Traian Basescu depune amendamente la Legea gratierii prin care se gratiaza pedepsele sub 10 ani si se reduc cele ale femeilor condamnate, inclusiv pentru coruptie

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 19 aprilie 2017, 20:42 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Senatorul PMP Traian Basescu a depus o serie de amendamente la Legea gratierii, prin care vor fi gratiate pedepsele de sub 10 ani, inclusiv, pe motiv ca altfel persoanele considerate "indezirabile" vor fi pedepsite mai aspru, si se reduc la jumatate pedepsele pentru femeile condamnate pentru fapte fara violenta, inclusiv pentru coruptie. Un alt amendament permite gratierea inclusiv a persoanelor condamnate pentru terorism, potrivit news.ro.

Potrivit amendamentelor depuse de fostul presedinte, obtinute de News.ro, "se gratiaza in intregime pedepsele cu inchisoare de pana la 10 ani inclusiv aplicate de instanta de judecata", fata de termenul de 5 ani, cuprins in proiectul Guvernului.

"Faptul ca se prevede un prag de pana la 5 ani pentru acordarea gratierii nu va face decat sa determine aplicarea unor pedepse foarte mari pentru acele persoane considerate indezirabile, astfel ca, daca in prezent, acestea au sansa de a primi o pedeapsa de 3 pana la 4 ani, pe viitor vor fi acordate doar pedepse de peste 5 ani, tocmai pentru a se evita aplicarea acestei legi a gratierii", motiveaza senatorul PMP.

El cere si reducerea la  jumatate a pedepselor pentru femeile "care au fost condamnate pentru infractiuni care nu au fost savarsite cu violenta, inclusiv a acelora care au fost condamnate pentru fapte de coruptie", precum si a persoanelor de peste 60 de ani. In forma Guvernului, jumatate din pedeapsa era gratiata doar in cazul femeilor insarcinate si al celor care sunt unic intretinator de familie si au in intretinere minori cu varsta de pana la 14 ani. Cu toate acestea, in argumentatia sa, fostul sef al statului face referire la "femeile - functionar public insarcinate".

"Nu intelegem de ce o femeie - functionar public insarcinata, condamnata pentru savarsirea unei infractiuni de coruptie, ar trebui sa fie exceptata de la aceasta clementa. Este in interesul copilului ca mama sa se intoarca cat mai repede alaturi de copil. Pedeapsa este un mijloc de reeducare si nu de distrugere a unor relatii de familie de o asemenea sensibilitate. Initiativa vine astfel in sprijinul consolidarii unor familii care, datorita unor condamnari se pot destrama si distruge", scrie Traian Basescu, in motivarea amendamentului.

Basescu vrea si sa modifice un amendament care impiedica femeile recidiviste sa beneficeze de reducerea de pedeapsa.

Fostul presedinte sustine si reducerea cu o treime a pedepselor persoanelor care nu sunt recidiviste si nu au savarsit infractiuni cu violenta.

El vrea si marirea perioadei de timp in care un condamnat eliberat trebuie sa returneze eventualul prejudiciu, de la un an, la trei ani.

"Propunem modificarea acestuia, deoarece conditionarea achitarii prejudiciului de primirea gratierii este neconstitutionala, in conditiile in care se ofera aceasta clementa doar acelor care au o situatie materiala ce le (permite - n.r.) sa o primeasca", motiveaza liderul PMP.

Fostul sef de stat vrea si scutirea celor care nu au posibilitati financiare, ei nemaitrebuind sa returneze prejudiciul stabilit de instanta daca "persoana condamnata dovedeste ca nu a avut nicio posibilitate" sa indeplineasca solicitarile.

Basescu vrea sa elimine si multe dintre exceptiile de la lege, considerand ca ea este prea restrictiva. Astfel, fata de forma Guvernului, in viziunea fostului presedinte vor putea fi gratiati si cei condamnati pentru violare de domiciliu, furt calificat in toate formele, gestiune frauduloasa, inselaciune, delapidare, abuz in serviciu, favorizarea faptuitorului, fraudele comise prin sisteme informatice si mijoace de plata electronice, infractiunile de coruptie in toate formele, conflictul de interese, obtinerea ilegala de fonduri, deturnarea de fonduri, infractiunile de coruptie si de serviciu comise de alte persoane, falsul material in inscrisuri oficiale, falsul intelectual, falsul informatic si constituirea de grup infractional organizat in toate formele.

