Liviu Dragnea, declaratii anti-gratiere: Prioritatea PSD o reprezinta aplicarea programului de guvernare, nu gratierea faptelor de coruptie / Ne gandim serios daca Legea Gratierii mai e oportuna

de RH     HotNews.ro
Miercuri, 10 mai 2017, 14:16 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Intoarcere de 180 de grade a liderului PSD fata de gratierea condamnatilor: Liviu Dragnea a declarat miercuri ca "se gandeste serios daca Legea Gratierii mai e oportuna" si a anuntat ca va opri proiectul gratierii la Camera Deputatilor pana in momentul in care Guvernul va trimite la Parlament intregul pachet de legi ale justitiei. Dragnea a mai spus ca "prioritatea PSD e aplicarea programului de guvernare si nu gratierea faptelor de coruptie", motivand astfel inlocuirea lui Serban Nicolae de la sefia comisiei juridice din Senat si de la sefia grupului senatorial al PSD.

Seful PSD a mai spus ca Nicolae Bacalbasa a fost suspendat 6 luni din partid in urma declaratiilor scandaloase de ieri.

Dragnea i-a criticat pe ministrii care au facut declaratii despre indemnizatiile pentru cresterea copilului fara ca subiectul sa fie agreat in interiorul PSD, anuntand ca Lia Olguta Vasilescu a primit o "mustrare verbala".

