Un deputat PSD vrea supraimpozitarea alimentelor si bauturilor cu un continut mare de zahar

de RH     HotNews.ro
Vineri, 5 mai 2017, 11:07 Actualitate | Politic

Costel Lupascu
Foto: cdep.ro
Deputatul PSD Costel Lupascu vrea un impozit suplimentar pentru alimentele si bauturile cu un continut ridicat de zahar, declarandu-se ingrijorat de cresterea alarmanta a numarului de copii obezi, potrivit unui comunicat.

"Am citit un raport recent al Organizatiei Mondiale a Sanatatii care plaseaza Romania pe locul trei in Europa in ceea ce priveste obezitatea in randul copiilor si adolescentilor. Practic, 3 din 10 copii si adolescenti din Romania sunt obezi, aceasta fiind o consecinta directa a consumului mare de bauturi si alimente cu un continut mare de zahar. La copiii cu varsta de 8 ani, prevalenta obezitatii este de 26,7%. Este o chestiune de sanatate publica, deci se impune o interventie a statului", a declarat deputatul Costel Lupascu.

"Iau in calcul o lege pentru supraimpozitarea alimentelor si bauturilor cu un continut mare de zahar. Exista astfel de reglementari in Statele Unite, Marea Britanie, Franta si alte state. Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda tuturor statelor sa aplice un astfel de impozit. Exista si dovezi ca astfel de masuri au condus la scaderea consumului acestor produse. Evident inainte de a initia o propunere legislativa ma voi consulta cu ceilalti colegi din partid si din grupul PSD de la Camera Deputatilor, a mai spus Lupascu.























6018 vizualizari

  • +31 (57 voturi)    
    in sfarsit (Vineri, 5 mai 2017, 11:17)

    bobyrou [utilizator]

    o idee foarte buna. Am ajuns o tara plina de obezi si diabetici din cauza alimentelor arhipline de zahar.
    • +10 (34 voturi)    
      Da oare..... (Vineri, 5 mai 2017, 11:29)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      .....stie Draqnea ce faci tu ??? Sau asta e o ....opinie din baie ???????!!!!!
    • -22 (40 voturi)    
      nu e buna, e de la PSD! (Vineri, 5 mai 2017, 11:46)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      cam asa se va desfasura discutia.

      Eventual presarata si cu putin Phutin....
      • -1 (13 voturi)    
        + (Vineri, 5 mai 2017, 12:22)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        si eu cred ca o sa fie la fel ;) (nu sunt PSD-ist si pe majoritatea celor notorii ii urasc ;)

        dar iti dau un plus


        sustin acest demers

        se pune zahar si in paine, in orice, covrigariile, patiseriile, etc.
    • -10 (18 voturi)    
      Să punem zahărul pe lista subtanțelor interzise (Vineri, 5 mai 2017, 12:13)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Ai idee cât costă kilogramul de zahăr? Crezi că dacă pui o taxă de 100% o să scadă consumul?

      Știi cât de rău fac fructoza și lactoza? Au o mulțime de zahăr în ele, atât de mult încât sunt ele însele zahăr! :)

      Io zic să punem accize pe zahăr măcar ca la motorină. Dar și mai bine ar fi 1 euro pe kilogramul de zahăr conținut de fiecare măr și de fiecare litru de lapte. Și la miere chiar ai dat lovitura, are în ea zahăr de te sperii! :)
      • +1 (1 vot)    
        educatia este singura solutie (Duminică, 7 mai 2017, 13:29)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        obezitatea nu se rezolva cu interdictii si taxe. daca individul (parintele..) intelege de ce e gresit, daca atunci cand alege, alege in cunostinta de cauza si constientizeaza ca ii face un rau copilului, atunci nu mai conteaza cat costa kilogramul de glucide.

        este important sa intelegem ca problema nu se limiteaza la zahar. americanii au inlocuit zaharul cu siropul de porumb si s-au ingrasat si mai tare.

