Basescu, declaratii fara jena in apararea femeilor condamnate: "Sa le lasam pe cele care au comis acte de coruptie, au luat mita intr-un minister…poate am eu o sensibilitate aparte pentru femei, e cunoscuta"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 25 aprilie 2017, 16:22 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Fostul presedinte Traian Basescu a sustinut din nou gratierea femeilor condamnate pentru coruptie, dand chiar exemplul unei femei care poate "a luat mita intr-un minister", admitand ca poate are o "sensibilitate aparte", cunoscuta, pentru femei. El a criticat arestarea preventiva a Crinutei Dumitrean, fost sefa ANRP, insarcinata in luna a opta. "Pe mine m-a oripilat ce ati facut cand o femeie gravida in 8 luni ati bagat-o in beciul domnesc. Daca asta vreti sa fie abordarea fata de femeie, faceti o tara de procurori!"

"Daca pasiunea este sa fie tratate ca barbatii rezolvati problema, dar o femeie trebuie sa tratata altfel decat barabtii mai ales cand e vorba de pentienta. O femeie care are in intretinere un copil de pana la 14 ani, acel copil sigur are nevoie de mama. Pe mine m-a oripilat ce ati facut cand o femeie gravida in 8 luni ati bagat-o in beciul domnesc. Daca asta vreti sa fie abordarea fata de femeie, faceti o tara de procurori! Eu tin foarte mult la acest amendament dar cred ca regimul pentinciar al femeilor este ingrozitor. Bagati-le mai putin in puscarie decat pe barbati" a spus senatorul PMP, in fata comisiei juridice. In sala se afla si un reprezentant al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

"O femeie care a luat mita intr-o primarie nu zic sa nu fie condamnata dar copilul acela merita sa aiba copilul alaturi la fel ca cel al unei mame care a fluierat in biserica" a spus Basescu.

Presedintele comisie juridice Serban Nicolae i-a raspuns acestuia ca responsabilitatea era la mama care putea sa nu ia mita.

Ulerior, Basescu, sustinandu-si un amendament la legea gratierii, a declarat: "Din categoriile excluse (de la gratiere - n. r.), elimin si eu violenta, dar sa lasam pe cele care au facut un act de coruptie. Au luat o mita intr-o primarie, intr-un minister. Poate am o sensibilitate aparte pentru femei. E cunoscuta a spus Basescu.

Basescu se afla la comisia juridica pentru a isi sustine amendamentele depuse la legea gratierii, intre care si unul care prevede gratierea femeilor insarcinata sau care au un copil in intretinere chiar daca au fost condamnate pentru coruptie.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

9989 vizualizari

  • +37 (43 voturi)    
    Aoleu (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:28)

    qwertyuiop [utilizator]

    Dar de ce te-ai oripilat matale asa tare?
    Te stiam mai dur, pentru in lup al marii ai stomacul cam moale.
    Oricum stai fara grija ca o femeie in luna a 8-a tre sa stea sa se odihneasca nu sa care valise grele de bani, deci e numai bine ce I-a facut doamnei.
    • +26 (36 voturi)    
      :))))))))))))))) (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:52)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui qwertyuiop

      ... e insarcinata in 8 luni cumva nutzi / spaima constitutii ?......

      Urmeaza sa fete niste informatii vii despre tine , clinic sanatoase , care vor lua nota 10 ( ani ) la nastere ?...

      Marsh la parnaie, " hochios hamputzit " !!!

      Iesi innauntru , javra ordinara !!!
      • +4 (4 voturi)    
        Well ... corul jigodiilor cere amnistie ! (Miercuri, 26 aprilie 2017, 9:02)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

        Well ... corul jigodiilor cere amnistie !

        Problema reala este numarul mare de corupatori si de corupti din Romania, tara cu coruptie endemica.

        Daca coruptia ar fi eradicata din Romania, atunci penitenciarele s-ar goli in mod natural.

        Cat timp pedepsele pentru coruptie sunt mici, anchetele lungi si procesele se termina uneori datorita prescrierii faptelor de lente ce sunt, coruptia nu va scadea ci va fi incurajata de politicieni.

        Este o mare nerusinare sa ceara aministie pentru eliberarea peniteniciarelor, deoarece cei care au ajuns acolo sunt condamnati pentru fapte comise si dovedite.

        Numarul celor condamnati este oricum foarte mic in raport cu numarul corupatorilor si al coruptilor, fiind vorba doar de cei prinsi, anchetati, judecati si condamnati definitiv. Numarul celor din puscarii este cel mai probabil cca. 5% din cei ramasi sa fure pe scara mare.

        Administratia penitenciarelor ar trebui sa ia in considerare utilizarea "resursei" umane disponibile in sit, pentru extinderea si construirea de noi penitenciare (sa aiba si coruptii posibilitatea sa se distreze prin munca).