Iata principalele declaratii ale lui Dragnea:
  • Primul subiect a fost legat de ce s-a intamplat in Comisia juridica din Senat
  • Prioritatea PSD o reprezinta aplicarea programului de guvernare asa cum a fost prezentat in campanie, nu gratierea faptelor de coruptie
  • Nu am discutat despre pedepse pentru mebrii din comisie, dar nici nu puteam lasa ca astfel de gesturi sa nu fie asumate
  • O mai spun odata, membrii din Comisie nu au avut mandat de la partid sa sustina gratierea faptelor de coruptie, au fost si pozitii publice ale mele, care din pacate nu au fost respectate
  • Indiferent de argumentele aduse, atat in sedinta cat si in spatiul public, eu am ridicat aceasta problema sa ne gandim serios daca aceasta lege a gratierii mai e oportuna
  • S-a plecat de la conditiile de detentie si se incearca sa se rezolve alte probleme pe care le are sistemul de justitie. Intr-adevar, se vorbeste de abuzurile unor procurori, de niste decizii discutabile ale unor judecatori, influente, presiuni ale unor institutii asupra unor judecatori, despre necesitatea adoptarii unei legi a raspunderii magistratilor (...) , despre imperfectiunea definirii unor infratiuni, despre diversificarea modului de executare a pedepselor, dar toate aceste teme nu pot fi rezolvate prin legea gratierii
  • Poate eventual rezolva o parte din efecte, dar nu cauze
  • Trebuie sa ne gandim serios daca aceasta lege mai e oportuna
  • Fac un ultim apel la Guvern si la ministerului Justitiei, sa prezinte intr-un termen rezonabil daca legea gratierii poate rezolva problema din penitenciare
  • Pe mine ma intereseaza personal cum va iesi legea de la Senat, atunci cand va ajunge la Camera Deputatilor nu ii voi da drumul pana cand nu voi fi convins ca face parte dintr-un pachet care rezolva o problema
  • A aparut aceasta neincredere si lipsa de comunicare, de dorinta de comunicare intre conducerea partidului si liderul de grup a aparut fireasca propunerea ca liderul de grup (Serban Nicolae - n.red.) sa fie schimbat si sa fie sustinut Mihai Fifor
  • Si presedintia comisiei juridice (tot Serban Nicolae - n.red.) a fost schimbata. Aici nu e vorba de libertatea de opinie, libertatea votului, dl Serban Nicolae a mers acolo sustinut politic de partid si a sustinut niste amendamente pe care partidul nu le sustine
  • Dl Bacalbasa: Propunerea a fost, si a fost aprobata, sa fie suspendat din PSD 6 luni. Asta nu inseamna ca nu permitem colegilor sa intre in dezbateri, sa raspunda la atacuri. Nu putem fi de acord cu tipul de interventie de la tribuna parlamentului intr-un mod necivilizat si de multe ori obscen
  • PSD e un partid civilizat, in cele doua campanii eu am cerut colegilor - nu acceptam astfel de atitudini necivilizate, gesturi obscene. Sper ca dl Bacalbasa sa inteleaga in aceste 6 luni ca nu poate continua asa ca membru de partid si parlamentar propus de PSD
  • Azi nu am discutat despre Guvern. Despre activitatea guvernamentala si comunicarea guvern-partid vom discuta intr-un alt Comitet Executiv National care va fi poate si mai interesant decat acesta
  • Care va fi efectul acestei legi? Cum imbunatateste situatia penitenciarelor? Cati ies? Locurile cumva eliberate nu se umplu la loc? Tot asteptam acel pachet de la Ministerul Justitiei. Am inteles ca nu trebuie sa-l presam
  • Vreau sa incepem sa vorbim serios despre situatia din justitie, nu discutii virusate despre aceasta lege a gratierii care nu se mai termina. Problemele din justitie sunt mult mai serioase
  • Cu proteste sau fara proteste, eu si colegii mei nu mai suntem de acord ca la doua - trei zile sa mai apara alt subiect de discutie care nu e sustinut de partid. Avem legea salarizarii unitare in curs de finalizare, e foarte greu sa mai vorbim de ea daca noi vorbim de gestul senzational al dl Bacalbasa
  • Luni ne intalnim cu ALDE si stabilim care e procedura.
  • Sunt foarte suparat ca ieri nu a fost cvorum la sedinta comuna. Am sunat personal fiecare parlamentar, de acum incolo ma implic personal in modul in care se realizeaza prezenta.
  • Cand proiectul legii gratierii ajunge in Camera, eu nu dau drumul la dezbateri pana cand nu intelegem care e rolul acestei legi
  • Despre Serban Nicolae, care sustine ca nu a gresit: Nici o decizie in Parlament nu va primi girul partidului atat timp la partid nu e adoptata sau agreata. Partidul va urmari ca orice initiativa sa fie parte din programul de guvernare
  • Avem doua variante: sa functionam alandala, si eu sa aflu in direct de la dvs despre initative despre care partidului nu stie, sau sa nu uitam ca am fost votati de 45 virgula ceva la suta dintre romani pentru un program de guvernare pe care trebuie sa-l punem in practica
  • Despre indemnizatia pentru cresterea copilului: Iarasi s-a comunicat foarte prost. Degeaba ne spun noua in spatele usilor inchise ca sunt indemnizatii uriase care trebuie plafonate. Nu au explicat public, sa fie sanatosi. S-a comunicat foarte prost
  • Despre programul de convergenta prezentat de guvern: A fost o greseala de comunicare, ca si in cazul de la comisia juridica de la senat. Nu mai acceptam sa aflam de la televizor despre astfel de initiative. Orice alta initiativa pe langa programul de guvernare trebuie discutata foarte serios in partid
  • Despre Lia Olguta Vasilescu: A fost doar o mustrare verbala, sper sa nu se mai intample. Eu le-am spus punctul meu de vedere, o sa vad ce fac ei. Nici eu, nici dvs nu stim exact cate cazuri de mega-indemnizatii sunt
  • Au capatat un obicei prost. Sunt buni ministri, dar comunica doar efectele, uitand sa comunice ceea ce a determinat acea masura. E job-ul dumneai si al guvernului sa le prezinte, deocamdata
  • Sustine plafonarea indemnizatiilor? Subiectul nu se inchide azi, asa cum a fost prezentat nu pot fi de acord. Trebuie sa prezinte guvernul de ce sustine aceasta masura, daca argumentele sunt serioase, putem discuta, daca nu sunt serioase, nu sunt de acord
























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

14651 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Corect, asteptati sa vina iarna (Miercuri, 10 mai 2017, 14:25)

    jackalphonse [utilizator]

    Se mai linistesc apele, este mai greu sa iesi afara...
    • +7 (7 voturi)    
      ?!?!?!? Cine este aceasta entitate (Miercuri, 10 mai 2017, 15:43)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      si ce a facut cu dracul viu ?!?!?!?!

