Proiect de lege PNL: Cursurile de prim ajutor sa fie obligatorii in scoli, de la clasa intai pana la liceu

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 17 mai 2017, 17:58 Actualitate | Politic

Prim ajutor
Foto: AGERPRES
Mai multi senatori PNL au depus un proiect legislativ prin care propun sa fie obligatorii cursurile de prim-ajutor in scoli de la clasele primare pana la liceu inclusiv.

Astfel, urmeaza sa se introduca urmatoarea prevedere in Legea educatiei:

"In toate nivelurile sistemului national de invatamant preuniversitar, cu exceptia celui prevazut la art. 23, alin (1), litera a) (invatamantul prescolar - n.r.), se include disciplina "Cursuri de prim ajutor" ca disciplina obligatorie de studiu. Planul cadru si programa nationala precum si conditiile ce trebuie indeplinite de personalul didactic pentru disciplina cursuri de prim ajutor se aproba prin ordin comun al Ministrului Educatiei Nationale si al Ministrului Sanatatii."

In expunerea de motive, acestia afirma ca doar 0,5% din cei 1,7 milioane de elevi inscrisi in invatamantul gimnazial si liceal din Romania au notiuni de prim ajutor.

Acestia sustin ca Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant (FSLI) a cerut autoritatilor introducerea cursurilor de prim-ajutor in curricula scolara si precizeaza ca "primele actiuni, indiferent de varsta, fac diferenta intre viata si moarte", mai ales ca Romania este o tara unde se poate intampla oricand o catastrofa, un cutremur puternic, inundatii, sau orice alta tragedie. Este nevoie de cursuri de formare continua care ar trebui sa inceapa in cel mai scurt timp. Suntem deja intr-o mare intarziere, zilnic mor oameni, pe care fiecare din noi, poate i-ar fi putut tine in viata, pana la sosirea personalului specializat. N-ar trebui sa mai pierdem o secunda din acest timp extrem de pretios."

Senatorii liberali afirma si ca "elevii ar deveni profesori pentru parintii lor, in sensul de a-i invata cum sa actionee in situatii critice."

Acestia amintesc si de tragedia de la clubul Colectiv, dupa care "societatea civila a cerut introducerea urgenta in scolile din Romania a unor cursuri de prim ajutor".

Initiativa legislativa a fost depusa la Camera Deputatilor pe 15 mai, Senatul fiind camera decizionala.
























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

622 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Buna (Miercuri, 17 mai 2017, 18:05)

    Adriana_10 [utilizator]

    O initiativa foarte buna.
    In tarile dezvoltate se fac cursuri de prim ajutor in scoli, chiar ma intrebam cand o sa introduca si la noi.
    Copiii nostri trebuie sa invete sa faca lucruri utile, iar asta e unul dintre ele.
    Felicitari pt. initiativa!
  • -4 (6 voturi)    
    Te dă victima în judecată dacă nu ești calificat (Miercuri, 17 mai 2017, 18:25)

    Harald [utilizator]

    Astea sunt prostii comuniste. În realitate nu poți acorda primul ajutor fără a avea o calificare decât la tine acasă.
    • 0 (2 voturi)    
      da' de unde... (Miercuri, 17 mai 2017, 20:18)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      de fapt ar trebui ca un astfel de curs sa fie absolvit obligatoriu la obtinerea permisului de conducere.

      desigur ca absolventii unui astfel de curs nu vor putea face operatii pe cord deschis, dar ati fi uimit sa vedeti cite chestii utile pentru viata omului se invata acolo!

      cred ca e obligatoriu in toate tarile dezvoltate. cel putin in Germania cu siguranta.
      • +1 (1 vot)    
        Se învață, dar nu se pot aplica în practică (Joi, 18 mai 2017, 0:37)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui brita

        Ai citit articolul? Scrie acolo ceva de obținerea permisului de conducere?
  • +2 (4 voturi)    
    Foarte tare (Miercuri, 17 mai 2017, 18:41)

    tudor74 [utilizator]

    Super ! Daca o puneti ca alternativa la ora de religie e si mai bine.
  • +1 (1 vot)    
    O initiativa buna! (Miercuri, 17 mai 2017, 19:12)

    liviul2006 [utilizator]

    Intr-o dimineata cand ma pregateam sa plec la serviciu, am auzit galagie in fata blocului, o dna in varsta care iesise dintr-o masina scumpa, cazuse pe trotuar si nu mai misca, iar fiica ei adulta striga la ea disperata sa se ridice. Desi Spitalul Municipal e la 5 minute de mers pe jos, ambulanta a venit cam la 15 minute si au inceput manevrele de resuscitare.

    Nu stiu daca femeia a mai trait sau nu, dar in ziua aceea am invatat pe de rost videoclipul asta care e si un pic amuzant: https://www.youtube.com/watch?v=UoZx79Yi2lU
    • +2 (2 voturi)    
      Mai degraba acesta era videoclipul :) (Miercuri, 17 mai 2017, 19:33)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      https://www.youtube.com/watch?v=mnjRFsWcEdo
  • -1 (3 voturi)    
    e deja prea lung planul cadru (Miercuri, 17 mai 2017, 19:39)

    Dedalus [utilizator]

    Ar trebui oricum facuta la ora de dirigentie. Ca nu se face, este vina dirigintelui.

    Pe undeva, de vina sunt si parintii care insista pe "romana si matematica" si "ce le trebuie lor ...", atitudine complet iresponsabila.

    Altfel, deja planul cadru este dublu ca durata numai ca sa iasa normele cadrelor didactice, este o ineptie sa mai bagi inca o materie.

    Asa cum am mai spus, planul cadru trebuie taiat la 50% si mutata educatia de tip personalizat in afara scolii. Se poate face, nu brusc, ci treptat.

    Ca parte a unei reforme reale a educatiei.
  • -1 (3 voturi)    
    hai sa dam de lucru si sa chinuim copiii (Miercuri, 17 mai 2017, 19:41)

    Dedalus [utilizator]

    Scade numarul de elevi, normele didactice sunt in pericol. Asa ca hai sa mai inventam o materie sa mai dam de lucru cadrelor didactice.

    Daca se poate, celor incremenite intr-o titularizare eterna, din care nu pot fi scosi decat daca scade dramatic numarul de elevi sau daca arunca scoala in aer. A doua ipoteza e mai putin credibila,