Marko Bela despre 100 de ani de la Marea Unire: Ce ar trebui sa sarbatorim?

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 mai 2017, 18:01 Actualitate | Politic

Marko Bela
Foto: AGERPRES
Fostul presedinte al UDMR, Marko Bela, le-a vorbit sambata celor aproximativ 800 de delegati la Congresul Uniunii, care se desfasoara la Zalau, despre ce ar trebui sarbatorit in 2018, la 100 de ani de la Marea Unire, de catre maghiari, in conditiile actuale, cand unele drepturi nu le sunt acordate in totalitate, dar si de catre romani, relateaza Agerpres.

"Oare noi, ungurii, pe langa faptul ca am recuperat o parte, nu totul din acele drepturi si bunuri care ne-au fost luate, foarte exact, ce ar trebui sa sarbatorim? Sa sarbatorim acele promisiuni care nu s-au tinut pana in ziua de astazi de la Alba Iulia? Sau politica scolara dintre cele doua razboaie mondiale? Oare ce sa sarbatorim? Sa sarbatorim ceea ce s-a intamplat in 1959 cand s-a inchis Facultatea Bolyai si pe timpul lui Ceausescu cand limba maghiara a fost degradata ca o limba de bucatarie in dictatura comunista? Nimeni nu poate sa ne ceara sa sarbatorim acest lucru. Apoi, bineinteles, in 1989 si, repet, dupa o perioada situatia noastra s-a schimbat, insa in momentul de fata ce sa sarbatorim? Sa sarbatorim faptul ca legea care trebuie sa asigure invatamantul in limba materna la toate nivelele nu se aplica, de exemplu in cadrul Facultatii de Medicina de la Targu Mures? (...) Este foarte greu sa sarbatorim in asemenea conditii pentru noi. Pot sa spun este chiar imposibil", a declarat, de la tribuna Congresului, Marko Bela.

In discursul rostit sambata, fostul lider unional s-a intrebat retoric si ce vor sarbatori romanii anul viitor.

"Oare in 2018 ce o sa sarbatoreasca romanii? Oare are Romania ce sarbatori in afara de faptul ca prin vointa puterilor castigatoare cu 100 de ani inainte s-a creat statul modern roman si ca este un moment important istoric indiferent de atitudinea noastra? Ce o sa sarbatoreasca majoritatea romaneasca anul viitor, impreuna cu noi sau fara noi? Multe mii de kilometri de autostrazi? Dar nu exista! Retea moderna de cale ferata? Nici asta nu exista! Sau mai multe milioane de cetateni care pleaca din fata mizeriei de acasa? Nici pentru asta nu putem sa sarbatorim! Democratia parlamentara deplina sa o sarbatorim? Poate statul de drept care este in ruine?", a spus Marko Bela.

El a admis insa ca, in ultimii 20 de ani, si Uniunea Democrata Maghiara a fost la guvernare, subliniind totusi ca astazi romanii si maghiarii nu mai au aceleasi obiective.

"Multi o sa intelegeti ironia pe care o afisez, dar asta este o autocritica, pentru ca si noi am fost participanti la ceea ce s-a intamplat in ultimele decenii, la bine si la rau. Este bine ca am avut obiective comune cu romanii, este rau ca nu mai avem, nu prea mai avem. Intr-adevar am aderat impreuna pe o cale care ar fi putut sa ne duca la o sarbatorire in comun, pentru ca, cine stie, Romania fara noi nu ar fi devenit membra a Uniunii Europene sau ar fi devenit mai tarziu. Avem deci dreptul, suntem si fauritorii ei. Mai devreme sau mai tarziu va trebui sa ajungem la momentul sa ne bucuram impreuna de aceasta tara si ca o sarbatoare, un mesaj comun, am dubiu ca acest lucru se va intampla prea repede, dar va trebui sa incercam, poate in 2018, un parlament responsabil, un guvern responsabil, ce poate sa faca foarte multe timp de un an daca nu se lasa amagit de demagogie si daca nu se sperie de propria sa umbra atunci cand trebuie sa reabiliteze echilibrul si trebuie sa sisteze masurile antimaghiare si trebuie sa adopte in fine acel proiect de lege pentru minoritate care s-a uitat de mult timp in sertar", a punctat Marko Bela.