      Care l-ai exorcizat , sa iti dea Dumnezeu SANATATE !!!

      :::::))))))))))))))))))
  • +14 (16 voturi)    
    Chiar nu mai conteaza ce zice (Miercuri, 10 mai 2017, 14:27)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Are un singur scop, il stim cu totii. Va fi deranj mare in PSD, unii se pare ca nu scapa de parnaie., nu-i cazul lui care deocamdata isi rezolva aia cu suspendare.
    • +5 (5 voturi)    
      isi rezolva o data cu suspendarea (Miercuri, 10 mai 2017, 16:08)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      a doua oara iei automat cu executare si faci si pedeapsa cu suspendare, ca bonus (adica daca Dragnea a luat 2 ani si 2 luni cu suspendare, si comite alta infractiune, pentru care sa zicem ca ia 3 ani, in total va face 5 ani si 2 luni; cu executare)
      • +2 (2 voturi)    
        Sper (Miercuri, 10 mai 2017, 19:16)

        Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Sa dea domnul, din pacate exista puscarii de lux pentru rahatii astia, eu i-as pune la ocna, sa sape gropi si sa curete pe strada, sa inteleaga si ei ce inseamna un penal, apropo, cand recuperam prejudiciile facute de magarii astia si cum? Nu le punem dobanda, ca fiscul pune la lume de obicei, lor dc nu? Si daca spun ca nu pot plati, zile e puscarie in plus, o zi, 100 lei, ca atat ia un zilier, pana la prejudiciu.
  • +14 (16 voturi)    
    Bai... (Miercuri, 10 mai 2017, 14:28)

    vio7 [utilizator]

    Mai ca te face sa crezi ce zice...zici ca nici Bombonici nu a mancat...nici morti in Teleorman nu a numarat:)))Nene Dracne vezi ca ti se inverzeste hamsteru' cand minti!
  • +8 (10 voturi)    
    mai! (Miercuri, 10 mai 2017, 14:34)

    Her [utilizator]

    ce s-a intamplat? te-a speriat junker cu control pe fondurile europene? Faci puscarie doar ca sa nu trebuiasca sa bagi statul in colaps?
    Hai ca vin sa iti arunc chiftele la geam! PROMIT!

    Vrajitorule din orz care decat esti!
  • +9 (11 voturi)    
    Alta minciuna "à la Livache" (Miercuri, 10 mai 2017, 14:36)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Ma tot intreb cand se va opri acest neispravit din minciunile sale.
    In plus, ne-o tot baga pe gat pe nesimtita aia de Firea, doar doar o sa uitam de MAREA lui problema.
    Vorba aia: hai sictir!
  • +8 (8 voturi)    
    a primit semnale (Miercuri, 10 mai 2017, 14:38)

    om simplu din multime [utilizator]

    prin alfabetul morse. :-)
    deci, isi va abandona tovarasii detinuti ...politici ?! :-))
  • +8 (8 voturi)    
    Cineva pe UE ne mai iubeste inca :) (Miercuri, 10 mai 2017, 14:40)

    aerrea [utilizator]

