine". What???? Cand si unde se discuta asa ceva in Romania? Redefinirea familiei crestine? Stie Nicusor ceva de la BOR ce nu stim noi?

    Rau imi pare, dar Nicusor trage in acest moment USR in spate. Si e momentul in care USR-ul ar putea sa creasca, caci PNL-ul ajunge o leguma condusa de Busoi.

    Ca tot se gandeste domnul Nicusor Dan la "redefinirea familiei crestine", o sa ii citez din Biblie:

    „Ştiu faptele tale: că nu eşti nici rece, nici în clocot. O, dacă ai fi rece sau în clocot!
    Dar, fiindcă eşti căldicel, nici rece, nici în clocot, am să te vărs din gura Mea."

    Nu poti sa ramai caldut la nesfasit si sa incerci sa contezi politic, sa doresti ca cresti ca partid, sa doresti sa ajungi la guvernare. De partide politice de buzunar, gen balama, nu prea avem nevoie
    • -3 (7 voturi)    
      nope...! (Marţi, 30 mai 2017, 10:57)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

      Chestia cu "familia" si "Constitutia si familia" NU este o tema!! Nu are nici o legatura cu nici un partid - decat, cel mult, cu vreunul strict religios! Iar Romania NU este un stat religios!
      Povestea asta nu tzine de "partide"!

      NU este o tema! Sau este cel mult una falsa, creata artificial!
      • -1 (1 vot)    
        Doamna, revizuirea Constitutiei e o tema (Marţi, 30 mai 2017, 11:33)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        E o tema majora politica, oricat de ascundem dupa ciresi.

        Ca scoatem in fata initiativa Cpf e una, dar discutam totusi de modificarea Constitutiei. Nu poti sa nu ai o pozitie ca partid, sa refuzi sa te pozitionezi.

        Si, sa fiti sigura, pe langa chestia asta cu redefinirea familiei, majoritatea care se prefigureaza (PSD/ALDE/PMP/UDMR) o sa bage din greu si alte chestii, mai ales in materie de impartirea puterii in stat si de modul de desemnare a persoanelor cu rol critic in sistemul de justitie (parchete, ICCJ, CSM)

        Cel mai sigur in momentul asta ar fi ca USR sa se pozitioneze clar impotriva revizuirii constitutiei.

        Altfel nu o sa faca decat sa ii dea PSD-ului si partidelor mainstream toate cartile, iar ei or sa ramana cu praful de pe toba.
        • 0 (0 voturi)    
          Domnule, (Marţi, 30 mai 2017, 16:19)

          Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

          Ce treabă au partidele strict pe punctul definirii familiei? Viitorul ține de rezultatul opțiunilor exercitate PERSONAL de fiecare cetățean. Interesul partidelor este strict unul populist, nimic mai mult (și nimic mai scârbavnic).

          Vot direct = eu votez personal, nu prin USR/PSD/ETC.
  • 0 (2 voturi)    
    Pentru cine avea îndoieli... (Marţi, 30 mai 2017, 11:26)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    ... că se dorește comprominterea cu orice preț a lui ND, uitați-vă câte atacuri concertate ocult au lansat postacii numai sub prezentul articol.

    Indiciu pentru cine s-a născut ieri - ăștia cu „te-am votat Icsulescule, dar m-ai dezamăgit” și diverse variații NU au votat cum pretind. Observați vă rog că toți autorii acestor „dezamăgiri” au ceva în comun - nu erau cu PSD (de unde se așteaptă să trageți concluzia dorită - nu are rost să încercați alternative la partidul-mafie). Tovarășul de serviciu ar trebui să mai schimbe placa.

    Indiciu #2 (bonus) - în momentul de față există un singur partid care nu pune botul la metoda (de sorginte sovietică) de demoralizare și subminare a națiunilor bazată pe promovarea minorităților sexuale. ATENȚIE - fondul discuției nu contează! Tot ce contează este provocarea discordiei. Există un singur partid care (cel puțin pentru moment) spune să NU ne certăm români cu români pe probleme create artificial (de parcă nu aveam deja destule). Și ND și-a asumat personal această pozițe corectă.

    P.S.: Votați la referendum cum doriți, sau nu votați deloc. Dar NU luați parte la dezbaterea manipulatorie premergătoare votului, pentru că, indiferent de care parte ați fi, îi veți face rău României!
    • -2 (2 voturi)    
      Alo!! (Marţi, 30 mai 2017, 15:37)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Barosanu_nr1

      "Dar NU luați parte la dezbaterea manipulatorie premergătoare votului, pentru că, indiferent de care parte ați fi, îi veți face rău României! "


      WTF, esti Dumnezeu si detii adevarul absolut?
  • -1 (3 voturi)    
    sir de erori (Marţi, 30 mai 2017, 12:06)

    AlPopovici [utilizator]

    Intr-adevar si eu apreciez ca ND isi continua sirul de erori:

    1) politica strutului pe o tema adusa in dezbatere de societate nu e demna de un partid [cu atat mai putin de unul parlamentar si cu si mai putin pt unul cu pretentii de a lua pe sus societatea] --> e ca si cum la nivel familial cand un copil isi intreaba parintele o intrebare vitala gen "mama, ce e aia sex?" parintele ii raspunde "o sa afli mai tarziu" in loc sa abordeze subiectul raspunzandu-i fie numai partial (FAPTUL CA INTREBAREA A FOST PUSA DE SOCIETATE/COPIL INSEAMNA CA TIMPUL ABORDARII SUBIECTULUI E AICI!)

