Basescu: Geoana a pierdut alegerile din 2009 nu numai de prost, ci si pentru ca a avut un staff indoielnic

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 24 mai 2017, 13:45 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Agerpres (editat)
Traian Basescu a declarat, miercuri, ca Mircea Geoana a pierdut alegerile prezidentiale din 2009 "nu doar de prost", ci si pentru ca a avut un staff "indoielnic", precum Viorel Hrebenciuc, care fie minte, fie nu a stiut ce s-a intamplat la votul din diaspora si cat se putea legal vota in cele 14 ore ale scrutinului, transmite News.ro.

"Ieri am avut explicatia totala si de ce a pierdut Geoana alegerile. Nu numai de prost, dar a avut si un staff indoielnic. Hrebenciuc spunea ca dupa calculele lui la o sectie de votare din strainatate nu pot vota mai mult de 1.050 de persoane (...) Minciuna lui Hrebenciuc, ca erau doua stampile... Minte sau n-a stiut si asta explica in plus de ce a pierdut Geoana. La ambasada de la Paris au fost tot timpul cinci cabine si cinci stampile de vot", a spus Basescu. 

El a prezentat datele despre care a vorbit si fostul ambasador de la Paris, Teodor Baconschi, potrivit carora in 2009, in turul al doilea, au votat 3.785 de persoane, reprezentand o medie de 270 de voturi pe ora, mai putin decat la referendumul din 2007, cand au fost 287 de voturi pe ora.  

"Iata, avem proba ca oamenii astia nu numai mint. Eu sunt convins ca Hrebenciuc nu minte, dar ne arata cat de nepregatiti au fost sa gestioneze campania electorala", a spus Basescu. 

Fostul presedinte l-a mai ironizat pe Mircea Geoana pentru pierderea alegerilor. "Acasa a pierdut ca s-a dus la Vintu. Toate sondajele arata ca a pierdut cel putin jumatate de milion de voturi dupa intalnirea celebra pe care am avut-o, iar in strainatate s-a putut vota mult mai mult decat credea Hrebenciuc", a spus Basescu. 

Senatorul PMP a adaugat ca va participa la audierile din Comisia de ancheta cu doua conditii: ca audierile sa fie publice, iar membrii Comisiei sa verifice procesele verbale incheiate dupa turul al doilea din 2009 pentru a se convinge ca nu au fost fraude.


Citeste mai multe despre   






















6709 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    Nu , nu e e ceea ce pare : (Miercuri, 24 mai 2017, 13:52)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    nu hochiosu ' de bashescu

    ( apropo, dosaru' lu fi-sa , andronic si aia uda si rea de sta numai cu deshtiu ' in nas si face bobite si arunca cu ele nu are nimic de a face cu lacrimile lui mari pentru amaratii aia de penali inghesuiti ....)

    asadar nu el l-a facut prost pe "mghihaiela , dragostea mea, am cashtigaaaaat !!!! " .. exista sigur o mamicutza undeva care s-a ocupat de asta acum 50 si ceva de ani, cu sau fara voia ei ...

    ::::::::)))))))))))))))))
    • +6 (12 voturi)    
      ..... amice ..... (Miercuri, 24 mai 2017, 14:12)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Dincolo de subiect, tonul face muzica si stilul face opera. Te rugam nu ne mai ingretosa pe viitor .........
  • +9 (9 voturi)    
    ..... Geoana ..... (Miercuri, 24 mai 2017, 13:53)

    cbogdan [utilizator]

    Geoana nu rateaza niciodata o pozitie penibila. Cred ca si acum mai face "joc de glezne" ..........
  • +12 (12 voturi)    
    Soră-mea a votat la Paris în 2009, (Miercuri, 24 mai 2017, 13:53)

    Harald [utilizator]

    așa că am avut o relatare de la fața locului, dincolo de prostiile debitate de Mircea Geoană și Mircea Badea.

    Separat de asta, cu 6 luni înainte de acele alegeri, Mircea Geoană avea 19% în intențiile de vot. Asta era părerea reală a electoratului despre el.
    • 0 (6 voturi)    
      Nu stiu ce prostii au debitat Geoana si Badea (Miercuri, 24 mai 2017, 14:15)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      despre felul cum a decurs procesul de votare de la Ambasada din Paris ! Se inscriu in categoria zicerilor lui Hrebe ?

      Te intreb asta pt a-mi face cat de cat o idee despre relatarea de la fata locului a surorii tale !
  • +8 (8 voturi)    
    A pierdut mai mult (Miercuri, 24 mai 2017, 13:54)

    ICosmin [utilizator]

    ...de prost si din cauza intalnirii cu Vantu.
    Pana in 2009 Geoana reprezenta o alegere viabila (nu PSD-ul in sine) dar dupa aceea a picat complet. In loc sa traiasca in prezent, a ramas la epoca si oamenii de atunci.
  • +5 (7 voturi)    
    ba fix de prost a pierdut (Miercuri, 24 mai 2017, 14:18)

    bogdan1477 [utilizator]

    Daca nu se ducea la Vintu ca prostanacul, cistiga detasat. La fel ca si Monta care daca nu isi etala aroganta de neam prost cistga la pas.
  • +6 (6 voturi)    
    Cum sa poata castiga naivutul de Geoana ? (Miercuri, 24 mai 2017, 14:29)

    Susufler0 [utilizator]

    Cum sa candidezi la Presedintia Romaniei impotriva lui Basescu (care te mai batuse o data la alegerile pt Primaria Bucurestiului !) si sa spui adevarul, (un adevar care te topea si de altfel te-a si topit) ?

    Singurul sfat bun pe care i l-a dat Mitomanul Prostanacului, a fost sa nu recunoasca vizita la Vantu. Dar Geoana, om politic, adevarat barbat de stat nu l-a ascultat.

    PS. Poate ca a fost mai bine pt ca altfel acum baierele economiei romanesti erau stranse si desfacute dupa dorinta si interes de Vantu, Voiculescu si tovarasii lor si n-am fi stiut ce sunt alea DNA, ANI, ICCJ !
  • -6 (10 voturi)    
    problema e taman "vițăvercea" (Miercuri, 24 mai 2017, 15:03)

    periscop [utilizator]

    Nu Geoană a pierdut alegerile, ci Băsescu le-a câștigat. De ce? Pentru că așa a hotărât... "cineva". Cin' să fie? cin' să fie...
  • +2 (6 voturi)    
    Interesant momentul... (Miercuri, 24 mai 2017, 15:06)

    Andradda [utilizator]

    Tocmai astazi s-a trezit Basescu sa ia la misto staff-ul lui Geoana?
    Astazi, cand oamenii de baza ai propriului sau staff de campanie (Andronic, Udrea, ioana Basescu) au fost pusi sub urmarire penala de catre DNA pt coruptie si colectare ilicita de fonduri pt campania din 2009?
  • +4 (6 voturi)    
    unul prea devreme, altul prea tarziu (Miercuri, 24 mai 2017, 15:31)

    tropotaru [utilizator]

    gioana a recunoscut prea devreme ca l-a vizitat pe Vantu iar băşescu a recunoscut prea tarziu ca-i apara pe corupti.

    Doi mafioti autodeconspirati
  • +4 (4 voturi)    
    ce cretini infractorii astia din psd... (Miercuri, 24 mai 2017, 16:32)

    yellowdog [utilizator]

    1. arunca o minciuna ca votul din diaspora a fost fraudat
    2. incep sa creada in miniciuna
    3. vor sa legalizeze minciuna...

    Am votat in Londra in 2009, am stat la coada cel putin 3 ore.