UDMR anunta ca CCR a decis ca este constitutionala legea privind folosirea limbii maghiare si in spitale si centre sociale

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 mai 2017, 21:39 Actualitate | Politic

Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Curtea Constitutionala a decis, miercuri, ca este constitutionala legea initiata de UDMR care vizeaza extinderea dreptului de folosire a limbii materne in institutiile medicale si in cele care presteaza servicii sociale din localitatile unde populatia minoritara depaseste 20%, anunta UDMR, care saluta decizia CCR, scrie News.ro.

Actul normativ, care instituie obligativitatea folosirii limbii materne si in spitalele si centrele de asistenta sociala din localitatile unde populatia minoritara depaseste 20%, dar include si un nou prag alternativ, de cel putin 5.000 de persoane, a fost contestat la CCR de catre PNL, PMP si USR, dupa ce a fost votat in unanimitate in Camera Deputatilor.

"UDMR saluta decizia CCR, de a respinge in unanimitate contestatia depusa de PNL, PMP si USR. Unul din mesajele transmise prin acest raspuns se refera la faptul ca proiectul nostru de act normativ garanteaza egalitate in fata legii, nu este discriminatoriu, iar obiectiile partidelor de opozitie sunt ireale", a declarat presedintele UDMR, Kelemen Hunor, miercuri, dupa decizia CCR.

Kelemen mai spune ca schimbarea brusca de atitudine a partidelor de opozitie demonstreaza ca acestea nu dau dovada de deschidere si de respect fata de minoritatile nationale, desi se folosesc adesea de acesti termeni in retorica pe care o adopta in aparitiile publice. Presedintele UDMR a mai spus ca este regretabil ca, prin gestul lor de a contesta proiectul de lege, PNL si PMP se intorc impotriva valorilor aceleiasi familii europene din care fac parte.

"Prin acest caz s-a demonstrat, din nou, ca maghiarii din Romania pot conta numai pe fortele proprii cand este vorba despre aspecte care vizeaza in mod direct comunitatea. Iar UDMR poate avea numai un singur  partener: comunitatea maghiara din Transilvania", a spus Kelemen Hunor.

Potrivit acestuia, dupa decizia CCR actul normativ ar urma sa fie promulgat de presedinte.

Legea a fost adoptata de Camera Deputatilor in unanimitate, pe 11 aprilie. Inclusiv 52 de deputati PNL au votat proiectul, iar unul se afla in sala, dar nu si-a exprimat nicio optiune. Presedintele PNL, Raluca Turcan, a votat si ea proiectul. Din partea PMP, toti cei 15 parlamentari prezenti au votat "pentru".

Actul normativ prevede ca in unitatile administrativ-teritoriale unde populatia minoritara este de cel putin 20%, in spitale si centrele de asistenta sociala vor fi asigurati cunoscatori ai limbilor minoritatilor nationale. Totodata, este introdus si un prag alternativ, de minimum 5.000 de cetateni ai minoritatilor pentru ca spitalele si centrele de asistenta sa angajeze cunoscatori ai limbii materne respective.

"Aceasta reglementare depaseste cadrul asigurat minoritatilor nationale si este de natura a institui un criteriu discriminatoriu inclusiv fata de cetatenii romani de alte etnii. In plus, contrar jurisprudentei Curtii Constitutionale, proiectul de lege nu prevede sursele de finantare necesare punerii in aplicare a acestuia. Mentionam cu acest prilej ca actualul cadru legislativ in vigoare privitor la minoritatile nationale asigura un grad de protectie ridicat al acestora in raport cu exigentele europene in materie, fata de care PNL si-a adus contributia de-a lungul timpului", a sustinut PNL.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2968 vizualizari

  • -9 (25 voturi)    
    Ma bucur sincer pentru maghiari (Miercuri, 10 mai 2017, 22:00)

    dexpropriat [utilizator]

    Au tot dreptul, sa fie clar!
  • +13 (25 voturi)    
    Normal (Miercuri, 10 mai 2017, 22:45)

    Albion [utilizator]

    Deci e normal sa nu inveti limba tarii in care te-ai nascut si sa urasti tot ce inseamna insemne si sarbatorile nationale ale acelui stat si tot tu sa faci pe victima?!
    • +1 (7 voturi)    
      NU generaliza, gandeste-te la batrini ... (Joi, 11 mai 2017, 9:39)

