Serban Nicolae, despre Legea salarizarii unitare: "Au fost piedici ale bugetarilor cu salarii mari pentru a intarzia o solutie echitabila"/ "Procurorul general are un salariu de cinci ori mai mare cat un parlamentar. Nu-mi dau seama daca munceste de cinci ori mai mult"

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:15 Actualitate | Politic

Serban Nicolae
Foto: Agerpres
Liderul senatorilor PSD, Serban Nicolae, a declarat miercuri, raspunzand unei intrebari, ca au existat "piedici" in a ajunge la o "solutie echitabila" din partea bugetarilor cu venituri mari care ar urma sa piarda prin noua lege a salarizarii unitare, el recomandandu-le acestora sa aleaga calea activitatii private. De asemenea, Nicolae s-a declarat nemultumit de salariul procurorului general al Romaniei, despre care a spus ca este de cinci ori mai mare decat al unui parlamentar, comentand ironic ca nu isi da seama daca acesta munceste de cinci ori mai mult sau are o importanta de cinci ori mai mare decat un senator sau un deputat, potrivit News.ro.

"In general, nemultumirile celor cu salarii foarte mari ma lasa rece. Exista functionari si in aparatul Senatului care au venituri lunare mult mai mari decat un senator. Nu stiu cat de nemultumiti ar fi cei cu salarii foarte mari, cat de justificate ar fi aceste nemultumiri, dar probabil nu neaparat in presiuni, ci mai degraba in piedici de intarziere a unei solutii echitabile si generale s-a produs pana acum", a declarat Serban Nicolae intrebat daca nemultumirile functionarilor cu salarii mari din ministere si deconcentrate s-au transformat in presiuni asupra Guvernului sau asupra PSD.

"Daca exista functionari nemultumiti sau demnitari nemultumiti, au libertatea de a alege calea activitatii private. Sunt convins ca sunt persoane cu o competenta deosebita care fac fata tuturor rigorilor economiei de piata, au si performanta, si calitate, si competitivitate. Nu cred ca vor fi obligati, tinuti cu lanturile de un salariu nejustificat de mic in sistemul bugetar", a adaugat el ironic.

Liderul senatorilor PSD s-a declarat nemultumit de salariul procurorului general Augustin Lazar, nefiind insa prima data cand acesta se exprima in acest sens.

"Am zis de Procurorul General care are un venit cam de cinci ori cat un parlamentar. Nu-mi dau seama daca munceste de cinci ori mai mult sau are o importanta de cinci ori mai mare sau un procuror general al Romaniei face cat cinci parlamentari, dar foarte putina lume e interesata de cat castiga procurorul general, dar foarte multa lume spune ca parlamentarii castiga prea mult¬, a declarat Serban Nicolae.























5262 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    bine ma nepoate, (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:19)

    titiacs [utilizator]

    da' tu muncesti de o mie de ori mai mult ca un strungar ?
  • +15 (15 voturi)    
    Ia de cinci ori un singur cuvant: (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:21)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Mori!
  • +25 (27 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:22)

    aladdin [utilizator]

    Deci, aveti majoritate in parlament, aveti guvernul si totusi, sunt cativa functionari care nu va lasa sa legiferati. Curat murdar, coane.
    Si daca tot l-ai dat ca exemplu pe procurorul general al Romaniei, ala da, chiar munceste. Dar nu se poate sti de cate ori munceste mai mult decat un parlamentar (tu, de exemplu) pentru ca impartirea la 0 da eroare. Si cu importanta e cam la fel.
    • +6 (6 voturi)    
      mai (Miercuri, 12 aprilie 2017, 13:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      nu mai tine sa dea vina pe Ciolos... tre sa caute vinovati noi... of of...
  • +14 (16 voturi)    
    bai fiinta protozoare... (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:24)

    qwerasdf [utilizator]

    ce-ai studiat tu la viata ta, ma? ai studiat volanul si vaselina? Esti un individ abject. Esti un nimic. Esti o furnica pe langa un urias. In micimea ta, nu poti sa vezi decat sa vezi decat pielea unui deget de la picior si te intrebi cu ce-i mai deosebit cel din fata ta.

    sper sa n-ai parte de vaselina la parnaie si sa te incinga aia pe "uscat".
  • +25 (25 voturi)    
    stai sa inteleg? (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:25)

    coloneze [utilizator]

    parlamentarii muncesc????????
    • +8 (8 voturi)    
      astia sunt aia care (Miercuri, 12 aprilie 2017, 13:14)

      coloneze [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      mai mult stau in vacante decat la munca? a fost un an in care intr o sesiune de vreo 3 luni au STAT doar cateva zile la munca.
  • +17 (17 voturi)    
    Ce personaj sinistru (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:25)

    catalinmz [utilizator]

