Dragnea: Datele privind cresterea economica nu mai lasa loc de nicio interpretare rautacioasa din partea criticilor programului PSD / Grindeanu: O veste extraordinara pentru Romania!

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 16 mai 2017, 11:15 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Datele oficiale de la INS nu mai lasa loc de nicio interpretare rautacioasa din partea criticilor programului PSD de guvernare scrie marti pe pagina sa de Facebook Liviu Dragnea

"Romania are pe primul trimestru o crestere de 5,7% fata de aceeasi perioada din anul anterior. Putem face comparatia cu Germania 2,4% sau Franta 1,4%, care au raportat pana acum la Eurostat", potrivit liderului PSD.

"Dar cel mai important e ca aceasta crestere se simte efectiv in buzunarul romanilor, care au avut parte in acest trimestru de majorari salariale si de reduceri de taxe", sustine Dragnea.

"O veste extraordinara pentru Romania! Economia a crescut cu 5,7% in primul trimestru al anului 2017, fata de aceeasi perioada din 2016, cu mult peste estimarile initiale!", a scris, tot pe Facebook, si Sorin Grindeanu.

"Responsabilitatea noastra este ca aceasta crestere sa fie resimtita de toti romanii", a adaugat premierul.

Avansul economiei romanesti pe primele 3 luni a fost de 5.7%, a anuntat luni Institutul National de Statistica. 

Proiectiile expertilor FMI indica faptul ca Romania ar urma sa aiba in acest an o crestere economica de 4,2% din PIB, in timp ce Guvernul mizeaza pe un avans economic de 5.2%.


Citeste mai multe despre   






















3660 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    haha (Marţi, 16 mai 2017, 11:20)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    la INS P$D a importat niste greci? asta ca sa stim si noi credibilitatea actuala a sursei :)))
    • +7 (7 voturi)    
      Din 2011, PIB-ul a crescut continuu (Marţi, 16 mai 2017, 13:20)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      PSD-ul nu are merite directe in avansul PIB-ului pe primul trimestru, cresterea e un rezultat al guvernarii Ciolos.

      Cat de bine stimuleaza economia politica PSD se va vedea cu un decalaj de cateva luni, e un interval normal pentru a evalua impactul noilor masuri de incurajare a consumului sau investitiilor.

      Primul trimestru 2017 aduce si un record la export, valorea bunurilor si serviciilor exportate depasind cu mult chiar si cel mai bun an de export din timpul regimului comunist, Romania de astazi fiind net mai performanta economic decat Romania de dinainte de 1989.

      Dupa cresterea record a PIB-ului din 2008 (peste 8%), bazata pe masuri populiste iresponsabile ale premierului Tariceanu (actual aliat al PSD), ajustarea la "criza europeana" a fost brutala, 2009-2010 fiind ani pierduti.

      Incepand cu 2011, economia romaneasca a reinceput expansiunea, din 2013 ritmul accelerand spre un nivel de circa 4% in medie anuala.

      2017 este al 5-lea an consecutiv de crestere substantiala in volum al PIB-ului Romaniei si asta se vede nu doar in cifrele publicate de organizatii internationale sau de Comisia UE, ci si in capacitatile statului roman de a mari salarii bugetare sau a pregati programe de inarmare de miliarde de euro.

      Datoria publica totala e la 41% din PIB (februarie 2017), o situatie foarte buna comparativ cu numeroase state europene grav indatorate, unele la peste 100% din PIB (inclusiv tari fondatoare precum Italia, Belgia sau Franta).

      Inflatia e foarte scazuta, la 1-2% anual, uneori ajungandu-se chiar la perioade cu inflatie negativa, iar leul e stabil si dificil de atacat prin speculatie tinand cont de rezerva de 33 de miliarde euro aflata la BNR.

      Macroeconomic, Romania indeplineste toate conditiile Maastricht (datorie sub 60%, deficit sub 3%, rata dobanzilor, stabilitatea cursului de schimb, inflatie).

      Ce trebuie sa facem in continuare e sa stimulam prioritar investitiile in raport cu consumul si sa cheltuim eficient banii publici.
      • 0 (2 voturi)    
        Compari rezultate obtinute de o economie de piata (Marţi, 16 mai 2017, 14:53)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        cu rezultatele unei economii centralizate ?! In ce scop ? Cu ce relevanta ?

        Apoi, eu zic ca ar fi bine sa astepti trimestrul III sau chiar IV cand apar ajustarile inevitabile operate de INS, de obicei "in jos".