O parte a acestor infractiuni erau deja exceptate, insa doar in anumite forme si doar in anumite conditii.
Sunt vizate de gratiere si infractiunile din legile speciale, precum cele privind drogurile si spalarea banilor. Este eliminata insa si exceptia privind infractiunile stabilite de Legea nr. 535/2004 privind prevenirea si combaterea terorismului.























17017 vizualizari

  • -38 (52 voturi)    
    tot Basescu (Miercuri, 19 aprilie 2017, 20:45)

    xanti [utilizator]

    A ramas speranta noastra.
    • +44 (70 voturi)    
      adevărul este că (Miercuri, 19 aprilie 2017, 22:21)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nimeni nu își bate joc de băsiști mai bine decât Băsescu.
      • +26 (48 voturi)    
        vreau sa-ti aduc aminte (Miercuri, 19 aprilie 2017, 22:26)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Ca basisti in momentul asta ati ramas doar tu si RTV-ul.
        Xanti nu se pune ca e mult prea sarac cu duhul
      • -3 (27 voturi)    
        clar! (Miercuri, 19 aprilie 2017, 23:22)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Ironia e ca a spus-o Antena 3 inca de acum 10 ani!
      • +11 (19 voturi)    
        Bombonica si Ioana răsuflă usurate (Joi, 20 aprilie 2017, 0:41)

        SorinelCatelFidel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Doar le-a luat greutatea de pe inima și le-a lăsat-o pe cea din buzunare.
        Cred că singura stampila care va mai avea efect in tara asta e una de 7.62mm, în rest celelalte sunt deja compromise.
        • +9 (13 voturi)    
          ai uitat (Joi, 20 aprilie 2017, 9:19)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui SorinelCatelFidel

          de nuti hudrea.
          ea e prima beneficiara, ca tocmai ce si-a luat o condamnare. da' daca a zis ca ea nu intra la puscarie, base s-a autosesizat si pac la razboiu.
        • +10 (10 voturi)    
          Face si el ce poate (Joi, 20 aprilie 2017, 11:52)

          PanaramaRoz [utilizator] i-a raspuns lui SorinelCatelFidel

          Mai ajuta nevasta si copiii unui prieten (Livache), mai isi ajuta si fata aflata la ananghie... O mai ajuta si pe Olguta...

          Virgil, amicul lui condamnat din Flota, o duce bine cu banii furati, s-a apucat de coruptie din obisnuinta prin Papua Noua Guinee, aia sunt zapaciti de cine e romanul care le corupe oficialii, pt cine cauta cu google...

          Iar femeile sunt niste fiinte sfinte, cele condamnate de coruptie sigur sunt nedreptatite. In viziunea lui Base, femeile sunt bune doar de cratita, daca cumva fura trebuie imediat gratiate...

          Asta in conditiile in care daca unul fura o gaina sa dea la copiii lui de mancare ia o pedeapsa mai mare decat Livache si mortii lui de la vot.

          Platiti-va impozitele, sistemul descris mai sus are nevoie de ele.
      • +5 (13 voturi)    
        daca exista asa ceva (Joi, 20 aprilie 2017, 6:34)

        Mos Andrei [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        basisti este o creatie A3. acum ni se zice sorosisti. orice doar sa nu fie recunoscut faptul ca n-avem pe nimeni in spate si tot ce vrem este decenta din partea guvernantilor.
      • +3 (7 voturi)    
        nu credeam (Joi, 20 aprilie 2017, 9:17)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ca o sa-ti dau "+" vreodata.
      • +4 (10 voturi)    
        Cred ca este prima oara cand Mazeta (Joi, 20 aprilie 2017, 9:34)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        primeste plusuri. Fara indoiala, e din greseala. Cred ca a vrut sa spuna altceva.
        • -1 (5 voturi)    
          plusminus (Joi, 20 aprilie 2017, 17:02)

          amycus [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

          nu e prima data.
          incet, incet, incet de tot, chiar si basistii se prind ca ziua nu e ca noaptea mintii si vad si ei ca imparatul lor e gol.
          pentru unii e nevoie sa le intre catargul in ochi ca sa inteleaga.
          altii ne-am prins mai demult.
          acum vreo 10 ani...
    • +2 (2 voturi)    
      speranta voastra a infractorilor, nu?! (Joi, 20 aprilie 2017, 15:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ...
  • +65 (71 voturi)    
    amendamente (Miercuri, 19 aprilie 2017, 20:45)