El le-a transmis maghiarilor ca pot sarbatori totusi ca mai sunt aici si au supravietuit tuturor regimurilor politice. "Este adevarat ca totusi putem sarbatori ceva, ca dupa 100 de ani suntem tot aici, nimeni nu ne-a putut izgoni, nu ne-a putut asimila, am trecut peste fascism, am supravietuit comunismului si dupa 1989 am avut putere sa reluam totul de la zero. UDMR nu a deviat de pe calea pe care a apucat-o in 1990", a incheiat Marko Bela.

Circa 800 de delegati si 200 de invitati, printre care reprezentanti ai partidelor politice din tara si din strainatate, sunt prezenti sambata la cel de-al XIII-lea congres al Uniunii Democrate Maghiare din Romania, care se desfasoara la Zalau.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6333 vizualizari

  • +15 (25 voturi)    
    Atunci (Sâmbătă, 13 mai 2017, 18:08)

    mitg [utilizator]

    Stati in doliu. De preferat doliu in sediul de campanie al JOBBIK.
    • +20 (22 voturi)    
      Sarbatorim ca Ungurii au pierdut Transilvania (Sâmbătă, 13 mai 2017, 19:33)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Dracu i-a pus pe Unguri sa declare razboi Serbiei in 1914? Ungaria a pierdut rezboiul!

      Nu Romania a inceput primu razoi si romanii nu au luat Transilvania cu forta ci prin vointa cetatenilor care au locuit aici!
      • -5 (11 voturi)    
        Vointa care a fost conditionata de anumite (Sâmbătă, 13 mai 2017, 22:04)

        bdbd [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        intelegeri, care nu s-au respectat niciodata. Cam aici suntem, daca vrem sa fim sinceri. Romanii nu erau majoritari in Transilvania, majoritatea era compusa din celelalte nationalitati, chiar daca romanii erau minoritatea majora. Daca restul nu erau de acord cu unirea, ea se mai facea? nu cred.
        • -5 (5 voturi)    
          Corect. (Duminică, 14 mai 2017, 11:39)

          Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui bdbd

          Il inteleg bine pe Marko Bela. Are tot dreptul sa fie dezamagit de noi, romanii, care nu ne-am tinut de TOATE promisiunile pe care le-am facut la Alba Iulia. Si sa incetam odata sa-i mai consideram venetici, ca nu sunt venetici, sunt pamanteni de o mie de ani in Ardealul pe care noi il avem doar de o suta de ani. Sa ne temem de fratii nostri din Ardeal in primul rand, ca s-ar putea ca tocmai ei sa se fi saturat de Miticii damboviteni.
          • 0 (0 voturi)    
            esti glumet, ciobane (Duminică, 14 mai 2017, 18:45)

            om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

            ia pune mana pe carte sa vezi cand au obtinute ungurii transilvania, si de la cine.

            "Pentru circa 170 de ani, între 1526 și 1699, a fost stat independent, sub suzeranitatea Imperiului Otoman, cu numele de Principatul Transilvaniei. În această calitate a jucat un rol însemnat în Războiul de 30 de ani, de partea coaliției protestante. Odată cu victoriile imperiale pe frontul antiotoman, Transilvania a intrat sub administrație habsburgică, dar și-a păstrat formal statalitatea până în 1867, fiind condusă de guvernatori numiți de la Viena."
            ............................
            din wikipedia.

            deci, principat al imperiului, in subordinea vienei nu a budei.
            numai din 1867 data in administratia ungariei.
            pai, ia socoteste cati ani sunt din 1867 pana in 1918 si cati din 1918 pana azi.

            lasa ciobaneala, pune mana pe carte..
  • +18 (22 voturi)    
    . (Sâmbătă, 13 mai 2017, 18:20)

    Evq [utilizator]

    Dacă tot o luăm cu istoria, și românii se pot plânge de o groază de lucruri. Nici nu mai zic de ai noștri, dar nenea ăsta și „„„uniunea„„„„ lui ce a făcut pentru ai lui? Dacă tot ne place să ne separăm în două tabere.
  • +11 (21 voturi)    
    sai sictir, m-am saturat, nu-ti convine pleaca (Sâmbătă, 13 mai 2017, 19:00)

    mnicku [utilizator]

    la HU si cu asta basta .

