Klaus Iohannis despre legea salarizarii: E o lege pentru care raspunde integral PSD, e bine sa nu uitam acest lucru. Asteptarea sa modific eu ceva la lege mi se pare deplasata

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 29 mai 2017, 18:34 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: HotNews / DP
Presedintele Klaus Iohannis a afirmat luni, chestionat de jurnalisti pe tema proiectului legii salarizarii, ca va face mai multe declaratii atunci cand legea "va ajunge la mine la promulgare", insa a adaugat ca aceasta lege "a aparut pentru ca este in programul de guvernare al PSD, care a spus de la inceput ca vrea aceasta lege si are majoritatea in Parlament, Guvernul". Seful statului a subliniat ca "e o lege pentru care raspunde integral si definitv PSD. E bine sa nu uitam acest lucru, societatea, sindicatele. Asteptarea sa modific eu ceva la lege mi se pare deplasata."

"Mi se pare o asteptare care este putin exagerata ca peste PSD sa intervina altcineva", mai spune seful statului.

Proiectul Legii salarizarii a fost deja aprobat de Senat si se afla in prezent la Camera Deputatilor (for decizional), iar ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a declarat, luni, ca votul final s-ar putea da saptamana viitoare.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

2516 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    . (Luni, 29 mai 2017, 18:59)

    Evq [utilizator]

    Hai să vedem cât îl ține pe român memoria....
    • +2 (4 voturi)    
      care memorie?! (Luni, 29 mai 2017, 21:25)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      Ca "desteptul fagaduieste iar prostul trage madejde" va mai ramine valabila mult timp pe plaiurile mioritice. Vreo 50-60 de ani, pina ies "natural" din sistem generatiile actuale.
  • -4 (8 voturi)    
    Nici chiar asa. (Luni, 29 mai 2017, 19:18)

    Andradda [utilizator]

    Ca presedinte, e obligat sa studieze legea inainte de a o promulga. Daca o semneaza fara nicio obiectie, isi asuma si el raspunderea, alaturi de PSD.
    Dar in niciun caz nu se poate ascunde dupa fraze de genul " PSD are majoritate, PSD raspunde, e numai treaba lor, eu nu ma bag, eu doar semnez"

    La Johannis, ba e laie, ba-i balaie....
  • +2 (6 voturi)    
    Toata lumea in frunte cu seful statului (mai putin (Luni, 29 mai 2017, 20:11)

    Susufler0 [utilizator]

    "asistatii bugetari") se asteapta ca dupa promulgarea legii salarizarii situatia in Romania sa se prabuseasca precum funicularul lui Zorba
    : stalp dupa stalp, in crescendo, pana se alege praful de tot !

    PS. Mai intelectual spus : ca un castel din carti de joc Si tot ca in Zorba, peste ruine sa se-apuce sa danseze frenetic (si nervos) Livche si Anton, pana cand o sa-i ridice DNA si-o sai trimita acolo unde le este locul !
    • +4 (6 voturi)    
      Nu cred (Luni, 29 mai 2017, 20:51)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ca va fi un dezastru. Va fi doar o redisribuire a salariilor intre categoriile de bugetari.
      Va urma o inflatie: cei care au primit acum cresteri mai mari vor ramane unde au fost (in cel mai bun caz), iar cei care au primit cresteri mai mici vor fi mai saraci decat pana acum.
      • -1 (1 vot)    
        O reechilibrare prin crestere generalizata (Marţi, 30 mai 2017, 5:28)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        Ca sa reechilibreze sistemul, vor sa mareasca salariile mici mai mult decat salariile mari. Deci nu va fi doar o redistribuire pentru ca nu se taie practic niciun salariu ci cresterile vor fi diferentiate. Da, e posibil sa se bazeze si pe inflatie pentru a cosmetiza lucrurile. Sincer, n-as putea spune ca e gresit ce vor sa faca, oricum era o brambureala generala salarizarea in sistemul bugetar. Problema e ca se va ajunge la diferente foarte mari intre sectorul public si cel privat.
  • +1 (3 voturi)    
    normal (Luni, 29 mai 2017, 20:29)

    IancuJianu [utilizator]

    Doar pesedeii au promis marea cu sarea. Iar "hamsiile" au ramas cu ochii in soare, pe cind rechinii si-au tras partea din contractele cu statul.