        in plus, mi se pare halucinant sa-l taxezi astfel si pe amaratul care are bani o data pe luna sa-i ia copilului o ciocolata...

        obezitatea costa. in UK se estimeaza ca 16 miliarde de lire se duc anual pe tratarea afectiunilor legate de obezitate. daca guvernul Romaniei ar cheltui doar cateva milioane de euro pe o campanie sustinuta de informare, prin mass-media si scoli, pe termen mediu si lung rezultatele ar acoperi cu siguranta costurile.
    • +3 (9 voturi)    
      ma intreb cu stupoare, (Vineri, 5 mai 2017, 13:24)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      ce au gindit ipochimenii care ti-au dat minus.
      nu stiu cit foloseste, dar daca nu se face nimic, va fi si mai rau. poate combinat si cu educatia in scoala, sau alte masuri (interzicerea vinzarii de sucuri si dulciuri prea dulci unor categorii de virsa - la fel ca tigarile si alcoolul).
      • -3 (7 voturi)    
        Trebuie să aibă guvernul grijă de tine? :) (Vineri, 5 mai 2017, 14:10)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

        ”Ipochimenii” care au dat minus sunt cei capabili să-și țină greutatea sub control fără să pună guvernuil taxe pentru asta.

        Sincer, tu chiar ai impresia că guvernul știe ce e mai bine pentru tine și trebuie să te ghidoneze în permanență? Ești convins că are și competența de a te ghidona?
        • +1 (1 vot)    
          Oare cine intra in Parlament... (Vineri, 5 mai 2017, 14:22)

          coco04 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          devine atotstiutor? Parlamentul ar trebui sa legifereze cat mai putin cu putinta si doar atunci cand e strict necesar.Politica e o nisa nu e Academia.
        • +1 (1 vot)    
          din nou ma intrerb cu stupoare, (Vineri, 5 mai 2017, 22:13)

          iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          cum de ai scris asa ceva? ai citit articolul? se refera la copiii mici! iar intrebarea mea ramine in continuare: cine or fi ipochimenii care au dat minus la o chestie buna pentru cei mici?
          sper ca ai inteles acum!
        • +1 (1 vot)    
          obligatoriu (Duminică, 7 mai 2017, 13:36)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          cam asta este fisa postului...

          ARTICOLUL 34
          (1) Dreptul la ocrotirea sănătăţii este garantat.
          (2) Statul este obligat să ia măsuri pentru asigurarea igienei şi a sănătăţii publice.
  • +24 (42 voturi)    
    o surpriza placuta (Vineri, 5 mai 2017, 11:21)

    gic [utilizator]

    ce cauta domnul la PSD? :)

    este o idee excelenta, mi-e greu insa sa cred ca va fi pusa in practica
    • -1 (3 voturi)    
      fura "idei" de la colegii americani (Vineri, 5 mai 2017, 13:09)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui gic

      ce sa caute?
      • 0 (0 voturi)    
        pardon (Vineri, 5 mai 2017, 23:52)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Jamie Oliver saluta zilele trecute o astfel de lege data in UK
    • +2 (4 voturi)    
      Ideile .... (Vineri, 5 mai 2017, 14:24)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui gic

      se incearca pe soareci,nu pe oameni.
  • +1 (31 voturi)    
    si in paralele nicio gratiere? (Vineri, 5 mai 2017, 11:25)

    eu sunt [utilizator]

    nimic... hai ca puteti!..
  • +14 (20 voturi)    
    daca si banii in plus ajung la sanatate (Vineri, 5 mai 2017, 11:30)

    artistul000 [utilizator]

    este perfect.

    dar as fi multumit daca s-ar implementa acest lucru.

    pana atunci il consider doar strigat mascat dupa banii lobby-istilor
    • +6 (12 voturi)    
      nu e musai (Vineri, 5 mai 2017, 12:27)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Dar ar fi bine.

