UPDATE Deputatii au adoptat initiativa cetateneasca de redefinire a familiei in Constitutie ca uniune intre barbat si femeie. Au fost doar 22 voturi impotriva, majoritatea de la USR, unul singur de la PSD

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 9 mai 2017, 11:57 Actualitate | Politic

Constitutia Romaniei
Foto: Agerpres
Initiativa cetateneasca prin care familia este redefinita in Constitutie a fost votata in plenul Camerei Deputatilor cu 232 voturi "pentru", 22 "impotriva si 13 abtineri, fiind nevoie de doua treimi din numarul deputatilor - 219 voturi - pentru ca aceasta sa treaca. Urmeaza ca si Senatul sa se pronunte asupra proiectului prin care se modifica art. 48 din Constitutie. Modificarea Constitutiei se va face insa in urma unui referendum national, despre care Liviu Dragnea spunea in trecut ca ar putea fi organizat in aceasta primavara.

  • Cum ar urma sa fie modificat art 48: "Familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre un barbat si o femeie, pe egalitatea acestora si pe dreptul si indatorirea parintilor de a asigura cresterea, educatia si instruirea copiilor."
UPDATE Din cele 22 voturi "impotriva"  au fost 15 de la USR, cate doua de la PNL, ALDE, UDMR si unul de la PSD - deputatul Petre Florin Manole.

Vezi aici votul electronic pe acest proiect

Cine a votat impotriva:

USR: 15 deputati
PSD: Petre Florin Manole
PNL: Mihai Voicu si Mara Mares
UDMR: Petru Farago si Csoma Botond
ALDE: Dumitru Lovin si Anton Anton

De asemenea, au fost 13 abtineri - 5 de la PNL, 3 de la USR, 2 de la UDMR si 2 din grupul minoritatilor.

De la USR au fost si 6 voturi "pentru", iar de la PNL - 42.

***

Proiectul initativei cetatenesti a fost amanat in mai multe randuri in parlament, fiind "plimbat" de la o camera parlamentara la cealalta, pana cand s-a stabilit ca ordinea in care parlamentarii trebuie sa se pronunte este Camera Deputatilor intai, apoi Senatul.

Dupa vot, singurul care s-a exprimat impotriva acestui proiect a fost deputatul Dan Barna de la USR. Deputatii de la celelalte partide au luat cuvantul pentru a lauda initiativa.

Barna declarase in luna martie ca deputatii USR vor vota "conform constiintei" pentru proiectul de lege privind modificarea definitiei familiei din Constitutiei si nu in baza unei "directive de partid", a anuntat, miercuri, deputatul Dan Barna, intr-o conferinta de presa. USR a ales sa nu faca o recomandare de vot membrilor de partid pe aceasta tema deoarece formatiunea este "unanim de acord" ca tema modificarii Constitutiei este una "artificiala, bagata pe gatul Romaniei de PSD".
  • 3 milioane de semnaturi stranse de Coalitia pentru Familie pentru definirea familiei drept "casatoria dintre un barbat si o femeie"

Coalitia pentru Familie a strans un numar de 3 milioane de semnaturi, pe care le-a depus la Senat alaturi de o propunere de revizuire a Constitutiei privind definitia familiei prin care se cere modificarea articolul 48, alineatul 1, care se refera la definitia familiei. In actuala forma, acesta prevede ca "familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre soti", insa semnatarii initiativei vor ca definitia sa fie schimbata pentru a bloca orice posibilitate a legiferarii casatoriei intre persoane de acelasi sex. Astfel, initiativa prevede ca "familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre un barbat si o femeie".

Potrivit articolului 151 al legii fundamentale, proiectul sau propunerea de revizuire trebuie adoptata de Camera Deputatilor si de Senat, cu o majoritate de cel putin doua treimi din numarul membrilor fiecarei Camere. Daca prin procedura de mediere nu se ajunge la un acord, Camera Deputatilor si Senatul, in sedinta comuna, hotarasc cu votul a cel putin trei patrimi din numarul deputatilor si senatorilor. Revizuirea este definitiva dupa aprobarea ei prin referendum, organizat in cel mult 30 de zile de la data adoptarii proiectului sau a propunerii de revizuire.























17657 vizualizari

  • +13 (73 voturi)    
    Familia formata din hot si hotie (Marţi, 9 mai 2017, 11:59)

    dexpropriat [utilizator]

    Numai in Pesedistan!
    • +11 (47 voturi)    
      ::::)))))))))))) (Marţi, 9 mai 2017, 13:19)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Ca sa fie clar, se va vota o noua lege care sa il "albeasca " pe distrusul de scarbavniceanu :

      .... definirea familiei drept "casatoria dintre un barbat si MINIM 5 femei CONSECUTIVE ! "

      ::::::)))))))))))))))))))))))
    • +12 (50 voturi)    
      De ce vrea PSD sa defineasca 'FAMILIA' ? (Marţi, 9 mai 2017, 13:21)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      sau asta e doar un subiect care sa acopere abuzurile PSD in JUSTITIE ?
      • 0 (42 voturi)    
        un protest ceva? (Marţi, 9 mai 2017, 14:58)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Coalitia habotnicilor crestini castiga teren dar nimeni nu reactioneaza.
        O sa ne trezim ca in Arabia Saudita cu astia care ajung sa faca legi dupa cum au chef si o sa fie prea tarziu sa mai facem ceva.
        Vai si amar!
        • -5 (37 voturi)    
          cate (Marţi, 9 mai 2017, 15:57)

          Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          libertati va mai trebe unora mai omule? Trebuie sa relativizam absolut totul? Eu cred ca NU. Si de unde o scoti ca e vorba numai de crestini? Ia mai lasati crestinii in pace bre si vedeti-va de-ale voastre. Trebe de-acu minoritatile sa ne controleze, te pomenesti. Si cine hotaraste care coalitie trebuie sa castige teren? Tu?
        • +4 (24 voturi)    
          Helloooo (Marţi, 9 mai 2017, 17:36)

          tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          Crestinopatii deja fac legea ! Cate proiecte de lege moderne au murit in fasa pt ca s-a sezizat suspect-de-fericitul Daniel direct sau prin interpusi (deputati, senatori, ONG-uri ca Coalitia pt Familia Cre(s)tina, Asociatia Parintilor pt Ora de Religie Cre(s)tina, etc) si initiativa a murit in fasa.
          • -1 (23 voturi)    
            pai da (Marţi, 9 mai 2017, 21:53)

            Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

            fac legea, pentru ca sunt(em) majoritari. Daca erau aia ca tine majoritari, se votau legile astea de-ti plac tie.
        • +3 (19 voturi)    
          pentru FFF (Marţi, 9 mai 2017, 21:27)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          Nu o sa ne trezim deloc.Pentruca s-a votat sa ramana familia asa cum era dintotdeuna. Deci, nu s-a votat o schimbare. Nu se va schimba nimic si nu ne vom trezi ca vom avea altfel familia decat a fost acum 100 de ani.
      • -1 (39 voturi)    
        Nu psd vrea (Marţi, 9 mai 2017, 15:08)

        Bka [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        3 milioane de roamani vor treaba asta. Guvernul nu trebuie decat sa se conformeze vointei poporului
        • +3 (11 voturi)    
          Corect (Miercuri, 10 mai 2017, 10:13)

          Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui Bka

          Sunt chiar mai multi de 3 milioane.
        • 0 (6 voturi)    
          Asa zice si PSD (Miercuri, 10 mai 2017, 15:48)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Bka

          Poporul ne-a votat facem ce vrem, dam ce legi vrem, scoatem infractorii din puscarie, pentru ca poporul ne-a votat. Avem majoritate facem ce vrem ! Identic discursul.