        In fine,"...capacitatile statului roman de a mari salariile bugetare" sunt datorate - spui tu- celor 5 ani de crestere consecutiva substantiala in volum" a PIB-ului Romaniei.

        In realitate, spun eu, statul roman nu poate suporta aceste cresteri fara acoperire si asta se vede din amanari, din taierea drastica a investitiilor, din imprumuturile aproape bilunare de pe piata interna, insotite de scaderea rentabilitati lor si din multe alte masuri mai mici, mai marunte, dar relevante pt sfortarile statului de a se tine aproape de calendarul neonorat al promisiunilor facute in campania electorala.

        In concluzie, cred ca prezentarea ta bazata pe cifre si statistici, nu ma indoiesc exacte, este mult prea obiectiv-optimista !

        PS. As indrazni sa spun chiar ca "partinic" de optimista daca nu mi-ar fi teama ca o sa ma ia in primire ceata de natarai (cu una, doua exceptii) "rosii ! ;))
  • +7 (7 voturi)    
    Inertia statistica (Marţi, 16 mai 2017, 11:23)

    benicio [utilizator]

    Tovarasul Dragnea se foloseste, cum era si de asteptat, de rezultatele astea bune. Dar el se face ca nu stie (sau poate chiar nu stie) ca economia prezinta o doza are de inertie, iar rezultatele bune din primul trimestru sunt efectul guvernarii Ciolos. Pana prin trimestrul 3, tot efectul guvernului Ciolos o sa fie. La trimestrul 4, acolo vedem cum stam cu guvernarea PSD, pana atunci mucles si jos de glezne.
  • +2 (4 voturi)    
    plan cincinal in patru ani! (Marţi, 16 mai 2017, 11:31)

    Francisc 1 [utilizator]

    A revenit "binele" de pe vremea lui ceausescu , bucurati-va!
  • +4 (4 voturi)    
    cresterea (Marţi, 16 mai 2017, 11:39)

    mmmircea [utilizator]

    daca e atat cat zice statistica, nu se datoreaza politicilor psd. E un moment favorabil dpdv economic la care psd e simplu spectator. Preocuparea lor de la inceputul anului a fost una singura, sa se puna la adapost de justitie, eventual sa-i mai scape pe colegii deja condamnati. Rezultatele economice ale lui grindeanu si dragnea se vor vedea peste 9-12 luni.
  • +2 (6 voturi)    
    Cine-i sef la INS? ))) (Marţi, 16 mai 2017, 11:40)

    Andradda [utilizator]

    Asa a facut si Ponta. Imediat ce a preluat guvernarea a schimbat seful de la INS si dupa nici macar o saptamana curgeau numai lapte si miere pe strazile Romaniei, conform statisticilor prezentate de "noul INS"
    Dupa ce se termina banii pt salariile marite ale bugetarilor, sa vezi atunci economia Romaniei, cum o sa gafaie de-atata "duduiala" )))
  • +1 (3 voturi)    
    Mdaaa...... (Marţi, 16 mai 2017, 11:40)

    polonyca [utilizator]

    Este evident....economia duduie !!!!!!! :)
  • +2 (4 voturi)    
    La fel (Marţi, 16 mai 2017, 11:45)

    Her [utilizator]

    La fel ii bubuia si oligo... pardon ... fostului prim ministru Victor Viorel economia dar romanii mureau de foame.

    Totul e pe plus cand e PSD numai cand sunt altii e nasol. Asa ceva... Cum sa nu votezi cu ei...

    Sunt curios la anu cand nu o sa mai aiba cu ce plati pensiile ce o sa zica... Sigur si atunci o sa fie crestere de ceva ...
  • +6 (8 voturi)    
    Cainii cu covrigi in coada!. (Marţi, 16 mai 2017, 11:47)

    Andradda [utilizator]