      Taxa in sine ar fi un mare pas pentru sanatatea populatiei. Vezi si taxa pe zahar din Chile si in curand in UK.
  • +5 (19 voturi)    
    De acord (Vineri, 5 mai 2017, 11:33)

    TheBlizzard [utilizator]

    O propunere foarte buna.
  • +6 (20 voturi)    
    hmm (Vineri, 5 mai 2017, 11:35)

    oy [utilizator]

    Nu credeam ca o sa zic asta despre o propunere a unui psd-ist: not bad!
  • +1 (21 voturi)    
    Si uite-asa ... (Vineri, 5 mai 2017, 11:39)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    te-ai deconspirat ca tu de fapt NU esti P$D-ist ...

    ... Pai tu vrei sa slabeasca si sa inceapa sa si gandeasca urmatoarea generatie de godaci votaci ?!?!? ...

    ! O saptamana iti mai dau , si te mananca dracul viu cu fulgi cu tot , si vad ca nu are mult de mancat ...
  • +10 (20 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 5 mai 2017, 11:40)

    of of [utilizator]

    Multe firme fac produsele mai dulci decât ar trebui (pentru un gust bun), nu înțeleg de ce? Poate pentru că zahărul dă dependență? Nestle de exemplu.
    Ar trebui interzisă și distribuirea de dulciuri în grădinițe (și școli). La grădinița fiului meu frecvent se dau cereale din acelea foarte dulci sau prăjiturele ambalate - ar trebui înlocuite cu cereale integrale fără zahăr sau fructe.
    Sunt țări care interzic și asocierea dulciurilor sau fast-foodului cu jucării (ou cu surprize, meniuri fastfood cu jucărele etc.). Poate se face ceva și în acest sens.

    O singură condiție: banii din supra-impozitare, colectați separat, transparent, să fie folosiți pentru programe de sănătate, nu pentru asistați social și autostrăzi în Teleorman.
    • -6 (14 voturi)    
      Nu compara nevoile tale energetice cu ale copiilor (Vineri, 5 mai 2017, 12:22)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui of of

      În primii 15-20 de ani de viață, un copil are nevoie în mod natural de o creștere de masă corporală de câteva zeci de kilograme. Pentru tine, ca adult, să aduni 50-60 kg în plus ar fi un dezastru. Dar pentru un copil e însăși creșterea.

      Dacă pune guvernul taxe pe zahăr, crezi că preia el rolul și responsabilitatea ta de a crea obiceiuri sănătoase copilului? Dependența de zahăr trece cam în 3 zile, dar vezi că toți carbohidrații (pâinea, cartofii, orezul) sunt practic același lucru . Poți deveni foarte bine obez și cu pâine, e de altfel cunoscut faptul că ”pâinea prostește”.
  • +1 (19 voturi)    
    Sigur, si sa le ieftineasca.... (Vineri, 5 mai 2017, 11:42)

    gigiN [utilizator]

    ....pe ce le cu continut ...exclusiv de c....t ,pe care le mananca ei !!!
  • +1 (17 voturi)    
    nicio sansa (Vineri, 5 mai 2017, 11:43)

    voxpopulix [utilizator]

    Asa ceva nu o sa se intample in Romania in urmatorii cinci ani. O sa sara toti producatorii in aer, ei degeaba platesc politicienii cu milioane de euro?


    Vise, vise.
  • +3 (15 voturi)    
    Excelent! (Vineri, 5 mai 2017, 11:44)

    jackalphonse [utilizator]

    Poate, treptat, se trece si la alte substante care dauneaza, asa incat sa ajunga chimicalele mai scumpe decat cele naturale.
  • +6 (20 voturi)    
    Ei, da! (Vineri, 5 mai 2017, 11:47)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Aici sunt perfect de acord, in sfarsit o inițiativa buna de la PSD!
  • -6 (14 voturi)    
    Ce caută omul în PSD? Plagiază (Vineri, 5 mai 2017, 11:54)

    Gray51 [utilizator]