          Intr-o democratie majoritatea nu poate face ce vrea, nu are puteri absolute, trebuie sa respecte drepturile minoritatii, nu sa le obstructioneze, cum face aceasta initiativa.

          Altfel ne trezim ca maine obstructionam drepturile protestantilor pentru ca majoritatea e ortodoxa si ea decide.
    • -10 (32 voturi)    
      o petitie pentru schimbarea constitutiei (Marţi, 9 mai 2017, 13:50)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Dar invers oare nu se poate , oare nu sunt 3 milioane de romani care sa se opuna acestei "initiative cetatenesti"
      Mamaliga romaneasca ...
    • +1 (51 voturi)    
      UE (Marţi, 9 mai 2017, 13:54)

      comehe [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Ce legatura are Putin cu acest lucru ? De la Bruxelles am vazut ce directive ni se trag si nu ai drept de veto, ori esti cu ei ori impotriva. Vremurile sunt de asa natura incat UE va fi puternica in continuare iar astfel de directive vor veni tot mai frecvent. Insa sunt lucruri pe care oamenii care decid la varful UE nu le inteleg, cum ar fi asta: o tara cu o cultura majoritar crestina e scarbita de practicile unei minoritati homosexuale. Daca practicile celorlaltor minoritati se pot tolera iata ca exista unele care nu pot trece de o anumita limita. Tocmai de aceea pozitia USR pierde in detrimentul P$D, sincer sunt dezamagit de USR in urma acestui vot, PNL nemaifiind o optiune.
      • +4 (46 voturi)    
        SI ce legatura are cultura crestina (Marţi, 9 mai 2017, 14:35)

        gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui comehe

        cu drepturile unor oameni. Decide popa daca oamenii au sau nu drepturi ? Sau bagi pe gat cu forta cultura crestina ?
        • -2 (8 voturi)    
          nu are legatura numai cu crestinismul (Miercuri, 10 mai 2017, 11:00)

          Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

          Orice religie din lumea sustine acelasi lucru.
      • +11 (15 voturi)    
        eratã drept european (Marţi, 9 mai 2017, 15:34)

        vladbmibx [utilizator] i-a raspuns lui comehe

        Fiecare stat are drept de vot în aprobarea directivelor. Procedura urmatã e cea de co-decizie prin care Consiliul alcãtuit din reprezentatii guvernelor statelor membre se exprimã de fiecare datã. Guvernul României este co-autorul fiecarei directive, nu ne este impusã de nimeni. În plus, Parlamentul European trebuie si el sã aprobe aproape fiecare directivã iar membrii sãi au la fel de multã legitimitate ca cei din Parlamentele nationale. Mare atentie la informatii false cu caracter de propagandã anti-UE, împotriva valorilor democratice si ale drepturilor omului.
      • +10 (22 voturi)    
        Directive...! (Marţi, 9 mai 2017, 16:00)

        EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui comehe

        Nu ni se "trag' directive de la Bruxelles. Avem reprezentanti in Comisia Europeana, avem reprezentanti in Parlamentul European. "Directivele" sunt luate cu participarea alor nostri!
        Si de mai ce e scarbita "cultura majoritar crestina"? Ce mai vrea sa interzica? Exista separatia intre religie si stat?
        Felicitari celor din USR (o parte din ei) care au avut curaj sa accepte si faptul ca exista oameni diferiti si ura fata de ei nu trebuie transpusa in constitutie sau in alte legi! Asta inseamna democratie!
        • -5 (21 voturi)    
          nu este (Marţi, 9 mai 2017, 19:48)

          andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

          vb de ura sau de neacceptarea diversitatii

          este vb de pervertirea institutiilor civile si relativizarea semanticii

          familia a fost infiintata de omenire si a fost intre barbat si femeie plus copii. atat

          homosexualii formeaza cuplu sau orice altceva dar termenul de familie e luat;
    • +10 (30 voturi)    
      da' (Marţi, 9 mai 2017, 15:04)

      Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      referendumu' ăla cu 300 de mandate parlamentare într-o singură cameră nu-l văd?
  • +10 (74 voturi)    
    Romanii sunt pudici, (Marţi, 9 mai 2017, 12:06)

    dexpropriat [utilizator]

    ei nu pot sa priveasca barbati sau femei tinandu-se de mana, ei nu au ochi nici sa vada cat fura Pesedeaua...
    • +15 (33 voturi)    
      L != G (Marţi, 9 mai 2017, 12:54)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Prietene, crede-ma ca nu are nimeni nimic cu femeile ce se tin de mana, saruta, etc. Ne plac chiar.
    • +7 (43 voturi)    
      HMMM (Marţi, 9 mai 2017, 14:49)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      nu stiu de Romani in ganeral,insa eu pot sa-ti spun,sincer,ca-mi provoaca greata numai gandul,sa vad doi barbati la brateta.fara ocolisuri sau PC.
      asta e,puneti-ma la coltul rusinii,numiti-ma homofob,e de asteptat,insa asta e simplul adevar

      aplecarea prea mult de spate dauneaza.si nu sanatatii corpului.
      • 0 (24 voturi)    
        Secretul lui Polichinelle (Marţi, 9 mai 2017, 15:08)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Se numeste sa iti placa atat de mult gratia, eleganta, frumusetea femeilor incat sa iti displaca tot ce nu e feminim.

        Magulitor la adresa femeilor de multi barbati sunt exact ca tine, dar nu avem voie sa spunem asta, pt ca nu e PC si vine Remus si ne bate.
      • +9 (27 voturi)    
        Si mie (Marţi, 9 mai 2017, 15:51)

        flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Point

        mi-e scarba sa mananc branza cu mucegai, insa nu dau legi dupa preferintele mele. Scarba nu are nimic de-a face cu legiferarea.
        • -3 (23 voturi)    
          Mucegaiul e gust, cultura, opinie (Marţi, 9 mai 2017, 16:39)

          cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

          Sexualitatea e mecanica propagarii ADNului.

          Daca mancatul branzei cu mucegai ar duce la extinctia speciei, unii ne-am gandi totusi de 2 ori inainte.
          • +6 (16 voturi)    
            extinctia branzei cu mucegai (Marţi, 9 mai 2017, 17:41)

            selim [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

            Dar cum duce la extinctia speciei, ca eu nu inteleg? Acordarea drepturilor egale persoanelor homosexuale nu ii transforma pe cei 95% de heterosexuali gay. Asta ii un drept care se acorda homosexualilor, nu se ia nimic de la nimeni, si nu se impune nimic vreunei persoane.
          • +7 (21 voturi)    
            pam pam, parampam (Marţi, 9 mai 2017, 19:55)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

            Ma crucesc cand vad tembeli care vorbesc despre extinctia speciei.
            Homosexualii sunt de mii de ani, si a dracului ca s-a inmultit populatia de sute de ori intre timp.
            Iar daca extinctia e ce te preocupa, cum de ti se pare ok ca barbatii sterili sa se casatoreasca? Tehnic vorbind un homosexual ar putea face un copil, dar unul steril mai putin.
            extinctia speciei... macar fii onest si spune ca pur si simplu nu vrei ca o minoritate care iti displace sa aiba niste drepturi, ca nu homosexualii te opresc sa-ti lasi nevasta gravida.
  • +6 (60 voturi)    
    Propun sa fie ceva si cu semaforul (Marţi, 9 mai 2017, 12:07)

    cato [utilizator]

    Sa scrie direct in Constitutie ca e obligatoriu sa treci pe verde, nu e destul in Codul Rutier.
  • +7 (65 voturi)    
    hahahaha (Marţi, 9 mai 2017, 12:28)

    chillbill [utilizator]

    Draga Vladimir Putin,

    Esti pregatit? Veniiiiiiiiiiiiiim!!!
    Cu stima,
    CpF si BOR, in numele Romaniei
  • -8 (26 voturi)    
    V-ati linistit ? (Marţi, 9 mai 2017, 12:28)

    Susufler0 [utilizator]

    Ori asteptati si Senatul ?
    • -9 (17 voturi)    
      E clar, inca aveti emotii ! (Marţi, 9 mai 2017, 14:41)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Reexaminari, referendumuri si cate si mai cate...

