Liviu Dragnea pe Facebook: Dezaprob categoric votul din Comisia Juridica de la Senat. Nu sustin gratierea infractiunilor de coruptie

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 3 mai 2017, 22:38 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea si mesajul #Rezist
Foto: AGERPRES
"Dezaprob categoric votul din Comisia Juridica de la Senat prin care au fost adoptate amendamentele privind gratierea faptelor de coruptie. Am spus tot timpul si imi mentin punctul de vedere ca nu sustin gratierea infractiunilor de coruptie. Inteleg ca raportul final nu a fost incheiat. Voi avea o discutie cu membrii PSD din Comisie pentru ca forma finala a raportului sa nu contina aceste amendamente.", a scris seful PSD miercuri seara pe contul sau de Facebook.

Majoritatea PSD din comisia juridica din Senat a votat gratierea faptelor de coruptie - luare de mita, dare de mita, trafic de influenta, adoptand propunerea formulata de Serban Nicolae dar si de Traian Basescu la proiectul legii gratierii al Guvernului. Au fost 5 voturi pentru - toate de la PSD - si trei impotriva - cate unul de la PNL, USR si UDMR.
  • Daca nu ar fi lipsit doi membri PNL de la dezbateri, scorul ar fi putut fi 5 la 5 in comisie pe aceasta propunere.
  • "Nu se puna problema dezincriminarii, nu se pune problema daca suntem pentru sau impotriva coruptiei, nu ii albim" a spus Serban Nicolae despre gratierea faptelor de coruptie, dupa ce Dirca (USR) a sustinut ca "Romania nu mai trebuie sa fie corelata cu coruptia.
Senatul este prima camera sesizata, Camera Deputatilor este decizionala.

Votul pentru propunere a fost dat in ciuda faptului ca reprezentantii CSM, ai Parchetului General si ai Uniunii Nationale a Barourilor au sustinut ca faptele de coruptie nu trebuie gratiate.

Comisia juridica din Senat trebuie sa adopte un raport cu modificari la acest proiect de lege urmand ca acesta sa intre in plen.

De amintit faptul ca presedintele PSD Liviu Dragnea a declarat, la momentul in care Nicolae si-a depus amendamentul la acest proiect, ca nu il sustine si ca acesta il va retrage. Acest lucru nu s-a intamplat si, mai mult, a fost votat de toti membrii PSD din comisie.























8292 vizualizari

  • +44 (46 voturi)    
    TUPEU 2017! (Miercuri, 3 mai 2017, 22:44)

    transalpinarum [utilizator]

    Sigur, Dragnea dezaproba, Grindeanu la fel. PNL a fost putzin pe afara. Dar ce domne', nu avem dreptul sa avem o dezbatere? Sa depunem amendamente? Asa GROHAIA un moralist la Digi in platou cu Prelipceanu. Si uite asa ajungem la un vot, unde nu-ai asa, toti dezaproba, dar ce sa vezi, votul trece, caci colegii PSD (si PNL, sic) il vor liber pe Dracnea si el nu se poate opune, micutzul. Altfel, tozti se jura ca nu fura dar i-am prin cu ratza-n gura...
    • +16 (18 voturi)    
      Oare el s-a albit? (Miercuri, 3 mai 2017, 23:13)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Stau si ma gandesc, daca si el e gratiat si curatat de "vina" parca vad cum brusc toate intarzierile si amanarile proceselor sale dintr-o data dispar, ii vine randul, dar cum e alb, nu mai e nevoie de proces si PRESTO: Inalta Mustata e nevinovata. Asa cum a zis de la inceput. Si cucuveaua a inventat probe.

      ... si nicidecum nu s-a curatat el legal prin legi ilegale. Dar s anu afle publicul zombificat ca nu e bine. sssshhhh !
    • +21 (23 voturi)    
      Ce javra! (Miercuri, 3 mai 2017, 23:32)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      De parca nu el s-a dus la Serban Nicolae si i-ar fi ceut sa renunte la aceste amendamente. A fost la misto. Au vrut sa testeze reactia strazii. Va fi un moment zero al politicii romanesti. Cand poporul va castiga!
    • +15 (15 voturi)    
      Taranoi viclean si mincinos ...... (Miercuri, 3 mai 2017, 23:50)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      A furat de-a rupt, a facut toate potlogariile posibile si acum incearca sa dispara fara sa achite nota de plata. Sa nu mai vorbim de Comana, pe care-l are pe constiinta. Cappo di tutti cappi trebuie sa plateasca: pentru tot ce a facut !!!!! O Romanie civilizata nu poate avea in frunte un infractor de o asemenea anvergura.
    • +13 (13 voturi)    
      Mi-e SCARBA! (Joi, 4 mai 2017, 0:24)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Mi-e SCARBA. Atat!
      • +1 (1 vot)    
        Nu-i corect! (Joi, 4 mai 2017, 3:01)

        Anna O. [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Exact asta vroiam sa spun si eu!
  • +36 (38 voturi)    
    Hamsterul nu e de acord, GrindCoreanu nu (Miercuri, 3 mai 2017, 22:47)

    Wanheda [utilizator]

    Cine conduce pesedeaua? Porcalan Serban cumva?
    • +10 (10 voturi)    
      v-am spus, v-am spus ! (Joi, 4 mai 2017, 0:03)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      ca domnu dragnea e nevinovat - nu a crezut nimeni !
      l-au mintit "activistii", "securistii" si sotia Bombonica_ca pe Ceausescu :)

      mai grav este ca urmeaza sa fie pus la zid la Targoviste !
  • +26 (26 voturi)    
    Dezaprob fulminant (Miercuri, 3 mai 2017, 22:47)