    in afara ca furati cot la cot cu borfasii romani , n-aveti alte realizari
    • 0 (8 voturi)    
      reactia asta este scopul articolului (Sâmbătă, 13 mai 2017, 19:28)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Rusine VM
  • -14 (24 voturi)    
    Radiografie corecta a tarii... (Sâmbătă, 13 mai 2017, 19:00)

    floriniulian [utilizator]

    Un stat de mina a 3-a,cu institutii praf de coruptie si incompetenta.

    Nu ai ce sa sarbatoresti.

    O tara mizerabila,cu oameni inapoiati,lenesi si refractari la orice schimbare.

    Maghiarii sunt opusul acestui popor.Nu au nimic in comun cu noi.

    Singurii cu care ne asemanam sunt tiganii.De aia tara arata atit de jalnic.

    Du-te in zonele locuite de maghiari,e ca in occident.

    Asta e adevarul.Omul sfinteste locul.

    Aceasta tara este o rusine pentru Europa,unde de altfel nu are ce cauta.

    Vai de capul nostru.
  • +9 (23 voturi)    
    Marko Bela ascunde (Sâmbătă, 13 mai 2017, 19:02)

    DanMiclea1 [anonim]

    Marko Bela ascunde cu nerusinare masacrele de la Ip si Trasnea. Se spune ca se trage si el dintr-o familie care a participat la masacre
  • +11 (21 voturi)    
    Daca se aproba legile (Sâmbătă, 13 mai 2017, 19:18)

    Kepler [utilizator]

    pe care le vor ei atunci exista stat de drept, daca nu, nu exista.

    Demagogia antiromaneasca este o caracteristica permanenta a UDMR si a multor altor organizatii social-politice unguresti in Transilvania.

    Sa reamintim ca daca nu erau marile puteri, in 1918-1919 granita ar fi fost pe Tisa, iar daca din nou nu erau marile puteri nu ar fi existat fragmentarea Transilvaniei in 1940 si nici ruperea Basarabiei.
    • -5 (11 voturi)    
      Ce ruperea Basarabiei? Daca nu existau (Sâmbătă, 13 mai 2017, 23:27)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      marile puteri, SUA si Marea Britanie, pe post de ,,sperietoare", URSS ar fi ocupat Romania cu totul, in vara lui 1940. In Ucraina au fost concentrate forte suficiente ,,sa rada tot" pana la Istambul.
      URSS n-a vrut sa deranjeze Marea Britanie, care ii putea impune blocada maritima, si asta a salvat restul Romaniei.
      Raportul de forte dintre URSS ( doar in zona Basarabiei) si Romania era ceva de genul 20-30 /1 la tancuri, 10/1 la artilerie, si tot ceva de genul asta la aviatie. Cucerirea intregii Moldove si a Munteniei ar fi fost doar o manevra de antrenament.
      • +2 (2 voturi)    
        in 1940 (Duminică, 14 mai 2017, 18:51)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        rusii n'aveu nici bocanci pt. toata ostirea si doua pusti de soldat sovietic.
        au defilat nemtii pana la moscova si stalingrad.
        tancuri si avioane le'a dat boul de roosevelt.
        armata romana s'a retras din ordinul generalului antonescu, la comanda nemtilor, conf. intelegerii su stalin.
        au plans generalii romani care n'au fost lasati sa'si apere tzara....
        a fost cea mai rusinoasa retragere a armatei romane, care a cedat teritorii fara sa traga un glont.
        ba, soldatii romani au mai fost si hartuiti si batjocoriti de bandele de comunisti, asa zisi partizani...
      • +2 (2 voturi)    
        Rahan sau Aliosa, cum iti zice angajatorul (Duminică, 14 mai 2017, 22:00)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Nu Marea Britanie era problema URSS in 1940 si nici US ci Germania lui Hitler. Stalin avea voie sa intre strict in Basarabia, nici-un centimetru mai mult.
        Iar Stalin nu era pregatit de un razboi cu Germania in '40. Asa cum nu era nici in '41. Iar Hitler nu ar fi abandonat petrolul romanesc si toata peninsula balcanica sceleratului de Stalin.
  • +12 (18 voturi)    
    Tu nimic, nu te stresa :) (Sâmbătă, 13 mai 2017, 19:20)

    za-k [utilizator]

