Liviu Dragnea il critica din nou pe ministrul Justitiei si promite ca va rezolva in Parlament problemele din proiectul de modificare a Codurilor penale, precum absenta unui prag pentru abuzul in serviciu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 21 aprilie 2017, 17:26 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, l-a criticat din nou, vineri, in timpul unei vizite la Focsani, pe ministrul Justitiei, Tudorel Toader, pentru intarzierea modificarii Codurilor Penale. Dragnea a afirmat, cu referire la punerea in dezbatere publica a proiectului de modificare a Codurilor penal si de procedura penala, ca a inteles ca lucrurile trebuie facute "asezat", dar calendarul arata ca deja exista riscul ca legea sa nu fie adoptata sesiunea aceasta de Parlament, potrivit News.ro. In legatura cu "problemele" pe care seful PSD le vede in proiectul de modificare, precum absenta pragului pentru abuzul in serviciu, el spune ca aceastea vor fi "rezolvate" in Parlament.

"Ma asteptam (...) sa apara de acum doua-trei saptamani in aceasta dezbatere publica. Acum o sa stea inca o luna, am inteles, in dezbatere public, din nou, si o sa ajunga in Parlament, in asa fel incat sa nu se realizeze in aceasta sesiune parlamentara. Eu am inteles ca lucrurile trebuie asezat, nu trebuie facute in salturi, dar poate totusi le facem in aceasta viata", a afirmat Liviu Dragnea.

Intrebat ce parere are despre proiect, Dragnea a raspuns ca nu a apucat sa il vada, dar a comentat absenta unui prag pentru abuzul in serviciu din initiativa Guvernului, notand ca atunci cand CCR a dat decizia in care a cerut un astfel de mecanism, Tudorel Toader, actualul ministru al Justitiei, era judecator.

"Oamenii cand ajung in alte functii se mai schimba, intra in contact cu alte institutii, isi mai schimba privirea, isi mai schimba gandirea, isi mai schimba atitudinea", a spus liderul PSD.

Liviu Dragnea a adaugat ca toate aceste "probleme" vor fi "rezolvate" in Parlament.























6935 vizualizari

  • +38 (38 voturi)    
    Stimata "doamna"CSM......, (Vineri, 21 aprilie 2017, 17:35)

    gigiN [utilizator]

    ....oare repetatele elucubratii "juridice"ale vechilului-sef al psd nu creaza presiuni asupra justitiei ? Poate aveti putin timp si binevoiti sa va...sesizati !!!
    • +5 (5 voturi)    
      totul pentru bombonica (Vineri, 21 aprilie 2017, 23:37)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      doar e o dulceata de fata.
      Sau credeti cumva ca vrea sa introduca pragul pentru el?!?
  • -46 (48 voturi)    
    Si? N-are dreptate? (Vineri, 21 aprilie 2017, 17:37)

    munuc [utilizator]