    Sofer si aparator de infractor
    • +5 (5 voturi)    
      in plus (Miercuri, 12 aprilie 2017, 13:51)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui catalinmz

      buzisoare tuguiate de la adisor bombonel !
  • +13 (13 voturi)    
    oricine in tara asta munceste mai mult decat (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:29)

    ilex2013 [utilizator]

    un parlamentar - chiar si asistatii social. Iar angajatul in sectorul privat este valibil si pentru ei - mai ales pentru Remus Borza- care s-a facut parlamentar pentru imunitate dar este nemultumit de indemnizatie - ca ei nu au salarii, nu platesc impozite dar au pensii mai mari decat prostii care platesc. Avand indemnizatii nu stiu de ce fac obiectul legii salarizarii???
  • +16 (16 voturi)    
    ... (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:30)

    Soljenitin [utilizator]

    Dar voi ce munciti, domnu' sofer Niciolaie?
    Ca voi aveti venituri de 18 ori mai mari desi munciti de 20 de ori mai putin pentru ca furati de 5 de ori mai mult!
  • +15 (15 voturi)    
    roaba de extremente (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:31)

    levierul [utilizator]

    felicitari alegatorilor PSD
  • +14 (14 voturi)    
    Tare comparatia cu salariul Procurorului General ! (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:33)

    Susufler0 [utilizator]

    Nicio_lae, cred ca il visezi si noaptea pe Augustin !

    Pai, mai Serbanica, Procurorul General al Romaniei are responsabilitate mare, nu gluma ! Se gandeste toata ziua cum sa vina de hac infractorilor, in pofida obstacolelor pe care voi parlamentarii si nu numai le puneti in calea magistratilor, scornind legi una mai favorabila decat alta pt penali !

    Apoi el vine la serviciu toata saptamana, nu doar luni si marti.

    Stai linistit ca-si merita cu prisosinta salariul, nu ca voi, nesimtiti cu salari nesimtite si cu pensii si mai si !

    PS. Somn usor si cand o sa mi te arate televiziunile tresarind in somn in bancile Parlamentului voi sti ca iar ai avut un cosmar cu Augustin punandu-ti niste bratari la maini ! :)))
  • +12 (12 voturi)    
    De cinci ori (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:34)

    benicio [utilizator]

    Cred ca oricine in tara asta muceste de 5 ori mai mult decat un parlamentar. Dar oricum, salariul se da pe rezultat, nu pe munca. Ce rezultate are procurorul general? Infractori la bulau. Ce rezultate are un parlamentar? Propuneri legislative coerente care vizeaza cresterea sustenabila a Romaniei... Glumesc :)))))
    • +2 (2 voturi)    
      bine (Miercuri, 12 aprilie 2017, 13:33)

      nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      ca ai clarificat: ''glumesc'', ca eram gata, gata sa sar ''la bataie''.
  • +6 (6 voturi)    
    somerul vesel (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:36)

    iodixit [utilizator]

    oricine munceste, munceste mai mult ca orice parlamentar!
    • +4 (4 voturi)    
      ba (Miercuri, 12 aprilie 2017, 13:34)

      nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      s-ar putea , in alta ordine de idei, ca ai de nu muncesc sa nu faca atata rau cat fac hienele din parlament.
    • +3 (3 voturi)    
      Corolarul:!!! (Miercuri, 12 aprilie 2017, 16:24)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Oricine nu muncește, muncește la fel de mult ca un parlamentar!
  • +12 (12 voturi)    
    Serban 2/10 (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:37)

    Taifunnn [anonim]

    E cam nejustificat de prost Serban pentru functia pe care o ocupa, chiar si pentru un PSD-ist.

    Cred ca Tiriac i-a laudat degeaba ca sunt hoti dar inteligenti.. sunt doar o sleahta de tupeisti!
  • +12 (12 voturi)    
    Culmea tupeului (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:38)

    Cozmin30 [utilizator]

    Culmea tupeului
    Parlamentarii, la noi, nu sunt obligati sa aiba nicio pregatire, nicio meserie, nicio calificare, nicio competenta, nu sunt obligati nici macar sa vina la serviciu (de exemplu, repetentul Crin avea 1% prezenta, dar lua salariul sau indemnizatia integral), pot fi infractori, pot fi comdamnati, pot sa nu aiba absolut nicio activitate.
    Dimpotriva, parlamentarii trebuie sa aiba salariu sau indemnizatie foarte mica, iar daca au dovedit ca au facut ceva util, sa primeasca ceva in plus.
    Normal ar fi ca parlamentarii sa nu aiba nicio imunitate, nici pensii speciale, sa nu aiba dreptul, daca sunt condamnati, la suspendare, la gratiere sau la eliberare anticipata.
    Activitatea de dezincriminare a infractiunilor, de a-si acorda lor salarii nesimtite, pensii speciale, imunitati si alte privilegii trebuie pedepsita prin lege sau chiar prin constitutie.
  • +10 (10 voturi)    
    Un parlamentar munceste 2 zile pe saptamana (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:46)

    linxs [utilizator]