    Printesa Leia Volguta Vaselinescu [utilizator]

    Insa eu sunt mic si nu pot face nimic. Si nici nu voi face nimic. Trebuie sa fac ceva? Stiu ce fac, mama nu se supara!
    • +1 (1 vot)    
      te rog nu mai folsi nik-ul asta! (Joi, 4 mai 2017, 8:50)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Printesa Leia Volguta Vaselinescu

      Cand vad "mazeta", stiu deja ce o sa spuna trollul kremlinist, si dau minus!
      Pana sa ma lamuresc ca de fat era Maezta ...
  • +28 (30 voturi)    
    Sa-l creada muta care a intarcat iapa (Miercuri, 3 mai 2017, 22:50)

    Clop [utilizator]

    in comisie / gargara de Dunare / Jos mustata!

    ROMANIA ESTE TELEORMANISTAN.
  • +26 (28 voturi)    
    nu te mai da democrat (Miercuri, 3 mai 2017, 22:50)

    moka [utilizator]

    siti foarte bine ce faceti si faceti cu premeditare.
    Ca sa ne convingi, nu poti decat sa-ti dai demisia din psd si sa te duci in Brazilia.
  • +32 (34 voturi)    
    Dragnea, smecher dezaproba, penelistii, (Miercuri, 3 mai 2017, 22:51)

    Susufler0 [utilizator]

    secaturi, lipsesc de la vot iar Turcan presedinta lor, tace malc !

    PS. De aceea, pe buna dreptate, s-a spus despre penelisti ca nu sunt altceva decat niste pesedisti mai prosti !
  • +27 (29 voturi)    
    NIZNAIU de teleorman (Miercuri, 3 mai 2017, 22:52)

    MG [utilizator]

    el nu stie, el nu face, el nu sustine, dar el ARE!
  • +16 (18 voturi)    
    mda... (Miercuri, 3 mai 2017, 23:09)

    liviu_ [utilizator]

    astia dezaproba public... si pe la spate isi pus slugile sa vodeze legea...

    dovada ea mai buna ca ei de fapt aproba e ca iordache are inca o functie f importanta
  • +13 (13 voturi)    
    Fapte nu vorbe (Joi, 4 mai 2017, 0:08)

    tiberius_p [utilizator]

    ...esti presedinte de partid si de camera parlamentara. Dovedeste-ne ca nu vorbesti doar vorbe.
  • +11 (11 voturi)    
    Te cred,mai "draga ",Gratia te asteapta la portita (Joi, 4 mai 2017, 1:03)

    Plagarus [utilizator]

    Hai fir intins !
  • +13 (13 voturi)    
    Hahaha (Joi, 4 mai 2017, 1:28)

    robert.b [utilizator]

    Adica subalternii vor sa te gratieze si tu nu vrei? Lume rea... (A se citi, "du-te la naiba de ipocrit!")
  • +2 (2 voturi)    
    xxxx (Joi, 4 mai 2017, 7:19)

    XXXXL [anonim]

    episoade noi din seria ' ce vezi tu nu e adevarat...
  • +2 (2 voturi)    
    evident! (Joi, 4 mai 2017, 7:44)

    Dan_Nemes [utilizator]

    Nimeni nu e de acord cu gratierea coruptiilor.
    Dar daca asa s-a votat?

    csf? ncsf!
  • +2 (2 voturi)    
    si zi asa bombache, (Joi, 4 mai 2017, 8:24)

    Stapanu [utilizator]

    tu nu esti de-acord, da' nu-i mai poti tine-n frau ai?
  • +3 (3 voturi)    
    "Draga " Domnule Dragneev (Joi, 4 mai 2017, 8:31)

    Rescator [utilizator]

    Dupa ce faci gestul asta inutil si platonic,te rugam sa
    deblochezi planurile de inzestrare ale Armatei pe care
    le tii la sertar,desi au trecut de comisii.La activitatea de tradare coopereaza si numitul Tradiceanu.Inteleg
    supunerea voastra istorica fata de Kremlin,dar ajunge.
    De fapt actionezi planificat ca bugetul pentru Aparare sa nu depaseasca 0,9%.
  • +2 (2 voturi)    
    hmm (Joi, 4 mai 2017, 8:32)

    DobricanDacian [anonim]

    Dragnea !!!
    Scoate PSD -ul in strada!!!
    Iesiti si voi, Grindeanu si Jordache " alta intrebare", protestati impotriva votului din Comisia juridica din Senat!!!
    Daca faci asta, pe cuvant ca te cred, Dragnea.
  • +3 (3 voturi)    
    Bullshit ! (Joi, 4 mai 2017, 8:38)

    John M. [utilizator]

    Daca dezaprobi de ce nu-l arunci pe umflatul ala de Serban afara din PSD? Vrei sa spui ca bolovanul face asta de capul lui?!
  • +2 (2 voturi)    
    praf in ochi (Joi, 4 mai 2017, 10:50)

    goto [utilizator]

    parca parlamentarii psd nu miscai un afara irectivelor date de conducere. pina acum cine misca in afar adirectivelor era aspru pedepsit chiar si exclus din partid.daca ar vrea sa fie cat de cat crezut atunci ar lua ceva masuri de pedepsire a celor care au facutdiferit fata de ceea ce declara in presa dragnea.