      PS. Sper ca nu sunteti intr-atat de naivi incat sa va inchipuiti ca PSD va ofera asta pe gratis ?
  • +15 (73 voturi)    
    de Ziua Europei (Marţi, 9 mai 2017, 12:46)

    helene [utilizator]

    Au votat voma asta fix de Ziua Europei.
    • -2 (40 voturi)    
      Minoritatea (Marţi, 9 mai 2017, 14:18)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui helene

      Se supune majoritatii. Majoritatea din Romania nu promovarea LGBT minorilor
      • +3 (15 voturi)    
        Majoritatea (Marţi, 9 mai 2017, 20:42)

        oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        nu poate incalca drepturile minoritatilor. Altfel am avea cazuri in care nici un cult religos minoritar nu ar mai avea drepturi pt. ca asa decide majoritatea sau minoritatile etnice ar putea fi deposedate de drepturi pt. ca asa decide majoritatea.

        Majoritatea nu se poate folosi de forta sa pentru a strivi drepturile minoritatilor. Este un principiu de baza al democratiei.
        • -1 (13 voturi)    
          Exact (Miercuri, 10 mai 2017, 1:15)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

          Aici e vorba de DREPTURI EGALE pentru toti. Dar pentru asta, presupunand ca are cap, ar trebui ca "Snitzelvienez" sa mai aiba si ceva minte in el ca sa realizeze asta.
          • 0 (8 voturi)    
            Din cauza unora ca tine (Miercuri, 10 mai 2017, 12:32)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            In vest s-a ajuns sa-ti fie frica sa-ti mai lasi copii afara. In preajma scolilor nu este permis accesul adultilor sau in preajma parcurilor adultii singuri sunt priviti ca dubiosi.
            Moralitatea decazuta din vest are efecte catastrofale pt societate.
            • -2 (4 voturi)    
              Asa cum ziceam... (Miercuri, 10 mai 2017, 16:03)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

              Ce legatura are ce spui cu drepturile egale pentru toti? Iar in legatura cu ce afirmi, cati ani ai petrecut in vest, unde, si de cate ori ai avut probleme ca cele mentionate?
  • -9 (47 voturi)    
    cei ce au votat impotriva (Marţi, 9 mai 2017, 12:59)

    xanti [utilizator]

    Or fi pe invers.
    • +1 (33 voturi)    
      sau dujmani (Marţi, 9 mai 2017, 14:29)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Sunt dujmani ai boborului. Eu zic sa cauti inca vreo 100 de alti imbecili si sa mergeti in parlament sa-i vanati pe dujmani. In mod cert le poti canta celor 100 si despre cat de bine e in Rusia, ca oricum de asta faci purici pe HN.
  • -8 (44 voturi)    
    USR e in genunchi (Marţi, 9 mai 2017, 13:03)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Si se pare ca se duce la fund
  • +6 (50 voturi)    
    asta (Marţi, 9 mai 2017, 13:03)

    Her [utilizator]

    Asta ii intereseaza pe ei ... cine cu cine se ... ahem ... iubeste...

    Toata lumea evolueaza numai in Romania se pare ca totul sta pe loc sau chiar se intoarce inapoi in timp ...
    Atentie sa nu se intoarca in timpul imperiului roman ca pica legea asta ...
    • +3 (41 voturi)    
      ce vrei (Marţi, 9 mai 2017, 13:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Her

      La asha popor, asha mentalitati. Am vazut cu totii din ce e format poporul PSD la mitingurile pro-PSD. Cind ceilalti 60% nu voteaza, can asta e rezultatul.
    • -5 (15 voturi)    
      di ce zici ca nu evolueaza (Marţi, 9 mai 2017, 18:05)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Her

      Pentru ca nu se recunosc tot felu de mascari? Poate romanu vrea sa se pastreze totu sanatos si moral, ca pe vremuri bre.
  • -2 (58 voturi)    
    Te doare capu' (Marţi, 9 mai 2017, 13:04)

    Pac-pac [utilizator]

    Numai comentarii la subiect, pline de continut, nu alta.
    Altfel, subiectul trebuie inchis o data pentru totdeauna. Familia care a facut ca specia umana sa se dezvolte pana la stadiul din ziua de azi s-a bazat pe Mama, Tata, Copii naturali.
    Faptul ca sunt prin USR destui care au contactul stricat prin partile intime, e problema lor. Nu e o tema de discutie in societate. Sa stea in banca lor.
    • 0 (38 voturi)    
      mda (Marţi, 9 mai 2017, 14:32)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Se vede ca esti un fin cunoscator al evolutiei speciilor.
      Tot asa se inmultesc si caprele, ursii si balenele, datorita familiei. Mult rahat puteti manca, il inveliti frumos in niste truisme, dar in staniol e ditamai excrementul.
      • -4 (22 voturi)    
        Si ideea ta este... (Marţi, 9 mai 2017, 16:20)

        Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Ca tot ce poti spune este...mda. Cam asta e nivelul tau.
        Sau poate esti vreunul care vrea sa ramana gravid.
        • +6 (14 voturi)    
          mea culpa (Marţi, 9 mai 2017, 19:58)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

          Am presupus, eronat, ca te duce capul sa citesti mai mult decat titlul. La naiba, prevad ca si acum vei citi doar titlul.
          Pofta mare!
    • -1 (41 voturi)    
      Dileme (Marţi, 9 mai 2017, 14:38)

      gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      "Familia care a facut ca specia umana sa se dezvolte pana la stadiul din ziua de azi s-a bazat pe Mama, Tata, Copii naturali"
      Deci sotii care nu pot avea copii nu sunt considerati familie ? Dar copii conceputi in vitro sunt considerati copii naturali ?
      • -3 (15 voturi)    
        Citeste (Marţi, 9 mai 2017, 16:16)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

        Amendamentul este destul de clar: da
    • 0 (40 voturi)    
      mars in Evul Mediu! (Marţi, 9 mai 2017, 15:00)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Daca vrei sa iti faci familie cu copii, fa-ti, dar nu le impune tu altora cum sa-si traiasca viata, pe cine sa iubeasca si cu cine sa se casatoreasca.
      Oamenii sunt diferiti.
      Majoritatea nu trebuie sa persecute minoritatile de nici un fel, pentru ca asta fac toate dictaturile!
      • 0 (30 voturi)    
        FFF T,inapoi in pestera! (Marţi, 9 mai 2017, 15:32)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        Nimeni nu persecuta pe nimeni. N-ai decat sa folosesti orice orificiu al prietenului tau, dar nu cere ca asta sa fie recunoscuta oficial drept "casatorie", "familie", "sot si sotie" .
      • -6 (24 voturi)    
        da bre (Marţi, 9 mai 2017, 16:04)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        Dar nici sa nu ajunga minoritatile sa impuna tuturor punctele lor de vedere. Fair enough, huh?
      • -3 (25 voturi)    
        Delir (Marţi, 9 mai 2017, 16:13)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        Suferi de paranoia persecutiei. Nimeni nu impune nimic. O minoritate galagioasa vrea sa impuna statului sa elibereze hartii false.
      • -1 (27 voturi)    
        Asa si? (Marţi, 9 mai 2017, 16:17)

        Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        Cine va opreste, pe voi astia pe invers si pe USR, sa propuneti alt termen daca vreti sa fiti impreuna (homosexuali si lesbiene)?
        Lasati termenul de familie pentru cei normali, care din fericire pentru specia umana sunt majoritari.
        Si culmea, tot unii normali v-au facut si pe voi...
    • +7 (19 voturi)    
      o profilare ADN la tine in sat ar fi buna (Marţi, 9 mai 2017, 20:07)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      sa vezi si tu pe cati dintre voi v-o facut vecinii :-))))

      Specia umana s-a dezvoltat pentru ca a ales principii si idealuri in loc de legea junglei si bunul plac. Ca exemplu, drepturi si libertati fundamentale egale si garantate in loc de batut cu paru-n gura pentru ca nu-mi place de tine. Cam cum s-a-ntamplat azi, cand majoritatea a batut cu paru-n-gura o minoritate pentru ca nu le place de ei (vezi mai sus ca era unu, macar onest, care marturisea ca "tara cu o cultura majoritar crestina e scarbita de practicile unei minoritati homosexuale. Daca practicile celorlaltor minoritati se pot tolera iata ca exista unele care nu pot trece de o anumita limita"). Legea s-a dat astazi pentru ca NU NE PLACE DE EI. Desi cica au drepturi ca si noi.
      • +1 (3 voturi)    
        Legea junglei (Miercuri, 10 mai 2017, 17:27)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

        Parca argumentul era ca asa e in natura, deci e OK. Iata ce se mai intampla in natura:

        http://www.independent.co.uk/news/science/two-animals-species-sex-zoophilia-monkey-deer-japanese-macaque-female-sika-interspecies-sexual-a7519706.html

        Concluzionez ca esti si tu un habotnic, si nu iti dai seama ca casatoria homosexuala nu e destul de inclusiva.
        • +1 (1 vot)    
          tu nu ai vedea argumentul (Joi, 11 mai 2017, 13:42)

          Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          nici daca ar fi cat un autobuz venind spre tine la 50 km/h....

          Concluziile tale sunt deci ale unui orb cu convingeri... ;-) !
  • -3 (57 voturi)    
    USR, ati pierdut 1 vot! (Marţi, 9 mai 2017, 13:06)

    cenzuratul [utilizator]

    Titlul e absolut gresit, cum adica "redefinire" a familiei? Redefinire incearca cohorta de SJW.

    Ce incearca oamenii rationali prin aceasta initiativa e oprirea bagatelizarii, trivializarii, relativizarii, pangaririi, desfiintarii notiunii de "familie".
    • 0 (28 voturi)    
      Pai pana una alta (Marţi, 9 mai 2017, 15:08)

      starlink [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      initiativa nu apartine SJW, ci Coalitiei pentru Familia Medievala. Lumea evolueaza, habotnicii incearca s-o tina pe loc.
      • 0 (24 voturi)    
        evolueaza (Marţi, 9 mai 2017, 16:25)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui starlink

        inspre distrugerea totala a oricaror reguli morale si sanatoase, ai dreptate...
        • +4 (14 voturi)    
          Aici nu e vorba de morala (Marţi, 9 mai 2017, 20:46)

          oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

          ci e vorba de recunoastere a unor drepturi. Aceasta initiativa blocheaza posibilitatea recunoasterii casatoriilor homosexuale.
          • +1 (5 voturi)    
            Oximoron (Miercuri, 10 mai 2017, 17:21)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

            Casatoria este o uniune intre un barbat si o femeie.
            • -3 (3 voturi)    
              Cine a stabilit asta ? (Miercuri, 10 mai 2017, 23:27)

              gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

              E o simpla conventie, care poate fi largita pentru a accepta si persoane de acelasi sex. Nu mai suntem in Evul Mediu, societatea a evoluat, trebuie sa le recunoastem si acestor oameni drepturile.
              • 0 (0 voturi)    
                nu-i nici o conventie (Joi, 11 mai 2017, 16:02)

                Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                Asa este absolut normal.
      • 0 (24 voturi)    
        Coalitiei pentru Familia Stiintifica (Marţi, 9 mai 2017, 16:52)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui starlink

        Femeie + barbat e "Familia Stiintifica", nu "Familia Medievala", nu "Familia Traditionala", nu "Familia Crestina".

        Nu putem din cauza unor erori genetice sa dam peste cap toate definitiile de pe lumea asta si de frica politiei gandului sa ne ferim sa-i spunem anormalului anormal.
        • +2 (12 voturi)    
          Ce inseamna (Marţi, 9 mai 2017, 20:47)

          oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

          familie stiintifica ?
          • -5 (13 voturi)    
            E cum a ales ADNul sa fim noi organizati (Marţi, 9 mai 2017, 21:55)

            cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

            Este cuplul in care cei 2 parteneri functioneaza in conformitate cu caracteristicile speciei careia ii apartin, in care atractia dintre cei 2 nu a aparut din cauza unei erori genetice, in care comportamentul lor se alinieaza cu forta primordiala din lumea vie (care forta e dorinta ADNului de a se propaga la urmasi) ci nu, din contra, sa fie opusa ei, in care partenerii isi folosesc corpul pentru scopul si conform functiilor pentru care a fost el modelat in vreo 4 mld de ani de evolutie, e cuplul in care se pun la comun 2 semi-aparate sexuale complementare, care impreuna formeaza 1 singur aparat sexual functional capabil sa duca "povestea" mai departe.

            Familia stiintifica e relatia dintre un barbat si o femeie, la fel cum mersul stiintific e mersul in 2 picioare (nu in 4), la fel cum perioada stiintifica de odihna e noaptea (nu ziua, pt ca aceasta specie e adaptata vietii diurne).

            E o definitie rationala, obiectiva, factuala, ce nu poate fi atinsa de relativismul postmodernist.
            • 0 (6 voturi)    
              P. S. (Miercuri, 10 mai 2017, 1:21)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

              Si saracii cei de la poli care trebuie sa astepte 6 luni pentru a se odihni "stiintific"...
            • -2 (4 voturi)    
              Doamne (Miercuri, 10 mai 2017, 15:53)

              gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

              ce tampenii indrugi. Daca homosexualitatea e anormala de ce nu a fost eliminata de evolutie ?
              • +1 (3 voturi)    
                Intrebari (Miercuri, 10 mai 2017, 17:20)

                Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                Daca cancerul si sindromul Down sunt anormale de ce nu au fost eliminate de evolutie?
                Daca monogamia e normala de ce e atat de rara in natura?
                • -2 (2 voturi)    
                  natura... (Miercuri, 10 mai 2017, 17:37)

                  Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                  oamenii NU sunt animale frate... Pentru om, monogamia "in natura" nu e relevanta.
                • 0 (2 voturi)    
                  Vor fi, in timp (Miercuri, 10 mai 2017, 17:56)

                  LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                  Homosexualitatea, incestul exista de la facerea lumii (cum au aparut si s-au inmultit oamenii) si nu au fost eliminate. Cancerul, si celelalte sunt mult mai recente. Si deja de ex. multe forme de cancer pot fi vindecate si eliminate.
                • -1 (1 vot)    
                  Pai (Miercuri, 10 mai 2017, 23:32)

                  gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                  cam 90-95% din cancere nu sunt ereditare, deci evolutia nu putea sa le elimine. Homosexualitatea se loveste de dilema asta, daca nu poate da nastere la urmasi, cum s-a transmis ADN-ul mai departe ? Inseamna ca Natura a gasit o cale si o utilitate si pentru homosexualitate.

