Deputatii juristi au votat ca detinutii sa primeasca o reducere de 6 zile din pedeapsa la fiecare 30 de zile in conditii necorespunzatoare

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 24 aprilie 2017, 18:27 Actualitate | Politic

Comisia Juridica din Camera Deputatilor (Eugen Nicolicea)
Foto: Agerpres
Comisia juridica a adoptat un amendament la proiectul de lege de modificarea a Legii nr. 254/2013 privind executarea pedepselor si a masurilor privative de libertate prin care detinutii sa beneficieze de o reducere de 6 zile din pedeapsa la fiecare 30 de zile in conditii necorespunzatoare.

Termenul de 6 zile a fost propus de Eugen Nicolicea, presedintele Comisiei Juridice (PSD), dupa ce a fost respinsa propunerea formulata de deputatul UDMR Marton Arpad, de 9 zile.

Cum sunt definite conditiile necorespunzatoare de detentie, potrivit amendamentului votat:

(3) In sensul prezentului articol, se considera executare a pedepsei in conditii necorespunzatoare cazarea in oricare dintre situatiile urmatoare:

a) cazarea intr-un spatiu mai mic sau egal cu 4mp/detinut, care se calculeaza excluzand suprafata grupului sanitar si a spatiilor de depozitare a alimentelor, prin impartirea suprafetei totale a camerei de detinere la numarul de persoane cazate in camera respectiva.

b) lipsa accesului la activitati in aer liber;

c) lipsa accesului la lumina naturala sau aer suficient ori disponibilitatea de ventilatie;

d) lipsa temperaturii adecvate a camerei;

e) lipsa posibilitatii de a folosi toaleta in privat si de a se respecta normele sanitare de baza precum si a cerintelor de igiena.

f) existenta infiltratiilor umezelii mucegaiului in peretii camerelor de detentie.

Acestea se calculeaza incepand cu 24 iulie 2012.

Autorii amendamentului sunt deputatii de la PSD, ALDE, UDMR din comisia juridica.

(4) Dispozitiile prezentului articol nu se aplica in cazul in care persoana a fost despagubita pentru conditii necorespunzatoare de detentie, prin hotarari definitive ale instantelor nationale sau ale Curtii Europene a Drepturilor Omului, pentru perioada pentru care s-au acordat despagubiri si a fost transferata sau mutata intr-un spatiul de detentie avand conditii necorespunzatoare.

Dezbaterile pe acest proiect continua si marti in comisia juridica.























2099 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    adica!? (Luni, 24 aprilie 2017, 18:33)

    in14q! [utilizator]

    puscarie cu termen redus? ha!
    oligarhilor bolsevici, ar fi cazul sa le infiintati si pe cele fara frecventa sau))) la seral.
  • +7 (9 voturi)    
    . (Luni, 24 aprilie 2017, 18:35)

    theo667 [utilizator]

    Da de ce din 2012? De ce nu 1945? pai bunicul cu 10 ani de Canal a avut conditii corespunzatoare?
    • +4 (6 voturi)    
      O sa fie f. cautate conditiile necorespunzatoare!! (Luni, 24 aprilie 2017, 20:36)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Mai mult decat publicarea cartilor!

      Sa vezi ce bataie pe politicieni sa aiba conditii foarte necorespunzatoare, care mai de care o sa vrea sa spele si wc-uri numai sa iasa mai repede!

      :)
    • +3 (5 voturi)    
      Dle Dragnea, nu mai avem locuri necorespunzatoare! (Luni, 24 aprilie 2017, 20:39)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      :)))

      Trebuie sa se grabeasca, altfe o sa se ocupe f repede locurile corespunzatoare. Daca o sa intre mai tarziu la puscarie, nu o sa mai aiba reducerea asta de 6 zile pe luna (20%)

      Grabiti-va de intrati, dragi coruputi, oferta 20%!!!

      :)))
    • +3 (5 voturi)    
      Carti in conditii necorespunzatoare! (Luni, 24 aprilie 2017, 20:44)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Asta o sa fie cireasa de pe tort!

