Crin Antonescu: Busoi este prezentul. Ludovic Orban reprezinta "o cantonare in trecut"

de Nicoleta Onofrei     HotNews.ro
Luni, 15 mai 2017, 10:34 Actualitate | Politic

Crin Antonescu si Cristian Busoi
Foto: Agerpres
Fostul presedinte al PNL, Crin Antonescu, il sustine pe Cristian Busoi la sefia partidului, pentru ca el reprezinta prezentul si speranta unei modificari de discurs politic. Asta, in comparatie cu Ludovic Orban, al carui discurs este “cantonat in trecut, in formulele de cooperativa”.


Crin Antonescu a declarat, luni, la Antena 3, ca din punctul lui de vedere, ca un membru de 27 de ani al partidului, ca presedinte timp de cinci ani al acestui partid, toate argumentele cantaresc spre Cristian Busoi pentru sefia formatiunii politice.

Potrivit acestuia, mandatele de parlamentar, elementele din motiunea sa de presedinte, prestatia lui Busoi in fruntea unor institutii publice il recomanda pe acesta pentru functia de presedinte.


“A stiut sa se bata sa serveasca interesele partidului”, a subliniat Antonescu.

“Daca e sa facem o comparatie, pe de o parte avem un program deschis, care pune accente corecte, care lasa speranta unei modificari de discurs politic profund al PNL, la Cristian Busoi, pe de alta parte o cantonare in trecut, in formulele de cooperativa, in promisiunile chiar lipsite de discernamnt pentru o persoana…” a mai spus Anonescu, referindu-se la final la candidatul Ludovic Orban. 

Totodata, fostul presedinte al PNL a spus ca fiecare candidat isi are locul, dar “Busoi trebuie sa fie prezentul”.

Liberalul a mai spus ca dosarul penal al lui Orban nu intra in calcul si nu trebuie luat in calcul pentru ca este nevinovat, atata timp cat nu a suferit o condamnare. 
























3541 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Antonescu da sfaturi (Luni, 15 mai 2017, 10:50)

    Frank777 [utilizator]

    despre Busoi. Ca Busoi este viitorul.Asa viitor mai bine lipsa.Busoi nu este decat un contabil care aranjeaza hartiile adevaratului patron al PNL.Care patron este Necunoscut.Cu Busoi PNL se angajeaza sa faca ceva anume in favoarea cuiva anume.Orban este vechiul PNL ,care insa vrea sa se schimbe.Intre Busoi si Orban ,Orban este de preferat.Stii ce poti astepta de la el.Busoi este un mister.Este un fel de Gorghiu in varianta masculina.Nu stii de fapt cine este el in realitate.
    • -5 (11 voturi)    
      In afara de ,,impertinenta feminista", pe (Luni, 15 mai 2017, 13:49)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      fata la Gorghiu si ascunsa la Busoi, nu este nici o asemanare intre ei.
      Intre Gorghiu si Busoi , Gorghiu este mult mai de incredere.
  • +10 (16 voturi)    
    ce nenorocit (Luni, 15 mai 2017, 10:54)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Dupa ce a distrus PNL-ul cu asocierea PSD acum ii da lovitura de gratie
    Bunul simt nu mai exista
  • +11 (15 voturi)    
    R.I.P. PNL (Luni, 15 mai 2017, 10:56)

    saandi [utilizator]

    Cu Busoi in frunte puteti sa va apucati de facut coliva. Pana la urma e mai bine asa, oricum v-ati discredidat definitiv cu ce reprezentanti ati pus si in teritoriu. E mai bine, pentru ca o sa dispareti si o sa lasati locul unei formatiuni antipsd mai curata, probabil USR.
  • +7 (9 voturi)    
    O fi ,,primit SMS" de la Putin sa zica chestia (Luni, 15 mai 2017, 10:58)

    Rahan5 [utilizator]

    asta. Baietii astia tulceni si lenin-gradeni au multa creativitate. Daca il invata Putin pe Crin Antonescu sa cante si la pian, scolarizarea lui Crin va fi completa.
  • +13 (15 voturi)    
    "Bey Crin" (Luni, 15 mai 2017, 10:59)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Ca altfel nu ma pot exprima ca sa intelegi si tu...
    Inceteaza cu aberatiile astea, dupa ce ai distrus aproape complet liberalismul in Romania, chiar vrei sa fii cel ce il si ingroapa?
    Inceteaza cu prostiile, lasa-ne in pace ca ne descurcam fara "sugestiile" tale.
    Poti sa mergi sa te culci!
  • +4 (8 voturi)    
    Anteleg ca va candida si Catarama. (Luni, 15 mai 2017, 11:23)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Eu stiu asa: toti, dar absolut toti cei care au lucrat inainte de 1990 la Agentiile economice din strainatate pe probleme de import, nu de export, erau ofiteri de Securitate acoperiti.
    • -1 (7 voturi)    
      la agentii nu se lucra (Luni, 15 mai 2017, 14:01)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      pe import sau export. detasatii in agentiile economice din strainatate erau de la intreprinderile de comert exterior cu interese mari pe piata respectiva, se ocupau de toate afacerile companiei ce o reprezentau, fie import, fie export, sau cooperare.
      si da, toti erau controlati de secu, dar nu obligatoriu ofiteri acoperiti.

      ref. catarama, cred ca este un candidat bun. are simtzul antreprenorial si ar fi ceea ce pnl pretinde ca sprijina, industriasii, oamenii de afaceri romani.