                  Oricum psihiatrii nu o mai considera boala psihica de prin anii '80 cred, deci nu vad de ce ar trebui discriminati.

                  Monogamia este rara in natura pentru ca este o conventie inventata de om, sunt culturi primitive care practica poligamia.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Tu te simti (Vineri, 12 mai 2017, 11:16)

                    Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                    ca facand parte dintre animale? Iti spun eu: nu ai cum pentru ca esti om, asa cum suntem toti. Regulile din natura nu se aplica 1:1 la OAMENI.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu cred ca e o suparare (Marţi, 9 mai 2017, 15:09)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Pur si simplu dumneata gandesti altfel fata de cei din USR.

      Dar e totusi bine de dumneata, ai forte politice care sa te reprezinte: PSD, PMP, PNL si ALDE au votat in mare majoritate asa cum gandesti dumneata (85%-99% voturi pentru aceasta initiativa).
  • +6 (58 voturi)    
    mda (Marţi, 9 mai 2017, 13:09)

    adrian_rolland [utilizator]

    Urmatoarea propunere legislativa:

    *TOTI romanii sunt crestini ortodocsi si sunt OBLIGATI sa dea 10% din venituri bisericii

    *Pamintul este plat si se sprijina pe carapacea a 4 broaste testoase
    • -10 (26 voturi)    
      aproape ca in Germania, nu? (Marţi, 9 mai 2017, 13:56)

      Conservator [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      In Germania daca te declari crestin catolic trebuie sa dai 8% din ce cistigi.
      • -10 (12 voturi)    
        ipocritilor :) (Marţi, 9 mai 2017, 15:20)

        Conservator [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

        Ce stupizi sinteti, credeti ca daca imi dati minus se schimba realitatea?
      • +8 (12 voturi)    
        pai (Marţi, 9 mai 2017, 16:07)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

        si nu e bine asa? Esti credincios si vrei sa sustii Biserica. Si nu te poate impiedica nici o minoritate sa faci asta, si mi se pare foarte fain.
      • +1 (5 voturi)    
        well (Miercuri, 10 mai 2017, 11:44)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

        Eu sunt ateu declarat si cu toate astea banii din taxele mele se duc in buzunarele popilor, marfa, nu ?

        In Rromanistan nu ma intreaba nimeni daca vreau sa dau 10% din salariu pt popi, imi baga mana in buzunar si se servesc.
        • -1 (5 voturi)    
          faceti bre cumva (Miercuri, 10 mai 2017, 12:45)

          Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          sa se schimbe legea si sa fie ca-n vest, unde numai cei ce se declara ca apartinand unui cult platesc taxa asta. Si gata! Problem gelöst.
  • +2 (56 voturi)    
    Mandru ca sunt roman! (Marţi, 9 mai 2017, 13:36)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Prostia romaneasca nu are echivalent in Europa. O tara plina de tampiti foarte corect reprezentati ca si proportie in parlament. Veti muri de foame organizat, sot , sotie copii si restul familei voastre foarte corect definita de constitutie.
    • -10 (26 voturi)    
      Binecuvantati (Marţi, 9 mai 2017, 13:42)

      Gruia.Novac [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      De un popa la fel de meschin ca si voi.
    • -5 (19 voturi)    
      adica (Marţi, 9 mai 2017, 15:14)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      daca se vota alminteri,curgea lapte si miere in Tara?!

      nu stiu daca prostia romaneasca are limite,insa realizez ca unii comentatori au frana logicii pusa
    • -2 (22 voturi)    
      logica (Marţi, 9 mai 2017, 16:09)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      plecata in vacanta. Ce treaba are definitia corecta a familiei cu muritu de foame bre? Si ce are de-a face definitia corecta a familiei cu prostia bre, huh?
    • 0 (24 voturi)    
      'Telectuali (Marţi, 9 mai 2017, 16:10)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      Deci o sa mor de foame pentru ca statul nu da o hartie unui cuplu de barbati. Mai degraba mor de foame cu asa logica.
  • +2 (28 voturi)    
    Lasati-i sa de marite (Marţi, 9 mai 2017, 13:50)

    belzeb [utilizator]

    Ce-aveti mah cu pederaștii? Lasa-i bre să se mărite. Să vadă și ei cum e. Si-asa e degeaba. Nu mai au șanse să reziste căsătoriile hetero, darămite astea homo. Mai fac și avocații, notarii, funcționarii un ban in plus.
  • +4 (40 voturi)    
    PSD si PNL, aceasi mizerie (Marţi, 9 mai 2017, 13:57)

    speedy1 [utilizator]

    Inca un blat pe care-l vad si orbii de pe luna. E o intrecere socialista intre PNL si PSD, care poate sa traga mai mult Romania inapoi. PNL o ia pe urma PNT-cd. Sa-i fie tarana usoara.
  • -2 (28 voturi)    
    desigur (Marţi, 9 mai 2017, 13:58)

    AlexRatoi [utilizator]

    Sunt multe alte lucruri mai importante de rezolvat decat aceasta redefinire, dar eu nu o vad ca pe o amenintare la adresa minoritatilor, fiecare face cu viata lui ce doreste.
  • +8 (48 voturi)    
    nu este lege de redefinire (Marţi, 9 mai 2017, 14:00)

    Razvan_M [utilizator]

    Este pentru clarificarea termenului de familie. In urma cu 25 de ani nu se gandea legislatorul ca va exista in anul de gratie 2017 termenul de "gender queer". Sau ca un om va putea alege sa fie numit "elf". Sau ca copiii din State vor putea in curand sa aleaga sa-si faca schimbare de sex fara aprobarea familiei. Sau ca un barbat va putea participa la competitii sportive in calitate de femeie pt. ca el se considera femeie.
    • +2 (24 voturi)    
      Dimpotriva (Marţi, 9 mai 2017, 15:14)

      starlink [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Din 1990 lumea a evoluat. Si legile trebuie sa evolueze odata cu societatea, ca altfel si acum aveam femei la cratita si fara drept de vot.
    • +7 (13 voturi)    
      Cod Civil (Marţi, 9 mai 2017, 15:42)

      vladbmibx [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Pt aplicarea dispozitiilor constitutionale ne bazãm pe legislatorul ordinar si, în special, pe codul civil care defineste cãsãtoria ca uniunea dintre un bãrbat si o femeie. Termenul este clarificat deja asa cum trebuie într-un stat de drept. Necesitatea modificãrii constitutionale nu se justificã, pt a nu vorbi de cheltuielile aferente. Partea cu elfii & co e pur delir
      • -10 (12 voturi)    
        delir? (Marţi, 9 mai 2017, 17:05)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui vladbmibx

        In urma cu 25 de ani era considerat delir sa vorbesti despre "familie homosexuala".

        In domeniul legislativ Constitutia bate Codul Civil. Pentru modificarea Codului Civil este nevoie de OUG si de vot in Parlament (timp in care un OUG isi produce efecte juridice) sau de vot in Parlament. Pentru modificarea Constitutiei este nevoie de Referendum constitutional - ceea ce inseamna ca intreaga populatie este chemata sa decida.

        Cat despre cheltuieli, democratia are costuri. Cea mai ieftina este o dictatura din punctul asta de vedere.
      • -2 (4 voturi)    
        Precedent (Miercuri, 10 mai 2017, 5:20)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui vladbmibx

        Ce s-a intamplat in SUA in Obergefell demonstreaza ca modificarea e necesara.
    • +9 (19 voturi)    
      sa fim sinceri (Marţi, 9 mai 2017, 20:14)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      n-are Romania probleme practice de identitate sexuala, ca nici macar nu si-o pus nimeni problema cum identificam legal barbat si femeie (ce faci cu trisomialii, hermafroditii, etc. ?). Poti sa presupui ca dupa prima litera din CNP, dar nu exista legislatie de identitate sexuala care sa acopere cele mentionate de tine.

