Eugen Nicolicea: "Daca alegi o ruda geniala care a luat premiul Nobel in dauna unui prostalau care nu e ruda cu tine, evident ca nu e niciun conflict de interese"

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 4 aprilie 2017, 17:49 Actualitate | Politic

Eugen Nicolicea
Foto: Agerpres
Deputatul PSD Eugen Nicolicea, presedinte al Comisiei Juridice, a facut o serie de precizari privind modificarile votate marti in comisie la articolele 301 si 308 din Codul Penal referitoare la conflictul de interese - infractiune care este redenumita - si a sustinut ca in Codul penal exista deja Art. 18 si 21 prin care practic li se permite functionarului public sa isi angajeze rudele.

De altfel, Nicolicea este autorul unui amendament la proiectul de lege privind conflictul de interese inspirat tocmai din art. 21, din care a copiat o portiune.

Citeste aici pe larg

Ce a declarat Nicolicea jurnalistilor dupa sedinta:  

"Dupa cum stiti exista in momentul de fata exista mai multe confuzii la art 301 privind conflictul de interese. Spre exemplu definitia conflictului de interese e ca participarea sau luare unei decizii in favoarea unei persoane cu care ai o anumita relatie de serviciu, de munca, rudenie prin care s-a realizat un folos pentru persoana respectiva.

Asta inseamna asa - judecatorii CCR cand isi voteaza presedintele sunt infractori. Deputatii cand isi voteaza presedintele, avand relatii de munca cu presedintele, sunt infractori. Presedintele Romaniei cand si-a angajat consilieri cu care a lucrat sa zicem la Primarie, a comis o infractiune pentru ca evident au existat pers atunci cand au facut verificarile respective, nu au vrut sau nu au stiut sa citeasca doua articole coroborate, adica art 18 din Codul Penal care spune ca nu constituie infractiune daca exista una din cauzele justificative, respectiv daca se exercita un drept recunoscut de lege. Spre exemplu, e dreptul de a-ti alege presedintele la CCR, daca se aplica acesta nu mai e socotit infractiune sau indeplinirea unei obligatii impuse de lege. Dupa definitia aceea proasta, o sa observati ca daca dai o prima unui subaltern ai participat la luarea unei decizii prin care s-a realizat un folos material pentru persoana cu care te afli in relatii de serviciu.

Adica in Romania nu mai ai voie sa propui o avansare nimic pentru ca acel art 301 te face infractor. Evident ca acest lucru nu se intampla daca cineva citea aritcolul 21 exercitarea unui drept sau indeplinirea unei obligatii, dar pentru ca am constatat ca exista cazuri in care nu sunt in stare anumite persoane sa citeasca doua articole coroborate, a trebuit sa copiem textul mot-a-mot din art 21 sa il introducem in articolul 301.

Nu e nimic inventat, exista deja in Codul Penal doar ca nu aveam cum sa obligam anumite persoane sa invete Codul Penal.

Cand zici conflict de interese, daca nu ne-am opri aici ar trebuie sa precizam intre ce interese. Este evident ca exista conflict doar cand este intre interesul public si interesul privat. Nu intre doua interese private. Si atunci daca exista un conflict intre public si cel privat trebuie sa avem o incalcare sau o prejudiciere a interesului public. Acest lucru nu este inventia mea, este definitia internationala a conflictului de interese.

De aceea se spune despre acest conflict ca trebuie sa afecteze interesul public, iar functionarul public care face acest lucru actioneaza, citat din definitia internationala, "cu impartialitate afectata", adica "partinitor".

Evident, daca iti angajezi o ruda proasta in dauna unui tanar care este competent, este un prejudiciu pentru ca ulterior activitatea institutiei merge mai rau. Daca alegi o ruda geniala care a luat premiul Nobel in dauna unui prostalau care nu e ruda cu tine, evident ca nu e niciun conflict de interese.

Puteau si pana acum (sa isi angajeze rudele - n.r.) pentru ca asa scrie la articolul 21. Deci daca ai voie sa angajezi si nu ai niciun fel de restrictie vei angaja fara niciun fel de restrictie si aceasta nu constituie infractiune. Deci fie ca am introdus acest amendament sau nu, articolul 21 exista in Cod."

