Serban Nicolae, despre audierile din comisia parlamentara privind alegerile din 2009: Augustin Lazar nu este foarte lamurit cat trebuie sa vorbeasca si cat trebuie sa se abtina

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 23 aprilie 2017, 11:35 Actualitate | Politic

Serban Nicolae
Foto: Agerpres
Presedintele Comisiei Juridice din Senat, Serban Nicolae, l-a acuzat pe procurorul general Augustin Lazar de "comportament absolut inacceptabil" dupa ce acesta a afirmat ca procurorii pot fi audiati doar de alti magistrati si nu au ce cauta in comisii de genul celei parlamentare de ancheta cu privire la alegerile prezidentiale din 2009.

Augustin Lazar "nu este foarte lamurit cat trebuie sa vorbeasca si cat trebuie sa se abtina", a spus Serban Nicolae, intr-o interventie telefonica la Antena 3.

In opinia sa, "ajungem intr-o zona de ridicol si dl Lazar nu pierde niciun prilej de a se expune ridicolului".

"Dl Lazar sa se ocupe de ce are de facut ca procuror general platit cu 300 de milioane de lei vechi pe luna si sa lase parlamentul" sa isi desfasoare activitatea pentru care a fost ales, a continuat senatorul PSD-ist.

Acesta crede ca, "daca se va pune problema" ca Laura Codruta Kovesi sa fie invitata la audieri in aceasta comisie, sefa DNA nu "va refuza".

Serban Nicolae sustine ca activitatea acestei comisii nu presupune "interferente cu activitatea procurorilor, acte de intimidare" la adresa justitiei, in conditiile in care Kovesi va fi invitata ca "persoana privata" si nu ca procuror sef al DNA.

"Nu s-ar pune problema ca ar fi audiata in legatura cu exercitarea atributiilor de serviciu", a continuat el, mentionand ca ar trebui audiate toate persoanele mentionate de Dan Andronic.

Nicolae mai spune ca "sunt suspiciuni grave, nu rezonabile, cu elemente de certitudine unele dintre ele, in legatura cu fraudarea alegerilor din 2009" si aceeasi situatie se inregistreaza si in cazul referendumului pentru demiterea lui Traian Basescu.

Birourile permanente ale Camerei Deputatilor si Senatului au aprobat, joia trecuta, proiectul de hotarare privind constituirea comisiei speciale de ancheta pentru verificarea "aspectelor ce tin de organizarea alegerilor din 2009 si de rezultatul scrutinului prezidential". Proiectul de hotarare va fi votat miercurea viitoare in plenul reunit al celor doua camere, a anuntat presedintele Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea.

Potrivit documentului, comisia parlamentara ar urma sa aiba ca obiective, printre altele, determinarea "posibilului grad de implicare a unor institutii si/sau persoane in posibila viciere a rezultatului alegerilor prezidentiale", "verificarea legalitatii achizitionarii aplicatiilor si/sau serviciilor informatice utilizare de Biroul Electoral Central pentru centralizarea rezultatelor votarii", "verificarea modului in care Serviciul de Telecomunicatii Speciale a asigurat serviciile de telefonie speciala si de comunicatii de voce si date, precum si posibilele interferente nelegitime in procesul electoral" si "verificarea modului in care au fost securizate rezultatele votarii in circumscriptiile din strainate precum si a modului in care au fost transmise informatii catre BEC".

Amintim ca decizia de infiintare a acestei comisii de ancheta vine in contextul dezvaluirilor facute de Dan Andronic in Evenimentul Zilei in care afirma ca Laura Codruta Kovesi, George Maior, Florian Coldea si Gabriel Oprea erau implicati in procesul electoral din 2009, cand Traian Basescu a castigat al doilea mandat de presedinte.

Procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, a declarat insa, sambata, la Alba Iulia, ca magistratii pot fi audiati doar de catre alti magistrati si ca, in opinia sa, acestia nu au ce cauta in comisii de genul celei parlamentare de ancheta cu privire la alegerile prezidentiale din 2009. Infiintarea comisiei parlamentare de ancheta cu privire la alegerile prezidentiale din 2009 va fi votata miercurea viitoare de plenul reunit, a anuntat presedintele Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea. El a afirmat ca Laura Codruta Kovesi, procurorul sef al DNA, ar urma sa fie chemata sa dea explicatii in fata acestei comisii.