    Fiecare cu sarbatorile lui.
  • +17 (19 voturi)    
    poate (Sâmbătă, 13 mai 2017, 19:42)

    Radu_Luci [utilizator]

    ...succesul în afaceri al tăietorului de păduri Verestoy Attila?
    ...sau poate menținerea satelor secuiești într-o sărăcie lucie, deși UDMR a tot fost la guvernare?
  • +10 (14 voturi)    
    Ce ar trebui sa ...... (Sâmbătă, 13 mai 2017, 19:54)

    gigiN [utilizator]

    ...sarbatorim-si asta de multi ani de zile-este desfiintarea singurului partid cu hoti..inamovibili !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Nepotul ? Fugar de la judecata ! (Sâmbătă, 13 mai 2017, 20:24)

    Plagarus [utilizator]

    Poetul pensionar a prins glas ?
  • +9 (13 voturi)    
    O tara europeana (Sâmbătă, 13 mai 2017, 21:07)

    benicio [utilizator]

    Poate ca ar trebui sa sarbatoriti faptul ca traiti intr-o tara europeana, in care drepturile minoritatilor sunt respectate si in care coruptii din politica incep, in sfarsit, sa fie taxati. Dar asta, ultima parte, nu prea va convine, nu-i asa?
    Chiar asa, nu ti-e rusine, Marko?
  • +6 (8 voturi)    
    Cand vine ordin de la jupanul de la Budapesta... (Sâmbătă, 13 mai 2017, 21:25)

    trandafil [utilizator]

    nu mai conteaza ca amestecam minciuna cu adevarul. Acesti politicieni sunt teribili!
    Nu exista nvatamant in limba maghiara la toate nivelurile? Oare a uitat dl MB ca fiul sau este profesor la Universitatea Babes-Bolyai si prorector al aceleeasi universitati?
    Mergeti la o scoala in HARCOV si spuneti ca vreti sa va dati copilul la sectia romana, sa vedeti ce raspuns veti primi...
  • +5 (9 voturi)    
    mai, nea...Xulescu (Sâmbătă, 13 mai 2017, 23:33)

    keiser_soze [utilizator]

    mai lasa trecutul acolo unde-i este locul - in trecut !
    Si ungurii si romanii vor sarbatori un secol de cand au ales sa fie impreuna, la bine si la rau ! Stiu ca voua, politicienilor, nu va convine unitatea asta si tot incercati sa rascoliti prin ra**t . Nimeni nu mai da 2 bani ruginiti pe voi, s-au lamurit si ungurii si romanii din tara asta -si nu numai ei, mai sint si alte nationalitati - ca le este mai bine fara voi. Ati furat, mintiti, ati vandut tot ce se putea vinde, ati instigat la ura .....lista poate continua.
    Dar oamenii s-au saturat de voi si asta se vede, asa ca....marsh de aici ! NOI toti vom sarbatori ca am reusit sa trecem impreuna prin atatea incercari din care am iesit mai puternici .
  • -4 (14 voturi)    
    Ungurii cei rai (Sâmbătă, 13 mai 2017, 23:35)

    satanae [utilizator]