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
    • +6 (22 voturi)    
      Automat: din basist in anti-basist (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:03)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui qwertyuiop

      Ceva timp in urma eram numit basist.
      Acum cred ca as fi numit antibasist, insa eu nu mi-am schimbat parerile. :)
    • +18 (22 voturi)    
      Isi apara fetele (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:05)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui qwertyuiop

      Iar aia insarcinata in 8 luni e un Borcea feminin, cum aud ca sunt cercetati penal, toti incep sa toarne copii sau se imbolnavesc de diverse chestii cronice, care in mod normal i-ar opri sa fure, nu?
      Lasa, sa nasca in parnaie, sa o iubeasca copiii toata viata.Eu unul i-as dubla pedeapsa, pentru cruzime fata de copii, ramane insarcinata doar ca sa scape de puscarie. Oribil, ce femeie monstru.
    • +13 (17 voturi)    
      Cred ca va fi extradat Virgil Toanchina in curand (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:10)

      Livache69 [utilizator] i-a raspuns lui qwertyuiop

      Si atunci acest Dragnea pe nume Basescu va intra pe bune la bulau. Acum doar a innebunit de frica si stropeste cu excretii peste tot.
    • -9 (21 voturi)    
      cumva (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:43)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui qwertyuiop

      cumva ii dau dreptate, pare ca zice ceva ce are sens.

      Dar dupa cum s-a schimbat in ultima vreme parca nu-mi mai vine sa mai pun la suflet tot ce zice.

      E la fel ca si Tariceanu la capitolul asta; pare rezonabil in ce zice, dar agenda interna imi lasa un gust amar.
    • +18 (26 voturi)    
      oripilare (Marţi, 25 aprilie 2017, 18:01)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui qwertyuiop

      Cand te gandesti ca asta e omul care zicea ca "isi apara mandatele" de detractori,te oripilezi de halul in care poate cineva sa decada.Sau poate nici nu a decazut,poate asta e nivelul lui iar 10 ani a fost tinut in fereastra de altii si teleghidat iar acum ca e ramas pe cont propriu da cu bata in balta non-stop.
  • +43 (51 voturi)    
    Sensibilitate? (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:31)

    -dan [utilizator]

    Dar cand ai facut o femeie "tiganca imputita"?

    Si atunci erai sensibil? Si respectiva n-a fluierat in biserica si nici mita n-a luat...

    Sau poate ai o sensibilitate doar pentru femeile corupte?

    PS: nu ti-e rusine de nevasta-ta?
  • +25 (31 voturi)    
    esti penibil (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:34)

    mmmircea [utilizator]

    iar de ce ti-e frica tot nu scapi, vei ajunge acolo unde ti-e locul.
    • +11 (15 voturi)    
      daca-i asa sa faca el puscarie in locul lor (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:39)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      simplu.........sa mai plateasca si ce au furat
  • +26 (30 voturi)    
    Holy shit... (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:34)

    tiberius_p [utilizator]

    E ca si cum l-as auzi pe Julian Assange incurajand cenzura...halicinant...
  • +30 (36 voturi)    
    Care sa fie explicatia? (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:36)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Moartea masiva de neuroni? Pasiune irationala la varsta a 3 a ? Prietenul Alzheimer care a venit si nu mai pleaca? Alcoolul in exces? Ce e cert este ca a devenit complet penibil!
    • +19 (23 voturi)    
      E simplu (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:01)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Udrea i a transmis ca daca nu face tot posibilul sa o scape de puscarie, toarna tot!
      Si atunci Base ce vrei sa faca..
    • +19 (23 voturi)    
      evidenta explicatia (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:38)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      in momentul in care puscaria va fi iminenta pt madam Udrea, aceasta isi va negocia libertatea cu procurorii dandu-l in primire pe cel care a imbogatit-o. Desigur ca din ce lua ea, ajungea si la el procent substantial
    • +5 (9 voturi)    
      A schimbat barca a schimbat și cârma, (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:40)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      doar n-o să se înece ca țiganu la mal.
  • +29 (31 voturi)    
    ! (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:36)

    neo13 [utilizator]

    Asa a ajuns din Magellan un biet pirat somalez...
  • +25 (31 voturi)    
    Face spectacol ca sa nu-l toarne Udea (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:39)

    jackalphonse [utilizator]

    Este zbarcit de frica si trebuie sa i demonstreze Udei ca a facut tot ce a putut pentru ca altfel incepe aia sa toarne vrute si nevrute.
    In rest, sunt sigur ca l doare n cot de femei si de Udea s-a cam saturat (numai ca stia cam multe).
  • +32 (36 voturi)    
    Nu pot sa nu remark, ca Basul e bun de PSD (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:41)

    Wanheda [utilizator]

    Si trag concluzia logica, caftelile lui cu Pisicul nu erau decat un vals macabru al lebadoilor, Basul e fake, mai rau decat Iliescu, ala macar era pe fata.....Basul a fost doar un Capo di tutti Capi in disguize.
  • +15 (19 voturi)    
    si ce dur era cu mamicutele si bebelusii... (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:02)

    king david hotel [utilizator]

    http://stirileprotv.ro/stiri/politic/basescu-solutia-privind-indemnizatia-si-concediul-pentru-mame-este-buna.html
  • +21 (25 voturi)    
    De la un fost basist (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:37)

    nicTM [utilizator]

