Alina Gorghiu, despre absenta din Comisia juridica: Nu are relevanta ca am iesit la un moment dat; strategia a functionat

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 4 mai 2017, 19:17 Actualitate | Politic

Senatorul PNL Alina Gorghiu a declarat, joi, la Timisoara, ca nu are relevanta faptul ca miercuri a iesit la un moment dat din Comisia juridica, intrucat votul ar fi fost oricum in favoarea PSD si a sustinut ca strategia liberalilor a functionat in final, transmite News.ro.

Gorghiu, care miercuri a lipsit la vot in Comisia juridica a Senatului, cand au fost admise unele amendamente la legea gratierii a explicat ca a fost vorba despre o strategie a liberalilor, asumata de ea.

"Pericolul din Comisia juridica pe tema gratierii nu a trecut. A fost o strategie asumata de mine. Rezultatul a fost unul bun astazi (joi - n.r.), dar oricand, in orice secunda in Comisia Juridica se poate resupune la vot orice amendament. In baza unei solicitari se poate relua votul pe un amendament sau altul. Strategia a fost gandita in cascada de colegii juristi. Astazi am reusit sa respingem amendamentele. Pana nu vom vedea un vot in Senat nu vom sti care este intentia PSD. Ieri am fost o parte la comisie. Faptul ca am iesit din sala intr-un anumit moment nu are relevanta, pentru ca votul ar fi fost in favoarea PSD. Lucrurile, din fericire pentru noi, au functionat", a declarat Alina Gorghiu.

Senatorul spune ca, in opinia ei, consecinta dezbaterii pe legea gratierii va fi faptul ca Serban Nicolae va fi gasit "tap ispasitor" de catre PSD.

"Ce cred ca va fi consecinta acestei dezbateri pe legea gratierii este faptul ca Serban Nicolae va fi gasit tap ispasitor. Fiti convinsi ca intr-o saptamana nu va mai conduce Comisia Juridica", a spus Gorghiu care a adaugat ca liberalii vor avea vot de respingere a proiectului "indiferent de momentul la care se va da acest vot".

Presedintele interimar al PNL, Raluca Turcan, a scris joi, pe Facebook, ca opozitia conteaza si este relevanta atunci cand este prezenta, iar cei care lipsesc la mize politice foarte mari sunt cei care fac "opozitia praf" si intretin senzatia unei complicitati subterane cu agenda celor care fac "din hotie o virtute", facand astfel referire la senatorii PNL Alina Gorghiu si Nicoleta Pauliuc care au absentat miercuri de la lucrarile Comisiei juridice, cand s-a votat gratierea pedepselor pentru fapte de coruptie.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

4955 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Strategia functioneaza. (Joi, 4 mai 2017, 19:30)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    PNL face ultima cotitura catre groapa. Sa va scrieti numele pe mormant ca sa nu va uitam!
    • +8 (8 voturi)    
      Minte cum respira (Vineri, 5 mai 2017, 12:20)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      PNL care se face ca face opozitie o are pe Alina Gorghiu in Comisia juridica si absenteza in intelegere cu PSD de la votul unei decizii ce priveste coruptia.Alina Gorghiu vorbea la TV anti coruptie.Cand are ocazia sa si faca ceva in afara declaratiilor,care acum se vad ca fiind doar de acoperire,absenteaza de la Comisie tocmai pentru a crea premiza ca PSD sa isi treaca manopera de absolvire a coruptilor de pedepse.Alina Gorghiu este in recidiva.A participat la initierea proiectului aranjat de Vlasov ca sa treaca Registrul Cometrului de la ministerul Justitiei la Camera de Comert o organizatie privata.Ca sa incaseze astia taxele.Exemplu tipic de hotii instituite prin lege. Alinei Gorghiu este infiltrata de PSD in Comisia Juridica.La momentele cheie pentru decizii importante face jocul PSD.In rest este trompeta anti coruptie pentru a isi crea o imagine publica sub care sa isi desfasoare activitatea alaturi de interesele PSD.Bani sa iasa.
  • +14 (14 voturi)    
    No-combat = Blat (Joi, 4 mai 2017, 19:36)