    Deci, dragi tovarasi, asta dovedeste clar ca legea era doar pentru corupti. Va doare la basca de oamenii de rand. Daca nu sunt din system pot sa moara in puscarii. Nu mai e oportuna ? Nu ies aia care trebuie ? Nu numarul era important ? Acum e important daca e sau nu e membru PSD ?
  • +8 (8 voturi)    
    Este posibil (Miercuri, 10 mai 2017, 14:41)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Moshe Klughaft și Sefi Shaked l-au sfatuit pe liderul PSD cum sa abordeze situatia astfel incat afacerile sa revina ca si in trecut cand toata lumea era fericita iar romanul era strivit de datorii si saracie
  • +10 (12 voturi)    
    Minte frumos.. (Miercuri, 10 mai 2017, 14:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asa cum a facut si până acum. De când au luat puterea, numai sa puna Justitia cu botul pe labe au urmarit
  • +2 (6 voturi)    
    ce om ! (Miercuri, 10 mai 2017, 14:43)

    om simplu din multime [utilizator]

    din ce in ce mai de dreapta !
    mai de dreapta ca peneleaua....
    ar trebui ca labaralii sa faca ca_cu cuza, sa'l alega sef la ei, ca tot nu prea au pe cine.
    unirea pe bune, usl prin ....vot popular :-))
  • +4 (6 voturi)    
    Legea gratierii - instrument de santaj (Miercuri, 10 mai 2017, 14:45)

    Maniu [utilizator]

    lasa ciocoilor, ca vine, vine, istoria peste voi.
  • +3 (7 voturi)    
    aha (Miercuri, 10 mai 2017, 14:47)

    bobyrou [utilizator]

    deci Basescu a avut dreptate cand a spus ca Dragnea a facut intelegere cu "sistemul"
  • +4 (4 voturi)    
    mai don corleone, (Miercuri, 10 mai 2017, 14:52)

    iodixit [utilizator]

    ce dreac, ca de cind ati venit la putere, numai cu asta va ocupati. las-o ca pute.
  • +7 (7 voturi)    
    Asadar, fiti si mai vigilenti! (Miercuri, 10 mai 2017, 14:55)

    Martinezu [utilizator]

    Dragnea mai arunca o fumigena peste mocirla PSD.
  • +4 (4 voturi)    
    ce se intampla?! (Miercuri, 10 mai 2017, 15:00)

    liviu_ [utilizator]

    l-a strans cineva cu usa pe dracnea?!
  • +6 (6 voturi)    
    s-a sincronizat cu marinerul... (Miercuri, 10 mai 2017, 15:03)

    dipling [utilizator]

    normal ca nu mai e oportuna... ca asa e, ai un singur glont si vrei sa il tragi cu maxim de efect.

    daca e data drumul in forma castrata - care nu ii acopera pe cumetrii Dragnea, Tariceanu si Udrea - nu pot reveni cu o alta peste 1 an, dispare argumentul suprem: altii au nevoie de lege, nu noi. altii aia deja au scapat cu prima lege.
    • +2 (4 voturi)    
      apropo de marinar (Miercuri, 10 mai 2017, 15:38)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui dipling

      pe base nu'l penalizeaza ...Eu ?! :-)
      ca vrut sa'i strice mandrete de lege, pe care numai Eu o stie si numai Eu stie cum a...conceput'o !
  • +5 (7 voturi)    
    Mafia PSD - Good cop/bad cop (Miercuri, 10 mai 2017, 15:04)

    GeorgeT [utilizator]

    Joaca rolul de "good cop" asta nu il face mai putin corupt si mai putin infractor .

    Jos mafia PSD in frunte cu conducatorul lor iubit .
  • +7 (9 voturi)    
    nu te mai crede nimeni Livache (Miercuri, 10 mai 2017, 15:14)

    Claudiu-N [utilizator]

    sau nu mai poti sa-ti tii puslamalele in frau ...ies si refuleaza pe unde apuca , parlament , comisii ,etc
  • +4 (6 voturi)    
    hahaha... (Miercuri, 10 mai 2017, 15:16)

    ..13 [utilizator]

    A primit cateva indicatii de la Bruxelles si de la fratii sai de partid din Evropa???

    Cum sa o lase tocmai acum cu legea gratierii???
    Bre, omule, mai esti serios? Mai stii de vrei?