      Este pur si simplu o deturnare de atentie, timp si bani organizata de PSD - ALDE - BOR care sa distraga in timp ce ei au o agenda foarte clara de devalizare a Romaniei in timp ce o si priveaza de mecanisme de aparare. Din pacate, initiativa (asta cu redefinirea familiei) sustinuta larg de o populatie cu repulsie la homosexualitate si fara suficienta educatie civica si umana.
      • -1 (7 voturi)    
        Cand iese cum trebuie (Miercuri, 10 mai 2017, 5:24)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

        Bine ca in Irlanda, Franta, SUA, etc, n-a fost o deturnare de atentie.
        Dimpotriva, activismul LGBT profita de multiplele crize din societate pentru a-si avansa agenda pe furis.
        • 0 (8 voturi)    
          proportiile, proportiile ... (Miercuri, 10 mai 2017, 12:34)

          Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Irlanda, Franta, SUA nu au jumatate din populatie in saracie cu WC in fundu curtii.

          Cand esti rupt in cur si n-ai ce manca nu faci referendum pentru drobu de sare ...
          • -2 (6 voturi)    
            Da (Miercuri, 10 mai 2017, 13:41)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

            Atunci sa faca bine Hamilton si Coman sa se ocupe de WCuri si de ruptii in cur.
  • +7 (55 voturi)    
    Deci... (Marţi, 9 mai 2017, 14:01)

    ac [utilizator]

    medievali redusi: 232
    oameni normali la cap: 22
    lasi: 13
    • -3 (35 voturi)    
      hm (Marţi, 9 mai 2017, 14:38)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Nu stiu de ce, dar am vaga impresie ca s-a terminat cu europenizarea noastra, inclusiv cu accesul in spatiul Schengen, o data cu aceasta "redefinire" a familiei. Este o diferenta uriasa de mentalitate intre noi si Europa Occidentala, care pana acum a fost mascata, iar acum s-a decis sa fie scoasa la iveala. Desigur, noi consideram ca suntem superiori, dar de fiecare data cand facem o comparatie intre indicatori specifici, iesim in dezavantaj. Acum insa, ne-am razbunat: vom fi pe locul intai la moralitate! Infrastructura, calitatea vietii, educatia - sa mai astepte!
      • -5 (21 voturi)    
        Sper ca nu asta ai vrut sa spui (Marţi, 9 mai 2017, 15:58)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        Cu alte cuvinte, occidentul opereaza dupa principiile santajului: nu va conformati la moralitatea noastra, nu va dam bani si nu intrati in Schengen.
        • +9 (13 voturi)    
          ... (Marţi, 9 mai 2017, 16:59)

          mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          UE asteapta de la noi sa adoptam valorile occidentale, toleranta fata de minoritatile sexuale fiind una dintre ele. Atentie la ce se intampla cu acest referendum, nu m-ar mira ca mana lunga a Rusiei sa ne ofere stampila de vot la Bucuresti. Ce coincidenta, un referendum privind pedeapsa cu moartea se va desfasura in perioada urmatoare in Turcia. Rezultatul ambelor referendumuri: indepartarea de UE.
          • -3 (13 voturi)    
            Toleranta (Marţi, 9 mai 2017, 22:03)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

            Cand biserica a pus bazele Europei, toleranta insemna iubire fata de pacatos, nu aprobarea publica a pacatului, Cand s-a infintat uniunea carbunelui si otelului, toleranta fata de minoritatile sexuale nu era o valoare europeana. Cand s-a adoptat tratatul uniunii, asa zisa "casatorie homosexuala" nu era o conditie sine qua non pentru toleranta. EU zic ca acesti radicali extremisti sa o lase mai usor intr-o tara conservatoare cu ultimaturile astea ridicole, ori agenda LGBT, ori Rusia lui Putin, ca s-ar putea sa nu le placa rezultatul.
          • +1 (5 voturi)    
            a dori (Miercuri, 10 mai 2017, 14:28)

            Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

            sa schimbi constitutia astfel incat sa reflecte spiritul poporului roman nu are nici o treaba cu "valorile" occidentale, si nici cu toleranta. Cine o zis ca nu-i toleram si nu-i respectam? Daca nu schimbam Constitutia lasam o portitza deschisa spre abuzuri, dar de tolerat, da, ii toleram si ii respectam pe TOTI. Legat de referendum: eu cred ca marea majoritate a romanilor vor vota pentru amendarea Constitutiei, FARA sa fie influentati de nimeni, ci din convingere. Dar asta ramane totusi de vazut...
  • +2 (38 voturi)    
    welcome to romanistan (Marţi, 9 mai 2017, 14:26)

    muciflenduri [utilizator]

    S-au gatat problemele asa ca s-a trecut la nuante. In Romanistan nu mai exista copii abuzati, betivi care-si bat femeile sau violeaza babe, scoala nu e la pamant, nu se fura si nu sunt gratiati hotii, asa ca era timpul sa li se dea o uie minoritatilor sexuale, care oricum nu aveau dreptul sa se casatoreasca.
    Dar ca sa fie clar ca ei reprezinta problema acuta din mintea romanistanianului, trebuie sa flexam muschii si sa la aratam ca nu doar ca suntem o tara primitiva, dar ne incapatanam sa fim.
    Ca sa protesteze impotriva hotiei au iesit 500 de mii, in schimb ca sa semneze o astfel de imbecilitate s-au inghesuit 3 milioane.
  • +4 (44 voturi)    
    România se întoarce în Evul Mediu (Marţi, 9 mai 2017, 14:32)

    Hera [utilizator]

    Curtea Europeană a Drepturilor Omului a explicat că viața de familie, conform art. 8 al Convenției Europene a Drepturilor Omului nu se limitează numai la familii întemeiate pe căsătorie, ci include și alte relații de facto - familii monoparentale, cupluri care trăiesc în uniuni consensuale ș.a.m.d.
    Conform deciziei CEDO, toate persoanele, indiferent de orientarea sexuală, au dreptul la o formă de uniune, fie căsătorie, fie parteneriat civil.
    • +3 (43 voturi)    
      de (Marţi, 9 mai 2017, 14:57)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui Hera

      cand decide cedo ce e familia?

      de cand decide un grup de elitisti pagani ca popoarele si traditiile trebuie sa dispara?

      inghititi ca puisorii political corectness si mondializare fara sa digerati parintii sclavilor perfecti metisati de maine, fara identitate culturala si spirituala o masa amorfa aiurita de tehnologie
      • +7 (29 voturi)    
        Dar de cand decid (Marţi, 9 mai 2017, 15:12)

        starlink [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

        habotnicii ce este familia ? Sau o decid Le Pen, Farage, Putin ?
        • -4 (24 voturi)    
          "habotnicii" (Marţi, 9 mai 2017, 16:21)

          Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui starlink

          exista de cand lumea. ong-istii sau cum se cheama astia s-au inventat de curand. De-aia decid habotnicii :-) Cool, huh?
          • +5 (19 voturi)    
            bravo (Marţi, 9 mai 2017, 20:01)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

            Ulimea e de acord, e mai cool sa fii habotnic decat ongist.
            • 0 (2 voturi)    
              realizezi (Miercuri, 10 mai 2017, 20:21)

              Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

              ca numarul de plusuri acordate tie vin de la oameni care
              • 0 (0 voturi)    
                citesc (Joi, 11 mai 2017, 10:21)

                Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

                absolut superficial ce scrie aici?