    Radub1000 [utilizator]

    Individul este de toata jena. S-a protapit la Romania TV si akum depune amendamente pentru Udrea. Omul este o rusine nationala!
    • +28 (36 voturi)    
      Iesim in strada! Omul e un jeg! (Miercuri, 19 aprilie 2017, 23:10)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Radub1000

      Daca se ajunge la asa ceva trebuie iesit in strada. Inseamna ca statul de drept nu mai exista si e liber la jaf!
    • -25 (35 voturi)    
      Daca (Miercuri, 19 aprilie 2017, 23:18)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Radub1000

      oricum se va ajunge la legea gratierii, atunci amendamentele lui Basescu sunt logice si de bun simt.
      Il acuzati pe Basescu ca e partinitor din cauza Elenei Udrea si a familiei, dar reactia voastra nu e tot asa?
      Instincte primare in loc de analiza si argumentatie.
      • +20 (26 voturi)    
        N-au cum sa fie logice cata vreme se gratiaza (Joi, 20 aprilie 2017, 1:41)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        pedepsele de pana la 10 ani inchisoare, date inclusiv pt infractiuni grave, in lupta impotriva carora Romania are incheiate protocoale si acorduri de colaborare internationala si pt care statul roman cheltuieste resurse banesti foarte insemnate !

        Si, ca fost basist, ii atrag atentia ca nu vorbeste pt idioti atunci cand in expunerea de motive la amendamentele propuse, se refera la necesitatea de a preveni pedepsirea exagerata a persoanelor socotite "indezirabile" de catre instante.

        Este nedemn ce sugereaza Marinarul, respectiv ca exista dosare politice in care se urmareste anihilarea politica a oponentilor prin aplicarea unor pedepse exagerate care sa fie excluse de la beneficiul gratierii.

        Este fara nicio indoiala ca Basescu e partinitor si ca sa-si mascheze partinirea cat de cat, exagereaza in proiectul sau, largind in mod nepermis aria infractiunilor si cuantumul pedepselor ce cad sub incidenta legii gratierii.
    • +6 (10 voturi)    
      pussy power (Joi, 20 aprilie 2017, 10:33)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Radub1000

      sau mai degraba santajabil.base mananca din palma ca un paun infoiat.ma tot intrebam,demult, ce e cu schimbarea asta de macaz.cretinul a ales sa moara manjit.duca-se

      cineva aducea 7.62-ul in discutie.astia ar fi in stare sa interzica prin lege fabricarea lui
  • +46 (54 voturi)    
    Zi sincer (Miercuri, 19 aprilie 2017, 20:50)

    mitg [utilizator]

    Vrei sa iasa Lenuta ca sa-ti faca un masaj, sau ti-e frica ca te toarna?
  • +45 (51 voturi)    
    Base gratiaza tot codul penal ! (Miercuri, 19 aprilie 2017, 20:52)

    Susufler0 [utilizator]

    Si asta ca sa nu observam ca il intereseaza doar Nutzi, fie-sa a mare si gineri-su !
    • +6 (6 voturi)    
      Cred ca e vorba de ambii gineri si de nepotul de (Joi, 20 aprilie 2017, 12:01)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      frate si de frate !! Urmeaza Nutzii, spaima ---si acoperitii din pmp, lighioanele concediate dupa 1989 din securitate, aciuite de vantu, apoi de pdl
      • +3 (3 voturi)    
        Ai dreptate ! (Joi, 20 aprilie 2017, 13:44)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui deval

        Multumesc pt completare, era necesara.
  • +34 (40 voturi)    
    Face (Miercuri, 19 aprilie 2017, 20:52)

    gnd [utilizator]

    Face orice pentru fetele lu tata...
  • +44 (52 voturi)    
    urmatorul pas ... (Miercuri, 19 aprilie 2017, 20:53)

    grongobar [utilizator]

