Deputatul PSD Liviu Plesoianu cere Consiliului Europei o rezolutie care sa interzica presedintilor sa mearga la proteste

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 7 aprilie 2017, 13:32 Actualitate | Politic

Deputatul PSD Liviu Plesoianu a participat, vineri, la Palatul Cotroceni, la conferinta internationala organizata alaturi de Consiliul Europei, luand cuvantul pentru a cere ca o rezolutie ce urmeaza sa fie adoptata de for sa cuprinda si o interdictie pentru presedintii de tara de a participa la proteste, afirmand ca "fetisizarea" miscarilor de strada face rau, relateaza News.ro.

Liviu Pleiosanu, unul dintre parlamentarii PSD care, in timpul protestelor fata de OUG 13, au militat pentru organizarea de contramanifestatii, a venit la Palatul Cotroceni, unde are loc conferinta internationala "Interactiunea intre majoritatea politica si opozitie intr-o democratie", sub patronajul Administratiei Prezidentiale si Consiliului Europei.

El a afirmat ca vrea sa vorbeasca despre o "chestiune de bun simt", oferind sugestii de modificare a rezolutiei care va fi adoptata pe tema conferintei: "Experienta recenta a Romaniei face necesara, in opinia mea, includerea in raportul final al acestei conferinte a unei recomandari speciale: presedintele unei tari, mai ales daca asa prevede Constitutia, trebuie sa ramana mereu un mediator in interiorul societatii. Ar trebui sa fie presedintele tuturor cetatenilor, inclusiv al cetatenilor care nu l-au votat."

Deputatul a cerut si includerea in rezolutie a unor masuri care sa impiedice presedintilor sa participe la proteste, asa cum a facut Klaus Iohannis: "In nicio tara din lume si sub nicio imprejurare presedintele nu ar trebui sa participe in strada la proteste antiguvernamentale sau indreptate impotriva majoritatii parlamentare democratic alese. Altfel, presedintele s-ar transforma pe data din mediator in instigator."

Plesoianu a mai spus ca "nu cred ca ne face bine fetisizarea protestelor in strada", comentand ca si "protestul tacut" al celor care au votat covarsitor in favoarea PSD ar trebuie sa conteze.

Moderatorul conferintei, Hanna Suchocka, presedinte onorific al Comisiei de la Venetia, a spus ironic, in incheierea discursului sutinut din sala de Liviu Plesoianu, ca aceasta este "o discutie romano-romana", intervenind si Nicusor Dan, liderul USR, care se afla la prezidiu. El a sustinut ca nu poti acuza opozitia ca a scos in strada "sute de mii de oameni".

Consiliul Europei, prin Comisia de la Venetia, va elabora un raport pe tema relatiei dintre opozitie si majoritate, ale carui concluzii vor fi extrase inclusiv din dezbaterea organizata la Palatul Cotroceni.























1997 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Cum sa nu (Vineri, 7 aprilie 2017, 13:46)

    Soljenitin [utilizator]

    Cel mai bine sa se dea o rezolutie care sa interzica unui presedinte urmatoarele:

    - nu are voie sa nu fie PSD;
    - nu are voie sa voteze altceva in afara de PSD;
    - nu are voie la proteste decat daca sunt organizate de PSD;
    - daca cumva iese un presedinte nonPSD, atunci se repeta votul pana iese unul PSD;
    - daca nu are mustata, atunci sa isi lase;
    - obligatoriu, sa aiba dosar penal;
    - sa practice un limbaj de lemn specific PSD;
    - daca este PSD, atunci are voie sa nu fie roman verde, dac, ortodox, etc.. Daca nu este PSD, atunci nu are voie.
  • +6 (6 voturi)    
    astae memorabila (Vineri, 7 aprilie 2017, 13:48)

    nellino [utilizator]