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

4788 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    din 1990 - ytd Poporul Roman a Cunoscut (Marţi, 4 aprilie 2017, 17:52)

    un domn [utilizator]

    din partea FSN pana la P$D - NUMAI Prostalai !!!!
    • +9 (9 voturi)    
      In mod clar dl. Nicolicea (Marţi, 4 aprilie 2017, 23:38)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      este un prostalau genial !!!! Nenumarate au fost ocaziile cand acest stalinist si-a aratat inteligenta in domeniul dreptului, desi individul este la baza inginer.
  • +33 (37 voturi)    
    Intre hot cu Nobel, si un prost, aleg prostul! (Marţi, 4 aprilie 2017, 17:54)

    pedepsitorul [utilizator]

    Ce inseamna logica asta , Hai sa ne ferim de prostalai cu ajutorul condamnatilor penali!

    Trebuie sa ne iesim din nou in strada!
  • +30 (32 voturi)    
    Ce cretin!!! (Marţi, 4 aprilie 2017, 17:55)

    Andradda [utilizator]

    ...
  • +37 (37 voturi)    
    Genial (Marţi, 4 aprilie 2017, 17:56)

    CezarN [utilizator]

    Genial formulat! Propun ca texul sa fie prins in lege si in Constitutie, sa fie trimis Comisiei de la Venetia, sa invete si ea cum este cu conflictul de interese in lumea democratica.

    Tu, Nicolicea, esti ruda geniala a penalilor din Romania, de aceea te-au angajat sluga.

    Acuma, chiar s daca te-as lua in serios, problema este ca de obicei se intampla nvers - adica se angajeaza prostalai-rude(deh, aschia nu sare departe de trunchi) in dauna altor candidati mult mai pregatti, mai competenti si, ceea ce-i face indezirabili, mai cinstiti.
    • +20 (20 voturi)    
      are dreptate pe de o parte... (Marţi, 4 aprilie 2017, 19:19)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ...majoritatea au ales prostalaii, care nu-s rude cu ei, sa-i reprezinte in parlament.
      • +3 (3 voturi)    
        corectie (Marţi, 4 aprilie 2017, 20:08)

        liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        majoritatea au ales prostalai ca ei, rude de sange, cu acelasi ADN... :)
  • +30 (30 voturi)    
    Cine e ruda geniala? (Marţi, 4 aprilie 2017, 17:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ca voi nu alegeti rude geniale, ci hoti care seamana cu voi. Sunteti doar o gasca de borfasi si ticalosi
    • +3 (3 voturi)    
      Grapini (Marţi, 4 aprilie 2017, 22:07)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Maria.
    • +1 (1 vot)    
      Nici nu au cum ... (Marţi, 4 aprilie 2017, 23:28)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      sa aiba rude geniale ...aschia nu poate sari departe de ...strung .
  • +21 (23 voturi)    
    Nicolicea (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:00)

    omezu [utilizator]

    In mod clar nu are vreo ruda geniala. Mai ales parintii care au avut proasta inspiratie sa-l faca, sa-l creasca si sa-l educe, transformandu-l in coada de topor de astazi. Asta nu stie ce-i ala Nobel nici cu descrierea in fata. Nesimtit, tupeist si fudul, cam ca orice p$d-ist.
  • +18 (18 voturi)    
    Rude si Rubedenii (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:01)

    kal.max [utilizator]

    Dupa tara cu cei mai multi doctori, vom descoperi si tara cu cei mai multi laureati Nobel.

    Iar daca rudele sunt laureati Nobel, va dati seama parlamentarii ce clasa (d)au.

    Domnul Nicolicea, o boala autoimuna va doresc.
  • +21 (21 voturi)    
    Heh (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:05)

    Soljenitin [utilizator]

    Arata-l pe ala cu premiul Nobel, prostalaule!
  • +17 (17 voturi)    
    Solicitare (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:06)

    athos64 [utilizator]

    Solicitam laureatilor premiilor Nobel sa recunoasca public gradul de rudenie pe care in mod evident il au cu dl. Nicolicea sau alti pesedisti, care abia asteapta sa le ofere sinecurele dupa care bietii laureati ofteaza de cand se stiu...
  • +17 (17 voturi)    
    lol (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:07)

    CRMS [utilizator]