    Asta cand e prezent la parlament si numai daca nu doarme. Doamne-fereste, nu zic ca somnul ar fi ceva rau. Cand doarme, inseamna ca-i ocupat si n-are timp de prostii.
  • +6 (6 voturi)    
    Alo, domnu' (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:46)

    JustinCase [utilizator]

    La cat de mult chiulesc parlamentarii si-i doare undeva de treburile pe care ar trebui sa le aiba, si un hobos munceste de 5 ori mai mult decat acestia.
  • +9 (9 voturi)    
    Cu un parlamentar ca el, (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:50)

    gayon [utilizator]

    neobosit in legiferarea legalizarii grupurilor infractionale si criminale din Romania, procurorii chiar trebuie sa munceasca de 50 de ori sau poate si mai mult, decat in conditii normale. Prin urmare, chiar se impune o salarizare si mai mare a acestora, pt. a nu cadea in pacatul luarii de mita. Iar salariul celor care se limiteaza la linguseala si pupincurism, ar trebuii sa fie sa fie cu mult sub valoarea 0. Ce beneficii aduce indivizi ca asta, societatii si platitorilor de impozite? Nici el nu stie. Asa ca, sa-l plateasca cei, pt care el face lobby.
  • +7 (7 voturi)    
    Eu o stiu altfel pe asta... (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:58)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Un parlamentar are de cinci ori mai mult ca un sudor. Nu-mi dau seama daca munceste de cinci ori mai mult
    • +4 (4 voturi)    
      hotie pe fata din banul public (Miercuri, 12 aprilie 2017, 13:25)

      NurosuNurosu [anonim] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

      Sa se instituie votarea si prezenta cu sistem FINGER VEIN fara cartele pt a nu mai chiuli si a nu mai iesi din sala senatorii si deputatii nu se mai poate vota cu cartela altuia..
      sa se plateasca doar ziua de prezenta la parlament ziua lipsa nu....in ce firma iti plateste ziua lipsa..patronul...
  • +3 (5 voturi)    
    sincer sa fiu... (Miercuri, 12 aprilie 2017, 12:59)

    liviu_ [utilizator]

    la cat "munciti" voi in parlament un gunoier ar trebui sa castige de 5 ori mai mult ca voi...
    sefu procuraturii probabil de vrem 5k de ori mai mult
  • +6 (6 voturi)    
    daaaa (Miercuri, 12 aprilie 2017, 13:27)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci din cauza procurorului general tot o lalaiti voi cu legea salarizarii. Nu va lasa binomul sa mariti salariile la oameni... Prostii din astea nici alegatorii vostri nu mai cred....
  • +4 (4 voturi)    
    apai, (Miercuri, 12 aprilie 2017, 13:32)

    nesuferitu [utilizator]

    daca nici tu nu-ti dai seama care munceste si cum, e clar cat muncesti tu.
  • +1 (1 vot)    
    prost (Miercuri, 12 aprilie 2017, 15:47)

    Ilidia [utilizator]

    E din galeria celor cu dovleacul mare si ...gol. Dar se pricepe la a-si apara "interesul"...
  • +1 (1 vot)    
    dupa logica soferului unui infractor, (Miercuri, 12 aprilie 2017, 17:49)

    yellowdog [utilizator]

    un "ales" ar trebui sa aiba un salarui de 10 ori mai mic decat un lucrator in agricultura...
    numai golanii, smecherii, prosteala, gargara, lenevie asta il caracterizeaza pe slinosul asta
  • +1 (1 vot)    
    Grohaila (Miercuri, 12 aprilie 2017, 19:15)

    kingfisher [utilizator]

    Si s-a mai auzit un grohait din cocina! Dragnea si-a mutat ferma de porci din Teleorman in parlament!
  • +2 (2 voturi)    
    cine munceste mai mult (Miercuri, 12 aprilie 2017, 21:23)

    Walking_dead [utilizator]

    "Procurorul general are un salariu de cinci ori mai mare cat un parlamentar. Nu-mi dau seama daca munceste de cinci ori mai mult"

    Cum sa spun sa nu-l jignesc pe soferul lui Voicu... Omul se ingrasa si face gusa daca sta toata ziua degeaba si maninca ca un porc. Acum uita-te in oglinda si compara-ti statura cu cea a procurorului general.