    Cred ca vine tare din aspate ancheta asupra documentelr care au fost refacute pentru aprobarea peste noapte a ordonantei...

    Cred ca purcica este deja moarta in cotet ...

    AFERIM - au infrant!
  • +5 (5 voturi)    
    Dragnea e foarte lacom! (Miercuri, 10 mai 2017, 15:32)

    inganduratul [utilizator]

    S-a "bagat" un camion cu morcovi proaspeti in Kiseleff!
    L-a descarcar unii imbracati in robe negre cu gulere albe la gat. S-a respectat traditia pesedista si i-a luat aproape pe toti Dragnea.
    Lacom taranul!
  • +2 (4 voturi)    
    i s-a aratat poza cu Pisoiul mort (Miercuri, 10 mai 2017, 15:40)

    Wanheda [utilizator]

    si rupt in 4, de la Brusel, poza cu Phonta, asta-i tot. Hamsterul doar se repliaza.
  • +3 (3 voturi)    
    Unii presedinti ai PSD isi mai asumau si ei (Miercuri, 10 mai 2017, 15:53)

    Susufler0 [utilizator]

    cate-o nereusita, cate-o mica vina (chiar "Dansul", de exemplu, Victor-Viorel de asemeni), Livache insa ...e perfect !

    In curand n-o sa mai aiba pe cine sa certe si sa sanctioneze omul asta.

    PS. Nu-i a buna, zau !
  • +4 (4 voturi)    
    Servil , capacitatea fondurilor europene nu poate (Miercuri, 10 mai 2017, 15:56)

    deval [utilizator]

    gira un proiect prin care in doi ani pe fonduri sa fie dublata capacitatea de cazare a puscariilor ? Cu spatii noi sau spatii ale statului refacute -foste cazarmi, foste spitale etc ! Sunt convinsa ca exista spatii peste ce e necesar ...........
  • 0 (6 voturi)    
    o simpla ipoteza (Miercuri, 10 mai 2017, 16:15)

    Dan_Nemes [utilizator]

    CEDO ne-a dat la dispozitie 6 luni de zile sa facem o planificare care aplicata ar rezolva problema penitenciarelor.

    6 luni de zile se va munci "asiduu" la cel mai bun plan pentru a rezolva odata si pentru totdeauna aceasta problema dar CEDO nu va accepta acest plan astfel de data aceasta ne vor ameninta cu o amenda.

    Amenda de "80 de milioane de Euro" revine in discutia publica unde intregul PSD va sari in sus spunand ca trebuie neaparat sa eliberam puscariasii ca altfel ne mananca aceasta amenda imensa.

    Vor reveni la legea de gratiere unde se vor gratia inclusiv mita, abuzul in serviciu, etc.

    Ne vedem peste 5 luni de zile.
  • +3 (3 voturi)    
    "NE" gandim serios... (Joi, 11 mai 2017, 8:00)

    revo [utilizator]

    Observati pluralul regal...
  • +2 (2 voturi)    
    daca ma intrebi, ;-) (Joi, 11 mai 2017, 14:23)

    iodixit [utilizator]

    iti pot spune ca nu e oportuna legea gratierii. mai degraba o lege a construirii mai multor penitenciare, ca sa ajunga pentru toti.
  • 0 (0 voturi)    
    USR/PNL ar trebui sa initieze un proiect de (Sâmbătă, 13 mai 2017, 12:11)

    deval [utilizator]

    gratiere care sa vizeze fapte marunte , pentru a decupla pe cei eligibili -sa zicem-corect de gratiere (fapte marunte de furt, inselaciune, evaziune), de piatra de moara reprezentata de corupti ! Imi imaginez ca aceasta categorie putea sa-si piarda in inchisoare si mintile de atatia ani de cand se vorbeste despre gratiere !
    Borfasii nu vor renunta si se vor folosi de aceasta categorie incontinuare ca sa rezolve problemele famigliei...