"Dupa parerea mea, magistratii nu au ce cauta in astfel de comisii. Magistratii pot fi verificati si audiati doar in cadrul legal al audierii de catre un alt magistrat", a afirmat procurorul general, citat de Agerpres.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

4303 vizualizari

  • +23 (35 voturi)    
    soros (Duminică, 23 aprilie 2017, 11:58)

    Ragnar [utilizator]

    Acest cetatea cand este si el cercetat de dna?
    • +13 (17 voturi)    
      ar trebui ca Stapanul lui , adica Voicu (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ragnar

      sa depuna marturie ca Soferul nu i a dat chitanta pentru cursele gen TAXI care le presta landrace, poate, poate !
  • +39 (45 voturi)    
    ce poate fi acceptabil pentru P$D ? (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:10)

    un domn [utilizator]

    Landrace Serbanica ne spune : sa fi hotz, sa ingropi dosare la berevoiesti, sa chemi minerii pentru a reprima o demonstratie publicca, sa iesi cu AKM ul in strada ca sa omori protestatarii, sa dai OUG Noaptea ca Hotzii , sa minti in campanie si sa aperi Hamsterul de TR de puscarie...asa inseamna pentru P$D sa fi acceptabil !

    Cand revenim in Strada ? Pluralismul politic e Foarte Bun insa fara P$D tot mai raman unii prin politica Damboviteana, haideti sa scoatem P$D in Ilegalitate, acolo le place lor sa fie ILEGALI si Imorali !
  • +37 (43 voturi)    
    Căderea (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:11)

    Celbland [utilizator]

    Muncitorul Șerban Nicolae, ajuns în parlament prin susținerea marilor infractori și a crimei organizate, se crede deja un mare conducător.

    La un moment dat, când poporul se va trezi că nu mai merge cu tâlhării și corupție, Șerban Nicolae va cădea, iar căderea de sus este foarte dureroasă. Pentru el, că pentru români va fi o binefacere.
    • +10 (14 voturi)    
      Ce te mira? (Duminică, 23 aprilie 2017, 13:33)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Uite aici:
      http://www.hotnews.ro/stiri-politic-21726969-emil-constantinescu-elogiu-pentru-tariceanu-congresul-alde-este-printre-putinii-lideri-din-romania-viziune-asupra-lumii.htm

      Citez:
      "Tariceanu a fost un om, apoi a devenit un lider care a participat la toate constructiile democratice in momente cand Romania era dominata de fosta securitate pana in 1996. De fiecare data, in tulburarile din PNL, a fost de partea buna, corecta"

      Asa cum Ekaterina Abramurikovicy este mandra si nu ii e jena sa arate ce rusnaca este, la fel incepe si Constantin Tzapul.

      Singurele 3 lucruri bune din 2017 si ale guvernarii actual sunt:
      - ca UE si CE se uita mai atent la PSD
      - ca ne-au unit pe toti si au vazut ca nu isi permit chiar orice
      - ca si-au dat cu totii arama pe fata si stim cine sprijina pe cine si ce urmareste fiecare de fapt


      q.e.d.
    • +3 (7 voturi)    
      Ce i-am scris eu recent senatorului Serban: (Duminică, 23 aprilie 2017, 17:04)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      "Cum a decurs votul la alegerile prezidentiale din 2009 la Paris.
      1. Se intra in curtea Ambasadei in grupuri mari de cate 30-40 alegatori, care primeau formularele cu declaratia pe propria raspundere pe care o completau tot in curte.
      2. Se intra pe rand in sectia de votare, unde la mese se aflau membrii biroului electoral. Fiecare alegator se prezenta la unul dintre ei, preda declaratia (pe care o semna in fata lui), indeplinea celelalte formalitati, primea buletinele de vot (unul pentru Presedinte, altul pentru Referendum), dupa care se aseza la rand in asteptarea intrarii intr-una dintre cele 6 cabine de vot.
      3. La cabinele de vot era o doamna care pe masura ce unul dintre votanti iesea din cabina ii lua stampila si o inmana imediat urmatorului care astepta la rand sa intre in cabina ramasa libera. Acesta intra in cabina, aplica stampila pe cele doua buletine de vot, dupa care iesea si preda stampila doamnei respective, apoi mergea la cel in fata caruia se legitimase, recupera actul de identitate si pleca. Fluxul in cabine era continuu, fara pauze in care sa nu fie ocupate toate cabinele.
      4. Eu, de ex., am avut nevoie de cca 30 secunde ca sa aplic stampila pe cele doua buletine de vot. Dar sa presupunem ca in medie aplicarea stampilei pe cele doua buletine de vot dura 3 minute. Asta inseamna ca in 3 minute in cele 6 cabine votau 6 alegatori, deci media pentru un alegator era de 30 secunde.
      5. Numai un rau intentionat se indoieste de ritmul in care s-a votat la Paris. Lasam la o parte ca in Biroul electoral erau reprezentanti ai tuturor partidelor, inclusiv de la PSD. Dece nu sunt intrebati reprezentantii PSD cum a decurs votul la Paris ?"
      (Dupa aparitia acestei postari, voi reda si raspunsul senatorului).
      • +1 (5 voturi)    
        Mai bine dau linkul (Duminică, 23 aprilie 2017, 18:48)

        Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        https://www.facebook.com/nicolaeserban.ro/photos/a.449796915087086.93551.448680845198693/1353700031363432/?type=3&comment_id=1353829498017152&reply_comment_id=1355325934534175&notif_t=photo_reply&notif_id=1492811052550228
        Toata polemica se afla pe pagina sa de Facebook. O tine gaia-matu ca nu se putea vota in ritmul respectiv.
        Oricum, e un manipulator de valoare medie, nici pe departe fata de comilitonii lui de la A3, pe care ar vrea sa-i copieze.
    • +4 (10 voturi)    
      cind se va trezi poporul!!!!!!!!!!! (Duminică, 23 aprilie 2017, 17:57)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      nu cred ca niste hoti, escroci si imb-cili pot sa se .."trezeasca"...e o gluma proasta..asta cu trezirea...
  • +10 (14 voturi)    
    Tu vorbesti,mai..soferu'lu'vanghelie ? (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:14)

    gigiN [utilizator]

    Atunci tie ar trebui sa ti se sudeze un fermoar la bot !!! Bravo,ai trecut pe primul loc la categoria "politicieni imbecili"-ex-aequo cu tariceanu.
  • +9 (11 voturi)    
    Sigur , asa este !!! (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:19)

    polonyca [utilizator]

    Eventual.....ar fi bine sa-ti ceara voie tie.....cred ca asta ar fi solutia...nu ????
  • +13 (17 voturi)    
    Imaginea penibila a PSDului,acest expirat profesio (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:22)

    Plagarus [utilizator]

    " Abuzat " de justitia romana Nicolae, trebuie sa paraseasca apartamentul RA-APPS de peste 150 de metri patrati din strada Mihai Eminescu, pentru care a platit o chirie de 400 de lei pe luna, si sa plateasca regiei 25.380 de euro, pentru folosirea locuintei fara titlu in perioada mai – noiembrie 2008.(adevarul .ro)
    • +4 (6 voturi)    
      iata o veste buna (Duminică, 23 aprilie 2017, 22:18)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ma bucur !
    • 0 (2 voturi)    
      ii da Hamsterul o boxa la ferma de suine (Luni, 24 aprilie 2017, 7:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ca sa se simta in Mediul Lui !
  • +10 (14 voturi)    
    dixit soferul unui penal (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:32)

    Goya [utilizator]

    asta chiar e ridicol, cocotat intr-o functie din care se face scut pentru infractori, da lectii procurorului general. si ne asteptam ca lucrurile sa mearga bine....
  • +14 (18 voturi)    
    Romania a ajuns o butaforie (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:45)

    pardalian [utilizator]

    Iar Kafka s-ar rusina de lipsa lui de imaginatie daca s-ar uita la noi. Asadar am ajuns in punctul in care infractorul dragnea prin mana infractorului nicolae, face o comisie de ancheta prin care sa investigheze exact faptele pentru care a fost condamnat, pe bazele spuselor altui infractor pe nume dan andronic. Curat murdar coane Fanica! Si ce face poporul in timpul asta? Se lasa mituit! In loc sa-si ascuta coasa si furcile!
    • +3 (7 voturi)    
      Frate Pardalian, (Duminică, 23 aprilie 2017, 19:27)

      kingfisher [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      Eu le-am ascutit demult! Astept doar un semn...
  • +9 (13 voturi)    
    Nitu (Duminică, 23 aprilie 2017, 12:54)

    georghe [utilizator]

    Da, Nitu a vost cat lua, ba?
  • +16 (20 voturi)    
    Tipic (Duminică, 23 aprilie 2017, 13:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    pentru nesimitirea acestui lacatus ajuns in conducerea unei gasti de hoti. Uitati-va ce șoric are!
    • +3 (7 voturi)    
      Lacatus ? Banuiesc ca.... (Duminică, 23 aprilie 2017, 21:23)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ...doar...spargea lacate.E prea prost ca sa fi stiut o meserie,de altfel onorabila !!!
  • +8 (10 voturi)    
    Erata (Duminică, 23 aprilie 2017, 13:28)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Tovarase, vezi ca il confunzi pe AL si Parchetul cu Dracnev si PSD.
  • +13 (17 voturi)    
    La dat replici e pregatit mereu Nicio lae ! (Duminică, 23 aprilie 2017, 13:40)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu inteleg de ce mai fac pesedistii comisia cata vreme rahatul asta mic cu ochi a decretat deja ca suspiciunile privind fraudarea alegerilor prezidentiale din 2009 si a Referendumului din 2012 (amandoua privindu-l in mod direct si nemijlocit pe Basescu si castigate de acesta) sunt, nu "rezonabile", ci de-a dreptul "grave" si chiar cu "elemente de certitudine" ! :)

    Ce mai pierdeti timpul atunci ! Sesizati DNA, Parchetul General, sa treaca la treaba !