    Voi toti astia din PSD aveti rude geniale..pacat insa ca voi insiva sunteti cu IQ-ul pe la 70
  • +19 (19 voturi)    
    Nobel, n-o beli! (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:17)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Cand tov. Nicolicea va avea laureati Nobel prin familie, putem sa mai discutam.
    Deocamdata la noi exista doar nepotism.
    Apropo de laureatii Nobel nascuti in Romania - adevarul este ca toti au luat premiul pentru alte tari. Daca ramaneau aici n-ar fi avut nici o sansa din cauza tovarasilor. Nu se inghesuie nici un inteligent sa faca figuratie prin birourile unor politicieni. Doar lipitori sinecuristi si pupincuristi se gasesc acolo.
  • +18 (18 voturi)    
    curiozitate (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:21)

    Iorgovan [utilizator]

    Sunt curios cate rude geniale, chiar si fara premiul Nobel, aveti voi, astia din PSD.
  • +15 (15 voturi)    
    Unde stateau geniile? (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:27)

    vidoc [utilizator]

    Din cate stiu eu numai Palade a avut premiul Nobel si asta prin anii saptezeci iar daca vreun contemporan ar fi avut aceasta onoare sigur nu era ruda cu Nicolicea sau cu "eruditii" din parlament.
  • +21 (21 voturi)    
    :)))) (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:36)

    bancheru83 [utilizator]

    sunt sigur ca nu ai rude care au fost nominalizate la premiile nobel.si sunt mai MULT ca sigur ca ai rude din cealalta categorie.nicolicea,iordache,nicolae,tariceanu,dragnea,etc,etc..nu mai zic multi ca nu mai pot trage apa dupa ei:)
    • -18 (20 voturi)    
      si totusi are dreptate (Marţi, 4 aprilie 2017, 19:13)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      in ciuda "argumentelor" tale!
      • +2 (2 voturi)    
        Unde-i rudă, n-are dreptate. Punct. (Marţi, 4 aprilie 2017, 19:23)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Atât timp cât e vorba de funcționari publici, sigur nu angajezi deținători de Nobel pe asemenea posturi.

        Rolul banilor publici nu este de a fi oferiți rubedeniilor drept salariu. Pentru că rubedenia aia pe care ai angajat-o o să facă ce zici tu, nu ce zice fișa postului.

        Dacă ai așa mare încredere în ruda respectivă, plătește-o din banii personali. Și eventual renunță și tu la funcții și demnități plătite din bani publici, demonstrează că ai capacitatea de a produce bani și în lumea reală
      • +2 (2 voturi)    
        Mai... (Miercuri, 5 aprilie 2017, 3:40)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        ..hotii vostri au intotdeauna drepate, nici nu trebuie sa mentionezi asta. De-aia isi si cumpara diplome si doctorate, de destepti ce sunt. Ca si tine, de altfel, caci numai un destept poate sa ia apararea hotilor, nu un prostalau. Prostalaul s-ar gandi si si-ar da seama ca nu are nimic de castigat daca alege mereu hoti sa-l conduca.

        Voi, astia, ati cumpara si Premiul Nobel daca ati putea, sa-l aveti acolo ca sa puteti fi angajati in viitor de alta ruda de-a voastra, la fel de desteapta ca si voi, dar care nu a avut timp sa-si cumpere Premiul Nobel, pentru ca a fost prea ocupata cu muncitul la stat si sa-si cumpere cu banii de salariu judete intregi...
      • 0 (0 voturi)    
        sa inteleg ca vor apare (Miercuri, 5 aprilie 2017, 13:48)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        plagiaturi Nobel ? pana acolo s-a ajuns ? ca altfel nu se poate aplica legea..