    Cu atitudinea asta anti-dragnea va decredibilizati complet. Doar ultrasii va mai citesc. Va dau un pont: ce-ar fi sa deveniti primul sait de stiri care DOAR INFORMEAZA? Cine va face asta ajunge lider de piata in 3 luni. Garantat!
    P.S. Ce-ati facut cu articolul cu Raetchi?
    • +27 (29 voturi)    
      Dragnea e condamnat penal (Vineri, 21 aprilie 2017, 18:08)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      de ce e Dragnea atat de disperat sa faca modificarile la codul penal ACUM? ce urmareste de fapt?
      • +6 (8 voturi)    
        pai e simplu , (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 0:05)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        al doilea proces in care e acuzat de instigare la abuz in serviciu merge mai departe(are urmatorul termen pe 25 aprilie) , de asta e disperat sa puna un prag pt. ca altfel daca e gasit vinovat pedeapsa e cu executare fiind deja a doua condamnare
    • +29 (31 voturi)    
      Nu chiar (Vineri, 21 aprilie 2017, 18:16)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      Parca zicea ca el este un simplu inginer si ca nu prea pricepe el care este treaba cu legea :-) De ce s-ar incumeta sa faca astfel de reglementari?
      • +19 (21 voturi)    
        O javra (Vineri, 21 aprilie 2017, 18:38)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Alt cuvânt nu gasesc pentru acest TICALOS!
    • +24 (26 voturi)    
      Pai este un conflict major de interese (Vineri, 21 aprilie 2017, 18:17)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      Infractorul condamnat Dragnea legifereaza in interesul lui. Si nu numai ca legifereaza ca el nu poate fi pedepsit pentru nici o furaciune, dar si grabeste toata Romania ca sa iasa legea mai repede, sa se stie scapat. O javra ordinara acest Dragnea, a furat de-a rupt, si-a facut castel cu noctura si iesire la doua strazi, si-a luat un hotel de 10 etaje cu bani din salariu, a cumparat 200000 m2 de spatii construite cu 200000E. Si-l mai are pe constiinta si pe Comana, pedepsit pentru ca se pregatea sa dea pe goarna despre furaciunile lui capo di tutti capi.
    • +11 (11 voturi)    
      ia dispari tu de-aici. (Vineri, 21 aprilie 2017, 19:17)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      e loc. sunt destule latrine care-ti ling liderul.
      • -7 (7 voturi)    
        Hm. (Vineri, 21 aprilie 2017, 19:37)

        munuc [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        Nici nu sti cata dreptate imi dai!
        • 0 (0 voturi)    
          degeaba (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 23:06)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui munuc

          Prostului degeaba-i spui, el o tine pe a lui..
    • +8 (8 voturi)    
      esti mai destept ca "simplul inginer" (Vineri, 21 aprilie 2017, 19:19)

      fc [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      raspuns: nu sunteti 2 smecheri mediocri. Pentru dragnea; puscariile sunt deschise non stop
    • +5 (5 voturi)    
      Dreptate are.... (Vineri, 21 aprilie 2017, 19:43)

      raulito [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      ....dar doar cu Legea asta se grăbește asa. Cu Legea salarizării nu e grabă.
      • -5 (5 voturi)    
        Legea salarizarii (Vineri, 21 aprilie 2017, 23:12)

        munuc [utilizator] i-a raspuns lui raulito

        Sper sa reuseasca. Stiu ca nu va fi perfecta dar daca va fi deja inseamna mult. Sunt multi si puternici cei care nu o vor. Si multi care nu pricep.
        • 0 (0 voturi)    
          priceput (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 23:07)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui munuc

          Iar tu o pricepi... Ma rog daca-ti ajunge un singur neuron...
    • +2 (2 voturi)    
      sunt lideri de piata (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 14:02)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      ce-i drept, nu intre ultrasi :)
      ramai, stimate munuc, intre ai tai - sau chiar de acolo "emiti"?
    • 0 (0 voturi)    
      pluta (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 23:04)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      Esti dus cu pluta sau platit de borfasii astia gen Dragnea?
  • +29 (29 voturi)    
    beciul domnesc (Vineri, 21 aprilie 2017, 17:37)

    dana35 [utilizator]

    o sa pescuiesti curand in BECIUL DOMNSESC marca MAZARE !!!
    numai ca acolo sunt pureci nu.i "peste oceanic"....
  • +29 (29 voturi)    
    Pe tine trebuie sa te rezolve (Vineri, 21 aprilie 2017, 17:42)

    LLLL [utilizator]

    Justitia, mai repede....
    • +23 (23 voturi)    
      pai (Vineri, 21 aprilie 2017, 18:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

      de ce crezi ca se grabeste ciocoiul?
      sa ajunga legea in parlament unde are majoritate si trepadusii psd+alde nu cracnesc in a-i indeplini vrerile, ca doar si ei sunt la fel de penali ca si seful suprem.
  • +26 (26 voturi)    
    Hamster penal (Vineri, 21 aprilie 2017, 17:51)

    BogdanMelinte1 [anonim]