    Ideea circulă de câteva luni cel puțin într o Tara din vestul UE. Dar, un kg de zahăr e 4 lei! Câtă taxă să pună? Chiar și 100% nu contează. În plus, pâinea e tot zahăr, cartofii la fel Samd. Nu cred că obezitatea are de a face cu asta, ci cu depresia.
    • +3 (9 voturi)    
      carbohidrați (Vineri, 5 mai 2017, 12:09)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      Carbohidrații nu sunt toți la fel, una e să mănânci o chiflă din făină integrală, alta e o baclava sau o napolitană foarte dulce.
      Nu contează atât suma pe care o pui pe produs, cât ideea în sine, marginalizarea acestor produse.
      Trebuie marcate și ambalajele lor cu un semn de avertisment.
      • +2 (4 voturi)    
        Când mâncarea ține loc de dragoste părintească (Vineri, 5 mai 2017, 13:01)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui of of

        poți să pui și mama taxelor pe zahăr.

        Copilul are în mod natural nevoie de afecțiune din partea părinților, iar în lipsa ei folosește mâncarea pe post de surogat. Își oferă singur afecțiune mâncând, ăsta e mecanismul, iar cantitatea propriu-zisă de zahăr e nerelevantă. Lipsa afecțiunii e relevantă.

        Nicio taxă din lume nu poate concura cu satisfacția psihică, iar dependența tiocmai așa apare, când cauți ceva acolo unde nu se află. Alimentația excesivă ține loc de afecțiune, așa se ajunge la obezitate, iar zahărul e o țintă greșită. Pe cartofi când pui taxe?
    • +4 (6 voturi)    
      obezitatea e rezultatul stilului de viata (Vineri, 5 mai 2017, 13:16)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      "modern"... mancam de la fast food si pizza in nestire, nimeni nu mai bea apa, mai nimeni nu mai gateste acasa, mai nimeni nu citeste etichete sa evite ce nu trebuie consumat, mancam orice ca luam un "antacid" dupa masa si "merge"... NU merge! nu merge la infinit! nu slabeste nimeni daca se scumpeste zaharul asa cum nu s-a lasat nimeni de fumat numai pentru ca s-au scumpit tigarile - SA FIE CLAR!
  • 0 (8 voturi)    
    mda... (Vineri, 5 mai 2017, 12:01)

    liviu_ [utilizator]

    nu e o masura rea...
    problema e cum o sa fie implementata dracia asta
  • +5 (5 voturi)    
    DAR ... !!! (Vineri, 5 mai 2017, 12:23)

    boogiewoogie [utilizator]

    sa fie dublata masura si de OBLIGATIVITATEA si CONTROLUL etichetelor produselor, sa contina inscriptionate informatiile nutritionale si cele referitoare la continutul de zahar
  • -1 (9 voturi)    
    wow (Vineri, 5 mai 2017, 12:25)

    murangura [utilizator]

    o initativa ok din partea unui psdist
  • +2 (6 voturi)    
    . (Vineri, 5 mai 2017, 12:34)

    Evq [utilizator]

    Bun, acum sper să fie și colegii lui de acord... Ar fi bine dacă s-ar adopta și acest proiect, și cel USR privind acizii grași trans-nestaurați.
  • +1 (7 voturi)    
    Comuniști frustrati (Vineri, 5 mai 2017, 12:50)

    Gray51 [utilizator]

    Vedeți vă de viața și partidul vostru, nu va mai băgați pe viața personală a omului. Dacă vreau să fiu obez, mănânc prăjituri, dacă vreau să fumez, fumez, fac ce vreau.... Mă uit la televizor cât vreau.... Mergeți și controlați pe mama voastră, nu pe alți oameni. Și voi postacilor, Ceaușescu pace!
  • -1 (3 voturi)    
    Foarte bine ! (Vineri, 5 mai 2017, 12:53)

    oana.blue [utilizator]