    Sati [utilizator]

    Bla, bla.
  • +15 (15 voturi)    
    ete na, unde era eminenta cenusie! (Joi, 4 mai 2017, 19:43)

    revo [utilizator]

    Etete unde era stratega de geniu! Tare mi-i teama ca o vom pierde pe mandra asta, ne va fi rapita de americani, chinezi, rusi - e prea valoroasa si se iroseste pe meleagurile mioritice.
    Bai tuta scoaba, n-ai zis alaltaieri ca daca erati toti prezenti in comisie, PSD nu mai punea pe ordinea de zi discutarea gratierii? Despre ce strategie geniala vorbesti tu astazi? Adica asa ati vrut voi? I-ati facut in foi de vita pe PSD-isti?!
    Auzi fai, n-ar fi mai bine sa te duci tu acolo unde iti este locul adevarat, in PSD?
  • +16 (18 voturi)    
    Noroc de strategie, parol! (Joi, 4 mai 2017, 19:59)

    marianmarian [utilizator]

    Porcusorul isteric se plimba pe bicicleta in parc. La un moment dat se dezechilibreaza si da cu dintii de bordura, iar toti din jurul lui incep sa rada de el. Dar porcusorul se ridica frumos, se sterge la bot de sange si spune nervos: Asa am vrut eu, da?

    Cam asa si cu madam Gorghiu si "strategia" ei post facto. Penibil.
  • +13 (15 voturi)    
    strategia ta"!!!!!.. (Joi, 4 mai 2017, 20:11)

    exilatul [utilizator]

    nu pot sa zic decit : HAI SICTIR!!!...esti doar o alta escroaca inscrisa in alta haita de hoti...
    • +9 (9 voturi)    
      datoriile către Mișu Vlasov (Vineri, 5 mai 2017, 7:39)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Ea a fost și audiată într-un dosar cu o golănie legislativă privind Registrul Comerțului unde Vlasov a incasat 2 ani cu executare, că așa e Alinutza fată bună - dacă un penal îți cere să semnezi un proiect de lege prin care să iei cu japca Registrul Comerțului de la MJ și să-l dai la hămesita de organizație camerală, tu nu mai stai pe gînduri și semnezi! A mai fost o vreme cînd Alinutza era numită în dosare la Curtea de Arbitraj de pe lîngă Camera de Comerț și Industrie a României intr-un tribunal arbitral format din nulități profesionale una și una: Chiuariu, Bogdan Olteanu, uneori și Vanda Vlasov (mai intai intrau in sală niște buze și după 5 minute intra și Vanda). Pe vremea aia era un regulament în care părțile nu puteau să-și pună singure arbitrii ci se numeau de către autoritatea de nominare - excelența sa Mișu Vlasov, zis și împăratul, presedintele CCIR. Acu probabil că Mișu o are la mînă pe Gorghiu că de aia apare ”luare de mita, dare de mita, trafic de influenta, cumparare de influenta, fapte savarsite de catre membrii instantelor de arbitrajul au in legatura cu acestia”. Așa se explică lipsa de la ședință ”strategia praf în ochi Gorghiu”, pentru că excelența sa a luat 5 ani pentru trafic de influență într-un dosar ref. Curtea de Arbitraj și acum se cere afară din pușcărie. USL Trăiește, vorba lui Mickey Mouse!
  • +12 (12 voturi)    
    Ce-a mai ramas din PNL (Joi, 4 mai 2017, 20:56)

    contributor.bis [utilizator]

    Fudulie, Aroganta, Impostura si Iresponsabilitate.
  • +11 (11 voturi)    
    Chiar nu conteaza (Joi, 4 mai 2017, 21:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Politruca asta impostoare, oricum e 'pe dinafara' Marea reusita e distrugerea PNL (=USL). I-a mers perfect,
  • +11 (11 voturi)    
    Alinuta chiar ne crede prosti: usele functioneaza (Joi, 4 mai 2017, 21:55)