    ...e "insarcinarea" Elenei Udrea.Omul asta isi distruge zi de zi imaginea de om al justitiei si legilor pe care si-a cladit-o timp de 2 mandate.Ce jalnica iesire din scena...
  • +36 (42 voturi)    
    pff (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:00)

    cvi [utilizator]

    Wtf? Destramarea familiei si-a asumat-o de la bun inceput cel/cea care a decis sa fure!
  • +41 (47 voturi)    
    nu pot sa zic decit: (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:03)

    exilatul [utilizator]

    hai sic-ir, escrocule!....ca si la toti escrocii din parlament, senat si guvern...
  • +33 (39 voturi)    
    E cumva Nuti gravida? (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:03)

    banel [utilizator]

    .
    • +11 (11 voturi)    
      da (Joi, 20 aprilie 2017, 9:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui banel

      e pe cale sa nasca niste declaratii sub semnatura.
  • -16 (28 voturi)    
    Reinvie FSN-ul? (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:07)

    Amad [utilizator]

    Sa va vad acum, postacilor!
    99.(9) din PSD sunt hoti, smenari, etc.
    Dar nici cu celelalte partide nu mi-e rusine.
    V-a trebuit 30 ani sa intelegeti ca doar banul conteaza, ca PMP=PSD=PNL=USR=MONEY
    O sa vedeti si USR(B) la fel peste vreo cativa ani.

    Eu propun sa-i gratiem pe toti, sa marim toate salariile cu 10.000% si apoi sa legalizam dreptul de a purta o arma. Ultimul ramas poate e mai de soi.
  • -14 (50 voturi)    
    off (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:07)

    Mazeta [utilizator]

    Încep să regret că l-am votat pe Băsescu.
    • +6 (18 voturi)    
      acum? (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:33)

      AlexandruHandrea [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Abia acum ai inceput :(
    • -17 (21 voturi)    
      eu inca nu! Omul are principii (Miercuri, 19 aprilie 2017, 23:24)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sanatoase! Si e si consecvent, ca orice capitan de vas!
    • +7 (13 voturi)    
      Sa stii ca in cazul tau o minciuna repetata (Joi, 20 aprilie 2017, 1:43)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      obsesiv nu se transforma in adevar !

      PS. Schimba placa !
    • +13 (19 voturi)    
      Mazeto (Joi, 20 aprilie 2017, 1:53)

      europeanul2 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tu minti si cand dormi! Nu l-ai votat pe Basescu, dar l-ai vota acum!
  • +29 (35 voturi)    
    Nu e bine, domnu' fost, nu e bine! (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:09)

    dexpropriat [utilizator]

    Va ajunge basescu sa planga in studiourile tv de mila udrei.
  • +40 (54 voturi)    
    Un idiot (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:11)

    racing [utilizator]

    Ca toti ceilalti.
    • -6 (22 voturi)    
      la (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:41)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui racing

      "toti ceilalti", normal ca intra si @ racing
      Ca nu esti tu extraterestru :P
  • +25 (31 voturi)    
    Cum a ajuns o biata epava,fosta speranta T.B.? (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:12)

    Plagarus [utilizator]

    Vant din pupa / jupa l'u Nutzi si adio ,drum bun !
  • +24 (32 voturi)    
    Buie Masescu (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:17)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Basexu + Nutza.
  • +7 (21 voturi)    
    V-a bagat mortu-n casa? (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:19)

    Amad [utilizator]

    Se pare ca da.
  • +23 (29 voturi)    
    Udrea (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:21)

    Heruvim [utilizator]

    Dedicatie speciala.
  • +27 (33 voturi)    
    sub 10 ani? (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:21)

    liviu_ [utilizator]

    ma baieti... acu e timpu sa furati si sa violate ... ca scapati usor...
    inafara de crima cred ca mai toate pedepsele o sa fie sub 10 ani...
    pana mea... eu zic sa desfiintam de tot puscariile... ce ne mai chinuim?!
  • +33 (39 voturi)    
    Foaaaarte subtile amendamentele (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:25)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    "El cere si reducerea la jumatate a pedepselor pentru femeile "care au fost condamnate pentru infractiuni care nu au fost savarsite cu violenta, inclusiv a acelora care au fost condamnate pentru fapte de coruptie", precum si a persoanelor de peste 60 de ani." ��

    Nu era mai bine ca amendamentul lui Băsea să sune așa:
    "Blondele născute la Pleșcoi și rudele până la gradul IV ale unui fost președinte al României să fie grațiate sau amnistiate, indiferent de infracțiunea comisă"? Era mai transparent așa ��
  • +23 (29 voturi)    
    ... (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:27)

    VarailVarail1 [anonim]

    Basescu a devenit o mortaciune politica ce nu mai reprezinta pe nimeni exceptand fufa blonda evident
  • +11 (23 voturi)    
    ... (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:32)

    mazgalici [utilizator]

    abia astept sa intre chioru' la bulau, alaturi de membrii familiei lui si de Udrea, sa nu aud nimic de el, ca devine mai gretos cu fiecare zi ce trece
  • +16 (24 voturi)    
    Poate vrei niste ardei iuți în dos. (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:32)

    ouyang [utilizator]

    Să-i ardem pe corupți, nu? Penalule.
  • +11 (19 voturi)    
    Gratiere (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:34)

    AngryDan [utilizator]

    Nu mai bine vorbeste cu Iohannis sa o gratieze direct pe blonda de orice condamnare, ca sa scapam de circul asta?
  • +18 (24 voturi)    
    Imi vine sa vars (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:34)

    moima [utilizator]

    Cat de mafiot e omu asta de fapt???

    Treaba e serioasa baieti. E jaf pe fatsa. Astia isi fac legi sa ne fure pe fatsa.

    E ca un cosmar.
  • +23 (31 voturi)    
    Este absolut dezolant sa constat,.... (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:38)

    gigiN [utilizator]

    ...dupa ce l-am votat pe Traian Basescu de cate ori am avut ocazia,ca este mai rau decat majoritatea politicienilor.Pe actualul basescu nu l-as vota nici sef de closet public.
  • +8 (14 voturi)    
    Adrisant; Udrea (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:42)

    Maniu [utilizator]

    si Ritzi si...
  • +13 (19 voturi)    
    Calcul simplu (Miercuri, 19 aprilie 2017, 21:52)

    alilego [anonim]

    Omul nu mai intentioneaza sa candideze, asa ca isi permite. Pe acelasi sistem si-a dinamitat capitalul electoral cand a anuntat scaderi de salarii. Doar ca atunci urmarea interesul national, iar acum isi urmareste interesul personal. Il inteleg, dar si-a pierdut respectul meu.
    • 0 (6 voturi)    
      Tot interesul personal si-l urmarea si cand (Joi, 20 aprilie 2017, 9:56)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui alilego

      a anuntat scaderile de salarii. Mai multi bani disponibili pentru sifonarile de partid.
  • +18 (28 voturi)    
    Basescu = Pazitorul coruptilor! (Miercuri, 19 aprilie 2017, 22:08)

    Federer [utilizator]

    Acest betivan a distrus timp de aproape 10 ani speranta ca putem avea si altfel de politicieni, decat PSD-istii hotomani:
    1) A creat un partid (PDL) la fel de corupt ca PSD-ul, plini de borfasi marca Videanu;
    2) a rupt celelalte partide (in afara PSD si PDL) si le-a oprit dezvoltarea (prag de 5% + un singur tur la locale) pt a fi la putere din 2 in 2 mandate. Nederanjat.
    3) a creat o pepiniera de pungasi pentru care acum se lupta.
    Go to hell Basescu!
  • +16 (22 voturi)    
    . (Miercuri, 19 aprilie 2017, 22:09)

    Megies [anonim]

    Deci nea Traiane, coruptia, care afecteaza majoritatea romanilor, facandu-i sa nu beneficieze de servicii medicale de calitate, este doar o problema intelectuala, de fite, in timp ce violenta directa este o problema reala si mult mai grava? Io inteleg ca matale te duci in Austria cand te doare ceva, dar noi, astia mai mici, nu avem de ales. Pe noi ne afecteaza mai mult coruptia decat riscul de a fi batut/omorat pe strada.