    PS. Ups ! Astea doua sunt conduse chiar de persoanele care va incomodeaza si de care vreti sa scapati, ba mai mult, in cazul uneia vreti sa va ajutati chiar de cercetarile pe care le va face comisia de ancheta !

    PPS Nicio lae, Nicio lae, sparc mic ce esti, de ce nu ne-ai atras atentia de la inceput asupra intentiilor voastre, ca ne duceam sa comentam FedCup-ul !
  • +14 (18 voturi)    
    licheaua pesedea (Duminică, 23 aprilie 2017, 13:41)

    cladob [utilizator]

    se desfasoara in toata splendoare ei.
    Ce lege sau ce statut a incalcat procurorul general ? La ce ne mai trebuie institutii de stat independente daca toti trebuiesc teleghidati de la centru de catre "El Teleorman Fishing & Roads Co." ? ne intoarcem in comunism sau comunismul e continuat prin PSD ?

    Avem institutii de carton pt a ne arata bine in afara insa inauntru toti actioneaza cum vrea psd-ul..
  • +11 (15 voturi)    
    DRACnea, iesi din corpul imbecilului (Duminică, 23 aprilie 2017, 13:43)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Ma mira ca Livache nu a inteles ca s-a terminat cu epoca mitralieriei "Nicolae S".
    Ce trebuie sa se intample ca sa-i spuna sa se dea la fund?
  • +16 (20 voturi)    
    nesimtitul (Duminică, 23 aprilie 2017, 13:49)

    nahir [utilizator]

    de niciolae, nu stie ca n-ar trebui sa se amestece ca politic in activitatea executivului.?
    cat despre declaratii, cum isi permite neamul lui manivela sa-i faca observatii lui Lazar? mai bine ar face progeniturilor sale, daca are.
    un pupincurist. cred ca dragnea nici nu mai poate sta pe scaun din cauza buzelor psd-iste.
  • +17 (21 voturi)    
    Serban Nicolae si altii! (Duminică, 23 aprilie 2017, 14:29)

    Daciandragnea [utilizator]

    Profundul meu dispret pentru aceste personaje carora o conjunctura nefericita le-a dat posibilitatea de a se juca de-a condusul unei tari.
  • +12 (16 voturi)    
    Jenant pentru Romania (Duminică, 23 aprilie 2017, 15:04)

    Rescator [utilizator]

    Ca un interlop de Ferentari ,cu studii facute pe scurtatura ,la fabricile de cartoane ne "face" legi.
    Locul lui ar fi intr-o gradina zoologica in tarcul gibonilor.
  • +7 (11 voturi)    
    Acelasi lucru e valabil si pentru d-l sofer (Duminică, 23 aprilie 2017, 17:02)

    Ochiana [utilizator]

    preschimbat in senator, Serban Nicolae.
  • +8 (12 voturi)    
    Nu mai puneti poze cu golanul asta (Duminică, 23 aprilie 2017, 17:16)

    Wanheda [utilizator]

    la ce fata de porcalan are iti strica ziua sau noaptea, visezi urat.
    • +7 (11 voturi)    
      vine noaptea cutzitelor lungi (Duminică, 23 aprilie 2017, 18:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      preparam din el un prosciuto....de vine Cracanatul sa liciteze cu sume de 9 cifre !
  • +4 (8 voturi)    
    Ups (Duminică, 23 aprilie 2017, 19:33)

    kingfisher [utilizator]

    Iar a guitat asta!
  • +6 (10 voturi)    
    alo redactia! (Duminică, 23 aprilie 2017, 21:51)

    gwolf [utilizator]

    voi nu vedeti ce fata are amaratu' asta de nicio-laie?
    figura spune totul, CHIAR nu mai conteaza ce-i iese pe gura.
    Concluzia inteligenta: MAI DATI-L IN P**Mea inainte de a spune orice.
  • +1 (1 vot)    
    Un atac la persoana inadmisibil (Luni, 24 aprilie 2017, 11:47)

    Metec [utilizator]

    Acest senator nu scapa prilejul niciodata de a ataca la persoana pe toti cei indezirabili PSD-ului. Ma intreb: oare nu exista un cod de conduita al parlamentarilor, cu sanctiuni pentru declaratiile insultatoare date in spatiul public? Inteleg, ei nu raspund penal pentru obraznicii (pe care le considera "declaratii politice", chipurile), dar civil si disciplinar pot raspunde, nu?!
    • +1 (1 vot)    
      pentru P$D - comportamentul lui S.N (Luni, 24 aprilie 2017, 13:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      este considerat o virtute !