    Si noi promitem ca vom da jos jocul ucigas "Pesedeaua rosie", dracule viu! Cauta repede o tara care nu extradeaza, o sa ai nevoie!
  • +25 (25 voturi)    
    Can can (Vineri, 21 aprilie 2017, 17:54)

    ICosmin [utilizator]

    Vorbeste ca sa nu taca. Pai cine isi asuma modificari de astea? Trebuie sa vina unul din cartier cu valori morale ceva mai flexibile si pentru care termenii cariera, etica si prestigiu sunt mai putini importanti. Toader a fost totusi judecator constitutional. Trebuie aameni care stiu sa faca lucrurile, "mai draga". Cineva de tipul Iordache, Base sau Dragnea.
  • +30 (30 voturi)    
    Va calcam in picioare! (Vineri, 21 aprilie 2017, 17:55)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Iar iesim in strada si va calcam in picioare!
    Numai ce a venit prim-vicepresedintele Comisiei Europene sa va avertizeze sa nu va apucati sa puneti praguri la furat si voi o tineti langa.
    Curtea Constituionala nu v-a cerut niciodata niciun prag. A vorbit numai de cazuri grave si a spus ca prin incalcarea unei legi abuzul in serviciu ar fi ceva foarte grav. Daca s-ar stabili prag s-ar ajunge la situatia sa furi din banul public incalcand legea si nefiind pedepsit! Ceea ce este neconstitutional.
  • +17 (17 voturi)    
    adica in traducere: (Vineri, 21 aprilie 2017, 18:03)

    pardalian [utilizator]

    cum isi permite acest sclav pe care EU l-am pus in functie , sa nu faca cum i-am zis si sa ma scape de puscarie, pe mine, primul pescar si cel mai smeker din tara asta?
  • -2 (16 voturi)    
    Nu doar pentru abuz in servici! (Vineri, 21 aprilie 2017, 18:08)

    Crioan [utilizator]

    trebuie neaparat revizuit profund Codul penal, un prag numeric (valoric) trebuie introdus pentru TOATE infractiunle: hotie, tilharie, viol, ucidere din culpa, omor deosebit de grav, etc, etc.
    • -7 (7 voturi)    
      Ai gresit saitul (Vineri, 21 aprilie 2017, 20:29)

      munuc [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      Aici trebuie doar sa strigi: Dragnea la puscarie! Altceva nu se accepta. Trist.
      • +1 (1 vot)    
        eu i-am apreciat ironia, tu nu ai sesizat-o (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 14:11)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui munuc

        prag la

        -hotie, tocmai asta cere dracnea
        -talharie: maxim 3/luna, doar telefonul si lantul de aur
        -viol: daca e sub 18 ani ea a vrut-o, daca e peste 35 e act caritabil
        -ucidere: cine l-a scos in calea mea?

        samd
  • +22 (22 voturi)    
    Pai Liviucule,chiar trebuie sa-ti rezolvi problema (Vineri, 21 aprilie 2017, 18:09)

    Susufler0 [utilizator]

    cu pragul !

    Ia inchipuieste-ti altminteri ca te invita la vara tovarasii tai de la TelDrum in Brazilia la o partida de pescuit oceanic (pe banii lor, bine inteles, pt ca ei sunt privati, pe cand tu esti bugetar) si tu nu ti-ai rezolvat inca problema cu "pragul", in asa fel incat te trezesti cu vreo condamnare, dar ce zic eu, pana la condamnare poate te baga sub control judiciar Codruta si atunci, adio peste spada, adio rechin pitic si toate alea !

    PS. Asa ca eu te inteleg : esti nitel nervos si asta-ti cauzeaza la ten ! ;)
  • +14 (14 voturi)    
    si Hanibal a avut elefanti! (Vineri, 21 aprilie 2017, 18:27)

    Goya [utilizator]

    dar n-a invins!