    Gheorghescu [utilizator]

    Daca Alinuta si Nicoleta erau la treaba pentru care iau salariul, pesedeul nu avea nicio majoritate, ci ar fi fost egalitate de voturi.
  • +14 (14 voturi)    
    Opozitia nu are voie sa lipseasca din Comisie (Joi, 4 mai 2017, 22:58)

    Kivek [utilizator]

    cand stii ca PSD-ul are un singur scop i viata: sa distruga si sa controleze Justitia - nu ai voie sa lipsesti din Comisia Juridica!


    nu exista nicio scuza
  • +7 (7 voturi)    
    alinuta, (Vineri, 5 mai 2017, 8:29)

    nahir [utilizator]

    minti de ti-a crescut nasul atat de mult incat imi sparge ecranul monitorului de la calculator.
  • +4 (4 voturi)    
    Avocatii coruptilor (Vineri, 5 mai 2017, 8:30)

    bigjaw [utilizator]

    Nu mai cautati neaparat substrat politic acestor actiuni sau inactiuni . Follow the money. Parlamentarii avocati sunt cei mai periculosi lobby-sti in materie de dept penal.
    Hai sa vedem ce clienti au Serban Nicolae , Alina Gorghiu si alti parlamentari avocati si atunci poate vom vedea lucrurile din alta perspectiva.
  • +8 (8 voturi)    
    strategie Gorghiu = faliment (Vineri, 5 mai 2017, 9:20)

    Jude [utilizator]

    Cu astfel de strategii a distrul PNL-ul.
    O tot aud pe aceasta impostoare dupa ce se intampla anumite evenimente ca va face si va drege.
    As vrea sa stiu ce a mai facut in legatura cu numirea socrului lui Victor Ponta in functie de vicepresedinte la Curtea de Conturi in conditile in care nu indeplinea criterile pentru ocupare a postului. A spus ca va sesiza CCR ! Nu am mai auzit nimic.
    E o mincinoasa si o prefacuta.
  • +8 (8 voturi)    
    Sunteti praf ! (Vineri, 5 mai 2017, 9:30)

    Crysss [utilizator]

    Ma bucur ca totusi am ales sa votez USR nu PNL, sunt singurii care fac opozitie adevarata. Voi cand absentati cand votati mana in mana cu PSD.
  • +8 (8 voturi)    
    Adevarat graita-i doamna ?!!!!!! (Vineri, 5 mai 2017, 9:50)

    dezamagitul [utilizator]

    Nu mai cauta scuze inutile . Daca erat-i cei doi liberali la sedinta trebuia normal sa iasa 5 la 5 Daca nu aveti altceva in cap . Dupa cate mai auzim din cand in cand si pe domnia voastra var cam avantaja scaparea coruptilor. Iar daca nu iesea lumea in strada ramanea legea si se vota cum vroiau borfasii de serviciu : nicolae nicolicea, iordache, si in cele din urma bisnitarul presedinte base. Pentru distrugerea finala a pnl-ului trebuie sa va asumati o mare vina alaturi de alti profitori. Ar trebui pentru ce ati facut sa stati toata viata in fata oglinzii in baie si sa va dati palme nu sa va mai afisati in public ca mare doamna , Dar asteptam onoare si cinste de acolo de unde nu exista. Iar in privinta lui nicolae nu va faceti nici o problema, partidul il va scoate vinovat si ii va lua caii de la bicicleta. Uitati-va si la iordache ce tare a fost pedepsit pentru ordonanta neagra , il vedeti ce vioi este , tare rau ii merge !!!!! Asa ca ar trebuii sa mai meditati cu minciuna si necinstea ca dumnezeu justitiarul suprem nu bate cu bata , Sotul a fost pe aproape si va poate pedepsi si prin alti apropiati din familie .