      LoBa [utilizator] i-a raspuns lui Albion

      Bunicii mei s-au nascut aici, pe vremea cand toti vorbeau ungureste. In satul lor nu era picior de roman , nu aveau de ce sa vorbeasca romaneste. Au invatat romaneste atat cat era nevoie pentru a comunica cu romanii, dar nu au in vocabular termeni medicali si cel mai probabil nu ar intelege diagnosticul si tratamentul propous de un doctor roman. Ca cetateni platitori de taxe au dreptul sa primeasca ingrijire medicala adecvata.
      • 0 (0 voturi)    
        sigur (Joi, 11 mai 2017, 16:40)

        Albion [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

        Si cum propui sa se rezolva problema? Oblingand doctorii romani sa invete maghiara sau sa angajam doctori unguri neluand in calcul pregatirea in domeniu?
        • 0 (0 voturi)    
          Exista solutii (Vineri, 12 mai 2017, 11:13)

          LoBa [utilizator] i-a raspuns lui Albion

          Nu va obliga nimeni doctorii romani sa vorbeasca ungureste. Si nici spitalele nu vor trebui sa angajeze doctori unguri numai sa se conformeze (ca oricum n-o sa gaseasca atatia). Probabil se va face ca la tribunale, cu traducatori (costa mai putin).
  • +9 (13 voturi)    
    . (Miercuri, 10 mai 2017, 23:01)

    theo667 [utilizator]

    Cele mai sarace judete, harghita covasna vaslui. Asadar prostia nu are etnie, religie, geografie, este uniform repartizata
  • +9 (11 voturi)    
    atita timp (Miercuri, 10 mai 2017, 23:14)

    gopo2016 [utilizator]

    cit doctori vorbesc amindoua limbi nu numai maghiara
  • -5 (5 voturi)    
    nem értem (Joi, 11 mai 2017, 0:11)

    VrabieIonut Ciprian1 [anonim]

    ...
  • +7 (9 voturi)    
    spectaculoasa reusita a UDMR ! (Joi, 11 mai 2017, 1:20)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    dupa ce ca ajungi in vreun spital din Romania anului 2017 cu o problema (ca altfel ce naiba sa cauti acolo ??), trebuie sa iti mai bagi singur in c...r si problema limbii natale la care ai dreptul cf Constitutiei, legilor, etc.

    mai precis: stai cu borsul curgand din nas si refuzi ajutorul daca nu vine dracu' cineva care stie "oficial" limba maghiara - ca este sub demnitatea ta sa le spui in (poate putina limba ..) romana pe care o cunosti in ce rahat ai intrat si ce te doare / automat o sa apara dreptul doctorilor sa nu intervina pana nu apare translatorul ... = misto !

    chiar am asistat la o situatie similara anul asta (dar era chiar reala) la UPU Gr. Alexandrescu cu o femei kurda refugiata care venise cu fetita care voma si care nu stia engleza,romana etc. - doctorii incercau sa vorbeasca cu Min de Ext dar O.S. i-a trimis la Amb Turciei, Asociatii kurde etc = pingpong = nu era amuzant deloc !

    sincer: aveam o parere aproape buna despre UDMR dar cred ca incep sa mi-o schimb ...
    • +2 (4 voturi)    
      engleza (Joi, 11 mai 2017, 9:16)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

      mai putin prin partile alea bombardate... iar limba romana e pocita si de nativii care nu prea merg la scoala, daramite de refugiati, care au nevoie de cel putin 3-4 ani intensiv doar ca sa poata comunica la niverl conversational. Sunt turci in Romania de 20 de ani care nu vorbesc bine limba romana. Cat despre doctori, ei sunt obligati sa acorde ajutorul oricarui om, nu conteaza etnia, religia, sau limba pe care o vorbeste.

      Pe de alta parte, sistemul e idiot, in America nu prea vad spitale si institutii publice care sa vorbeasca spaniola, in statele alea din sud. Cel mult in scoli exista cursuri de limba nativa a respectivelor, si atat, vrei sa traiesti acolo inveti engleza. E atat de simplu. Astia de la noi sunt de generatii aici si tot vor sa vorbeasca in limba lor ? Nu stiu in ce stat pe lumea asta minoritatile au spitale si scoli platite de stat in limba lor. Vreti in limba voastra, faceti-va spitale si scoli private.
      • +1 (1 vot)    
        dar... (Joi, 11 mai 2017, 12:43)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        politistii americani din acele zone stiu formulele de arestare si in spaniola :))
      • 0 (0 voturi)    
        Limba folosita (Joi, 11 mai 2017, 18:12)

        LoBa [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        toxx, in toate tarile din Europa minoritatile au scoli sau cel putin clase platite de stat unde pot invata in limba lor. Daca am invatat in limba materna, vreau sa pot vorbi in limba materna, ca nu este interzis.

