Dragnea si Tariceanu vor cere comisie de ancheta parlamentara pentru alegerile prezidentiale din 2009

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 12 aprilie 2017, 18:04 Actualitate | Politic

Tariceanu si Dragnea
Foto: Agerpres
Liviu Dragnea si Calin Popescu-Tariceanu anunta, intr-un comunicat de presa transmis de ALDE, ca vor solicita Parlamentului infiintarea unei comisii de ancheta parlamentara pentru a clarifica aspectele ce tin de organizarea alegerilor din 2009 si de rezultatul scrutinului prezidential. Anuntul celor doi vine in contextul dezvaluirilor facute de Dan Andronic in Evenimentul Zilei in care afirma ca Laura Codruta Kovesi, George Maior, Florian Coldea si Gabriel Oprea erau implicati in procesul electoral din 2009, cand Traian Basescu a castigat al doilea mandat de presedinte.
 
Ce spun Dragnea si Tariceanu in comunicat:

"Este necesara aceasta ancheta in cadrul Parlamentului Romaniei, avand in vedere ca sunt puse in discutie principii ale statului democratic si ale statului de drept, dar si incalcarea principiului separarii puterilor in stat prin posibila interventie nelegitima a unor institutii in deturnarea procesului electoral. Totodata, se ofera cadrul necesar pentru a se clarifica daca persoanele prezente la reuniunile la care face referire presa au actionat in interes personal sau in numele institutiilor pe care le reprezentau.

O astfel de comisie parlamentara este necesara ca urmare a informatiilor aparute in spatiul public si care pun sub semnul intrebarii respectarea principiului alegerilor libere si corecte ca premisa esentiala a functionarii democratiei in Romania.

Rezultatul alegerilor prezidentiale din 2009 a generat controverse in ultimii opt ani la nivelul societatii romanesti, existand suspiciuni privind fraudarea lor inca din zilele ce au urmat procesului electoral. Dezvaluirile presei ofera o noua perspectiva asupra deznodamantului alegerilor prezidentiale din 2009, introducand in discutie incercarea de influentare a procesului electoral."























3372 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Basescu e de vina (Miercuri, 12 aprilie 2017, 18:12)

    mitg [utilizator]

    Si de data asta chiar este.

    Daca si-ar fi tinut gura acum cateva zile, ar fi fost totul trecut la categoria de "mizerii".

    Si-a deschis gura sa-si apere acolitii, dar mai rau ii infunda.
    • +5 (5 voturi)    
      Tinta lui Dragnea e DNA - Kovesi (Miercuri, 12 aprilie 2017, 20:12)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      nu-i intereseaza pe ei alegerile din 2009 care oricum nu mai conteaza dar Kovesi e la DNA si trebuie inlocuita cu cineva obedient
  • +18 (20 voturi)    
    nu va mai ia dumnezeu odata.... (Miercuri, 12 aprilie 2017, 18:38)

    qwerasdf [utilizator]

    sa scampam de voi. Raia pamantului...!
    • +2 (8 voturi)    
      Raia campului (Miercuri, 12 aprilie 2017, 18:55)

      CosminGeorge [anonim] i-a raspuns lui qwerasdf

      se zice,nu raia pamantului:)
  • +12 (16 voturi)    
    eu zic sa ceara comisie (Miercuri, 12 aprilie 2017, 18:39)

    MoemBius [utilizator]

    parlamentara si pentru alegerile din 1952
    Rezultatul si aplicabilitatea
    se face un referendum si se aplica retroactiv ca si la referendumul ala votat cu 300 de parlamentari sau ....hoti ca nu mi aduc aminte exact ce anume s-a votat


    FtViGdP
  • +5 (9 voturi)    
    Un om cinstit. Dovedit. (Miercuri, 12 aprilie 2017, 18:45)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Dar doi penali? Unul condamnat si unul judecat? De ce nu cere basescu o comisie? Sau geoana? Ha?
  • +11 (13 voturi)    
    ca la stan si bran (Miercuri, 12 aprilie 2017, 18:50)

    bogdan1477 [utilizator]