                (asta era continuarea la ceea ce am vrut sa scriu mai sus :-) )
        • 0 (22 voturi)    
          din pacate (Marţi, 9 mai 2017, 19:21)

          andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui starlink

          habotnicii aia de profesori nu au reusit sa iti capteze atentia

          si habotnicii de parinti nu ti au insuflat dorinta de cunoastere

          astfel ai fi aflat ca habotnicii astia au creat lumea civilizata in care traiesti si pe care nu o intelegi

          incearca sa iti ridici privirea din smartphone ul ala care te a spalat pe creierul si asa neted
      • +13 (21 voturi)    
        identitate culturalã, nu inculturalã (Marţi, 9 mai 2017, 15:50)

        vladbmibx [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

        ba cred cã cei care sunt opusi modificãrii constitutiei au mult mai mare habar de istoria, cultura, traditia si pânã si religiile românilor decât cei care cred cã identitatea culturalã e cum te f**i
        • -4 (16 voturi)    
          aveti (Marţi, 9 mai 2017, 19:55)

          andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui vladbmibx

          dificultati de intelegere a unui text sau idee?

          nu e vb de f tt aici mai baiatule e vb de familie, o institutie sociala o forma de convietuire inventata de omenire intre un barbat o femeie si copii.
      • +12 (20 voturi)    
        Nu, CEDO NU decide ce e familia (Marţi, 9 mai 2017, 16:22)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

        Stii ce inseamna CEDO? Decide doar daca drepturile omului sunt incalcate. Iar daca o definitie impusa prin lege incalca aceste drepturi (in cazul de fata cea a familiei), da, poate decide ca definitia nu e corecta, Dar NU CEDO o schimba, deci NU CEDO defineste familia. Doar spune ca nu e corect. CLAR??
        • -3 (11 voturi)    
          Ce vrei de fapt? (Marţi, 9 mai 2017, 21:52)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          Sa nu se revizuiasca, primesc, dar atunci sa se schimbe pe ici pe colo, in partile esentiale. "Familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre soti" discrimineaza familiile monoparentale, deci conform interpretarii tale tot la modificarea Constitutiei ajungem.
          • -1 (7 voturi)    
            Si am spus eu ca nu trebuie revizuita? (Miercuri, 10 mai 2017, 1:30)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            Problema e cum! Daca a fost facuta prost (si nu numai in privinta familiei), normal ca trebuie revizuita. Sau deja ati uitat cum a fost facuta Constitutia asta? Deci da, trebuie revizuita (aici sa nu uitam nici de parlamentul unicameral, cu MAXIMIUM 300 parlamentari) dar sa o revizuim in asa fel incat TOATA LUMEA SA AIBA DREPTURI EGALE. CLAR??
      • +9 (19 voturi)    
        Confuzie (Marţi, 9 mai 2017, 18:13)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

        Una e traditia, alta e legea. Poate acu N mii de ani se faceau si sacrificii umane. Sa le continuam ca asa a fost traditia?
      • +9 (21 voturi)    
        stai linistit, nu te ambala (Marţi, 9 mai 2017, 20:23)

        Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

        in Romania nu e cazul, tocmai s-a decis ca e un stat prea crestin pentru Europa de Vest si altii.

        Si in plus in continuare var-tu, pederastu, nu e binevenit la masa de Pasti, pe matusa-ta lesbiana puteti s-o bateti cu pietre, e OK, politia din sat va intelege.

        Iar daca auzi de familii monoparentale sa-i compatimiti ca ei nu au familie adevarata, iar pe cei in concubinaj sa-i dispretuiti ca sunt niste curvari ce traiesc in pacat.

        Stim, stim, stim .... din pacate asta e !
    • -2 (12 voturi)    
      E mai bine in evul mediu decat in atichitate (Marţi, 9 mai 2017, 15:14)

      Bka [utilizator] i-a raspuns lui Hera

      Vezi Sodoma si Gomora cand era voie. Nu vad involutia
      • -1 (11 voturi)    
        nu (Marţi, 9 mai 2017, 16:22)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Bka

        era deloc voie nici atunci, citeste Biblia.
        • -5 (9 voturi)    
          In Sodoma si Gomora era voie ! (Marţi, 9 mai 2017, 17:11)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

          Nu exista o LEGE care sa interzica !

          Cred ca nu are rost sa deschidem acum o polemica bazata pe ce permitea si ce nu permitea Biblia in aceasta materie ! Ai avea surprize interesante !

          PS. Ti-o spune in mod cordial un heterosexual convins !
    • -3 (19 voturi)    
      mdea (Marţi, 9 mai 2017, 16:19)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Hera

      who cares. Omu de buna credinta e LIBER sa creada in valorile adevarate si sa-si educe copiii CUM TREBUIE, fara sa li se bage pe gat ca exista nu stiu cate feluri de familii si de orientari de-alea bre. Dupa mine si enorm de multi altii, cat nici nu-i poti tu numara, familia este formata din mama (cu adevarat in mod natural FEMEIE, no tricks), tata (in mod natural si-n sensul cel mai complet al cuvantului BARBAT) si copiii rezultati din casatorie... ok, cateodata si dinainte de casatorie, sau adoptati cu acte in regula.
      • -1 (11 voturi)    
        Si daca iti moare nevasta ce faci cu copiii? (Miercuri, 10 mai 2017, 1:32)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

        Ca nu mai esti o familie, nu?
        • -2 (6 voturi)    
          tu (Miercuri, 10 mai 2017, 11:37)

          Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          nu mai ai demult common reason. Tu crezi ca viata inseamna logica matematica. Nasol.
        • 0 (8 voturi)    
          da hai totusi (Miercuri, 10 mai 2017, 11:41)

          Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          sa-ti raspund ca mi-e mila sa te las in intuneric: oricare dintre membrii familiei poate muri si va muri, ca asta e mersul lucrurilor pentru oricine, chiar si pentru tine si nevasta ta. Ei bine, din punctul meu de vedere, familia ramane familie chiar si dupa momentul despartirii. Si cred asa pentru ca sunt crestin. Daca tu nu esti, n-ai decat sa gandesti cum vrei. Chestiile astea trebuie si simtite su sufletul, nu numai judecate cu capu sec.
          • +1 (3 voturi)    
            Pai te cam contrazici dar... (Miercuri, 10 mai 2017, 16:10)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

            Ori familia e di un barbat, o femeie
            (vad ca deja aici excluzi musulmanii, mormonii...) si copii (ce te faci daca nu ai copii?) ori nu? In ce priveste restul, evident ca poti crede ce vrei. La urma urmei, "crede si nu cerceta" ghici cine a spus-o? Dar asta nu inseamna ca trebuie sa impui altora ce crezi tu. Lumea a mai evoluat de la acele "crede si nu cerceta", "fa ce spune popa", etc.
            • -2 (2 voturi)    
              bine (Miercuri, 10 mai 2017, 17:01)

              Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              Sfantul Apostol Pavel a zis: "...Ci cercetaţi toate lucrurile, şi păstraţi ce este bun.". Habar n-am cine a zis "crede si nu cerceta". Eu nu impun nimanui nimic. Si daca am zis ca sunt crestin, inseamna ca ma ghidez dupa Noul Testament. Acolo nu scrie ca trebuie sa ai mai multe femei, si nici ca trebuie sa te porti ca oamenii de cult musulman. Si ma refer la familia crestina tipica, sau cel mai des intalnita, cu mama, tata si copii. Nu am zis ca nu exista exceptii. Si exceptiile sunt tot familii, de exemplu acele formate din barbat si femeie, fara copii, pentru ca nu au putut avea sau nu au vrut copii.
              Da' las. Nu-ti mai fa griji. E prea mult de discutat pe asemenea teme, si de gasit in mod "stiintific" nod in papura la absolut orice zice celalalt e foarte usor si total neproductiv.
              • +1 (1 vot)    
                Ha! Ha! "Eu nu impun nimanui nimic" (Miercuri, 10 mai 2017, 17:51)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