    Nicusor Dan, nu fii un parinte politic imatur: RASPUNDE!

    2) Nicusor Dan, nu lua initiativa de a-ti separa oamenii in "COnservatori" si "Progresisti". Nu ai pe nimeni in partid Conservator 100% --> toti membrii tai sunt progresisti doar ca unii (poate majoritatea) au si idei conservatoare.

    In loc sa fii liant, ce faci? Ii segregi in echipe (asta-i "Tara, Tara vrem ostasi?" si nu m-am prins?) si bagi capu-n nisip ?!

    Nicusor Dan, recunoaste-ti limitele si ramane marele om care a facut ceea ce nu a avut nimeni curajul: RAMAI UN CAMPION AL INITIATIVEI si lasa pe altcineva sa preia fraiele, tu ramanand Presedinte Onorific (gen Quintus pt PNL).
    • -1 (1 vot)    
      club vs partid (Marţi, 30 mai 2017, 12:53)

      AlPopovici [utilizator] i-a raspuns lui AlPopovici

      As mai adauga faptul ca mesajul lui Nicusor indica existenta a unuia din urmatorii 2 factori, ambii incapacitandu-l sa abordeze tema casatoriilor+adoptiilor de copii de catre LGBT, anume:

      a) ori Nicusor vede USR ca pe un club de discutii think-tank coalizand membrii cu idei nobile care trebuie sa se comporte cu manusi albe intre ei, sa se menajeze reciproc (Noblesse Oblige policy in bucataria de club) -- o idee atavica, anticipand decaderea USR daca Nicusor insusi nu e inlaturat imediat de la executivul partidului (Nicusor devenit piatra de moara prin comportament inertial),

      b) ori oamenii lui de incredere sunt parte a comunitatii LGBT sau Progresisti Sadea, 100%, fapt care va adanci falia definita [preponderant eronat] chiar de Nicusor: intre Progresistii 100% si Progresistii cu unele idei Conservatoare.
      RAZBOIUL E AICI.
  • 0 (4 voturi)    
    aici sunt de acord cu ND (Marţi, 30 mai 2017, 13:45)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nu vad nici un sens sa se pozitioneze in problema asta... Pentru ce sa-si antagonizeze una din tabere, mai ales ca nu e ceva ce tine de politica, ci mai degraba de vointa societatii. Atit timp cit socientatea romaneasca nu e capabila inca sa priceapa ca ce fac doi oameni la ei in pat e strict treaba lor, nu vad pentru ce si-ar pune USR in cap toti adeptii familiei traditionale.
  • -1 (3 voturi)    
    tema de fond si ce parere aveti de INCEST? (Marţi, 30 mai 2017, 14:12)

    AlPopovici [utilizator]

    Hai atunci sa legalizam incestul. Daca o mama cu fiul ei se iubesc sincer, care e treaba societatii in a le legaliza dreptul "firesc" ? Pana la urma, e vorba de eternitatea iubirii - cum incerca Oana Pelea sa ofere audietei ancora logicii pro-mariaj si pro-infiere de catre LGBT.
    Iubirea e infinita si universala, nu-I asa ? Strasnic argument!

    Aici nu e vorba de ce fac 2 in pat (au deja acest drept si e in afara discutiei societatii), e vorba de legalizarea mariajului + infierii de copii de catre homosexuali. Asta e subiectul!
    Daca cei 2 copii ai mei sunt homosexuali, voi accepta cu inima deschisa sa vina de sarbatori cu partenerii lor, vom avea comportament nediscriminatoriu, daca eu eram homosexual as fi fost deschis, nu as fi ascuns acest lucru fata de oricine, insa alta e mariajul + infierea!

    Mariajul e o institutie cu fundament reproducator.
    Un cuplu de homosexuali e steril iar un cuplu incestuous e creator de reproducere degenerativa.
    Despre asta e vorba!
    • -3 (3 voturi)    
      Bullshit! (Marţi, 30 mai 2017, 15:41)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui AlPopovici

      "Mariajul e o institutie cu fundament reproducator. "

      Daca sotul/sotia nu poate avea copii, propui divortul fortat?

      Si mai lasa diferitele "droburi de sare" scoase din joben, ca nu esti magician!
    • 0 (4 voturi)    
      Trollule, de ce nu vrei sa intri pe Forumul (Marţi, 30 mai 2017, 15:55)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AlPopovici

      dedicat interviului dat de Rebengiuc si cauti sa deschizi aici o discutie paralela cu subiectul ?

      PS. Esti asteptat acolo, chiar daca sunt vreo 300 de comentarii !
    • 0 (0 voturi)    
      familia (Marţi, 30 mai 2017, 18:41)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui AlPopovici

      One of the primary functions of the family involves providing a framework for the production and reproduction of persons biologically and socially
  • -1 (5 voturi)    
    ND e un tantalau las! (Marţi, 30 mai 2017, 15:48)

    Alui [utilizator]

    Ce mai lider!
    Un lider adevarat conduce oamenii, ii poate convinge sa-i accepte cale, un principiu, ii poate face sa-si schimbe opiniile. Sau e in stare sa asculte un sfat si sa acepte opiniile propriilor oameni,
    Un lider pune in discutie problemele care ii intereseaza pe cei pe care ii conduce!
    Un lider isi asuma riscuri! Un lider se descotoroseste de cei care il trag in jos/inapoi!
    ND e un fricos, are o parere, "conservatoare", dar e prea las sa si-o apere/sustina public! Se agata de "puterea" de a fi presedintele USR!