Dragnea: Sunt una - doua institutii care au avut ca obiectiv, in ultimii ani, sa inchida firme, cat de mari, sa inchida firme romanesti

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 mai 2017, 14:14 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Presedintele Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea, lider al social-democratilor, a declarat sambata, la Zalau, ca legea preventiei este, din punctul sau de vedere, foarte importanta, in contextul in care in ultimii ani au existat institutii de control care au avut ca obiectiv sa inchida firme romanesti, transmite Agerpres.

"Este o lege care, din punctul meu de vedere, este foarte importanta, atat pentru mediul de afaceri, cat si pentru sistemul administrativ si sper ca institutiile de control din Romania sa inteleaga, cu aceasta lege, ca ele nu sunt parte a unui stat dusman fata de cetateni sau fata de firme, ci sunt parte a unui stat care vrea sa aiba o relatie corecta cu cetatenii si cu companiile din Romania", a spus liderul PSD intr-o conferinta de presa.

"Poate vor intelege ca, daca merg undeva in control, rolul lor nu este sa inchida acea firma, ci sa prevenim foarte mult, pentru ca 90 si ceva la suta din cei controlati sunt de buna credinta: unii gresesc, altii nu inteleg, dar ideea noastra nu este sa inchidem firma dupa firma. Sunt una - doua institutii care asta au avut ca obiectiv, in ultimii ani, sa inchida firme, cat de mari, sa inchida firme romanesti. Noi vrem sa scapam de acest fenomen, pentru ca avem nevoie de un capital romanesc dezvoltat si de un stat care sa fie corect fata de cetateni", a adaugat Dragnea. 

El a adaugat ca legea preventiei este finalizata, la ea adaugandu-se si un capitol referitor la autoritatile locale. 

"Legea preventiei este finalizata ca draft. S-a lucrat mult la ea pentru ca eu am dorit ca in afara de ce am spus in campania electorala sa mai adaugam un capitol important (...), care sa fie valabil si pentru autoritatile locale, pentru ca in campania electorala si in program ne referim, in mod firesc, la firme, dar am discutat cu multi colegi din administratia locala si au avut dreptate. Si aici trebuie sa actioneze legea preventiei si s-au extins domeniile si la autoritatile locale. Ea este finalizata. Urmeaza foarte curand, saptamana viitoare, sa ne vedem si sa se si publice proiectul", a conchis Dragnea. 


Citeste mai multe despre   






















4780 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    ANAFul (Sâmbătă, 13 mai 2017, 14:21)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu se poate să nu fie printre aceste două instituții.
    • +9 (17 voturi)    
      Care institutii si care firme? si unde-s DOVEZILE? (Sâmbătă, 13 mai 2017, 15:46)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ce-i cu limbajul asta SECURISTIC gen 'niste intitutii vor sa inchide niste firme'.

      daca PSD-ul ar fi un partid, nu o organizatie MAFIOTA si daca Dragnea nu ar fi capul MAFIEI PSD-iste ar spune clar: institutia x a vrut sa inchida firma Y si astea sunt dovezile !

      dar ei vor sa lase impresia ca sunt detinatorii unor adevaruri ascunse si ca ei apara Romania de dusmani
      • 0 (2 voturi)    
        Eh, e un upercut dat lui Ponta (Sâmbătă, 13 mai 2017, 22:11)

        bdbd [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        si gasca lui, cu zanaticul ala de la ANAF care a inchis firme pentru 50 de lei plus de casa.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu bre, Agenturili (Sâmbătă, 13 mai 2017, 16:51)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ce dracu, e clasic deja.
    • +2 (4 voturi)    
      Da, au existat astfel de institutii (Sâmbătă, 13 mai 2017, 19:46)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      conduse de mafiotii din partidul stat P$D si care au omorat, sistematic si fara mila pe toti concurentii cinstiti ca sa poata sa-si dezvolte doar ei afacerile. Ce, ferma de porci a infractorului condamnat Dragnea trebuie sa aiba concurenta ? Ei, as. Pot paria pe ce vreti ca pe o raza de 100 km in jurul Alexandriei nu mai exista nici o alta ferma de porci. De multinationale nu s-au putut atinge, nu ca n-ar fi vrut sau n-ar fi incercat, dar pentru ca acestea sunt aparate bine de statele lor puternice.
  • +12 (16 voturi)    
    Grav (Sâmbătă, 13 mai 2017, 14:28)

