Administratia Prezidentiala il contrazice pe Liviu Dragnea: Presedintele Comisiei de la Venetia s-a intalnit joi cu presedintele Curtii Constitutionale, Valer Dorneanu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 7 aprilie 2017, 10:00 Actualitate | Politic

Administratia Prezidentiala a reactionat, vineri, la afirmatiile de joi ale liderului PSD, Liviu Dragnea, care se declarase nemultumit de faptul ca "presedintele Iohannis nu a prevazut o intalnire intre Comisia de la Venetia, prezenta zilele acestea in Romania, si Curtea Constitutionala". Administratia Prezidentiala arata ca "Din pacate, informatia vehiculata de domnul Dragnea nu este corecta: Presedintele Comisiei de la Venetia a avut ieri, la ora 12:00, o intalnire cu presedintele CCR, chiar la sediul Curtii."

"De asemenea, presedintele CCR a fost invitat si a participat la prima sesiune a conferintei din dupa-amiaza zilei de joi, la care a luat cuvantul si presedintele Comisiei de la Venetia", mai precizeaza Administratia Prezidentiala.

Liviu Dragnea declarase joi, la Sinaia, ca "Eu sunt foarte nemultumit ca cei care au organizat acest eveniment nu au prevazut o intalnire a Comisiei de la Venetia cu CCR. Eu nu cred ca este in regula. Comisia de la Venetia are ca atributii principale Constitutiile din tarile respective. Faptul ca au venit in Romania si cei care au organizat nu s-au gandit sa faca o intalnire intre Comisia de la Venetia si CCR nu e in regula si s-a pierdut un moment important."

In perioada 6-7 aprilie are loc la Palatul Cotroceni conferinta internationala ,"Interactiunea intre majoritatea politica si opozitie intr-o democratie", sub patronajul presedintelui Romaniei si al secretarului General al Consiliului Europei.

In marja acestei conferinte, presedintele Iohannis a avut intrevederi cu secretarul general adjunct al Consiliului Europei, Gabriella Battaini-Dragoni, cu presedintele Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei (APCE), Pedro Agramunt, precum si cu presedintele Comisiei Europene pentru Democratie prin Drept a Consiliului Europei (Comisia de la Venetia), Gianni Buquicchio.























5391 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    Pam pam! (Vineri, 7 aprilie 2017, 10:04)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Buna si prompta luarea de pozitie.
    Doar asa se poate demonta toata aceasta masinatiune PSD-ista.
    • +7 (7 voturi)    
      ma indoiesc asupra faptului ca (Vineri, 7 aprilie 2017, 11:29)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Pierrotlefou

      televiziunile "de stiri" detin, si vor publica aceasta informatie

      deci, ramane cum am stabilit....
  • +19 (21 voturi)    
    "Dracnea" (Vineri, 7 aprilie 2017, 10:31)

    adinico [utilizator]

    Cred ca Administratia Prezidentiala trebuie sa-i trimita lui "Dracnea" o poza si daca este posibil un film?

    Acestea sunt informatiile detinute de "Dracnea". Asteptam sa vedem cum stam cu bugetul, cresterile salariale si deficitul....

    O sa plangem cu totii la sfarsitul anului.
    Oricum Iohannis e de vina.
  • -15 (15 voturi)    
    NU (Vineri, 7 aprilie 2017, 10:41)

    CalmArius [anonim]

    Nu confundati lucrurile..va rog Una este U.E....si alta Consiliul Europei! Organism important , nici vorba , dar este alt peste...Aci este inclusiv Rusia, sau Kzahstanul...sa zicem! Este asa o conferinta de desprafuire pentru mancatorul de cartofi !Acest mesaj nu va fi publicat! El este pentru voi de la HNews!Manipulatori platiti ca tonomate (vb Basescului)
    • +9 (9 voturi)    
      Delirezi ! (Vineri, 7 aprilie 2017, 11:54)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui CalmArius