      cat de kkrau, daca orban e trecutul, el este trecutul rusinos al penelelei.
      personal, ca nepenelist, outsider, cred ca orban, catarama si predoiu sunt candidatii cei mai potriviti.
      normal, niciunul pe gustul primarelui de cotrocesti.
      • 0 (4 voturi)    
        Revin si completez: (Luni, 15 mai 2017, 16:08)

        Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Toti, repet: absolut toti cei care inainte de 1990 lucrau la Agentiile economice pe probleme de IMPORT erau ofiteri acoperiti de Securitate. Pe export era mult mai dificul sa lucrezi si erau foarte putini ofiteri priceputi cu adevarat c, cel mult colaboratori ai securitatii, dar erau si multi care nu aveau nicio treaba cu securitatea. Era Seful Agentiei care ii controla, iar SEFII de Agentii erau si ei absolut toti ofiteri de Securitate.
  • +11 (13 voturi)    
    Busoi s-a batut la locale (Luni, 15 mai 2017, 11:24)

    loveparade [utilizator]

    de i-a dat sangele pe nas.
    el si Predoiu, doi eterni condidati care nu s-au saturat de penibil si insista sa se adanceasca in el cu orice ocazie ivita.
    asta e voluptate, mai nene...
  • +12 (14 voturi)    
    Busoi reprezinta USL caruia Orban a spus NU (Luni, 15 mai 2017, 11:26)

    cinevatus [utilizator]

    Orban a fost singurul care a votat contrar formarii USL. Sa nu uitam!

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-8274405-ludovic-orban-pnl-explica-votat-impotriva-infiintarii-usl-nu-cred-aceasta-alianta-avea-viata-foarte-lunga-nu-putem-amesteca-stanga-dreapta.htm
  • +10 (12 voturi)    
    Daca Orban este trecutul iar... (Luni, 15 mai 2017, 11:37)

    Ponta [utilizator]

    Busoi prezentul, atunci PNL este ironia sortii.
    Daca PNL va fi condus de un astfelde mameluc este vai steaua lui.
  • +9 (11 voturi)    
    Super avantaj! (Luni, 15 mai 2017, 11:43)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Să fii lăudat de fostul co-președinte USL.

    Nu că Orban ar fi vreo personalitate (un politician cu vechime, „de carieră” cum își zic unii, dar fără realizări care să îl recomande), însă pe bune... Busoi? Omul acesta este luat în serios în PNL?

    P.S.: Într-un alt articol spuneați că Busoi ar fi susținut de PNL București. Ca bucureștean, eu recomand sincer dizolvarea acestei filiale și eventual reînființarea ei locale cu oameni noi (pentru o mostră a mizeriei actuale, vedeți colaborările repetate, atât aparente cât și oculte, trecute și actuale, cu PSD - indivizii ăștia vă trădează din interior).
  • +9 (9 voturi)    
    Un cantec de mandola... (Luni, 15 mai 2017, 11:45)

    Dianora [utilizator]

    .... e trecutul, prezentul e tragicomic iar viitorul e ceva mic si negru pentru liberali.
    Iar Crinut isi plateste si el politele asa cum poate din retragerea comoda in condo-ul de pe malul lacului!
  • +8 (10 voturi)    
    Cacarau s-o fi plictisit sa stea acasa... (Luni, 15 mai 2017, 11:45)

    Andradda [utilizator]

    ...si acum spera la o noua pozitie de varf in PNL?
    Cu Orban la conducerea PNL, Cacarau stie ca nu are nicio sansa de a reveni pe cai mari in partid, asa ca il sprijina pe Busoi.
  • +7 (9 voturi)    
    Pai... (Luni, 15 mai 2017, 11:46)

    bogdan1477 [utilizator]

    daca BUsoi e prezentul in PNL, atunci in viitorul apropiat PNL se va lupta cu PNT la cine aduna mai multe voturi.
  • +8 (10 voturi)    
    dorinta (Luni, 15 mai 2017, 11:47)

    clujanu [utilizator]

    Busoi un personaj fara carisma, fara idei, icapabil de-a face echipa, incapabil de-a face opozitie, nu mai vorbim de guvernare. Va ingropa PNL-ul asa cum a ingropat Pavelescu PNTCD. In aprecierile mele am gresit de multe ori , doresc din suflet sa gresesc si acum!
  • +7 (9 voturi)    
    :))))))) (Luni, 15 mai 2017, 11:55)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    atat ... asta e argumentul cel mai important pentru ca Busoi sa nu ajunga ceva in PNL ... este sustinut de un fals, omul care a distrus PNL-ul, marele cartofor Crin Antonescu.
    • 0 (2 voturi)    
      Si a mai si fost presedinte (Luni, 15 mai 2017, 16:21)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Dupa ce s-a aliat cu Ciobolanii Rosii, Zi Mother and Zi father....un incompetent angajat la stat toata viata.
  • +9 (11 voturi)    
    daca (Luni, 15 mai 2017, 12:02)

    nahir [utilizator]

    buson e prezentul, vai si amar de pnl.
    mai bun orban de 1000 ori.
    cat despre tine, chacky, mai bine dormeai in continuare decat sa-i faci lobby lui buson.
  • +5 (9 voturi)    
    halal prezent, mai bine lipsa (Luni, 15 mai 2017, 12:20)

    mnicku [utilizator]

    voi nu va potoliti pina nu va puneti la conducere toti dubiosii ????
  • 0 (0 voturi)    
    crin (Marţi, 16 mai 2017, 14:15)

    Ilidia [utilizator]

    Individul asta care, cica liberal, a pus PNL la remorca lui Pinochio-PSD, mai are tupeul sa deschida gura?