    ...Guvernul s-a îndatorat în doar 3 luni cu 4,697 miliarde euro ca sa poata sa plateasca maririle de salarii, iar acest individ ranjeste pe sub mustata ca economia duduie.
    Somajul e in crestere constanta si valoarea importului este cu mult peste valoarea exportului, iar baronul de Teleorman e fericit ca sluga de la INS i-a servit pe tava o crestere fantasmagorica a economiei! )))
    • +2 (2 voturi)    
      Daca e asa cum spui, cu noua datorie (Miercuri, 17 mai 2017, 7:34)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      externa de 4,7 M EU, iese in evidenta un factor foarte important. Faptul ca situatia poate fi mult mai rea decat daca n-am fi avut spor de crestere economica.
      Adica cam asa : Un taran/fermier are un venit de 2000 lei lunar din produse agricole etc. , pe care ii si consuma, si se bucura daca va consuma 2200/luna facand datorii de 300 lei pe luna. ( insist pe venit de agricultor, pentru ca un venit de orasean e mult mai stabil- un PIB statal se aseamana mult cu un venit de agricultor)
      Asta inseamna ca venitul lui a scazut de fapt la 1900/luna. Ceva de genul asta se intampla acum in Romania. Adica ,,paine si circ" pe datorii. Si mascariciul de Dragnea vrea sa se laude cu asta.
  • +3 (5 voturi)    
    Din cifre i-am facut ! :) Cum de nu vedeti (Marţi, 16 mai 2017, 11:48)

    Susufler0 [utilizator]

    ca deja, dupa un trimestru, romanul a mai dat o gaura la curea ? :))

    Va pot confirma ! Anul trecut faceam naveta saptamanal la Cluj sa-mi vad prietena, anul asta, printr-un concurs fericit de imprejurari (pt ea) si gratie cresterilor (din scripte) ale veniturilor romanilor,(pt mine) imi permit sa o fac saptamanal la Londra ! ;)

    PS. Livache, daca tot au crescut veniturile romanilor (ooo, "ce veste extraordinara pt Romania"!) nu crezi ca a venit timpul ca fi-tu sa mai achizitioneze o ferma de porci primitoare de milioane de euro-subventii UE , de la fostii tai colegi de primara, actualmente actionari la Tel Drum ?
  • +4 (4 voturi)    
    desincronizare (Marţi, 16 mai 2017, 11:59)

    Dedalus [utilizator]

    Primul trimestru al anului 2017 reflecta situatia socio-economica a anului trecut (2016), nu a anului prezent.
  • +3 (5 voturi)    
    Eu (Marţi, 16 mai 2017, 12:05)

    HChifteluta [utilizator]

    N-am simtit nimic la buzunar. Dar o sa simt de acum incolo, ca am vazut ca incep scumpirile.
  • +2 (2 voturi)    
    buna treaba (Marţi, 16 mai 2017, 12:53)

    muciflenduri [utilizator]

    E ca si cum as imprumuta un milion de euro si apoi m-as lauda ca sunt milionar... In conditiile in care au golit de banii, pentru investitii, toate firmele care au statul intre actionari, sunt curios cu ce or sa sustina 'cresterea' in anii urmatori.
  • +3 (3 voturi)    
    Ciolos much? (Marţi, 16 mai 2017, 13:01)

    Semiramidul [utilizator]

    Nu cumva programul asta care nici nu a inceput bine este ca miracolul nasterii mantuitorului?
  • +3 (3 voturi)    
    Tovarasu de la Statistica (Marţi, 16 mai 2017, 13:12)

    Frank777 [utilizator]

    le zice Conform hotararilor Congresului al XX lea al PCR al PSD.
    Problema este ca PIB reflecta costuri.Atat.
    Formula PIB=consum+investitii+(export-import)
    Deci avem ca element consum care se face per total populatie +guvern.Aici avem cheltuiala unor bani pe care guvernu i-a imprumutat.
    Investitii,aici stim sigur ca guvernul a facut investitii zero-0.Stim ca guvernul a imprumutat masiv bani ca sa aiba ce cheltui.
    Alt element (export - import )unde deficitul a crescut accentuat.Importam mai mult decat exportam.
    Aceste elemente indica cresterea PIB sustinuta doar de consum.Acest consum s-a facut cu bani imprumutati.Investitiile sunt 0 iar (export-import) este cu deficit la export.
    Iata programul PSD de guvernare.Ne imprumutam pe socoteala guvernului viitor ca sa plateasca aia si noi ne laudam cu PIB.Propaganda PCR.
    Este ca si cum o familie ar imprumuta bani si ar cheltui veseli ca o duc bine cu banii de imprumut.Cand vine timpul platii imprumutului nu ai ca ai chetuit nu ai investit.Si iti ia banca casa.Si ramai in strada cu amintirea ca ai dus-o bine un timp.
    • +1 (1 vot)    
      Este propaganda unui guvern (Miercuri, 17 mai 2017, 7:40)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      strain intereselor tarii. Sloganul ascuns al lor este de fapt: ,,Dupa noi, potopul !"