Tariceanu: Impozitul pe gospodarie nu va putea fi implementat foarte curand

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 20 aprilie 2017, 11:41 Actualitate | Politic

Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, a declarat joi prin impozitul pe gospodarie se doreste largirea bazei de impozitare, in paralel cu diminuarea impozitului, dar a apreciat ca acest tip de impozit 'nu va putea fi implementat foarte curand', potrivit Agerpres.

'Ceea ce urmarim in momentul de fata este (...) sa reducem cota de impozitare pe salariu: pana la 2.000 de lei sa facem cota 0 si peste 2.000 de lei - 10%. Deci, reducem cota de impozitare de la 16 la 10%. Dar ceea ce este mai important - si asta e o viziune liberala a lucrurilor - este ca, in loc sa avem un impozit mare pe o baza mica de contribuabili, sa largim baza de contribuabili. In Romania, in momentul de fata, avem aproximativ 4,7 milioane de salariati care platesc impozite. Mai avem 5 milioane de pensionari. Ce se intampla cu restul populatiei - daca scoatem tinerii care sunt inca in scoala sau in facultate (...) -, plateste vreo contributie, in conditiile in care beneficiaza de sistemul public de invatamant, in conditiile in care beneficiaza de sistemul public de sanatate, de toate celelalte institutii publice? Deci, ceea ce urmarim este sa largim baza de impozitare, dar diminuand impozitul', a explicat Tariceanu, la Parlament.

Acesta a sustinut ca trebuie inclusi in baza de impozitare 'cei care, astazi, din diferite motive, care tin de legislatie sau de scapari de legislatie, nu platesc nimic, nu au niciun fel de contributie la stat, dar beneficiaza totusi de serviciile pe care statul le asigura'.

'Acesta este motivul pentru care se doreste introducerea impozitului pe venitul global, dar nu in formula cu gospodaria. Impozitul pe gospodarie nu este un impozit nou, ci este numai o modalitate care va permite celor care se declara o gospodarie sa obtina anumite deduceri fiscale care sa micsoreze suma pentru care se plateste impozitul pe venit', a spus presedintele Senatului, adaugand ca acest tip de impozit nu crede ca 'va putea fi implementat foarte curand'.


Citeste mai multe despre   






















4144 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Restul sunt asistati sociali si someri (Joi, 20 aprilie 2017, 11:47)

    QfeastQuizzes [anonim]

    Tradiceanu!

    Probabil sunt undeva pe la 4-5 milioane.
    Fii sigur, nu ai sa obtii nicio "rubla" de la ei.

    Presimt ca va fi cel mai mare fiasco din istorie, impreuna cu legea salarizarii
    • 0 (0 voturi)    
      Plecați din țară (Joi, 20 aprilie 2017, 13:19)

      reiand [utilizator] i-a raspuns lui QfeastQuizzes

      Plus cele câteva milioane de români plecați din țară care au încă buletine, pe care statul îi crede deci "rezidenți".
  • +11 (11 voturi)    
    sistemul asta de impozitare birocratic si greoi (Joi, 20 aprilie 2017, 11:54)

    nick24 [utilizator]

    va duce la pierderea alegerilor si deci asa e , nu se va implementa prea curand...
  • +11 (11 voturi)    
    Auch! (Joi, 20 aprilie 2017, 12:20)

    HChifteluta [utilizator]

    Taricene, dai in cine nu trebuie? Vezi ca se zbarleste hamsterul la tine!
  • 0 (0 voturi)    
    Pai bine ma Taricene (Joi, 20 aprilie 2017, 13:22)

    Adri4n [utilizator]

    n-ai venit tu in 2004 pe cai mari si ai implementat cota unica?
    inteleg ca ai un partid de buzunar si ca PSD face jocurile si impune mizeria asta. Dar ai putea macar sa taci, sa nu te contrazici pe tine insuti. Dar cum nu lipseste Martie din post, tot asa si Tariceanu nu se poate abtine pana nu vorbeste gura fara el.
  • +3 (3 voturi)    
    scarbavnicene , te-ai dat dreaq ! (Joi, 20 aprilie 2017, 13:55)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ce te feaci tocmai tu , cu minim 5 "gospodarii"
    declarate ?...

    te-ai dat dreaq !!!
  • +1 (1 vot)    
    E singurul mare adevar (Joi, 20 aprilie 2017, 14:10)

    John M. [utilizator]

    pe care-l rostesti de cand te stim ca pe o mare javra !
  • +1 (1 vot)    
    Gura pacatosului (Joi, 20 aprilie 2017, 14:20)

    RaduMischie [utilizator]

    Normal ca nu se va aplica acum. La fel ca si legea salarizarii.
    Voi vedeti ca ies Dragnea sau Grindeanu sa vorbeasca de legea salarizarii? O face dar Lia Olguta, ca, dupa aceea, sa poata oricand sa se replieze Dragnea si sa zica nu stiu ce.
    La fel, impozitul pe gospodarie. Tot Lia Olguta vorbeste, despre consultanti fiscali, alte rahaturi - desi, pe la ministerul la care se afla, nu are competente in materie fiscala.
    Practic, cred ca sunt doua bombe mediatice, ca sa abata atentia oamenilor si sa ne trezim cu cine stie ce surpriza trecuta pe usa din dos, in timp ce noi suntem ocupati cu prostii.
  • 0 (0 voturi)    
    tariceanu (Joi, 20 aprilie 2017, 14:22)

    sile1 [utilizator]

    Remarc o surprinzatoare luciditate in cele afirmate de Tariceanu in legatura cu toata povestea asta cu salariile si impozitul pe venitul global.

    Probabil ca Sfantul Duh l-a luminat zilele astea in legatura cu urmarile neplacute si neprevazute ale aplicarii acestor nazdravanii in economia romaneasca.
    Ma refer concret la masurile vizand cresterea salariilor in conditiile reducerii veniturilor la bugetul de stat si la lipsa unei infrastructuri adecvate pentru punerea in aplicare a impozitului pe venitul global al gospodariilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Bataia este pe pensionari! (Joi, 20 aprilie 2017, 14:45)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Daca in familie sunt doua pensii de 1800 de lei in prezent nu se plateste niciun impozit, Cand se va aplica impozitul pe gospodarie atunci cele doua pensii se vor insuma rezultand 3600 de lei, Se scad cei 2000 de lei iar restul de 1600 va fi inmpozitat cu 10%. Adica 160 de lei. E ceva pentru bugetul consolitat al statului,nu? Sa impozitezi un milion sau doua de oameni care pana acum nu plateau nimic, nu e de ici de colea! Iau exemplul meu, la mine sotia va plati impozit pe toata pensia pe care o primeste! (art 99 din proiectul de lege)