        COMPETENTA e regula de baza si mai ales PROCESUL de selctie. Daca e o functie publica procesul de selectie trebuie sa fie transparent si verificabil. O ruda ar putea trece dar ar crea suspiciuni. Sunt firme care accepta rude in acelasi departament sau pozitii asemanatoare si sunt firme care nu accepta. Romania datorita coruptiei ridicate si la nivel inalt, cu draditie in cumetrii pe banii statului, banul public, comun, nu are nevoie de asa ceva. Nu ne permitem. PUNCT. E abuz in cazul nostru, deocamdata.. ce ati si uitat cate cazuri de coruptie au fost ??
  • +19 (19 voturi)    
    Din nefericire acum e invers (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:36)

    nick24 [utilizator]

    Se alege un prostăllău, rudă, secretară sau amantă, în detrimentul unora chiar bine pregătiți.
    Ș cel mai mare e cel care ne spune așa ceva, că vrea sa ne abureascâ.
  • +14 (14 voturi)    
    Deci prostalaul asta are Nobel? (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:39)

    liviul2006 [utilizator]

    Si a refuzat ca Bob Dylan?
  • +12 (12 voturi)    
    panarama (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:41)

    levierul [utilizator]

    noi stim ca rudele voastre sunt doar din a doua categorie enumerata de imberb si atunci da, tocmai de aia, este conflict de intereses
  • +10 (10 voturi)    
    Eroare, nea Nicolicea: (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:46)

    Altiro [utilizator]

    e imposibil ca de-a lungul intregului mileniu in care abia am intrat sa se nasca politicieni(mai ales din psd) care sa aiba vreo "ruda geniala cu premiu Nobel"...E suficient sa te uiti la rubedeniile si cunostintele promovate de Dragnea.
  • +11 (11 voturi)    
    Ar fi buna o derogare d-asta... (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:52)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ...dar numai pentru laureatii Premiului Nobel, ca e plina administratia Romaniei de ei !
  • +10 (10 voturi)    
    teorie interesanta (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:59)

    florin_f [utilizator]

    intrebarea e, cum dracu au prostii si dobitocii astea de politicieni numai geni cu premiul nobel in rudenii. De unte atatia geni? da, sunt genii la furat! Nea Nicolicea, nu suntem toti asa de prosti precum ne crezi, esti mata smecher daaaa.... sunt altim mai smecheri :P
  • +11 (11 voturi)    
    absurdistan (Marţi, 4 aprilie 2017, 19:01)

    john28 [utilizator]

    asta-i din pre-putul gandirii, ca sa citez din contemporani! daca cineva ar avea o ruda geniala, n-ar avea nici o sansa sa o angajeze la un birou parlamentar, doar sa faca ceva cafele...geniale!
  • +19 (19 voturi)    
    ce prostalau (Marţi, 4 aprilie 2017, 19:04)

    dana35 [utilizator]

    vai de noi ce prostalau decide !!!!!!!!
    ce prostii debiteaza ...
  • +2 (2 voturi)    
    nicolicea un alt penal... (Marţi, 4 aprilie 2017, 19:36)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    ...care sigur nu e ruda care a luat premiul Nobel deci ramane pt.el doar varianta 2.
  • +2 (2 voturi)    
    imi pare bine ... (Marţi, 4 aprilie 2017, 19:49)

    astronaut [utilizator]

    ca ati ajuns la mana lu' Nicolpicea asta , PSD-eilor , va infasoara de numai stiti cine sunteti !
  • +3 (3 voturi)    
    Mda (Marţi, 4 aprilie 2017, 19:58)

    Ciprian1979c [utilizator]

    ...ca frate s'u si nepotu s'u la Tr. Severin - Liviu Nicolicea si p-ala mic nu mai stiu cum il cheama! Viceprimar, sef la ISU Mehedinti, etc...au luat multe Nobele, nea Eugene?!?
  • +3 (3 voturi)    
    postalai suntem noi (Marţi, 4 aprilie 2017, 20:16)

    FA [utilizator]

    Prostalai suntem noi, si tu sigur nu esti genial:)
  • +3 (3 voturi)    
    Nicolicea nu e prostalau, este o (Marţi, 4 aprilie 2017, 20:41)

    __alex__ [utilizator]

    genune, o gaura neagra a inteligentei. Ar trebui cercetate de o echipa de psihologi pentru primul IQ negativ cu 3 cifre.