    Un urmarit penal zice o timpenie la postul tv al unul fugar dat in urmarire internationala, si un condamnat penal plus un trimis in judecata pentru marturie mincinoasa se apuca de comisie parlamentara. Si toate impotriva sefei DNA care i-a trimis pe toti in judecata. Curat murdar.
  • +9 (11 voturi)    
    cine apara ordinea de drept in tara... (Miercuri, 12 aprilie 2017, 18:52)

    mitocanu [utilizator]

    doi penali, ajunsi in fruntea bucatelor atat prin absenteismul la vot cat si prin prostia celor care au votat, vor sa desfiinteze DNA, sustinand ca apara statul de drept....mai bine construiti puscarii, ca sa nu stati inghesuiti acolo...
  • +11 (13 voturi)    
    Cei care au fraudat cer comisie de ancheta (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:05)

    Cozmin30 [utilizator]

    Fac pe prostii.
    Ei stiu foarte bine ca tocmai ei au fraudat.
    Comisia va constata ca usl-ul a fraudat masiv, circa un milion de voturi, dar, din fericire, nu au putut fura cit au votat Romanii impotriva acestor banditi, care au devalizat tara.
    Nici nu se putea frauda in favoarea fostului Presedinte, pentru ca in toate sectiile de votare era un singur reprezentant al sau si patru sau cinci din partea usl.
    Existau procesele verbale din toate sectiile, trimise de reprezentantii psd, dar semnate de toti membrii sectiilor de votare. Daca nu ar fi cistigat fostul Presedinte, nu aveau decit sa le prezinte si sa le compare cu cifrele oficiale.
    psd-ul a anuntat initial o numaratoare paralela, dar atunci cind au vazut ca au pierdut, au zis ca au oprit numaratoarea paralela, pentru ca nu s-ar fi potrivit niste chei. Ei au continuat numaratoarea paralela si au stiut exact ca au pierdut, cu toate ca tocmai ei fraudasera. Figura lui Dragnea de la ora 21:00 spunea clar ca stia ca au pierdut.
    Dupa alegeri, Miron Mitrea a spus la TV ca ei stiau cu o saptamina inainte ca vor pierde, analizind trendul din sondajele secrete ale lor.
  • +1 (3 voturi)    
    Alo, Justitia ?! (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:54)

    John M. [utilizator]

    De ce nu-i judecati mai repede pe idiotii astia pe care nu-i mai suportam ?!
  • +3 (3 voturi)    
    hilar (Miercuri, 12 aprilie 2017, 20:19)

    uzu [utilizator]

    este cel putin hilar cum dragnea face o comisie din subordonatii lui care sa verifice daca el a furat sau nu.
    la fel cum ponta afacut comisie care sa verifice daca a plagiat sau nu.
  • +1 (1 vot)    
    Dragnea e prost cu spume ! (Miercuri, 12 aprilie 2017, 20:37)

    Susufler0 [utilizator]

    A uitat ca s-au renumarat voturile declarate nule in 2009 si s-a constatat ca peste 3000 au fost voturi valabil exprimate pt Basescu dar anulate ?

    Prostul prostul procedeaza intocmai ca in cazul Nana : face comisie si apoi, in loc sa o pateasca Basescu, intra in puscarie tot primarii PSD.

    Asa si acum : cere comisie de ancheta parlamentara pt alegerile din 2009 si o sa se drscopere ca cei care au furat au fost pesedistii, pt Prostanac.

    PS. Ce-as rade sa se ajunga si la mamelucul de Ponta !

    PPS. Si toate astea, ca sa se mai abata atentia oamenilor de la Minunata, Prea Frumoasa si Prea Mintoasa Lege a salarizarii ! Cam prea rudimentar !