      Sa vezi cate "Jurnalul fericirii" o sa scoata PSD-istii in frunte cu Ghita... Deja Ghita s-a tuns si si-a lasat barba...
  • +3 (5 voturi)    
    APLAUZE FURTUNOASE (Luni, 24 aprilie 2017, 18:59)

    coor [utilizator]

    In loc sa creeze conditii de detentie ca doar ei reprezinta statul , isi dau shooturi in cur !
    De asemenea , propun ca cei "liberi" carora le lipseste vreuna din conditiile expuse sa nici nu fie incarcerati daca fac vreo ilegalitate ! Ca doar sunt vitregiti de soarta , nu ?
    Si inca mai propun niste conditii pentru darjii puscarisi : sa aiba acces la telefoane mobile , femei ( eventual barbati sau copii , droguri , beutura si cate si mai cate , ca doar noi i-am impins la pacate !
  • +5 (7 voturi)    
    dar (Luni, 24 aprilie 2017, 19:07)

    Dan_Nemes [utilizator]

    pentru oamenii bolnavi care trebuie sa stea in spitalele publice jegoase ce se ofera?




    Probabil drumul gratis catre morga ....
  • +3 (5 voturi)    
    ce gunoaie (Luni, 24 aprilie 2017, 19:25)

    gopo2016 [utilizator]

    de oameni , astia ar trebui toti arestati pt favorizarea infractorului, chiar asa pe fata v-or sa ii scoata afara pe tovarasi lor de hotie? mie sila de ei, sper sa ajunga sa le dea foc ca in alte tari dar nu la cladire ci la oameni de doi lei care isi petrec zilele acolo
  • +3 (5 voturi)    
    Ei, sase zile pe luna...e prea putin ! (Luni, 24 aprilie 2017, 19:33)

    Susufler0 [utilizator]

    16 mai bine, dar tot putin e fata de lipsa crasa de confort ! Mai bine fro' 50-60 de zile la luna, ca poate asa nu mai dau statul in judecata la CEDO, astfel incat in momentul in care intra in puscarie, penalii sa fie intampinati de catre Directorul inchisorii cu scuze pt deranjul pe care li l-au provocat obligandu-i sa se deplaseze pana la locul de detinere si cu promisiunea ca de toata hartogaria privind formele de eliberare din penitenciar s-au ocupat din timp juristii ANP, iar taxiul care ii va intoarce de indata in lumea civilizata e deja platit ! :))

    PS. Base, Nicio_lae, Dragneo, asa e bine ?
  • +3 (5 voturi)    
    Serios? (Luni, 24 aprilie 2017, 20:01)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nu mai bine sa se reduca cu 30 de zile pentru cate 6 zile necorespunzatoare?! Sau hai direct cu cate 6 ani pentru fiecare 6 zile. Pai nu?!

    Uite, frate, cine ne decide noua viitorul... sa vezi si sa nu crezi!
  • +2 (4 voturi)    
    Si cate din punctele de la a) la f) ..... (Luni, 24 aprilie 2017, 21:13)

    8736 [utilizator]

    .......trebuie sa existe ca sa beneficieze de reducerea de 6 zile ? O fi suficienta incadrarea la un singur articol? Si-atunci nu e disciminare daca unul care "beneficiaza " de toate paragrafele va avea aceiasi reducere de 6 zile ca si unul care beneficiaza doar de un paragraf sau doua? De exemplu "Nastase 4 case" ar fi beneficiat de vreo reducere? Dar JiJi? Dar Gica Popescu? Dar SOV? Dar membrii clanului Camataru? Ei s-ar fi incadrat la vreunul din punctele a) : f) ?
  • 0 (0 voturi)    
    Dar condamnatilor pe viata ? (Marţi, 25 aprilie 2017, 11:48)

    dekar [utilizator]

    Cum le dau inapoi zilele alea cumulate daca deja au fost "cazati" necorespunzator ? Le scurteaza viata prin executie ? Proiectul asta este imbecil,mai exact proiectantul lui.