        Si din cauza ca ma descurc mai bine cu limba pe care am invatat-o de mic copil, inseamna ca prefer sa comunic asa peste tot unde este posibil (si la spital). Statul nu o sa construiasca un spital numai pentru unguri, ci o sa asigure un translator in spitalele din orasele unde sunt mai mult de 5000 de minoritari.

        Atat timp cat platesc impozite si taxe ma astept ca aceste servicii sa fie asigurate de stat, nu sa ne construim propriile scoli si spitale.
  • +2 (2 voturi)    
    e bine (Joi, 11 mai 2017, 8:10)

    revo [utilizator]

    Acum spitalele din Covasna si Harghita si Mures sunt obligate sa angajeze traducatori pentru romani. Ca doar nu s-a pus vreodata problema ca in aceste judete sa li se vorbeasca romaneste unor mancatori de mamaliga...
  • +2 (6 voturi)    
    Legea este pentru cei care nu stiu romaneste (Joi, 11 mai 2017, 9:30)

    LoBa [utilizator]

    silviu_dumitrescu, legea nu a fost facuta (neaparat) pentru pentru cei care nu vor sa vorbeasca romaneste, ci pentru cei care nu stiu romaneste.

    Cand cineva este bolnav si stie sa comunice in limba romana, fii sigur ca nu o sa astepte sa vina translatorul.

    Daca nu stiu limba (gandeste-te la batrani, sau la femeia kurda) sau ma descurc mai greu in limba romana (ca noi vorbim acasa ungureste, nu romaneste) atunci chiar am nevoie de un translator (care sa poata sa-mi explice pe intelesul meu de ce boala sufar, ce medicamente si ce tratament trebuie sa urmez). Ca platitor de taxe in Romania mi se pare normal ca in orasele mari (cu mai mult de 5000 de maghiari in localitate) sa am cate un doctor care sa vorbeasca si ungureste (sa nu trebuiasca sa caut pe cineva in tot orasul in caz de urgente). Nu s-a cerut pentru toate dispensarele de la sate.
    • 0 (0 voturi)    
      nu am spus-o cu rautate .. (Joi, 11 mai 2017, 22:17)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      voiam doar sa arat ca in anumite situatii urgente tindem sa ne agatam de formalisme nejustificate - nu era deloc vreo rautate la adresa fratilor maghiari :)

      este perfect indreptatita solicitarea ca acolo unde sunt comunitati importante sa existe translator, dar si mai bine ar fi sa existe personal medical de etnie maghiara

      dar asta cu translatorii pe care ii astepti in spital este oricum de sec XIX - oamenii la UPU incercau sa gaseasca un translator pe telefon, il puneau pe speak-er si rezolva instant problema / la cat de mare este comunitatea maghiara in Romania si in unele locuri dispersata, ar fi mult mai eficient un Call-Center oficial de traducere live, functional 24/24h, care sa poata fi apelat de catre orice institutie publica (Justitie, Politie, Sist. Sanitar, etc.) si care eventual sa aiba si traducatori specializati pe termeni juridici sau termeni medicali

      evident Call-Center-ul trebuie sa fie cumva finantat direct de catre Guv Romaniei (nu de vreun Minister... pt ca ar oferi servicii publice unor institutii aflate sub mai multe Ministare) si localizat in Miercurea-Ciuc sau Sf Gheorghe, pt a avea de unde sa recruteze personal de calitate / un asemenea Call-Center ar rezolva problema si in afara comunitatilor unde sunt disponibili translatori !
      • 0 (0 voturi)    
        Procentul 20% (minim 5000) acopera toate cazurile (Vineri, 12 mai 2017, 11:46)

        LoBa [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

        Cel mai mic oras are 10000 de locuitori (conform definitiei), oricum nu toate au spitale. Ca sa se aplice legea intr-un asemenea oras trebuie sa fie cel putin 2000 de minoritari si sigur se va gasi cineva sa traduca la spital. Pentru orasele mai mari cum este Clujul, pragul de 5000 rezolva problema.
  • -2 (6 voturi)    
    alta limba (Joi, 11 mai 2017, 11:40)

    sareta [utilizator]

    Nu va mai framantati ,foarte curand si maghiarii si romanii vor invata limba califatului.Chiar nu v-ati prins de ritmul in care zilnic patrund "fraudulos" (zic unii) in tarisoara asta, sute de vorbitori de " maghiara " ! Vor fi repartizati si-n Harghita si Covasna, cu sau fara translatori....