    Livache, mai devreme sau mai tarziu, tot ajungi la bulau, degeaba te agiti.
    vezi cazul dan voiculescu, si cu latrina3 in spate, cu demisii din parlament si alte giumbuslucuri si chichite avocatesti, tot la racoare a ajuns

    asa ca, mai bine recunoaste si nu-ti mai lungi inutil agonia
  • +13 (13 voturi)    
    Un singur tel (Vineri, 21 aprilie 2017, 18:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Acest HOȚ condamnat penal, seful grupului de mafioti numita CIUMA ROSIE are un singur tel - sa omoare Justitia din Rmanaia pentru ca el si mafiotii lui sa fure , sa fure, sa fure cum fac de 25+ ani. P$D e partid CRIMINAL, mostenitorul PCR=FSN=PSDR si trebuie scos in afara legii
  • +11 (13 voturi)    
    borfasii la putere (Vineri, 21 aprilie 2017, 19:12)

    BanateanulVesel [anonim]

    precum Basescu vrea s-o scape pe Udrea, pe fiica, pe nepotul, pe fratiorul, Dragnea vrea s-o scape pe Bombonica de mititica. Daca Basescu vine cu deviza "a luat o dată o mită, acum nu-i distrugem toată viața!", de ce sa nu vina si Dragnea cu promisiunea "ca va rezolva in Parlament problemele din proiectul de modificare a Codurilor penale", doar parlamentul este proprietatea lui privata, care decide in functie de interesele si nevoile sultanului roman.
    • 0 (0 voturi)    
      istet (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 23:11)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui BanateanulVesel

      Iti faci de ras banatenii. Aia intai citesc si apoi comenteaza. Dar tu vorbesti fara sa fi urmarit propunerile lui Basescu. In schimb le-ai citit pe ale carcotasilor de serviciu...
  • +4 (4 voturi)    
    FMM (Vineri, 21 aprilie 2017, 19:31)

    atobe [utilizator]

    de condamnat penal!!!! Curand ai sa ajungi unde trebuie, fgm de marlan troglodit
  • +3 (3 voturi)    
    nu-i prag, e tambal! (Vineri, 21 aprilie 2017, 19:43)

    iodixit [utilizator]

    ce sa-i faci, asa-i cind furi mereu, mai si dai rateuri in ati acoperii urmele. furt de averi, furt de alegeri, etc!
  • +6 (6 voturi)    
    e suparat pe Tudorel... (Vineri, 21 aprilie 2017, 20:34)

    astronaut [utilizator]

    si mai nou si pe Grindeanu fiinca tin proiectul de lege in dezbatere publica , Ce-i aia ''..'' ? lasati-o dreakului de dezbatere ca o rezolvam NOI in Parlament ! de fapt EI ca si USL-ul au promis ca odata castigate alegerile shimba legile penale in asa fel incat JUSTITIA sa le fie aservita si bineanteles ''confratii penali'' sa zburde liberi sub soare ! e ghinion ! iata ca a venit Tudorel si le da planurile peste cap , doar si prin faptul ca ''nu danseaza dupa cum canta Dracnea si ala cum ii zice ca'mi scapa numele ! cica , ca s-o scape pe Udrea de parnaie sunt in stare sa-l scoata pe ''VARAN ''din inchisoare !
  • +5 (5 voturi)    
    da semne de turbare (Vineri, 21 aprilie 2017, 22:42)

    yellowdog [utilizator]

    ...
  • +8 (8 voturi)    
    intrebare... (Vineri, 21 aprilie 2017, 23:00)

    liviu_ [utilizator]

    dracnea nu incalca niste legi + constitutia cand incepe sa dea ordine justitiei?!
  • +6 (6 voturi)    
    Cam disperat Hamsterul Parnau (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 0:21)

    Wanheda [utilizator]

    I se baga sula, pardon, Coada de Varan in coaste cumva??? Simte damf de mucegai, pardon, de parnaie full time cumva??? Ca deocamdata cica e cu suspendare pt buna purtare. Nu subestimati Hamsterul insa, pt ca e ruda cu Dihorul. Or dihorii, varanii, hamsterii si pisicii are running the same circles.