Liviu Dragnea anunta o sedinta a conducerii PSD pentru a discuta initiativa senatorului Serban Nicolae de gratiere a faptelor de coruptie: Va fi o discutie barbateasca, sincera

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 4 mai 2017, 19:36 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea a anuntat joi seara, la Antena 3, ca va convoca "cat de curand" un comitet executiv national al PSD in care sa se discute despre initiativa lui senatorului Serban Nicolae privind gratierea faptelor de coruptie, dar si ale altor parlamentari social-democrat care au impresia ca sunt "persoane fizice" si nu membri de partid.

Dragnea a precizat, intr-o interventie telefonica, ca nu are "de gand sa" lase "lucrurile asa" si ca nici el si nici partidul nu-si permit sa "apara astfel de disfunctionalitati".

"Mai sunt situatii in are colegi au initiative care nu au nicio legatura cu programul nostru de guvernare si nu asta s-a discutat cu ei cand au fost propusi pe listele noastre", a spus seful PSD, anuntand o "o discutie barbateasca, sincera" si adoptarea unor "decizii care sa nu mai permita pe viiitor sa se intample astfel de lucruri".

Intrebat cand va avea loc aceasta sedinta, Dragnea a raspuns "cat de curand".

Acesta s-a declarat nemultumit de faptul ca se trezeste "in fata unor initiative si suntem obligati sa intram in defensiva si sa deam explicatii pentru niste initiative care  nu au fost discutate in coalitie", in conditiile in care "colegi de-ai nostri au senzatia ca sunt persoane fizice".

"Sa nu te gandesti ca aduci deservicii majore acestui partid care te-a facut ceea ce esti este ceva greu de admis", a avertizat Liviu Dragnea.

Intrebat de ce nu a discutat cu senatorul Serban Nicolae, Dragnea a raspuns: "Eu sunt un om modest. Eu nu aveam ce sa vorbesc cu dl Serban Nicolae azi. Am postat un mesaj pe Facebook si am asteptat sa fie luat in seama acel mesaj. A fost luat in seama. Voi discuta cu  dl Serban Nicolae de fata cu colegii mei in CEx. Asta nu inseamna ca trebuie sa stau la coada (sa discut) cu Serban Nicolae"

Intrebat care este opinia partidului despre acest subiect, Liviu Dragnea a afirmat: "PSD nu sustine introducerea faptelor de coruptie in legea gratierii si asa va ramane, este foarte simplu".

Despre decizia CCR: S-a nascut foarte greu dar se termina cu toate speculatiile

In ceea ce priveste decizia Curtii Constitutionale, care a respins ca inadmisibila cererea avocatului poporului privind faptul ca persoanele condamnate penal nu pot fi membri in guvern, Dragnea a vorbit despre o decizie care "s-a nascut foarte greu, dupa foarte multe amanari, cu o majoritate stransa".

El a subliniat ca nu a facut "niciun demers la CCR" in acest sens si a apreciat ca "dupa aceasta decizie se termina cu toate speculatiile" legate de dorinta sa de a fi prim ministru.

"Eu am spus imediat dupa instalarea guvernului Grindeanu ca functia de premier nu mai e o optiune pentru mine. Sper ca nu o sa mai primesc intrebari daca mai vreau sa fiu prim ministru",

Seful PSD a precizat ca daca avea "de gand" sa modifice legea o facea in Parlament, unde are majoritate.

"Chiar nu am de gand sa modific o lege pentru mine", a reafirmat acesta.























4574 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    nu uitati... (Joi, 4 mai 2017, 19:45)

    liviu_ [utilizator]

    revolverele!!!
    last man standing!
  • +9 (9 voturi)    
    Draqnea nici nu are notiunea de (Joi, 4 mai 2017, 20:46)

    __alex__ [utilizator]

    'discutie barbateasca'. El va ramane un taranus complexat de Teleorman pus pe ciordeala, un borfas marunt ajuns conjunctural la butoane, un disperat fata in fata cu puscaria.
  • +8 (8 voturi)    
    O sa-l ia la bastoane pe Nicio_lae ! (Joi, 4 mai 2017, 20:47)

    Susufler0 [utilizator]

    Iar Serbanica o sa stea sa incaseze clocind planuri de razbunare pt cand va veni momentul debarcarii lui Livache.

    PS. Ca doar n-o fi vesnic Teleormaneanul ! ;)
  • +8 (8 voturi)    
    discutie barbateasca ........... cine vorbeste (Joi, 4 mai 2017, 20:58)

    mnicku [utilizator]

    "ne vom bate in condamnari sau in ani de inchisoare" ?
  • +8 (8 voturi)    
    O discutie sincera, vom plange ca mergem la jilava (Joi, 4 mai 2017, 21:03)

    dexpropriat [utilizator]

    .
    • +3 (5 voturi)    
      Well...Jilava este a treia camera a Parlamentului (Vineri, 5 mai 2017, 8:59)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Well ... Romania are democratie originala ... un element inovator este parlamentul tricameral - precum motorul de Matiz:

      - Senatul
      - Camera Deputatilor
      - Jilava

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Joi, 4 mai 2017, 21:22)