    Omul acesta ne ofera cel mai urat model de transformare a unui om politic. Traian Basescu, cel de astazi, comparat cu Presedintele, este absolut ridicol.
    Ce face disperarea dintr-un om...
    • +3 (3 voturi)    
      Si tzapul slugareste penalii (Miercuri, 26 aprilie 2017, 0:53)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      Oamenii imbatranesc, le trebuie bani si liniste, observa shiftingul in power si se ReAdapteaza.
    • 0 (4 voturi)    
      catre un fost basist: Base a fost asa tot timpul (Miercuri, 26 aprilie 2017, 9:18)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      Asta n ati priceput voi nici acum.
      Si eu l am votat, dar mi am dat seama ce hram poarta din timpul preesedentiei. Incepuse sa puta cu Udea, EBA, Mondialul, Videanu and co. Prea multe legi pentru camata si consumul de substante de vise...
  • +23 (27 voturi)    
    Mi-au dat lacrimile! (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:40)

    un-buburuz [utilizator]

    Crinuta Dumitrean, fosta fotomodel, ajunsa te miri cum in functia de sefa la ANRP, in timpul careia s-au dat cele mai mari jafuri si tunuri. Asta in timp ce mataluta dadeai oameni afara si taiai salarii, ca era criza, nu? Mai, basule, procurorii i-au facut un bine c-au arestat-o. In puscarie a fost pazita, de n-a putut nimeni sa se apropie de ea.
  • +22 (26 voturi)    
    fara jena (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:46)

    KayT [utilizator]

    Chiar ca fara jena! Ca i-a murit compasul moral, asta e clar, dar i-a murit de tot si simtul ridicolului...
  • +21 (23 voturi)    
    adica orice tanti cu plozi (Marţi, 25 aprilie 2017, 18:47)

    pardalian [utilizator]

    sub 14 ani, respectiv gravida, sunt libere la ciordeala?! Haolo manctzas .. pai de ce n-ai zis asa? Sa vezi veselie pe pirande ;)
  • +11 (13 voturi)    
    basescu (Marţi, 25 aprilie 2017, 20:34)

    kingfisher [utilizator]

    Doar un sobolan la lada de gunoi a istoriei!
  • +11 (11 voturi)    
    ziua in care Base mi-a facut o greata... (Marţi, 25 aprilie 2017, 22:54)

    stefan2008 [utilizator]

    ...de-mi cine sa vomez.
    Va rog, daca poate cineva sa ne intoarca in timp, la vremea cand Base refuza biletelele lui Tradiceanu si lupta contra coruptiei din Romania! Iar dupa ce ne intoarce in timpul ala, va rog, cineva sa-i taie dreaq limba lui Base, ca sa ramana asa bun in istorie, ca un cavaler al luptei contra coruptiei si nu ca o balega a politicii romanesti.
  • +3 (3 voturi)    
    greu de imaginat (Miercuri, 26 aprilie 2017, 9:24)

    vezi [utilizator]

    schimbarea lui TB.
    Zicea de Constantinescu ca l-au invins "structurile" si ca el o sa invinga structurile.
    Unii oameni chiar au crezut ca este o alternativa la ce se intampla in viata politica si au dat un vot PMP-ului.
    Dle Presedinte, este pacat de visele spulberate a atator oameni. Poate nu ar fi rau sa luati o pauza, sa va mai relaxati si sa va ingrijiti de nepoti.
    Ar fi mult mai benefic pentru toata lumea si ati mai da o sansa PMP. Sunt oameni de calitate care v-au urmat. E pacat sa-i tarati pe toti in mocirla...
  • +3 (3 voturi)    
    Ai ajuns de rasul PSD-ului ! (Miercuri, 26 aprilie 2017, 11:19)

    John M. [utilizator]

    Ai vazut cum se uita Serban la tine cand dadeai din gura ca prostu' ieri in comisie?!
    Stii ce zicea privirea lui?! Zicea cam asa:"Asta era leul opozitiei de care ne-am temut noi 10 ani?!"
    Opreste-te. Du-te acasa. Ori esti beat ori idiot. Ne faci de rusine si pe noi, cei ce te-am votat.
  • +1 (1 vot)    
    Incredibil dar adevărat ! (Miercuri, 26 aprilie 2017, 17:20)

    BehehePapu [anonim]

    Nea Traiane ai luat-o rău de tot pe arătură. Bătrânețea și politica ți-au mâncat cam mulți neuroni. Ce mai tura-bura hai să facem legi pentru fiecare. Pentru femeile blonde și cu ochii albaștrii o lege, pentru brunete încă o lege, pentru cele cu copii altă lege, pentru bărbați altă lege, pensionarii cu legea lor și tinerii peste 18 ani să aibă și ei o lege. Nea Traiane astea sunt primele semne că în curând ai să ajungi la Bălăceanca. Și când te gândești că ai fost Președintele României și trâmbițai cu tărie că „nimeni nu e mai presus de lege”.