Liviu Dragnea: Poate hackerii sunt niste romani buni si au zis sa traga un semnal de alarma

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 mai 2017, 17:31 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a criticat sambata, intr-o conferinta de presa la Bistrita, modul in care au fost realizate unele programe informatice pentru institutiile publice, in contextul atacurilor cibernetice care au avut loc, si i-a cerut vicepremierului Sevil Shhaideh sa verifice aceste aspecte, scrie Agerpres.

"Nu e in regula ca au fost aceste atacuri, dar poate asta va ajuta sa verificati cum au fost realizate acele programe si acele sisteme de protectie. Majoritatea dintre noi stim ce inseamna un firewall. Una este sa pui mai multe ziduri de protectie unul dupa altul, una este sa le pui unul langa altul, care inseamna de fapt unul. Eu zic ca este bine sa verificati, doamna, o sa va spun si institutiile unde s-a facut asa, sa verificati cine le-a realizat si cu cati bani au fost realizate aceste sisteme de protectie, care sunt degeaba. Si poate hackerii astia sunt romani buni si au zis sa traga un semnal de alarma. Dar vreau sa luati in serios asta, ca au fost multe programe informatice realizate in Romania", a spus Dragnea.

Sevil Shhaideh, prezenta in conferinta de presa, a afirmat ca ministerele au intrat in alerta inca de sambata dimineata si ca situatia este in curs de monitorizare.

"Deja ministrul Comunicatiilor ne-a transmis la toti colegii descrierea atacului, a solicitat la fiecare dintre noi sa mobilizam departamentele de informatica, fiecare cum are organizarea, pentru a verifica daca exista vreun pericol, daca s-a distrus vreo baza de date, daca exista vreun efect al acestui atac. Deja de azi dimineata toate ministerele au convocat, la randul lor, mai departe, institutiile din subordine. Situatia este in monitorizare la nivelul intregului aparat central", a explicat Sevil Shhaideh.


Citeste mai multe despre   






















5480 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    mda.. romanii au bagat si gaura in windows (Sâmbătă, 13 mai 2017, 17:39)

    georgebb [utilizator]

    Acest virus exploateaza o problema in Windows. Stiu ca sunt multi programatori romani la Microsoft; dar chiar nu ar fi cazul ca unul din cei mai importanti oameni ai statului sa se laude ca poate au bagat ei gaura in sistem (stim ca are o pasiune pentru gauri ;-) )

    Si bineinteles, doamna Sevil, experta in cybersecurity sa invesigheze cum arata acele firewall-uri; daca sunt puse unele langa altele in loc (wtf ?!?!).
    Si daca nu avem suficiente firewall-uri in fata serverului, nici o problema; se intorc intaii ITistii ai tarii din Serbia si se rezolva. Punem firewall-uri si la WC ca sa protejeze gaura.
  • +20 (22 voturi)    
    Dr.Agnea lasa timpenia! (Sâmbătă, 13 mai 2017, 17:45)

    za-k [utilizator]

    Auzi acolo, au pus firewall in parallel nu in serie :)

    Cred ca Dr.Agnea vrea firewallu' turcesc care cenzureaza orice.
  • +17 (21 voturi)    
    dati cate un firewall sa ajunge la toata lumea (Sâmbătă, 13 mai 2017, 17:50)

    Boham [utilizator]

    Ceausescu 2 asta le stie pe toate ...ce treaba are atacul asupra sistemului facut de Microsoft cu nu stiu ce firewall sau program facut de romani ???


    poti avea 10 firewall-uri, daca deschizi orice fisier iti vine in mail esti kaput
    • +5 (11 voturi)    
      Nu trebuie sa deschizi nimic ... (Sâmbătă, 13 mai 2017, 18:31)

      za-k [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      in atacul asta, daca ai un sistem fara actualizari de SMBv1 bug, iti intra in sistem fara sa faca utilizatoru' nimic.
    • +9 (9 voturi)    
      Ca sa fim siguri ... (Sâmbătă, 13 mai 2017, 19:26)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      ... ca ajunge la toata lumea, sa se dea pe cartela si sa fie cate 500 gr de firewall de persoana pe zi. Neaparat, ministerul si institutiile de resort sa verifice toate cantarele sa nu ne fure astia la cantar (cei ca alde Vantu).
      • +1 (1 vot)    
        . (Sâmbătă, 13 mai 2017, 23:18)

        theo667 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Si ministrul de resort sa se agate de resort.
  • +13 (15 voturi)    
    . (Sâmbătă, 13 mai 2017, 18:24)