    Dar asta nu ii scuza ticalosia.
  • +3 (3 voturi)    
    J-E-G (Marţi, 4 aprilie 2017, 21:30)

    NWalker [utilizator]

    Imbecilul asta care nu a muncit nimic in ultimii 25 de ani vrea sa ne spuna ca de fapt ca daca iti angajezi loazele de neamuri in dauna unor copii destepti si educati nu trebuie sa patesti nimic.
    Apropo, TOTI romanii laureati ai premiului Nobel au fugit din tara asta, tocmai pentru ca niste jeguri ca Nicolicea au condus-o incontinuu!
  • +3 (3 voturi)    
    ruda geniala si prostalau strain (Marţi, 4 aprilie 2017, 22:22)

    anion [utilizator]

    Este o explicatie falsa; ruda poate fi sigur si prostovana asa cum si un strain poate fi genial. Insa prostovanul genial unic ramane Negulicea pentru ca el face alegerea salariatului.indiferent cum gaseste pampalaul
  • +5 (5 voturi)    
    Are dreptate (Marţi, 4 aprilie 2017, 22:31)

    RAFL [anonim]

    Sa nu uitam din 90 pana in prezent de sutele sau poate chair miile de pesedisti si fesenisti castigatori de premii Nobel care s-au irosit in van din cauza acestei legi.
  • +5 (5 voturi)    
    Diplomă (Marţi, 4 aprilie 2017, 23:48)

    Celbland [utilizator]

    De unde pot și eu să cumpăr o diplomă Nobel ? De rude fac rost după ...
  • +4 (4 voturi)    
    De acord (Miercuri, 5 aprilie 2017, 0:02)

    24alex24 [utilizator]

    De acord Nicolicea, dar, ca să fii cinstit până la capăt, atunci scrie în lege că se pot angaja numai rude geniale cu premiul Nobel, nu și cele cu IQ redus care mișună ca prostălăii în jurul orificialilor locali ori parlamentari.

    Altfel se înțelege că ai legalizat hoția via familiile primarilor, demnitarilor, directorilor de instituții etc., ori nimeni nu vrea așa ceva. Doar nu vrei să rămâi cu pata asta de facilitator al borfașilor pe reputația ta.
  • +3 (3 voturi)    
    Ghicitoarea lui Nicolicea (Miercuri, 5 aprilie 2017, 2:18)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    "Daca alegi o ruda geniala care a luat premiul Nobel in dauna unui prostalau care nu e ruda cu tine, evident ca nu e niciun conflict de interese" Dar ce faci cind prostalaul este deputat iar rudele lui geniale au luat premiul Nobel de la birtul din colt ? Conflictul de interese devine infratire de interese si toti sunt fericiti ?
  • +4 (4 voturi)    
    Domnule Nicolicea (Miercuri, 5 aprilie 2017, 7:25)

    Rescator [utilizator]

    Esti cel mai nociv individ pentru Romania,bolsevic
    total,tradator,lacom ,lipsit de morala si constiinta.
    Iar treaba cu ruda pesedista cu Premiul Nobel este
    de un ridicol perfect,demna de filmele cu tantalai.
    Un pesedist va putea lua Premiul Nobel in anul
    5622.
  • +2 (2 voturi)    
    Ma indoiesc ca parlamentarii au rude geniale (Miercuri, 5 aprilie 2017, 12:00)

    Bogdan_100 [utilizator]

    si sigur nu au rude laureati ai premiului Nobel (genetica de baza - un semi-oligofren nu poate sa fie inrudit cu un geniu :-))))
  • +1 (1 vot)    
    E vorba de "alegere" sau concurs (Miercuri, 5 aprilie 2017, 12:03)

    Bogdan_100 [utilizator]

    pe baza de competente ? Probabil e "alegere tip psd" ca altfel nicolicea tot necalificat ar fi ramas nu sef de comisie "ales" de psd-isti.
  • +1 (1 vot)    
    rude (Miercuri, 5 aprilie 2017, 15:10)

    Ilidia [utilizator]

    Celor care au inteligenta acestui nimuric li se pune in deradere intrebarea "mai ai frati acasa?"...
  • +2 (2 voturi)    
    fa-mi cunostinta cu ruda aia a ta geniala! (Miercuri, 5 aprilie 2017, 16:50)

    iodixit [utilizator]

    daca exsista, ea a luat toata desteptaciunea din familia ta, tie raminindu-ti numai hotia!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai Nicolicea, (Joi, 6 aprilie 2017, 12:19)

    adrian88000 [utilizator]

    ia fa tu o lista cu romanii care au luat premiul Nobel !