Daniel Constantin: Tariceanu vrea sa candideze la prezidentialele din 2019 / Cred ca acum a inceput sa inteleaga  acest lucru si domnul Dragnea

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 mai 2017, 11:33 Actualitate | Politic

Daniel Constantin si Calin Popescu Tariceanu
Foto: Facebook - Daniel Constantin
Calin Popescu-Tariceanu doreste sa candideze la alegerile prezidentiale din 2019 si pentru acest obiectiv transforma ALDE intr-un PFA, a declarat, intr-un interviu pentru Agerpres, deputatul Daniel Constantin, mentionand ca liderul PSD, Liviu Dragnea, a inceput sa inteleaga acest lucru. 

"Eu am spus foarte clar si repet chestiunea asta si cred ca acum a inceput sa o inteleaga si domnul Dragnea: Domnul Tariceanu are un obiectiv foarte clar si pentru asta probabil va ajunge sa sacrifice si ALDE, doreste sa candideze la alegerile prezidentiale din 2019", a afirmat Daniel Constantin. 

El a spus ca Tariceanu a avut o "reactie taioasa" la adresa premierului in privinta legii salarizarii. 

"Am vazut zilele trecute o reactie taioasa la adresa premierului: de ce a trimis legea salarizarii in Parlament, in conditiile in care o agrease si domnia sa in cadrul sedintei comune pe care a avut-o cele doua partide PSD si ALDE. Nu vreau sa caracterizez gestul ca atare, dar eu am avertizat public si o mai fac inca o data, domnul Tariceanu a spus-o la un moment dat, daca va fi nevoie va scoate ALDE de la guvernare pentru a-si atinge obiectivul domniei sale. Deci, transforma, daca vreti, incet, incet, ALDE dintr-un partid politic intr-un PFA, persoana fizica autorizata. Cred ca asta este o caracterizare scurta", a adaugat deputatul. 

Constantin a mai spus ca, pentru el, Tariceanu a intrat in istorie. "Pentru sanatatea politicii romanesti, sper ca la un moment dat sa intre si in istoria politicii romanesti", a adaugat acesta. 

Potrivit lui Constantin, s-au facut abuzuri si fondurile primite pentru un partid parlamentar au fost folosite unilateral de catre Calin Popescu-Tariceanu 


Citeste mai multe despre   






















3454 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Daca cel mai sinistru (Sâmbătă, 27 mai 2017, 12:23)

    Rescator [utilizator]

    si mai corupt personaj "politic"doreste sa candideze la
    Presedentia Romaniei in 2019 inseamna ca suntem deja o Gubernie Sovietica si ne meritam,pe deplin,
    soarta.Sper totusi ca nu va lua mai mult de 0,1% din
    voturile romanilor,pe acest individ periculos nu-l vor
    vota nici macar cele cinci neveste oficiale.
    • +2 (2 voturi)    
      Coana leana nu s-a vrut si ea ispravniceasa ? (Sâmbătă, 27 mai 2017, 20:32)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      In 2014 cand a simtit cumva ca i-au luat copoii urma ..
      Daca lepadaturile se gandesc la deja la 2019, trebuie sa ne gandim sa impingem si noi, cetatenii cativa in atentia publica ca nu am avut niciodata un candidat adevarat ..........
  • +9 (9 voturi)    
    Doamne fere (Sâmbătă, 27 mai 2017, 12:43)

    mitg [utilizator]

    Mai bine Vadim Tudor decat rusofilul nebun numit Tari.
  • +4 (6 voturi)    
    Ce "breaking news" (Sâmbătă, 27 mai 2017, 12:47)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Asta e marea noutate?
    Daniel tata, te-ai obisnuit cu stirile à la Halene si Romania TV.
    Pai asta i-a mai ramas acestui don juan (scris intentionat cu minuscule) ca sa mai fraiereasca niste femei, sperand la a 6-a sau chiar a 7-a insuratoare. Ca doar cu asta mai poate impresiona: " eu care am fost catindat la prezidentiale".
    Sau sa inteleg ca tu esti baiatul bun care crede sincer in relatia P$D - ALDE? Caci in acest caz, e mai bine ca ai ajuns la lada de gunoi (nu a istoriei, ca este prea mult pentru tine)...
  • +9 (9 voturi)    
    Ce-i de mirare ? (Sâmbătă, 27 mai 2017, 12:53)

    Susufler0 [utilizator]

    Cand o sa-l ia la intrebari Livache, Tampiceanu o sa-i spuna cu inocenta sa baritonala : "Pai Liviu, draga, eu intelesesem ca ALDE e singurul partid liberal din Romania si a inlocuit PNL in USL preluand si toate drepturile si obligatiile de la acesta. Deci, tu vei fi prim ministru pt ca uite, acusica, abrogam interdictia din lege iar eu Presedinte, ca doar de-aia am inceput sa-i luam toate responsabilitatile si sa le trecem la guvern, adica la tine."

    PS. Ar inghiti Dragnea asa ceva ? Si pe urma sa mai spuna ca a fost si gustos ?
  • +7 (7 voturi)    
    poate (Sâmbătă, 27 mai 2017, 14:15)

    zigot [utilizator]

    il ajuta DNA sa mai capete experienta prin a fi
    presedinte de camera la jilava sau poarta alba sau
    similare, inainte de a candida.
  • +5 (7 voturi)    
    Tufliceanu vrea a 6-a femeie, Romania (Sâmbătă, 27 mai 2017, 16:41)

    Wanheda [utilizator]

    sa isi bata joc de ea. Hai siktir sovieticule.
  • +3 (3 voturi)    
    Acest gascan batran (Sâmbătă, 27 mai 2017, 19:07)

    John M. [utilizator]

    trebuie sa nu mai scape de primul Thanksgiving !
  • +2 (4 voturi)    
    Pasarea malai viseaza (Sâmbătă, 27 mai 2017, 19:29)

    ZoltanKiss1 [anonim]

    Tariceanu ori este prost de a binelea ori face pe prostul!Cine va vota un infractor corrupt si mincinos cercetat penal de justitie.Sansele lui nu se apropie nici macar de 0 .Probabil dementului I-urcat hormonii la cap din moment ce prietena in ale prosti Cristiana Anghel nu mai este aproape.