    Evq [utilizator]

    Mamă ce se pricepe dom'inginer...auziți, măi, nu e în regulă! Eeee!
    • +1 (1 vot)    
      Da' și coana mare, auzi la ea... (Sâmbătă, 13 mai 2017, 21:28)

      carapaccio [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      "situatia este in monitorizare la nivelul intregului aparat central"

      Îi și văd pe hackeri cum ies din buncăre cu mâinile sus. Le-a mers o vreme, au câștigat vreo 2-3000$ dar acum gata, s-a terminat joaca: îi monitorizează Shhaideh.
  • +16 (18 voturi)    
    te doare mintea (Sâmbătă, 13 mai 2017, 18:29)

    CRMS [utilizator]

    Astia nu au nici in secolul 21 softuri ca sa comunice interministerial si deschid gura despre atacuri cibernetice.
    Vrem sa auzim totusi continuarea discutiei cu privire la lanternele de pe telefoanele mobile care consuma din minutele alocate. Ca s-a hotarat in PSD despre aceasta ? Nu este un abuz al operatorilor (multinationale) care au dat minute nelimitate pre a fi folosite de manifestanti ?
    • +10 (10 voturi)    
      ghici cine s-a opus interconectarii sistemelor (Sâmbătă, 13 mai 2017, 19:39)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      PSD-istii si sindicatele conduse de oamenii lor s-au opus in ultimii 20 de ani tuturor interconectarilor sistemelor informatice de frica pierderii locruilor de ,munca pt slujitorii si clientii lor de partid
  • +7 (7 voturi)    
    Vai de capul lor, guvernanti si Dragnea (Sâmbătă, 13 mai 2017, 19:29)

    StefanB52 [utilizator]

    Tovarasii de la partid au dat nas in nas cu lumea reala. Si fac o sedinta. Si critica si traseaza sarcini, cu maxima competenta si luciditate. Vai de capul lor!
  • +2 (2 voturi)    
    stai jos tatae.... (Sâmbătă, 13 mai 2017, 21:01)

    strelka [utilizator]

    Vezi-tzi de ciordelile voastre . NU e cazu sa trancanitzi aberatzii.
  • +1 (1 vot)    
    lmao (Sâmbătă, 13 mai 2017, 21:12)

    e.o. [utilizator]

    In institutia in care lucrez am migrat deja tot ce se putea și a fost critic (dpdv al licentierii) la 10, bifat automatic updates, fără amânări și alte prostii, stocare centrală, backup zilnic. Let it come, să pice ministerele.
  • +2 (2 voturi)    
    Le-am văzut pe toate (Sâmbătă, 13 mai 2017, 22:57)

    mr_mojo [utilizator]

    Dragnea și calculatoarele - Grindeanu și guvernarea.
  • +2 (2 voturi)    
    Bossache... (Duminică, 14 mai 2017, 15:13)

    Pierrotlefou [utilizator]

    ... te-ai trezit vorbind si nu uita: gura bate... fundul!
    Cand o sa te trezesti, vei vedea ca esti un nemernic.
    Pana atunci, mars acasa...
  • 0 (0 voturi)    
    Dragnea a vorbit ca un fel de Trump mai mic (Duminică, 14 mai 2017, 17:00)

    xtraterestrul_roman [utilizator]

    dar Sevil Shhaideh a fost la obiect, stie ce vorbeste.

    Veriga slaba este si a fost intotdeauna la nivelul userului, numai ca in acest caz neglijenta acestuia nu mai afecteaza doar propriul PC ci se propaga automat in intreaga retea locala sau VPN, dar afecteaza numai PC-urile vulnerabile ce au dezactivat update-ul implicit (de multe ori chiar de catre useri inconstienti cu intentia de a face mai rapid calculatorul)
  • 0 (0 voturi)    
    Prostia... (Luni, 15 mai 2017, 8:36)

    stos [utilizator]

    Liviu Dragnea este un bou în informatică. Cum dracu” să-i explici despre ransomware unui idiot care nu știe cum se bagă PC-ul în priză?