    Eucamine [utilizator]

    Dle. Dragnea ceea ce spuneti este extrem de grav. Cum adica SCOPUL lor era sa inchida companii. Pai este vorba de subminarea economiei nationale. Daca aveti date livrati-le DNA ( chiar daca e ciuca criticilor PSD). Chestia cu amenda din prima e discutabila. Se poate aplica la orice contraventie si ar fi mai echitabila ptr. toata lumea. Sper ca nu va jucati cu vorbele.
    • +2 (8 voturi)    
      De fapt (Sâmbătă, 13 mai 2017, 16:18)

      Geirge [utilizator] i-a raspuns lui Eucamine

      Se încearcă găsirea dușmanului interior, pentru că astfel au acționat comuniștii în toată istoria lor: caută un dușman interior sau exterior cu care să lupte, doar astfel ei pot câștiga încrederea poporului.
      Numărați doar de câte ori subliniază dragnea ”Firme românești”. Devine clar că un dușman infiltrat în administrația publică închide firmele românești pentru a lichida România. Rămâne a numi un Gulen din umbră pentru a-l face răspunzător de toate relele. Cred că acela va fi Iohannis.
      • +2 (4 voturi)    
        nu bre (Sâmbătă, 13 mai 2017, 17:36)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

        simte vant periculos spre teldrum, dupa dezvaluirile facute prin pressa.
        b1 a avut o emisiune intreaga cu dovezi, filmari despre teldrum, care practic nu este numai o companie de drumuri, ci un holding cu sute de proprietati in teleorman, dar si prin alte parti, in tzara. toate acele proprietati dobandite de la stat, prin privatizari sau transferuri de proprietate asemanatoare cu privatizatea hotelului din tr. magurele pt. 80 mii dolari, pret de apartament.
        hotelul este cea mai impozanta cladire din tr. magurele, hotel turris.
        adica, proprietati valoroase, obtinute pentru cateva mii de lei sau euroi.
        pana acum dna s'a ocupat de maruntis, are posibilitatea sa arate ca se ocupa de marea coruptie.
        deci, mai draga, ce taman zise fiul de melitzean este ca, daca se iau de teldrum, este o actiune de distrugere a unei companii romanesti, parte a unui plan, normal alcatuit in afara tzarii..
        si pt. ca actionarii teldrum sunt secreti, poate incepe o actiune de anchetare a companiei, sa'l atinga la pozanar, mai important decat o condamnare cu suspendare pt. abuzuri, pe delatiuni.
        s'arate cotrutza ca are oo, nu numai sosete fancy.:-))
  • -5 (15 voturi)    
    dragnea rosteste doar jumatate din adevar... (Sâmbătă, 13 mai 2017, 14:33)

    demaGOGU [utilizator]

    ...a doua jumatate este ca acele doua institutii - nu dam nume, se stiu - nu au destructurat capitalul romanesc pour la plaisir de la destruction ci au actionat direct la ordinele si in interesul marelui capitalui strain
    • 0 (4 voturi)    
      Ia uite matale cum sta treaba cu Mechel (Sâmbătă, 13 mai 2017, 16:59)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      http://www.digi24.ro/special/campanii-digi24/romania-furata/romania-furata-cazul-mechel-cum-au-ajuns-rusii-sa-controleze-mare-parte-din-siderurgia-romaneasca-343777

      De la 14000 de angajati ai ajuns la 2000 si produci cuie si sarma, doar. Mdeh, poporul preten rus trambitat de voi trollii.
  • -7 (9 voturi)    
    Eu credeam ca guvernul roman a oprit atacul (Sâmbătă, 13 mai 2017, 14:41)

    andipetre [utilizator]

