Tariceanu il critica pe Grideanu pentru o masura convenita de premier cu Dragnea: Trimiterea la Parlament a Legii salarizarii unice

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 24 mai 2017, 12:09 Actualitate | Politic

Tariceanu, Grindeanu si Dragnea
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
Seful Senatului, Calin Popescu Tariceanu, s-a aratat nemultumit, miercuri, de faptul ca guvernul condus de premierul Sorin Grindeanu apeleaza la Parlament pentru a aproba o serie de proiecte din programul de guvernare, citand ca exemple Legea salarizarii unice si crearea Fondului suveran.

Tariceanu a vorbit despre o serie de "semne de intrebare" in conditiile in care "Legea salarizarii a trebuit sa o asumam noi la nivelul Parlamentului".

"Procedura se poate si asa ceva" dar "e normal ca angajamentele din programul de guvernare sa fie promovate de Guvern", a spus Tariceanu, care conduce ALDE, membra a coalitiei de guvernare.

Acesta a precizat ca acum asteapta sa vada "ce se intampla cu crearea Fondului suveran de dezvoltare".

"Inteleg ca - asa am aflat, nu pot sa confirm, nu am discutat cu premierul - ca s-ar  dori ca Parlamentul sa isi asume acest proiect", a comentat acesta.

"Putem face si aceste lucruri dar trebuie sa intelegem de ce sunt anumite rezerve la nivelul guvernului", a adaugat Tariceanu.

La inceputul lunii aprilie, Liviu Dragnea a postat pe pagina sa de Facebook principiile legii salarizarii unitare, presedintele PSD afirmand ca proiectul de lege este gata si "urmeaza sa fie depus in Parlament". 

"Astăzi, pot spune că proiectul de Lege a #salarizării unitare este gata și urmează să fie depus la Parlament", spunea atunci Liviu Dragnea.

Cu o zi in urma, premierul Sorin Grindeanu declarase ca Legea salarizarii unitare va fi o initiativa a tuturor deputatilor si senatorilor care fac parte din coalitia de guvernare, precizand ca proiectul va ajunge in Parlament "probabil in aceasta saptamana".

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

7012 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    niste semne de intrebare (Miercuri, 24 mai 2017, 12:30)

    Yeah_Right [utilizator]

    Ori nu inteleg eu cum functioneaza un sistem parlamentar ori presedintele camerei superioare are mari lacune.

    As dori sa adresez cateva intrebari cititorilor HN mai informati decat mine:

    1. Nu este elaborarea legilor sarcina principala a parlamentului? Faptul ca guvernul are asta in atributii nu este ceva secundar pentru el? In intelegerea mea guvernul trebuie in primul rand sa asigure o buna utilizare a banului public in limitele legilor elaborate si aprobate de parlament.

    2. Coalitia PSD-ALDE nu a fost votata tot pe baza aceluias program de guvernare la care face referire dl. Tariceanu? Se pare ca se pricepe foarte bine la delegarea sarcinilor. In principiu, ce inteleg eu ca vrea presedintele senatului este ca atributiile a 500+ oameni votati de catre populatie sa fie delegate unui grup de 20+ persoane alese de catre parlament.

    Va multumesc.
    • +8 (8 voturi)    
      Yeah-right... (Miercuri, 24 mai 2017, 12:42)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui Yeah_Right

      Ai inteles perfect,preaarogantul sef de la Senat vrea prin ordonanta de urgenta,de Guvern,de morti de raniti numai sa fie repede si alaltaieri daca se poate!Parlamentul e un for mult prea superior,daca pot spune asa,e mai presus de chestiile astea minore si triviale.Nu era el ala de latra niste rahaturi mai mari decat el,ca o tara poate sa nu aiba nici populatie,nici teritoriu,nici nimic atata timp cat are Parlament?Case closed!
    • +7 (7 voturi)    
      Ineptii! (Miercuri, 24 mai 2017, 13:05)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Yeah_Right

      Fiecare pasare pe limba ei piere...mai devreme sau mai tarziu!
      Au trecut deja 5 luni, este cazul sa se intample odata!
    • +8 (8 voturi)    
      Simplu (Miercuri, 24 mai 2017, 13:16)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui Yeah_Right

      Răspunsul e simplu: au un cartof fierbinte care se pare că nu convine tuturor bugetarilor. Unii se plâng că le vor scădea salariile, tanti "Firea" de Craiova zice că vor scădea niște salarii, dar numai pentru IT-iștii de la juștiție. E cam gri/maro situația. Trebuie ceva făcut, pentru că s-au bătut cu pumnul în piept pentru legea asta.

      Iar Tăriceanu, mirosind "jmecheria" a început să se plângă de ce a tras el bățul scurt. Că nah, doar nu o să vină Dragnea sau protejatul său prim-ministru să anunțe noile salarii. Au pe cine da vina...
    • +9 (9 voturi)    
      Praf in ochi . (Miercuri, 24 mai 2017, 13:33)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Yeah_Right

      Totul dar absolut totul este praf in ochi si alba-neagra .

