Propunerea deputatului PSD Tudor Ciuhodaru ca participantii la "manifestari organizate cu scopul schimbarii ordinii constitutionale" sa fie pedepsiti cu inchisoarea a primit aviz negativ de la senatorii juristi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 3 mai 2017, 11:19 Actualitate | Politic

Tudor Ciuhodaru
Foto: Agerpres
Comisia Juridica din Senat a acordat, miercuri, raport negativ propunerii legislative initiate de deputatul PSD Tudor Ciuhodaru, care prevedea pedeapsa cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani pentru participantii la manifestarile organizate cu scopul schimbarii ordinii constitutionale ori a ingreunarii sau impiedicarii exercitarii puterii de stat, anunta Agerpres.

Propunerea legislativa de completare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal, initiata de Ciuhodaru, va intra in dezbaterea plenului Senatului, in calitate de prima camera sesizata.

Deputatul PSD Tudor Ciuhodaru declara, pe data de 3 martie, dupa depunerea la Senat a initiativei sale legislative de modificare a Codului penal, ca actul normativ propus se refera "exclusiv la manifestari extremiste, separatiste, prin care se incalca articolul 1 din Constitutie".

El a precizat ca a mai depus acest proiect in legislatura trecuta, dar a fost respins de Parlament.

"Intreprinderea de actiuni impotriva persoanelor sau bunurilor savarsite de una sau mai persoane impreuna, in scopul schimbarii ordinii constitutionale ori a ingreunarii sau impiedicarii exercitarii puterii de stat, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la trei ani si interzicerea exercitarii unor drepturi", se arata in propunerea legislativa pentru completarea art. 397 din Codul penal, initiata de deputatul PSD Tudor Ciuhodaru si depusa la Senat.

Ciuhodaru si-a motivat demersul afirmand ca "in Romania libertatea si democratia (...) nu pot merge pana la nivelul la care prin abordari extremiste separatiste, revizioniste se ataca esenta statului roman": "Romania a fost intotdeauna un stat extrem de tolerant, pe teritoriul caruia traiesc multe minoritati care nu se pot plange ca sunt prigonite sau marginalizate de statul roman. (...) Lipsa unor masuri care sa descurajeze si sa pedepseasca orice actiune impotriva ordinii constitutionale savarsite de organizatii, persoane sau partide a dus la exacerbarea acestor manifestari. Evenimentele de la Targu Mures in cadrul carora s-a cerut autonomia Tinutului Secuiesc, precum si cererile europarlamentarilor romani de etnie maghiara Laszlo Tokes si Csaba Sogor impun ca Parlamentul Romaniei sa adopte acest act normativ prin care sa reglementam faptul ca in Romania libertatea, democratia si dreptul de miscare si libera exprimare nu pot merge pana la nivelul la care, prin abordari extremiste separatiste, revizioniste, se ataca esenta statului roman"', se arata in expunerea de motive a propunerii legislative.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

3309 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Baiatu are nevoie (Miercuri, 3 mai 2017, 11:31)

    Frank777 [utilizator]

    de un consult de specialitate.Si-a luat-o in cap.Se crede mare legislator si demiurg al ordinii.Este tipul de politician superficial,hraparet,arogant,lipsit de cultura,jmecher si inchipuit capabil de o presatie de parlamentar.Este o nulitate fara carte.
    • +4 (4 voturi)    
      Doar o intrebare pentru Ciuhodaru (Miercuri, 3 mai 2017, 12:18)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Presupunand ca aceasta lege ar fi fost in vigoare acum ceva ani, cum i-ar fi afectat aceasta pe participantii la demonstratiile pentru demisia guvernului Boc / presedintelui Basescu?

      Ai grija ce iti doresti pentru ca se poate intoarce inapoi precum un bumerang. (Exact cum se plange acum Basescu de asprimea legilor aparute si sustinute in mandatele sale)
    • 0 (0 voturi)    
      Demiurg? (Miercuri, 3 mai 2017, 13:03)

      SilaDe Antrei1 [anonim] i-a raspuns lui Frank777

      Nu, e doar o sluga care vrea sa se arate credicioasa nolui stapin.
      Broscoiul asta care a trecut pe la toate partidele a beneficiat la inceput de promovare marca a3 - la orice aiureala care tinea de zona medicala, la tv aparea ciuhodaru de parca era unicul medic din Romania. Devenise comica aparitia lui si prilej de bancuri. A lins cururi pe la toate partidele pe la care a trecut ca asta e soarta slugilor care vor sa parvina. Probabil ca singura legatura a lui ciuhodaru cu medicina este o diploma pe care nici el nu mai da doi bani.
  • +11 (11 voturi)    
    mda (Miercuri, 3 mai 2017, 11:32)

    moka [utilizator]

    si noi propunem ca doctorii deveniti parlamentari cu exces de initiativa sa fie pedepsiti cu inchisoarea.
    • +3 (3 voturi)    
      eu propun sa fie trasi in teapa! (Miercuri, 3 mai 2017, 12:07)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui moka

      .
  • +2 (2 voturi)    
    Hai zi SMMIC ... (Miercuri, 3 mai 2017, 11:40)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ca tu te-ai gandit doar la evenimentele de la Targu Mures ,
    si ca evenimentele de la guberniu nu erau in capatzana aia a ta P$D-ista ...


    FMMIG de zdreanta de om !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Carte multa, minte putina (Miercuri, 3 mai 2017, 11:53)

    benicio [utilizator]

    Sunt foarte interesante paradoxurile astea aparente. Oare ce resorturi se pot petrece in mintea unui om educat, care a absolvit medicina, care profeseaza, chiar preda, asadar ce resorturi sa il faca sa calce atat de stramb, facandu-se practic de ras. Sa intri in politica in PPDD, de unde sa migrezi spre UNPR, pentru ca sa ajungi apoi la PSD si sa vii cu propuneri aberante cum e asta, ceva trebuie sa se intample. Or fi ceva resorturi din copilarie, de tip freudian, care se declanseaza chiar si in mintea unui om educat... naiba stie...
  • 0 (0 voturi)    
    "Necontributorii"la obtinerea functiilor platesc (Miercuri, 3 mai 2017, 11:57)

    deval [utilizator]

    prin aceea ca pentru 4 ani, devin cozi de topor -sau de matura care testeaza prin astfel de initiative -vigilenta civicilor , a anti-psd !!
    E chiar asa de rau sa fii doar medic la Iasi incat sa devii carpa unor borfasi in Parlament ??!!
  • +2 (2 voturi)    
    Cateva idei (Miercuri, 3 mai 2017, 12:03)

    Bazil [utilizator]

    1. Ce moaca de spart bidoane are. I se trage de la prea multe initiative legislative;
    2. Despre medicii super imbogatiti (fara a avea afaceri) nu are nici un fel de constrangeri legislative;
    3. Ma mir ca nu a luat atitudine fata de seful psd, un condamnat penal.
  • 0 (0 voturi)    
    de unde ii gaseste P$D-ul? (Miercuri, 3 mai 2017, 15:19)

    __alex__ [utilizator]

    zici ca-s facuti din dezmebrari si lobotomizati inainte de a intra in Parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    fara puscarie (Joi, 4 mai 2017, 1:57)

    EliadePetrescu [anonim]

    Eu v-am zis sa bagati pedeapsa cu moartea :))
  • 0 (0 voturi)    
    Ciuhodaru (Joi, 4 mai 2017, 17:55)

    JohnDory [anonim]

    pffu ,......-tui fata aia de meduza esuata