Comisia de ancheta privind alegerile din 2009: Iordache si Nicolicea propun ca cei care refuza sa vina la audieri in parlament sa poata fi anchetati penal

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 2 mai 2017, 16:17 Actualitate | Politic

Florin Iordache si Eugen Nicolicea
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
Deputatii PSD Eugen Nicolicea si Florin Iordache au depus o propunere legislativa prin care persoanele din Guvern si din administratia publica chemate la audieri de catre o comisie de ancheta parlamentara si care refuza sa participe sa poata fi anchetate penal pentru "omisiunea sesizarii". De asemenea, cei doi au depus o propunere legislativa privind modificarea Statutului deputatilor si senatorilor care prevede posibilitatea ca o comisie de ancheta sa isi desfasoare activitatea chiar daca exista o ancheta a Parchetului in paralel. Modificarile sunt aplicate Statutului deputatilor si senatorilor si regulamentului parlamentului si vin dupa ce comisia de ancheta parlamentara privind alegerile prezidentiale din 2009 a fost amanata tocmai pentru ca Parchetul General a anuntat ca a deschis o ancheta proprie.

Aceste modificari au fost depuse marti la parlament si tot marti vor fi discutate, pe repede inainte, de comisia parlamentara de statut.

Iordache a declarat marti ca Parlamentul nu va face ancheta penala, dar este normal ca inclusiv magistratii sa fie obligati sa se prezinte la audieri, acesta fiind si motivul pentru care este necesara o astfel de modificare.

"Ancheta parlamentara e ancheta parlamentara, prin care vrem sa aflam chestiuni care vizeaza activitatea parlamentara, activitatea legislativa. Activitatea penala sau activitatea pe care o desfasoara Parchetul este alta ancheta. Tocmai de aceea sunt doua actiuni total diferite. Daca sunt fapte de natura penala, fara indoiala si in aceasta comisie de ancheta parlamentara, faptele respective sunt inaintate Parchetului. Nu are in niciun fel Parlamentul sau nu poate face Parlamentul ancheta penala. Nu va face ancheta penala Parlamentul", a spus Iordache.

Intrebat despre propunerea sa prin care persoanele care vor fi chemate la audieri in cadrul comisiei de ancheta vor fi obligate sa dea curs invitatiei, deputatul PSD a spus: "Nu e normal? Persoanele care considera comisia respectiva ca pot aduce informatii concludente care sa aflam adevarul, fara indoiala sunt invitate".

Vezi aici proiectul de modificare a Legii Statutului deputatilor si senatorilor

Aici proiectul de hotarare de modificare a regulamentului

Ce prevad aceste modificari:

  • Comisiile de ancheta parlamentara pot cita orice persoana care lucreaza in cadrul Guvernului sau in cadrul celorlalte organe ale administratiei publice si care poate avea cunostinta despre o fapta sau o imprejurare de naura sa serveasca la aflarea adevarului in cauza care formeaza obiectul activitatii comisiei. Persoanele citate sunt obligate sa se prezinte in fata Comisiei de ancheta parlamentara.
  • In cazul refuzului nemotivat de a raspunde solicitarilor comisiei de ancheta, aceasta poate propune sesizarea conducatorului autoritatii sau institutiei unde desfasoara activitatea persoana citata, in vederea aplicarii in mod corespunzator a prevederilor regulamentelor de organizare si functionare a institutiei respective sau poate propune sesizarea organelor de urmarire penala pentru infractiunea prevazuta de articolul 267 din Legea nr. 286/2009 privind Codul penal.

Ce prevede art. 267 invocat:

Omisiunea sesizarii


(1) functionarul public care, luand cunostinta de savarsirea unei fapte prevazute de legea penala in legatura cu serviciul in cadrul caruia isi indeplineste sarcinile, omite sesizarea de indata a organelor de urmarire penala se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amenda.

(2) Cand fapta este savarsita din culpa, pedeapsa este inchisoarea de la 3 luni la un an sau amenda.

  • Refuzul persoanleor invitate la comisia de ancheta de a furniza informatiile solicitate sau de a pune la dispozitia acesteia celelalte documente sau mijloace de proba detinute utile activitatii comisiei, poate fi considerat ca obstructionare sau impiedicare a aflarii adevarului si poate constitui temei pentru sesizarea organelor de urmarire penala.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

3807 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    daca Mazeta ajunge Anchetat (Marţi, 2 mai 2017, 16:20)

    un domn [utilizator]

    am Speranta ca P$D nu Minte !
    • +6 (8 voturi)    
      PSD se transforma in KGB. Politie Politica (Marţi, 2 mai 2017, 17:10)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      PSD vrea sa faca Politia Politica cu MAGISTRATII care nu raspund la comenzi.

      de acum inainte cand un PSD-ist e anchetat sau judecat, procurorii si judecatorii din dosar vor fi facuti de rusine la televiziunile PSD-iste (Antena 3 & Romania TV) iar PSD-istii vor face comisii de 'ancheta' in Parlament si ii vor chema pe magistrati la ordine!