      Obiectivul 0 este jumatate indeplinit : gratierea a ajuns la dracul viu care , dupa ce baga amendamentele lui si ale scarbavnicului , ne pun in fata faptului implinit si pe noi, si pe UE si tot universul.

      Daca as fi sincer pana la capat cu maine as purta doliu :

      aseara cand am ramas singur - cuc in fata portii de la senat la ora 9 jumate , pentru mine România a murit .

      Odihneste-te in pace , Maica Românie .
  • +3 (3 voturi)    
    trei doamne (Miercuri, 24 mai 2017, 13:34)

    om simplu din multime [utilizator]

    si toti trei....
    bine cand poti da cu vina de colo colo.
    • +8 (8 voturi)    
      Care doamne...da-i dracu' niste boi:))) (Miercuri, 24 mai 2017, 13:48)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      E mishto ca sunt asa adunati toti 3...ajunge un singur scuipat pentru toti!
      • -1 (3 voturi)    
        era numai (Miercuri, 24 mai 2017, 14:25)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui vio7

        ....o licenta poetica. :-)
  • +2 (2 voturi)    
    LEGEA SALARIZARII UNITARE (Miercuri, 24 mai 2017, 13:50)

    jidanul [utilizator]

    Invocarea aşa zisei autonomi locale, lăsa la latitudinea aleşilor locali stabilirea nivelului salariilor de bază pentru administraţia publică locală, situaţie în care nu putem vorbi de o salarizare unitară în domeniul bugetar. Aceasta lege trebuie sa elimine sfidarea salariala, discriminarea salariala, privilegiile si privilegiatii, abuzurile si salariile "nesimtite", ca sa nu zicem nemernice. Nivelele de salarizare pentru administratia locala, in general si in special pentru directiile subordonate consililor judetene si primarii, trebuie sa fie stabilite prin lege, fara sa fie lasate la mana si pixul alesilor locali care in mare parte sunt interesati doar de salariile lor, spagi si mite si care sunt corupti si compromisi total. Greul in administratie este la nivelele administratiei locale, adica, la directiile subordonate ale consililor judetene si ale primariilor. Aici cresterile salariale trebuie sa fie mai mari si aplicate urgent.
  • +1 (1 vot)    
    Ride ciob de oala sparta (Miercuri, 24 mai 2017, 14:03)

    IancuJianu [utilizator]

    Bai Motociclene, noua cind ne dai inapoi banii de pe "prima inmatriculare'???
  • 0 (0 voturi)    
    ideea de baza ar fi (Miercuri, 24 mai 2017, 14:13)

    gwolf [utilizator]

    ca ar trebui sa te intereseze de criticile lui tradiceanu mai putin decat te-ar interesa vremea de la Moscova.

    asta ca principiu de baza pentru orice om cu ratiune si inteligenta.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu este decat (Miercuri, 24 mai 2017, 14:27)

    Acidutu [utilizator]

    incercarea de a se deroba de responsabilitate la nivel inalt.
    treaba curveasca. daca iese bine, vai ce destepti si de treaba suntem noi. Iubim poporul la maximum.
    Daca iese prost si tara intra i colaps mai rau ca grecii, atunci : "noi am avertizat guvernul ca nu este i regula, dar nu au vrut sa asculte. Acum sa traga ponoasele, sa scoata castanele din foc. demitem guvernu si noi corectam lucrurile". Vai ce baieti de treaba si responsabili pentru soarta tarii suntem noi! Halal !!!!!!! sau ca s a fiu in tonul zilei : AFERIM !
  • +1 (1 vot)    
    Parlamentul care se face ca lucreaza (Miercuri, 24 mai 2017, 15:34)

    Nowhereman [utilizator]

    D-l Tariceanu debiteaza in permanenta urm[toarea fractura logic[ din mintea lui de imbătrânit și sclerozat în mocirla politicii mioritice. Pe toate drumurile urlă că rolul reprezentativ al Parlamentului trebuie să crească , că poate săp piară țara că mărețul Parlament rămâne și lucrează și pe partea cealaltă în fiecare zi sunt numai exemple de cum lucrează onor instituția pe care o prezidează : lipsă de cvorum în toate momentele delicate, ședințe fantomă ale comisiilor de specialitate, aprobări tacite de legi scandaloase, Dacă toată țara ar munci cum muncesc parlamentarii și pe principiile practicate de aceștia și cum văd ei democratia si valorile ei, eram Venezuela Europei.
  • 0 (0 voturi)    
    Un mesaj doar pt. Grindeanu: (Miercuri, 24 mai 2017, 20:03)

    gayon [utilizator]

    acuma e clipa ta. si a poporului roman. acuma e momentul sa demonstrezi ca bunicul tau nu a fost un tradator al poporului roman. tariceanu si dragnea sunt sub talpa ta. daca ai sange in instalatie demonstreaza! daca nu ramai un bulangiu si istoria o sa te treaca la groapa de gunoi, impreuna cu bunicu. cu multe sperante, kogaion(totul pt. patrie si pt. mama noastra europa). nun uita: