UPDATE Tensiuni in ​​USR: Inca un deputat il acuza pe Nicusor Dan de "deficit de democratie"/ Ghinea: "Nicusor Dan a ars punti de comunicare interne. Trist mod de a 'comunica' si 'dezbate'"

de Red. Politic     HotNews.ro
Marţi, 18 aprilie 2017, 11:07 Actualitate | Politic

Adrian Prisnel
Foto: Facebook
Deputatul USR Adrian Claudiu Prisnel il acuza pe Nicusor Dan ca nu isi doreste o dezbatere reala la congresul partidului din luna mai si vorbeste despre un "deficit de democratie" in partid. Prisnel e ultimul dintr-o lista mai lunga de lideri USR, printre care Cristian Ghinea, Tudor Benga si Catalin Drula, care ii reproseaza presedintelui USR ca evita discutiile despre viitorul partidului.

Prisnel scrie intr-o postare pe Facebook ca "dezbaterea internă nu există de facto, așa cum spune și Tudor (Benga - n. red.), ci este <<fabricarea consimțămȃntului>> la scara universului USR, pe modelul de propagandă descris de Chomsky".

"Nu avem un dialog ci o mulțime de monologuri surde care, din întȃmplare, au o temă comună. Nu e o dezbatere. Deficit de democrație", mai spune Prisnel, facand referire la modul in care Nicusor Dan vrea sa organizeze congresul partidului.

Prisnel anunta si viitoarele sale actiuni: "Vom aduce în discuție zilele viitoare un statut în spiritul USR Optimist, îl vom prezenta colegilor de partid și vom insista ca la Congres electorii să voteze statutul pe care îl doresc. Căutăm un echilibru funcțional între puterea Congresului, a Comitetului Executiv, a Biroului Național, a președintelui și vicepreședinților. La o primă citire, interpretez că propunerea existentă acordă de facto puteri foarte mari Președintelui prin subordonarea directă a Secretariatului General și creează, prin necodificarea raporturilor de putere, premisele unui conflict între Președinte și Biroul Național".
 
UPDATE Deputatul Cristian Ghinea a scris la randul sau ca "Nicusor Dan a ars punti de comunicare interne atacand pe Facebook complet gratuit. Trist mod de a "comunica" si "dezbate". Am spus adevarul si orice usr-ist poate vedea asta. Conducerea va trebui sa se obisnuiasca ca USR e altfel de partid."























6788 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    Dupa cum evolueaza lucrurile (Marţi, 18 aprilie 2017, 11:25)

    UpNext [utilizator]

    in minusculul partid USR, cred ca Nicusor Dan va fi marginalizat. Apoi, dupa niste spalari de rufe in public, cu recriminari si usi trantite, USR va trebui sa se salveze pe sine de la naufragiu...
    • -6 (14 voturi)    
      perfect! (Marţi, 18 aprilie 2017, 13:16)

      base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      ma bucur
  • -4 (14 voturi)    
    behaie mieii la USR (Marţi, 18 aprilie 2017, 11:28)

    un domn [utilizator]

    bine a spus Liviu Mihaiu - USR devine o Gradinita Iacobina sau Gradinita Girondina ?
  • -7 (17 voturi)    
    bilbutza dan (Marţi, 18 aprilie 2017, 12:34)

    bancheru83 [utilizator]

    nicutza dan a facut blat cu firea.
  • +4 (20 voturi)    
    ceea ce s-a prezis de la inceput (Marţi, 18 aprilie 2017, 12:52)

    nick24 [utilizator]

    fiind singurul partid care se opune 100% PSD, a fost infiltrat si bineinteles ca i s-au aplicat toate metodele bolsevice de atacare pe toate planurile.
    Infiltratii incep sa se manifeste si dupa modelul din 1990, ar trebui sa apara USR-democrat, USR-aripa tanara, USR-liberal.
    Daca e considerat periculos trebuie spart de urgenta.
    • -3 (17 voturi)    
      oamenii lui ciolos fac scandal in usr (Marţi, 18 aprilie 2017, 13:15)

      base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      cine crezi ca a infiltrat usr?
      • +6 (16 voturi)    
        ghici (Marţi, 18 aprilie 2017, 13:33)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui base wannabe

        in 1990 cine a infiltrat toate partidele istorice?

        Modelul a fost bolsevic experimentat in alegerile din 1947 - cautati, documentati-va si trageti concluziile.
        Faceti si analogia cu toate alegerile post-decembriste.
        • -5 (13 voturi)    
          eu observ doar cine face scandal (Marţi, 18 aprilie 2017, 13:47)

          base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          deci oamenii lui ciolos sunt manevrati de altcineva?
          atunci sa-l sustinem pe ciolos si oamenii lui ca sunt foarte buni pentru romania :))
          • +2 (6 voturi)    
            ca sa intelegi prezentul, trebuie sa cunosti istor (Marţi, 18 aprilie 2017, 15:37)

            nick24 [utilizator] i-a raspuns lui base wannabe

            ia.
            Daca judeci superficial, numai dupa aparente, nu ai nicio sansa.
            Daca esti vuvuzea, atunci desigur ca de vina e Soros, cu fiul lui- Ciolos...
            • +2 (2 voturi)    
              de ce nu esti amabil sa explici? (Marţi, 18 aprilie 2017, 23:53)

              base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui nick24

              eu vad ca cei care il critica pe nicusor sunt oameni apropiati de ciolos, care au fost ministri, secretari de stat sau consilieri in guvernul ciolos.
              e gresit ce spun?
              nu am vorbit de soros sau mai stiu eu ce nazbatii visezi
  • +7 (17 voturi)    
    USR are nevoie de cel putin un lider (Marţi, 18 aprilie 2017, 13:35)

    EdrinEd [anonim]

    Care in niciun caz nu mai poate fi Nicusor Dan , care si-a dezvaluit limita de incompetenta , respectiv consilier la primarie . Anxietatea lui Nicusor ,nu poate decat sa traga in jos acest partid.
    • -2 (12 voturi)    
      usere a intrat in parlament in 2016 (Marţi, 18 aprilie 2017, 13:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui EdrinEd

      NU mai intra in 2020 ! AMIN !
  • -1 (9 voturi)    
    ai o logica (Marţi, 18 aprilie 2017, 13:40)

    trandafil [utilizator]

    de nepretuit!
    Din pacate, USR se scufunda singur, nu are nevoie de ajutor de la Ciolos sau altii.
  • +3 (11 voturi)    
    salvati-l pe Nicusor (Marţi, 18 aprilie 2017, 14:29)

    mmmircea [utilizator]

    sau salvati USR-ul de Nicusor.
  • +3 (7 voturi)    
    Prisnel de unde e? (Marţi, 18 aprilie 2017, 15:24)

    Pac-pac [utilizator]

    Prisnel de la ce organizatie e, stie cineva?
    Nu de alta dar observ ca cei care-l contesta pe Nicusor Dan sunt cei care au profitat (adica au ajuns in parlament) de pe urma USR si nu dintre cei care au facut munca voluntara cand USB-isti erau tratati precum rockerii pe vremea lui Ceasca.
    Singura care are dreptul sa maraie e Clotilde dar si ea o face elegant si in spatele cortinei, nu cu avant patriotic si elan in verb precum...Ghinea, artizanul atragerii 0% fonduri europene pe 2016.
  • +3 (7 voturi)    
    Cine este acest Prisnel? (Marţi, 18 aprilie 2017, 15:33)

    Once_upon_a_time [utilizator]

    Cine este acest Prisnel? Cine este ? Ce a facut mai concret pana a intrat in parlament pe lista USR? Sa fim seriosi, lumea a votat partidul nu persoana. Credibilitatea se obtine prin fapte. Deficienta de democratie consta in faptul ca asemenea personaje nu isi asuma statusul, respectiv ca membru de partid ai drepturi si obligatii. As prefera sa aud de initiativele legislative ale acestui personaj nu de gargara lui interna