    Dar sa se taxeze si mancarea plina de grasimi. Toata mancarea de tip fast-food ar trebui taxata. Mancarea proasta ar trebui sa fie scumpa, iar mancarea sanatoasa ar trebui sa fie ieftina.
    • +2 (4 voturi)    
      nu taxarea rezolva problema (Vineri, 5 mai 2017, 15:51)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

      ci educarea oamenilor
  • -2 (6 voturi)    
    ce (Vineri, 5 mai 2017, 13:05)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de nazisti pe forum, cum stiu ei ce e bine si ce e rau pentru restul lumii. Maimutarim toate timpeniile occidentale, asa credem ca facem parte din ''lumea buna''.
  • +1 (3 voturi)    
    avalansa de laude (Vineri, 5 mai 2017, 13:06)

    pb80tm [utilizator]

    la adresa unui psdist care a citit acum cateva zile despre zahar in presa internationala. i idee plagiata care se invarte in lume de mult. oricum un prilej de ppt a aplaudacilor psdisti care nu au ce argumenta la valul de atacuri psdiste contra justitiei din acest an. hai sa-l facem erou national pe acest luptator cu zaharul. o problema care preocupa si manifestantii di piata victoriei si asistatii socialdemocrati. cand a bubuit oug13 toti oameni de bine au inceput sa cotcodaceasca cu padurile dupa ce antena3 a lansat subiectul. desi padurile se taie din epoca nastase cand holtinger a fost facut cavaler de onoare a romaniei de insusi iliescu. hai terminati cu manipularile ieftine.
    • 0 (4 voturi)    
      da dom'le (Vineri, 5 mai 2017, 14:46)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pb80tm

      E printre putinele chestii de la PSD care nu au legatura cu incalecarea justitiei ori cu dublarea salariilor cu banii din programul de guvernare. Poate putini stiu, dar si legea antifumat a fost initiata tot de cineva din PSD. Si da, bravo ei. Noi avem ce avem cu incercarile de incalecare a justitiei contra mituirea populatiei sa inchida ochii, sau cu populisme ieftine gen familia traditionala propovaduita de Dragnea care tocmai ce-a divortat si si-a tras amanta cu 20 de ani mai tinara sau de Tariceanu care e la a 5-a sau a 6-a nevasta.
  • +2 (2 voturi)    
    taxe si impozite (Vineri, 5 mai 2017, 13:57)

    ras-putin [utilizator]

    O fi o idee buna, dar sa nu uitam ca in afara de continutul exagerat de zahar din produse o cauza principala a obezitatii este sedentarismul. Asta trebuie combatut in primul rind incurajind copii sa faca miscare, sport etc.
    Dar stai, pentru asta iti trebuie parcuri, sali de sport, bazinde inot, piste pt biciclete etc., adica infrastructura.
    Dar stai, ce e aia infrastructura in Romania? Ok, raminem la taxe si impozite.
  • +1 (1 vot)    
    Excesul de zahar din dulciuri (Vineri, 5 mai 2017, 14:49)

    buncrestin [utilizator]

    Scria cineva mai sus ca unele produse contin zahar in exces, au un gust foarte dulce. Aceasta este o simpla tehnica prin care gustul dulce acopera restul gusturilor dintr-un produs, fie pentru ca ingredientele folosite sunt de calitate slaba, fie pentru ca, sunt folosite in cantitati mult mai mici (sau, mai rau, acopera defecte). Dulciurile de calitate contin putin zahar si lasa restul aromelor sa domine gustul, pe cand dulciurile de slaba calitate sunt doar foarte dulci si au putina aroma.
    Eh, ghiciti acum care sunt dulciurile dominante pe piata romaneasca si ce intensitate de "dulce" prefera romanii...
  • +4 (6 voturi)    
    Se atinge o limita periculoasa! (Vineri, 5 mai 2017, 14:52)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    In Iadulpepamant rromanistan, in care 50% din populatia activa are venitul de 200 de lei din ajutoare statul (niste jeguri mafiote care te pun sa le dai bani ca altfel te impusca, detin controlul militienilor cu armele), deci acest stat, in care am zero incredere vine si-mi spune ca vrea sa ma "ajute" punandu-mi taxa pe mancare! Zaharul este sursa de energie si este mancare! Dar de ce nu ma ajuta cu o vacanta de 2 luni in Lefkada, ci ma "ajuta" luandu-mi bani ca mananc?
    Dar grasimile nu fac hipercolesterolemie, hipertrigliceridemie, accidente vasculare cerebrale, hipertensiune arteriala? De ce sa nu mai "ajutam" oamenii luandu-le taxe in plus si pe carne, lactate?
    Dar proteinele nu solicita mult rinichiul? Hai sa mai dublam taxele pe mancare!
  • 0 (4 voturi)    
    Punem pariu ca-l dau afara din PSD? (Vineri, 5 mai 2017, 14:53)