    Sarmis [utilizator]

    Că să aveți o discuție bărbătească ar trebui să fiți bărbați. Voi sunteți doi etnici.
    • +3 (3 voturi)    
      Se aduna Camora.... (Vineri, 5 mai 2017, 9:14)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      Vor veni cu limuzine negre si bodyguarzi care sa le deschida portiera. Tinuta este obligatorie. Iar de intrat la sedinta nu va putea intra nici unul care nu are macar o condamnare penala.
  • +9 (9 voturi)    
    il da afara si-l face sofer din nou (Joi, 4 mai 2017, 21:28)

    nick24 [utilizator]

    oare?
    mai degraba il retrogradeaza in functia de viceguvernator al BNR.
  • +6 (6 voturi)    
    Suna adunarea (Joi, 4 mai 2017, 21:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hotimea din P$D se aduna sa vada cum pot totusi sa manipuleze ca sa isi scape clientela si penalii, cu Drac.nea in frunte
  • +8 (8 voturi)    
    nedumerire !!! (Joi, 4 mai 2017, 21:44)

    asada [utilizator]

    Care barbati !!??? In afara de borfasi gasim in PSD si altceva ????!!!!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Pai si cine va fi barbatul (Joi, 4 mai 2017, 21:48)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    care va discuta cu femeile Livache si Serbanica?
  • +10 (10 voturi)    
    Bărbați, voi? (Joi, 4 mai 2017, 22:52)

    mr_mojo [utilizator]

    Vă lipsesc multe: sinceritate, maniere, coloană vertebrală, c#%*e.
    Sunteți doar niște burtoși care vă târâiți prin comisiile voastre abjecte frustrați că nu v-o mai vedeți decât în oglindă.
    Nici voi nu vă credeți.
  • +8 (8 voturi)    
    Da partidoooo asta (Joi, 4 mai 2017, 22:54)

    MoemBius [utilizator]

    e fu'n fel de scoala asa?
    din sofier ajung mare scula peste noapte asa?


    doar curios
    e o scoala de meserii asa?
    sau e pe meserii?
    iti alegi asa
    vreau sa fiu mare scula sau bascula?


    si profesorii de unde sint?
    de la Harwardu din Rusia?
  • +12 (12 voturi)    
    Asta e presedinte de partid? (Joi, 4 mai 2017, 23:04)

    kokos [utilizator]

    Pai , dupa cum zice el , in psd fiecare face ce vrea , el nu-si poate controla oamenii?!Bai , ne lasi?Chiar ne crezi prostii tai?Chiar vrei sa credem ca tu nu stiai ce pregateste serbanica?Zi mai bine ca ati complotat amandoi ca sa vedeti reactia opiniei publice si cand ati vazut ca e groasa , ati dat-o la intors.Hai sictir , mafiotilor!
  • +3 (3 voturi)    
    "Va fi o discutie barbateasca, sincera" (Vineri, 5 mai 2017, 9:10)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Sa nu uitati sa luati si alifiile.
    O sa va obisnuiti mai repede cu senzatiile "à la mititica"...
  • +2 (2 voturi)    
    PSD apare, soarele rasare (Vineri, 5 mai 2017, 9:19)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Intr-o atmosfera calda, tovaraseasca, tovarasul Serban Nipulae isi va face autocritica in fata colectivului de oameni ai muncii si a secretarului-general al PSD, tovarasul Liviu Dragnea
  • +3 (3 voturi)    
    Teatru ieftin pentru prosti (Vineri, 5 mai 2017, 9:31)

    GabrielDogaru1 [anonim]

    Dragnea vrea sa spuna ca ce au facut baietii nu a fost in linie cu ce face PSD de la alegeri incoace?
    Adica toti psd si alde din comisie nu au venit cu temele facute? Nu el l-a pus acolo pe asta si la justitie pe Iordache?
    Poate vrea sa spuna ca ii cheama sa faca alt plan.
    Si de ce un parlamentar trebuie sa faca doar ce vrea partidul? Nu au si ei voie sa se exprime, sau trebuie sa ceara voie de la seful cu mustata?
  • +3 (3 voturi)    
    discutia barbateasca din PSD (Vineri, 5 mai 2017, 10:24)

    NWalker [utilizator]

    ai reusit, continua
    ai esuat, continua
    bine bhaaa Serbane!
  • +1 (1 vot)    
    barbateasca (Vineri, 5 mai 2017, 13:20)

    om simplu din multime [utilizator]

    ca intre vanatori si pescari. :-)
    acolo se spun cele mai bune povesti....
  • +1 (1 vot)    
    Optiune (Vineri, 5 mai 2017, 14:55)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    "Eu am spus imediat dupa instalarea guvernului Grindeanu ca functia de premier nu mai e o optiune pentru mine."
    Normal, pentru tine ramane o singura optiune: presedinte al Romaniei, pentru ca acolo nu mai esti numit, esti ales si ai inceput, inca de pe acum, sa ai in comportament de "tatuca" al Romaniei, comportament care, speri tu, iti va adduce voturile mult dorite care sa te propulseze la Cotroceni.