    Eu zic ca e mai bine asa, nea Traiane: pedepsele sa nu se micsoreze ci sa se dubleze! Si gratierea sa se dea doar celor care sunt grav bolnavi, atat! Felul in care vezi matale infractiunile astea e putin ciudat: pare ca ti-e mila ca nu cumva sa nu le respectam drepturile oamenilor astia. Pare ca-i vezi ca pe niste persecutati care au nevoie de ajutor si de consolare. Si te rog sa renunti la ideile asta de tratament preferential pentru femei. Au ajuns la un nivel de drepturi si libertati aproape ca barbatii, ceea ce e foarte bine. Dar si responsabilitatile trebuie sa le creasca proportional. Ceea ce propui matale e un fel de misoginism al asteptarilor mici.

    Nu inteleg de ce vezi matale furtul si minciuna la nivel mare, care tin in saracie atatia oameni si distrug vietile atator pensionari, ca fiind niste infractiuni cu grad de gravitate mai redus decat violenta fizica directa. Oare pentru ca pe matale nu te afecteaza deloc? Pentru ca poate ai uitat cum e sa fii furat si mintit? De cand nu ai mai trait sentimentul ca ti s-a luat, ca ai fost furat, ca ai fost nedreptatit si ca nu poti sa faci aproape nimic? De mult probabil, de nici nu iti mai aduci aminte.
    • 0 (0 voturi)    
      Exceptional comentariu (Joi, 20 aprilie 2017, 22:51)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Megies

      printre cele mai bune pe care le-am citit pe HN in 2017.
  • +17 (23 voturi)    
    Penibil (Miercuri, 19 aprilie 2017, 22:20)

    Celbland [utilizator]

    Este din ce în ce mai penibil. Acum Băsescu vrea să grațieze blondele.

    Să ajuns că fiecare parlamentar vrea să-și grațieze o rudă, un prieten, un coleg sau pe sine însuși. Nu are nicio legătură cu problemele societății românești.

    Toată porcăria asta cu grațierea marilor criminali ar trebui să înceteze. Cred că i-am supărat pe votanții PSD, ALDE, PDL-PNL, PMP, UDMR, ...
  • +28 (30 voturi)    
    Jalnice explicatii (Miercuri, 19 aprilie 2017, 22:37)

    europeanul2 [utilizator]

    Dar nu mentioneaza nimic de miile de familii destramate datorita faptului ca unii dintre membrii lor au plecat la munca in strainatate? Coruptia produce saracie, distruge mediul concurential sanatos, anihileaza partea pozitiva a existentei unui stat si determina oamenii sa-si faca bagajele. Coruptia nu este o infractiune minora ci din contra. Unul care fura o masina ia o pedeapsa mai mare decat unul care fura din banii pe care noi suntem obligati sa-i dam sub forma de impozite. Coruptia trebuie pedepsita exemplar pentru ca cei care sunt tentati sa se gandeasca de doua ori inainte de a actiona. Suntem unde suntem si trebuie sa ne miscam mult mai repede in sensul curatirii aparatului de stat!
    • +17 (23 voturi)    
      De ce naiba e atât de greu de priceput? (Miercuri, 19 aprilie 2017, 23:03)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      Cât de imbecili și ticăloși sunt conaționalii votanți de psd alde pmp unpr pmp udmr? Cred că e nevoie de o revoluție adevărată. Cu multe execuții publice. Singura șansă să scăpăm odată de coșmarul ăsta.
  • +9 (19 voturi)    
    tepe in piata victoriei? (Miercuri, 19 aprilie 2017, 23:25)

    king david hotel [utilizator]

    mai sunt sau au fost ocupate?
  • +10 (18 voturi)    
    Un Jeg (Miercuri, 19 aprilie 2017, 23:57)

    kingfisher [utilizator]

    Pastilele, base! Si fara sprit! Ai devenit o scursura, ultimul jeg. Ai sa sfarsesti ca o zdreanta! Nu meriti nici scuipatul celor ce te-au votat! Om de nimic! Rusine!
  • +11 (19 voturi)    
    Un Jeg (Miercuri, 19 aprilie 2017, 23:57)

    kingfisher [utilizator]

    Pastilele, base! Si fara sprit! Ai devenit o scursura, ultimul jeg. Ai sa sfarsesti ca o zdreanta! Nu meriti nici scuipatul celor ce te-au votat! Om de nimic! Rusine!
  • +11 (19 voturi)    
    Sarmanul Basescu. (Joi, 20 aprilie 2017, 0:12)

    adrian88000 [utilizator]

    Daca Nuti primeste 15 ani , el depune urgent amendament ca toti conda,matii care au mai putin de 15 ani si o luna , nu mai fac puscarie. Sarmanul, e orbit de pasiune.
    • +2 (6 voturi)    
      E "orbit" de interese, ca si inainte (Joi, 20 aprilie 2017, 9:58)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Asta e pasiunea lui.
  • +8 (10 voturi)    
    Basescu (Joi, 20 aprilie 2017, 7:18)

    John M. [utilizator]

    "Oh, tempora ! Oh, mores!"
    Ce idiot !
  • +8 (10 voturi)    
    e de admirat (Joi, 20 aprilie 2017, 8:12)

    Francisc 1 [utilizator]

    devotamentul acestui romeo batran si alcoolic fata de o blonda trecuta julieta
  • +8 (10 voturi)    
    Acest ipochimen nefericit (Joi, 20 aprilie 2017, 8:22)

    Rescator [utilizator]

    Care ne-a calarit atata amar de vreme cum a vrut el
    si Nuti isi bate joc in continuare,cu un tupeu de
    docher ,pentru asi salva pielea,neamurile si amanta
    (care va ramane gravida si nu va face nicio zi de
    puscarie).Furati linistiti Base vegheaza pentru voi.
  • -6 (12 voturi)    
    ha, ha, ha (Joi, 20 aprilie 2017, 8:28)

    amycus [utilizator]

    eu cand va ziceam inca de acum 10 ani ca basistii sunt prosti sau hoti nu ma credeati...
    acum luati de la basescu!
  • +6 (10 voturi)    
    ... (Joi, 20 aprilie 2017, 8:59)

    cartograful [utilizator]

    altu' care imbatraneste urat...
  • +8 (10 voturi)    
    Jocuri de putere. (Joi, 20 aprilie 2017, 9:41)

    BanateanulVesel [anonim]

    ...e bun Traian, doar este expert la amendamente. In special la cele care asigura gratierea frumoasei Nuti, precum fiicelor proprii, implicate in afaceri marunte doar de milioane euro, bine inteles ilegale. Incredibil nesimtirea unor politicieni!
  • +6 (8 voturi)    
    Nea Base tine... (Joi, 20 aprilie 2017, 10:33)

    astronaut [utilizator]

    cu femeile gravide , oare o fi aflat ca tanti NUTI e gravida ? dar ma bucur foarte mult ca am auzit din gura matale ''adio PDL'' , numai asa se putea separa ''ficatul de ca..t '', nu-mi vine a crede cat demult poate decadea un fost presedinte de tara !!
  • -14 (14 voturi)    
    pentru antibasisti obsedati si manipulati (Joi, 20 aprilie 2017, 10:41)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...Basescu argumenteaza foarte bine... nu va place pentru ca ati ramas aceiasi obsedati manipulati.

    Poate va uitati ca mai bine de jumatate din minusuri sunt anulate de plusurile basistilor... asta ca sa va reveniti din euforie ....
    • +4 (4 voturi)    
      Viorico, vezi ca ai uitat un "i" ! (Joi, 20 aprilie 2017, 13:51)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      La "antibasisti" !

      PS. O zi buna !
  • +1 (5 voturi)    
    Stie, el, Base, dece face asta! (Joi, 20 aprilie 2017, 10:59)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Stie el, desigur, pentru ce face toate aceste amendamente.
    Dece insa nu propune eliberarea si a criminalilor, deoarece si ei sunt oameni si daca au gresit asta nu inseamna ca ei trebuie sa-si ispaseasca intreaga pedeapsa.
    Bravo, Base!
  • +6 (8 voturi)    
    Deci Marinarul si-a facut fundatie si apoi partid (Joi, 20 aprilie 2017, 11:54)

    Susufler0 [utilizator]

    nu doar ca o jucarie pt Nutzica, ca sa-i implineasca ei un moft, ci pt ca avea nevoie de un vehicul care sa-l scoata din necaz la nevoie !

