Dragnea: Administratia Nationala de Meteorologie ar trebui gandita sa fie militarizata

de Nicoleta Onofrei     HotNews.ro
Vineri, 21 aprilie 2017, 20:00 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea, la Antena 3
Foto: Captura Antena 3
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, vineri, la Focsani, ca Administratia Nationala de Meteorologie a fost tot timpul o "tinta" a altor institutii, iar acest lucru nu trebuie sa se mai intample, afirmand ca poate ANM ar trebui "militarizata", pentru ca este o institutie de "maxima securitate nationala", informeaza News.ro.

Afirmatia a venit in contextul unei discutii purtate de Liviu Dragnea si un director din cadrul ANM, intr-o conferinta alaturi de ministrul Agriculturii, Petre Daea. Reprezentantul ANM s-a plans ca institutia furnizeaza informatii in regim gratuit tuturor celorlalte institutii.

"A fost si ANM tinta de ani de zile. O stiti foarte bine, ca ne mai intalneam la Comitetele pentru situatii de urgenta. Nu va mai ramane aceasta tinta. Este o institutie care poate ar trebui gandita sa fie militarizata, pentru ca este o institutie de maxima securitate nationala. ANM nu este o joaca si nu poate fi lasata la indemana oricaror capricii", a raspuns Liviu Dragnea.


Citeste mai multe despre   






















3652 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Oooo (Vineri, 21 aprilie 2017, 20:07)

    Heruvim [utilizator]

    Se umfla mandria nationala in piept. Aproape cei mai rupti in koor din Europa da' domne sa militarizam ANMu

    Baaaai Dragneaaaa! Da UE nu are agentie meteo? Are boule de 10 ori mai tare ca ANMu. Da! UE stii tu, uniunea aia din care se pare ca vrei sa ne scoti.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 21 aprilie 2017, 20:09)

    Soljenitin [utilizator]

    Livache, da' te-a cam batut soarele-n cap prin Maldive, bag seama...
  • +3 (3 voturi)    
    argumente avem? (Vineri, 21 aprilie 2017, 20:14)

    ber [utilizator]

    Nu am inteles de ce sa fie militarizata? Poate ca sa avem
    si sporuri la salarii. Sau ca sa anunte vreme buna cand e ordin? Desigur ca furnizeaza informatii gratuite, caci asta e menirea ei si pentru asta e finantata din bani publici. Daca ANM e tinta altor institutii, atunci sa faca aceste institutii pronosticuri mai bune. Deocamdata, ecuatiile fizicii atmosferei nu pot fi rezolvate.
    • +2 (2 voturi)    
      Omu' e 'oț (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 10:27)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Dar nu prost .....

      ANM dă avize de calamitate, de exemplu.
      Mă gândesc ce bine ar pica unor ferme din Teleorman (ce coincidență, nu-i așa) să fie declarate în zone calamitate........
      Hoția și jmecheria se plătesc mult mai bine....
  • +3 (3 voturi)    
    asta se crede .. (Vineri, 21 aprilie 2017, 20:25)

    exilatul [utilizator]

    "cismarul 2"...ii doresc sa aiba aeeasi soarta....si ca sa nu se supare si la toti ceilalti care au fost sau sunt la conducerea tarii..
    • 0 (0 voturi)    
      Pai si? (Vineri, 21 aprilie 2017, 23:18)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Sa-i respectam dorinta. Decembrie nu e asa departe...
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 21 aprilie 2017, 20:25)

    karula [utilizator]

    Amice esti idiot!
  • +2 (2 voturi)    
    Păi bineînțeles... (Vineri, 21 aprilie 2017, 20:29)

    fdaniel [utilizator]

    Adica anemeu' ăsta lasă vremea de capul ei?

    Da' ce-i debandada asta? Daca PSD/Dragnea zice să fie căldură păi atunci să fie căldură.

    Ți'ai dracu' de capitaliști.........
  • 0 (0 voturi)    
    de curiozitate (Vineri, 21 aprilie 2017, 21:06)

    lukuss [utilizator]

    domnule Dragnea: ne puteți spune și nouă de ce?
  • +3 (3 voturi)    
    Cine mai citeste ineptiile viitorului puscarias (Vineri, 21 aprilie 2017, 21:31)

    cartofil [utilizator]

    Dragnea ???? Asta se pricepe la tot, dubleza salarii, tripleaza pensii, mareste alocatiile militarilor si militienilor, nu mai ia taxe, vaneaza balene, face legi, da ordonante, schimba prim ministrii, da cu tifla Americii si EU, cumpara nave de razboi de la magazinul Lego, se baga in tot ce misca in Romania. Acum militarizeaza si institutii. Daca nu se baga si el ca prostul undeva, nu poate sta linistit. Un rocker rata si un repetent de la Facultatea de transporturi cu singura expertiza in furtul banului public si inlaturarea, chiar fizica, (vezi Comana) a celor care ii pot deranja cariera de borfas.
  • +3 (3 voturi)    
    Corect (Vineri, 21 aprilie 2017, 21:48)

    Nyk1 [utilizator]

    Fiecare meteorolog trebuie să vegheze cu arma-n mână lângă termometru! Să fie oricând pregătit să lupte împotriva capriciilor Mamei-Naturi!
  • +2 (2 voturi)    
    Mai bine (Vineri, 21 aprilie 2017, 22:15)

    mitg [utilizator]

    Ar trebui sa te gandesti sa devi vidanjor.
  • +1 (1 vot)    
    . (Vineri, 21 aprilie 2017, 22:39)

    theo667 [utilizator]

    Ia-o ba si pe asta si pune-o pe var-ta, sor-ta, soferul tau sa fie sef cu rang de ministru
  • +2 (2 voturi)    
    Ah, da? (Vineri, 21 aprilie 2017, 23:20)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Tovarase, vezi ca ai pronuntat "politizata" incorect.

    Asta ne crede prosti... Mia vrea inca o institutie sluga unde sa-si pozitioneze interpusii. Atat.
  • +1 (1 vot)    
    conducere prin apel la sentimente primitive (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 11:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    nemuritorul catavencu " Gândești dumneata că mai primeam eu să fiu căpitan dacă nu-l alegea pe el sergent? Știi cum a regulat compania? E prima domnule, poci să zic..."