    bogdan1477 [utilizator]

    Asta e sfidare maxima, sa vii cu initiative legislative care nu au legatura cu incalecarea justitiei ori cu mituirea prostimii. Consumi timp pretios parlamentului si te mai si bagi in fatsa marelui cirmaci care stie tot ce e bun in tara asta.

    Acu lasand la o parte mirarea generala ca exista oameni in PSD care mai au si alte preocupari decit cele ale lui Iordache, Nicolicea sau Serban Nicolae, ideea in sine e buna dar totalmente insuficienta. Daca tot vrem sa suprataxam alimentele nesanatoase, hai sa nu gindim atit de simplist. Pentru ca o placinta cu brinza sau o dulceata sunt mult mai inofensive decit un MCChicken cu cola. Hai sa supraimpozitam si tot ce e carne procesata de proasta calitate (salam, parizer, cirnati, hamburger) si ce e bautura nesanatoasa (cola zero spre exemplu e de sute de ori mai nociva decit un gem pe piine). Hai sa supraimpozitam si carnea de pui crescuti cu concentrate, si legumele sau fructele pline de pesticide, si tot asha.
  • +4 (6 voturi)    
    parca vad cum pesedistului i-au dat lacrimile (Vineri, 5 mai 2017, 15:29)

    asadar... [utilizator]

    gata...zaharul e inamic public acum. painea, untul de arahide, porcariile de salam sau parizer de mix de animale...astea nu deranjeaza? sau neaosa slanina? cel care a postat primul....nu din cauza zaharului sunt obezi oamenii. n-am vazut zahar in cheeseburgeri sau shaorme. problema e lipsa de miscare cum zicea cineva mai sus. vrei copil sanatos, trimite-l sa se intalneasca cu prietenii afara, nu pe feisbuc. trimite-l sa faca miscare, o alergare, sa mai dea intr-o minge. de bine de rau se mai gasesc locuri de sport. dar daca parintele are 150 de kile si deja gafaie cand se ridica din fotoliu cum sa-i spuna copilului sa o lase mai moale cu sedentarismul?
  • -1 (1 vot)    
    accize la zahar! (Sâmbătă, 6 mai 2017, 3:20)

    gemart [utilizator]

    ia sa puna kilu de zahar 100 de lei, toata lumea o sa consume ponderat. Iar indulcitoarele articiale sa fie 500 kilu sa nu se incerce frauda
    • +1 (1 vot)    
      Si eu sunt de acord cu ce zici! (Sâmbătă, 6 mai 2017, 9:16)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui gemart

      Ba chiar as plusa un picut, as pune 1000 lei acciza pe kg de zahar, dar inscrierea la plata sa se faca voluntar! Spre exemplu, daca esti dispus sa-i dai lui Dragnea bani sa-si finiseze palatul de Teleorman, tu care este fanboy masura te duci si te inregistrezi! Si cand zice la supermarket 487 de lei de plata, tu corectezi: "nu, uitati un card prin care eu tin la mine si vreau sa dau 3487 de lei pe aceste cumparaturi, ca sa ma descurajez de la ingrasare".
      P.S. Eu as anula 99% din taxe, as da afara 99% din administratie, apoi pe masura ce romanii recastiga increderea in stat, as incepe si pune tva sfios 5% samd!