    Cum, nu faimosul nostru "sistem national de contracarare", a oprit atacul? Nu el, in colaborare cu SRI, cum se zicea intr-un articol recent despre marea sa victorie in lupta un amarat de e-mai de phishing? Vai... si eu care credeam ca suntem aparati de strategiile centralizate romanesti!
  • +4 (12 voturi)    
    Oare cat mai vorbeste " liber"ante mergatorul PSD? (Sâmbătă, 13 mai 2017, 14:47)

    Plagarus [utilizator]

    Nici macar mortii dragi lui electoral,nu-l mai cred.!!!
  • -4 (6 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 13 mai 2017, 14:49)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    anaf oricum e varza.trebuie doar sa sesizezi ceva ilegal in piata si vei observa ca nu va interesa pe nimeni iar numarul de inregistrare va fi in lucru pe termen nelimitat :)) sistemul informatic e la pamant iar voi m-ati pierdut de client platitor pe 25 ale lunii, n-aveti decat sa munciti la popriri pe$edeilor sau sa indatorati tara, nu ma intereseaza deloc :))) important e sa fac eu banu' iar daca ma prindeti cu ceva din zecile de ilegalitati pe care urmeaza sa le fac pe srl, sper ca inspectorul sa scoata din geanta legea preventiei si peste 3 luni cand mai apare el sa vada daca m-am conformat, firma sa fie deja suspendata :)))
  • +5 (13 voturi)    
    fura si fa pe prostul (Sâmbătă, 13 mai 2017, 14:50)

    Adrian_. [utilizator]

    Dragnea tu meriti puscarie pe viata.
  • +1 (3 voturi)    
    Contabil (Sâmbătă, 13 mai 2017, 17:49)

    Celbland [utilizator]

    Instituțiile de control verifică în exclusivitate dacă rubricile contabile au fost "corect" completate. Nimic mai mult.

    Statul ar trebui să aibă organisme de control a afacerilor, care să poată determina în timp util că se fac achiziții la stat la prețuri de 10-50 de ori mai mari decât prețul normal al pieții, că sunt acceptate la stat soluții de foarte proastă calitate, că se fac investiții inutile sau nefolositoare societății.

    Exemplele curg gârlă: autostrăzi deplorabile și mai scumpe decât în Germania, cardul de sănătate nefuncțional, făcut cu 180 milioane euro, săli se sport pentru bătrâni la țară, ....
  • -1 (1 vot)    
    Stati blinzi ca voi ati inchis Romania :) (Sâmbătă, 13 mai 2017, 19:23)

    za-k [utilizator]

    de vreo 25 de ani asa ca mai rau ca voi nu se poate.
  • -1 (1 vot)    
    Ultimul paragraf (Sâmbătă, 13 mai 2017, 21:08)

    Arlington [utilizator]

    Ce zice Dragnea acolo cu administratiile locale e foarte ingrijorator, PSD-ul pregateste inca o lege in sprijinul coruptiei. Ma astept sa elimine raspunderea penala pentru primul furt la bugetari, ar fi in linie cu atitudinea lor fata de lege.
  • +1 (3 voturi)    
    condamnatul mincinos... (Sâmbătă, 13 mai 2017, 22:52)

    astronaut [utilizator]

    arunca ''himere pe piata'', in fata ''prietenilor udm-isti'', sa para cumva ca in Romanica daca EI ,nu detin controlul asupra Justitiei ,ar exista niste ''institutii raufacatoare'' (nu ne este greu sa ne inchipuim la care dintre ele se refera ), care inchid FIRME ROMANESTI DLE ! si nu vede nimeni nici macar Presedintele (parca-i treaba lui) ! Dracneo nu uita ca astia nu-s prietenii romanilor, eventual de interes , asa ca n-ar trebui sa-ti ''pui poalele-n cap'' , sau de la condamnat la condamnat merge ??