                Pai cum nu impui daca interzici anumite casatorii, anumite adoptii, etc.? Si nu ai raspuns la intrebarea ce te faci cu musulmanii din Romania (ca mormoni nu stiu sa fie, inca)? Sau ei nu sunt cetateni romani, pentru ei trebuie alte legi, alta Constitutie?
                • -1 (1 vot)    
                  ma tem (Miercuri, 10 mai 2017, 20:37)

                  Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                  ca ultimele doua intrebari din comentariul tau de mai sus nu trebuie sa mi le adresezi mie :-)
                  In ceea ce priveste prima intrebare, ma mir ca nu observi evidentul: eu ca simplu cetatean, NU am cum sa impun ceva in societatea asta, si nu am afirmat nicaieri ca vreau sa impun ceva. Arata-mi unde am zis io asa ceva, ca vreau sa impun ceva cuiva.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Fiind de acord cu o impunere (Miercuri, 10 mai 2017, 23:22)

                    LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

                    si mai si sustinand si militand pentru asta, inseamna ca si tu vrei sa impui. Daca nu ai vrea sa impui, ai fi impotriva. Asta cred ca arata si de ce ti-am adresat si celelalte intrebari.
                    • 0 (0 voturi)    
                      omule (Joi, 11 mai 2017, 10:26)

                      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                      toate legile, de orice natura, sunt o impunere, nu scrie nicaieri "daca vreti faceti cum scrie in legea asta, dar numai daca vreti, noi nu vrem sa va stresam". Asa functioneaza statul de drept; altfel ar fi haos in societate. Este o chestie absolut elementara... Si nu se plange nimeni de asta, ca ni se impun atatea. Legea se respecta si gata... Legea este instrumentul majoritatii in principiu. Si da, toate minoritatile trebuie respectate si sa aiba toate drepturile de care au nevoie, atata vreme cat nu apar abuzuri.
                      • 0 (0 voturi)    
                        Aici ai dreptate (Joi, 11 mai 2017, 15:59)

                        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

                        Dar de ce e necesara o lege pentru asta (articol(e) in Constitutie), daca toata lumea e EGALA in fata legii?
    • -4 (14 voturi)    
      Alegeti: (Marţi, 9 mai 2017, 18:51)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Hera

      intelepciunea evului mediu sau nebunia tiranica a decadentei secolului 21.

      https://www.yahoo.com/news/m/fa48b3d9-c3ec-388c-a064-5adfc7cd3742/ss_starnes%3A-catholic-school-hit.html
      • -3 (11 voturi)    
        wow (Marţi, 9 mai 2017, 22:20)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        da, am citit treaba asta, e cutremurator mai omule ce tupeu au astia frate. Pentru cei care dau minusuri pe-aicea fara sa mai judece cu capu' din dotare: cititi comentariile aferente articolului, se merita.
        @Setalcott - multumesc pentru publicarea link-ului, man!
    • 0 (0 voturi)    
      Maine poimaine o sa fie permis (Vineri, 12 mai 2017, 21:17)

      iao_sus [utilizator] i-a raspuns lui Hera

      du-te si fa-ti familie cu o capra boss
  • -1 (19 voturi)    
    lol (Marţi, 9 mai 2017, 14:55)

    oy [utilizator]

    Chiar daca se ajunge la referendum si chiar daca rezultatul va fi favorabil modificarii constitutiei, aceasta nu se va modifica.
    Nu poate fi adusa nici o modificare constitutiei fara a se opera prima data modificarea votata la referendumul lui Basescu: unicameral si 300 parlamentari. Ghici ce majoritate va fi de acord sa aduca aceasta modificare constutiei!?!
    Nimeni! Niciodata! Probabil vom muri cu aceasta constitutie.
    • 0 (8 voturi)    
      Uiti ca ca vorbesti de Romania (Marţi, 9 mai 2017, 15:12)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui oy

      Aici se poate. Niciun partid nu doreste aplicarea referendumului aluia si, fara opozitie, cine sa sustina cauza? Stim cu totii acum de ce a fost facut referendumul ala.
    • -2 (6 voturi)    
      corect (Marţi, 9 mai 2017, 15:25)

      Gruia.Novac [utilizator] i-a raspuns lui oy

      asa e
    • -6 (12 voturi)    
      Poate (Marţi, 9 mai 2017, 15:34)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui oy

      Ar fi o dovada in plus ca popoarele Europei, la fel ca americanii, si-au pierdut suveranitatea si au revenit la aristocratie.
    • +7 (11 voturi)    
      din pãcate, nu sunt legate (Marţi, 9 mai 2017, 15:47)

      vladbmibx [utilizator] i-a raspuns lui oy

      Referendumul lui Bãsescu a fost o consultare popularã, nu o initiativã de modificare consitutionalã. Re-definirea familiei este o initiativã (REGRETABILÃ) dar independentã de referendumul lui Bãsescu
    • +6 (16 voturi)    
      si totusi (Marţi, 9 mai 2017, 16:06)

      Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui oy

      romanul e prost si se pierde in astfel de detalii servite mereu in ultimii 28 de ani in perioade de criza ca sa scoata comunistii de pe prima pagina, detalii care au ca singur scop departarea de progres, promovarea progresului ca o cale gresita, ca prostii sa ramana in lesa si sa nu mai caute solutii de a iesi.
      Progresistii sunt raul, aia din Piata Victoriei, tinerii de la mineriada, oamenii care lucreaza pentru corporatii, ei sunt raul.
      • -6 (14 voturi)    
        ma da de ce (Marţi, 9 mai 2017, 22:22)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean002

        progresul trebuie neaparat sa duca la distrugerea lucrurilor cuminti si asezate si morale ma? Mai bine fara "progres" din asta atunci, pe bune daca nu.
        • 0 (6 voturi)    
          mai omule (Miercuri, 10 mai 2017, 12:49)

          Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

          cine distruge lucrurile cuminti si asezate si morale?
          Iti dau si raspunsul: oamenii, nu progresul, asa ca nu mai fi impotriva progresului, fi impotriva oamenilor care distrug lucrurile cuminti, asezate si morale.
          Constitutia este deja in felul asta, e de multi ani in felul asta, deci daca ramane asa, nu se va schimba nimic, nu va afecta lucrurile cuminti, asezate si morale, cum nu le-a afectat nici in trecut.
          S-a creat o isterie in jurul unei probleme inexistente, o isterie menita sa dezbine, incearca sa intelegi.
  • -4 (20 voturi)    
    Fake News (Marţi, 9 mai 2017, 15:12)

    Setalcott [utilizator]

    Nu e vorba de nici o redefinire. Daca de la "intre soti" s-ar revizui la "intre doi soti" n-ar vorbi nimeni de o redefinire.
  • -4 (18 voturi)    
    vreo 5 (Marţi, 9 mai 2017, 15:42)

    gituca [utilizator]

    Eu propun uniunea dintre un barbat si mai multe femei.
    Vezi cazul Tariceanu!
  • -1 (11 voturi)    
    o lege impotriva pensionarilor! (Miercuri, 10 mai 2017, 7:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    prea s-au inmultit ! in loc sa faca copii ca oamenii ei produc alti pensionari ! Oricum remarc ca doua mari probleme are Romania in 2017 homosexualii si gratierea , in rest totul e pus la punct.