    "protestul tacut"

    dece protestau aia pe muteste? protestul tacut la protestul vocal?
  • +9 (9 voturi)    
    e valabil si pt primi ministrii? (Vineri, 7 aprilie 2017, 13:53)

    sachei [utilizator]

    si retroactiv? atunci cind se ducea nastase cu toata gasca de psd-isiti la procuratura ca era arestat bivolaru???? sau ala nu era protest?
    • +5 (5 voturi)    
      Sau pentru fosti prim-ministri...? (Vineri, 7 aprilie 2017, 14:20)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Gandul.info - 31.01.2011

      "După ce au hotărât, luni, în PBN că începând cu ora 15.00 vor picheta sediile PDL din ţară, fruntaşii social-democraţi au luat autobuzul din curtea Parlamentului şi au plecat la Piteşti. Între ei, Victor Ponta, Titus Corlăţean, Marian Vanghelie, Viorel Hrebenciuc, Ecaterina Andronescu, Adrian Severin, Robert Negoiţă, Oana Mizil, Ion Câlea, Nicu Bănicioiu, Victor Socaciu, Aura Vasile. Adrian Năstase a ajuns la Piteşti cu maşina proprie, pierzând autobuzul plecat în trombă cu grosul echipei.
      Cu toţii au descins în faţa sediului PDL din Piteşti pentru a protesta faţă de ceea ce PSD a numit "abuzul politic" exercitat de PDL în cazul arestării lui Constantin Nicolescu, şeful CJ Argeş."
  • +13 (13 voturi)    
    Rezolutie din categoria:"Mai animalule!" (Vineri, 7 aprilie 2017, 13:53)

    Altiro [utilizator]

    Are dreptate, presedintele nu poate participa la proteste dar poate organiza mineriade. Maxim 5 mineriade!
  • +4 (4 voturi)    
    rezolutia capului sec (Vineri, 7 aprilie 2017, 14:01)

    W. [utilizator]

    D-nul acesta Plesoianu are toate actiunile publice in ideea in care sa poata genera o stire in care sa-i apara numele. Am vazut cat era de disperat dupa atentie in timpul protestelor.

    In rest, pare un ales PSD tipic: gandire ingusta orientata spre totalitarism.

    Ne trebuie de fapt o rezolutie prin care politicienii corupti sa nu poata distruge o tara doar pentru a evita puscaria.
  • +5 (5 voturi)    
    Liviu Plescoianu (Vineri, 7 aprilie 2017, 14:10)

    rakkone [utilizator]

    Lepra asta mica este o Cristiana Anghel a acestei legislaturi. O lichea fara niciun scrupul, moarta dupa promovare, descoperire-inventie a odiosilor de la Anatema 3, intrat in parlament pentru a face cat mai mult circ si mizerie si pentru a fi un varf de lance al penalilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Livache, fii atent: (Vineri, 7 aprilie 2017, 14:25)

    L. [utilizator]

    Noi am iesit la proteste, intreaga familie, de dragul lui Livache, Ciordache si alti nicolici-pulifrici, pe care i-am tot strigat in Piata Victoriei sa vina sa-i iubim nitzel.

    Pe bune ca n-am avut nici-o treaba cu herr Klaus, ca nu ne-a ajutat si nici nu ne-a deranjat cu ceva.

    Si daca vorbim de bun simt, păi cum ramane cu numirea lui Ciordache ca vicepreș al lui Livache?
  • +4 (4 voturi)    
    hahaha (Vineri, 7 aprilie 2017, 14:34)

    iodixit [utilizator]

    atit a putut sa produca neuronul lui stingher!
  • +6 (6 voturi)    
    Idiotul tenace... (Vineri, 7 aprilie 2017, 14:36)

    triciupa [utilizator]

    ... care si-a pus in cap sa fie ridicol in orice imprejurare.
    Pesedeii se impart in trei categorii: hoti, retardati si hoti retardati. Nu e clar daca ipochimenul asta intra in categoria 2 sau 3...
  • +2 (2 voturi)    
    Ce dreaq? (Vineri, 7 aprilie 2017, 14:58)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    - Pe dumneavoastra cine va recomanda domnule Liviu Pleiosanu?
    - Prostia, sa traiti!