      Nu e nici UE nici CE e vorba de Comisia de la Venetia (aflata sub controlul CE). Dragnea a afirmat clar ca membrii comisiei de la Venetia nu s-au intalnit cu membrii CC. Minciuna clara (sau adevar alternativ cum se spune mai modern pentru a nu jigni minciunosii ajunsi in functii inalte). Asa ca probabil pentru voi postacii psd a spune adevarul inseamna a manipula. Prosti mai sunteti! Nici macar nu stiti cand trebuie sa nu spuneti nimic.
    • +8 (8 voturi)    
      esti (Vineri, 7 aprilie 2017, 12:02)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CalmArius

      complet...anonim.
      care e legatura postarii tale cu subiectul articolului? ca sa nu mai vorbim de bazaconiile din text.
    • +7 (7 voturi)    
      ce are s... cu prefectura? (Vineri, 7 aprilie 2017, 12:15)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui CalmArius

      tu ai citit articolul? tu ai citit ce ai scris?ce are ue si consiliul europei cu comisia de la venetia?
    • 0 (0 voturi)    
      CalmAris (Vineri, 7 aprilie 2017, 13:59)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui CalmArius

      bati campii !!
  • +13 (13 voturi)    
    De parca dragnea ar sti.... (Vineri, 7 aprilie 2017, 11:17)

    gigiN [utilizator]

    ...si altceva decat sa minta-pardon,sa manance c....-si sa fure !!!
  • +12 (12 voturi)    
    greata (Vineri, 7 aprilie 2017, 11:18)

    andrei1232000 [utilizator]

    Intalnirea cu Comisia de la Venetia nu era prevazuta in programul de guvernare. Nu va e greata cand o vedeti pe Dubluta facand sluj in fata lui Gadea? Toata mascarada de la scoala din Drumul Taberei cu Balenele blonde a fost sa se gaseasca o justificare de a-i scapa niste bani pentru publicitate dupa ce marile companii au cam retras-o. Popor de maimute suntem. Asa cum in 1992 o batrana intreba la o sectie de votare "unde se voteaza pentru dl Ion Iliescu?" tot asa la urmatoarele alegeri ar trebui sa intrebam "unde se voteaza impotriva PSD". Daca o mai exista opozitie pana atunci!
  • +10 (10 voturi)    
    Minciuna și dezinformarea... (Vineri, 7 aprilie 2017, 11:20)

    Spiky [utilizator]

    ... marca Mujikstanul de Kremlin sunt numele mici ale PCR-PSD....
  • +12 (12 voturi)    
    Postul potrivit pentru Dragnea (Vineri, 7 aprilie 2017, 11:24)

    Metec [utilizator]

    In decembrie, Dragnea spunea: Iohannis trebuia sa o sune pe Sevil Shaiddeh, dar n-a sunat-o.
    In ianuarie, Dragnea spunea: l-am indemnat pe Grindeanu sa-l sune pe Iohannis.
    Acum, Dragnea e nemultumit: Iohannis nu i-a organizat lui Dorneanu o intalnire cu Comisia de la Venetia.
    Mai, Dragnea, n-ai vrea sa fii tu asistenta lui Iohannis?! Ca vad ca te-ai pricepe sa-i faci agenda...
  • +6 (6 voturi)    
    impacientatul Dragnea (Vineri, 7 aprilie 2017, 13:23)

    anion [utilizator]

    trecuse ceva timp si cartita llor, Dorneanu, nu raportase PSD-ului daca este ceva de rau sau de bine.
  • 0 (0 voturi)    
    mare scofala intalnirea aia (Vineri, 7 aprilie 2017, 23:22)

    revo [utilizator]

    I-a recomandat CCR-ului sa se gaseasca solutie sa si-o traga legal niste depravati! Mare subiect! Le rezolvaseram pe toate. Cred ca s-a crucit Dorneanu. El era cu inima cat puricele, astepta sa fie tras de urechi pentru prostiile pe care le face CCR-ul PSD-ist, si pe ala il freca altceva, o tampenie. Pe noi ne ingroapa CCR-ul zilnic, dar Comisia de la Venetia are trebi mai arzatoare de rezolvat.