    Lasind la o parte orice altceva, ce ar putea sa spuna ungurii de unirea noastra de 1 decembrie? Sa se bucure ca au pierdut o provincie care era a lor de 1000 de ani, si unde traiesc si acum vreo citeva milioane dintre ai lor? Era populata de mai multi romani, dar si ce-i cu asta? Chestia asta cu populatia majoritara de alta etnie este foarte recenta, inainte tuturor putin le pasa ce etnie are majoritatea populatiei, conta carei entitati politice apartine teritoriul.
    In rest, ce este incorect in ce a spus Bela? Simte cineva, daca nu este batut in cap, ca statul nostru este vreun succes? Chiar, ca aparu acum mai bine de 150 de ani statul asta, Romanica, putem sa spunem acum ca am realizat ceva, pentru ca avem statul nostru? Ne-am remarcat cu ceva, in afara de faptul ca am fost mereu penibili? Mereu dam vina pe altii, pe istorie, dar uitati-va in jur, avem democratie din 90 incoace, cu alesii nostri, pe care nu ni i-a bagat nimeni pe git, uitati-va cum arata tara asta. Singurele regiuni in care nu ti-e rusine de ce vezi cind mergi pe strada sint cele care au apartinut inainte altora, ungurilor sau austriecilor, in rest - priviti peisajul urban de la noi. SIntem de 10 ani in UE, uitati-va in jur si spuneti ce s-a schimbat de atunci. In perioada asta, polonezii si-au facut alta tara, la noi nici macar nu s-a bagat canalizare in toate orasele. Dar stiu, de vina sint Iliescu, PSD etc. Oare cind avem de gind sa ne trezim la realitate? Asta este tara pe care am construit-o noi, asta, pe jumate santier fara rost, unde toti muncitorii dorm, si pe jumate ruina.
    Asa ca ce sa sarbatorim, voi nu sinteti sanatosi la cap? Sa sarbatorim faptul ca am facut-o de oaie in continuu de 150 de ani incoace, de 100 de ani si cu Transilvania in componenta?Au plecat citeva milioane in afara, si nici n-o sa se mai intoarca, daca au ceva in cap, pentru ca acolo primesc o tara de-a gata, si pot trai acolo. Aici, noi, de capul nostru, nu putem face o tara in care sa se poata trai, asta e adevarul
  • +4 (4 voturi)    
    Opinie (Duminică, 14 mai 2017, 1:26)

    Vlad-I [utilizator]

    Marco bela ca politician trebuie sa dramatizeze un pic, ca asa este discursul. Cert este ca incet au obtinut drepturi iar incredrea entre cele doua grupuri a crescut. Beleaua mare este ca peste 100 de ani vor fi de 3x mai putini romani si unguri.
  • +4 (6 voturi)    
    Un nesimtit (Duminică, 14 mai 2017, 12:46)

    Calin02 [utilizator]

    Tu personal si gasca ta, ati fi ultimii care sa va plangeti de existenta statului roman. Romania este ceea ce v-a transformat din niste nimeni, in ceva.
    Ceva neplacut pentru majoritate, dar ceva.

    Despre faptul ca o data pe luna sunt declaratii pe tema asta, atat de la oficialii unguri cat si din partea partidelor satelit ale Budapestei, o pun pe seama salariului lunar de la Moscova.

    Nu stiu ce se intampla cu partidele etnice din alte tari vecine Ungariei, dar cred ca patternul este identic.
    • -1 (3 voturi)    
      In caz ca nu stii ... (Duminică, 14 mai 2017, 15:29)

      satanae [utilizator] i-a raspuns lui Calin02

      Inainte de 1918, ungurii erau stapinii in zona asta, mai ales in ce priveste Transilvania, nu niste nimeni. Niste nimeni am fost si am ramas noi. Iar in chestia cu Moscova, las-o balta, Orban are o problema in privinta asta, nu ungurii in general, care n-au fost niciodata iubitori de rusi - inca le mai reproseaza ce s-a intimplat in 1848, pentru a nu uita de 1956.
  • +3 (5 voturi)    
    dupa 100 de ani suntem tot aici (Duminică, 14 mai 2017, 15:41)

    krampus [utilizator]

    "Am trecut peste fascism, am supravietuit comunismului..." Cum ati facut asta ? Ati fost fascisti si comunisti, ati condus campanii de purificare etnica, ati modificat frontiere, ati omorat oameni, ati persecutat oameni, ati furat si jefuit iar acum va reinventati ca victime inocente ? Asta sarbatoriti voi ?
    • +1 (1 vot)    
      si inca au si profitat de nazism (Duminică, 14 mai 2017, 21:34)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      sa trimita ceva everei direct in lagare. Inclusiv din Transilvania dupa ce Hitler le-a facut-o cadou.