    Base se va folosi de acest partid, il va stoarce de toata putina lui vlaga, incercand sa-i scoata la liman, din furtuna pe toti inecatii care se agata de gatul lui (Nutzi, Ioana Radu s.a), care facand eforturi disperate sa se salveze de la inec nu reusesc decat sa il traga si pe el la fund.

    Daca va reusi il vom vedea cum dintr-o data o sa vrea sa se retraga in mijlocul familiei pe care , din nefericire, oh ! a neglijat-o atata amar de vreme, intai datorita meseriei, dupa aceea datorita pardalnicei de politici dambovitene !

    Partidul ? Da-l in masa, nu mai imi face trebuinta, nu mai am nevoie de el. Nepotii sunt acum pe primul plan ! Cele doua mandate de Presedinte al Romaniei ?

    PS. Da-le si pe alea in p...a ma-sii !
  • +1 (5 voturi)    
    Iata de ce democratia nu poate fi aplicata decat (Joi, 20 aprilie 2017, 12:36)

    deval [utilizator]

    in raport de persoane educate si morale ! In mana celorlalti devine bata !!
    La Marele Dus :
    -coruptia devine din amenintare la statul de drept si siguranta nationala (cum scrie in strategia de aparare a Romaniei de 12 ani)-fapta lipsita de pericol social poate chiar binefacere pentru stat/cetateni ca ii testeaza vigilenta ;
    -praduitorii devin posibili persecutati politic;
    -sustine "nediscriminarea"praduitorilor care au uitat unde au ingropat banii sau i-au baut !
    A jucat cu succes rolul de vedeta a anticoruptiei cat aceasta facea doar figuratie, cat nu avea instrumente sa fie aplicata ! Si prin aceasta propunere concureaza la titlul de cea mai scabroasa javra ordinara din politica Romaniei din toate timpurile !!
  • +3 (7 voturi)    
    Tupeu de mafiot borfas !! (Joi, 20 aprilie 2017, 13:19)

    deval [utilizator]

    Basescu ne arata noua si lui ciordachenicoliceanicolaeserbantariceanuetc, ce inseamna sa fii mafiot !!
    Si nu oricum -ci facator de legi in parlamentul Romaniei si fost presedinte !
    Vedem toti ca programul puterii (psdalde) e acelasi cu cel al opozitiei (pmp) ? Adica vedem ca nu avem nici macar o opozitie teoretica ?Domnul dragnea sa-l invite la guvernare ca are acelasi "program"cu el ...
    • +4 (4 voturi)    
      Intre timp a iesit Tomac si a clarificat lucrurile (Joi, 20 aprilie 2017, 16:07)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui deval

      PMP nu a cunoscut initiativa legislativa a lui Basescu, deci mai in clar : nu-i apartine !

      PS. Tonul interventiei sale, total opus de cel al yesmanitei, al pupincuristei Magdutza.
      • 0 (0 voturi)    
        Ce a clarificat el, clarificase chiar Marele Dus (Vineri, 21 aprilie 2017, 7:13)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Banuiesc ca pmp, tomac, turcescu nu au fost socati doar ieri ci sunt socati continuu, seara de seara de peste doi ani la interventiile Lui in favoara coruptiei si coruptilor.Ieri a facut doar inventarul....Si in psd exista un Chirica dar asta nu face dintr-o gasca , un partid !!
  • +2 (4 voturi)    
    Parlamentarul tot parlamentar (Joi, 20 aprilie 2017, 15:15)

    ACP [utilizator]

    voteaza pentru el, nu pentru cei care l-au votat si ii reprezinta...
  • +5 (7 voturi)    
    Cum ar veni (Joi, 20 aprilie 2017, 16:08)

    Bogdan_100 [utilizator]

    "pentru nuti dau cu toate (principiile) de pamant" Jalnic final!
  • 0 (0 voturi)    
    afemeiatul si politica (Miercuri, 26 aprilie 2017, 6:41)

    GuricaIon [anonim]

    din cauza unor limbisti ca basescu s-a umplut parlamentul si guvernul de borfeturi care nu au nici o legatura cu postul pe care il ocupa, merg la servici doar pentru a face parada modei....si alte matrapazlacuri