      UN ABUZ MAI GRAV CA ASTA NU EXISTA IN UE
  • +24 (26 voturi)    
    E fain (Marţi, 2 mai 2017, 16:29)

    Her [utilizator]

    E fain ca prostii astia voteaza tot felul de legi care ii favorizeaza pe moment dar pe urma ei si-o iau la fel cum s-a mai intamplat in trecut cu legi cu dedicatie pentru nastase multe case.
  • +25 (31 voturi)    
    doi c.../... fac legi si ne miram (Marţi, 2 mai 2017, 16:33)

    mnicku [utilizator]

    de ce RO e vai de capul ei .

    locul acestor jeguri este la parnaie ......
  • +20 (26 voturi)    
    cand dna ul i a chemat pe unii (Marţi, 2 mai 2017, 16:41)

    coloneze [utilizator]

    CCR ul a sarit in aer ca e conflict. acum cand o comisie isi modifica statutul si INCRIMINEAZA suplimkentar NU MAI ESTE CONFLICT NENEA DORNEANU? BRE DORNENE SI CEILALTI DIN CCR vedeti ca le ati luat apararea la niste derbedei, care nu au inteles sa se potoleasca dupa OUG 13, ci prin decizia voastra le ati dat apripi in ABERATII
    • +3 (5 voturi)    
      Inca nu au curajul sa incerce aberatia maxima, (Marţi, 2 mai 2017, 17:29)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      respectiv sa completeze modificarea art 267 din C. pen. care deocamdata se refera numai la autoritatile publice ce compun administratia publica (centala si locala) si cu autoritatile publice reprezentate de magistrati (judecatori si procurori). Asta este visul lor nebunesc !

      PS. Lui Ciordache si lui Pricolicea, slugi perfecte, insa cred ca este nevoie doar ca sa li se ceara lucrul acesta.

      PPS. Noroc cu Dragnea care este deocamdata prudent !
  • +24 (30 voturi)    
    Tipic PSD (Marţi, 2 mai 2017, 16:47)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cam asha intelege democratia poporul pesede. Nu faceti cum vrem noi? Dam o lege si va bagam la pirnaie. Nu va convine ca furam? Dam o ordonanta si zicem ca furtul e legal.
  • +5 (5 voturi)    
    Fumigene... (Marţi, 2 mai 2017, 17:04)

    purplehaze [utilizator]

    marca PSD, aruncate cu generozitate de catre cei mai desavarsiti CLOVNI POLITICI ai marelui partid,ha, ha !
    Preocupati de a abate atentia romanilor de la maretul act de guvernare, mai marii vremii au mai pus de o ...Comisie de ...ancheta !!! parlamentara. Ca sa ancheteze CE ???????
    RIDICOL !!! ACEASTA este grija romanilor ?
  • +7 (9 voturi)    
    Romania pe mainele cui? (Marţi, 2 mai 2017, 17:11)

    trem [utilizator]

    Aceste doua panarame, la care se adauga Serban si Calin...sunt pusi pe scapat actuali si viitori inculpati pentru coruptie! Sunt in stare sa duca tzara de rapa pentru asta.

    Acum vor si ei sa aiba o moneda de schimb, ceva cu care sa ii sperie pe cei care inca mai vor sa sprijine justitia in RO.

    Nu prea le iese 'semiotica' si abereaza pe culoarele Parlamentului!
  • +6 (8 voturi)    
    iar (Marţi, 2 mai 2017, 17:14)

    zigot [utilizator]

    iordache? iar nicolicea?
    pai, parca a-ti mai dat ceva legi si a iesit lumea in frig;
    acum e mai cald, nu va ajunge?
    numai aceasta intrebare
  • +5 (7 voturi)    
    Nu mai bine sa fie impuscati....apoi (Marţi, 2 mai 2017, 17:41)

    ilex2013 [utilizator]

    decapitati si capul expus in fata cladirii parlamentului intr-o teapa ca sa fie exemplu pentru cei care ar mai indrazni sa nu faca ce zice parlamentul....ca doar i-am ales nu? pe PSD-isti 18 % din cei cu drept la vot iar pe domnul Tariceanu 6% - dar el stie ca n-are nevoie nici de popor ( adica de aia 6%) nici de teritoriu ca sa fie parlamentar..
  • +5 (7 voturi)    
    Aha, parlamentarii nu pot fi anchetati.... (Marţi, 2 mai 2017, 18:27)

    cartofil [utilizator]

    daca nu vor muschii lor, dar ei pot ancheta pe oricine. Oricum, pana nu dispar trogloditii din parlament, cum sunt si astea doua presuri ale infractorului condamnat definitiv Dragnea, Romania nu se poate numi o tara civilizata. Ce tara care se respecta cat de cat are ministrii cu pregatirea de gunoier ca Iordache, Daea, Prostutza Craiovescu, Nicolicea, Dan sau sefi ai parlamentului ca repetentii Dragnea, Tariceani sau Antonescu ??? Pana nu se curata sistemul parlamentar si guvernamental de toate scursurile astea nu vom putea nadajdui sa fim tratati demn in propria noastra tara.
  • +5 (7 voturi)    
    exista (Marţi, 2 mai 2017, 19:55)

    nahir [utilizator]

    un termen numit "separatia puterilor in stat" care in momentul in care ar deveni aplicabile aberatiile propuse de doi, daca nu infractori prezumtivi macar complici ai hotilor care spoliaza Romania de la nivel parlamentar si guvernamental, ar deveni imaginea vie a haosului puterii pesediste.
    daca tot se erijeaza parlamentul intr-o institutie juridica, la ce mai avem nevoie de Parchet General? de judecatori? de DNA?
    cei care au votat psd, tocmai ce sunt transformati in idioti de exact cei pe care i-au votat.
  • +5 (7 voturi)    
    Schingiuiti,arestati si eutanasiati cu forta de... (Marţi, 2 mai 2017, 21:03)

    Plagarus [utilizator]

    .....catre "alesii" inca neanchetati penal.
  • +5 (7 voturi)    
    Dincolo de mistocareala si dezavuari (Marţi, 2 mai 2017, 21:56)

    dekar [utilizator]

    Drama e ca Parlamentul (adica puterea legislativa) e pe mana(ria) unor jeguri fara scrupule.