Tomac (PMP) cere demisia conducerii ICCMER, pe care o acuza de "indiferenta" fata de Masacrul de la Fantana Alba

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 3 aprilie 2017, 14:24 Actualitate | Politic

Eugen Tomac - PMP
Foto: Hotnews
Deputatul PMP Eugen Tomac a cerut luni, intr-o conferinta de presa, demisia conducerii Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului (IICCMER), pe care o acuza de indiferenta fata de crimele savarsite de URSS in 1941 la Fantana Alba.

"Probabil, pentru statul roman 3000 de morti sunt prea putini. Nu inteleg de ce acesti bugetari care au drept sarcina trateaza cu atata indiferent. Cer demisia conducerii IICCMER, mi se pare inadmisibil ca cimeva care are in portofliu acest domeniu sa fie atat de indiferent" a spus Tomac.

"Am ramas profund marcat ca nici presedintele, nici prim-ministrul nu au transmis mesaje de omagiere a celor care au murit acolo", a mai spus el.

El i-a acuzat si pe cei din Ministerul pentru Romanii de Pretutindeni ca nu au trimis niciun oficial la comemorarea evenimentelor, care a avut loc pe 1 aprilie. "Ma intreb de de dl Dragnea a mai dcreat un minister pentru romanii de pretutindeni", a spus el.

Tomac a amintit ca pe 27 aprilie 2015 a depus o solicitare pentru infiintarea unei comisii speciale "pentru adevar" care sa intocmeasca un raport privind masacrul de la Fantana Alba, insa aceasta comisie nu s-a constituit nici pana acum pentru ca PSD si PNL nu si-au desemnat reprezentanti.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1939 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    He he , se supara tatucu Putin pe Dragnev... (Luni, 3 aprilie 2017, 14:32)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    si nu-l mai sustine .
    • +1 (1 vot)    
      Pai Dragnea este o cartita kgb-ista (Luni, 3 aprilie 2017, 18:30)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      sprijinita de serviciile unui stat inamic sa ajunga cat mai sus pe scara puterii. Ia ganditi-va la Comana, care a fost sinucis in avion, pentru ca se pregatea sa sifoneze informatii despre cum a furat el pentru conu Dragnea. Stapanii de la Moscova i-au rezolvat elegant si discret problema lui Dragnea. Cum ar putea ca o cartita a Moscovei sa faca ceva pentru martirii romani ???? Dimpotriva, va face absolut totul (si chiar asta se intampla) sa li se piarda definitiv amintirea.
  • +3 (9 voturi)    
    +1 (Luni, 3 aprilie 2017, 14:36)

    firstfb [utilizator]

    Bravo Tomac!
  • -2 (8 voturi)    
    Pentru ca (Luni, 3 aprilie 2017, 14:41)

    mitg [utilizator]

    Toti (inclusiv politicieni din PMP, care erau in PD-L/PL-D sau alte porcarenii) au politizat aceste institutii, acolo ajungand sa lucreze tot felul de blondine dubioase absolvente de SNSPA, care se recomanda prin alte calitati, nu sinteza si analiza istorica.

    Degeaba face penibilitati d-astea, ca ei au distrus institutiile politizandu-le.
  • +4 (10 voturi)    
    bravo Tomac (Luni, 3 aprilie 2017, 14:43)

    mmmircea [utilizator]

    sa se spuna raspicat adevarul: sovieticii au ucis, au ucis, au ucis.
  • -1 (11 voturi)    
    Tomac, ,,Tolomac" (Luni, 3 aprilie 2017, 15:29)

    Rahan5 [utilizator]

    ar fi trebuit mai bine sa fi luat pozitie impotriva declaratiilor lui Basescu contra lui Laura Codruta Kovesi !. Altfel arata ca un caraghios care se ocupa de ,,dosarul" Fantana Alba fara sa arate ca are studiile istorice necesare , sau macar sa arate ca intelege in totalitate evenimentele tragice de atunci !
    Dupa ce s-a intamplat cu Basescu si LCK, Tomac nu mai are nici o credibilitate ! , iar PMP - ul a ajuns undeva la 1%, fara sansa sa-si mai revina !
    • +3 (7 voturi)    
      n-ai dreptate (Luni, 3 aprilie 2017, 15:45)

      firstfb [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Chestiile de genul Basescu si LCK sunt flama zilei, in fiecare saptamana e cate ceva ce-ti poate distrage atentia. Dar pentru a solutiona un dosar gen Fantana Alba trebuie sa ai focus si sa-ti doresti. Si cine altcineva decat un roman nascut in actuala Ucraina poate avea o dorinta mai mare de dreptate?
      P.S. Legat de studii :
      https://ro.wikipedia.org/wiki/Eugen_Tomac
      • +1 (1 vot)    
        La cat de ,,fraier" este Tomac, (Luni, 3 aprilie 2017, 17:00)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui firstfb

        ,,nu mai conteaza" pentru public unde s-a nascut, si ce studii a facut !.
        Repet, abordarea de catre Tomac in public, a dosarului Fantana Alba, dupa ce in calitate de sef de partid ,,s-a ascuns sub masa" cand a facut acuzatii Basescu aiurea catre LCK, seamana cu Dragnea, cand dupa ordonanta 13, se preface ca nu era deloc periculoasa pentru societatea romaneasca acea ordonanta !
        Este de fapt o manevra politicianista retrograda, care prin simularea unor activitati politice ,,normale" se incearca ,,mascarea" ,,uratelor" gesturi politice de dinainte !.
        Sant 27 de ani de cand se tot putea aborda serios dosarul Fantana Alba !. Nu e cazul, ca Tomac, sa faca pe ,,marele descoperitor" al dosarului !, cu serios iz de campanie electorala !
        Daca mai intai isi dadea demisia din functia de sef al PMP, imediat ce arunca Basescu acuzatiile contra LCK, era o cu totul alta situatie !
        Ramanand sef al PMP, s-a facut de ras !
    • 0 (0 voturi)    
      oare care dintre voi doi este ,,Tolomac"? (Luni, 3 aprilie 2017, 21:13)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      .
  • +2 (2 voturi)    
    Cere si judecarea lui Emil Constantinescu (Luni, 3 aprilie 2017, 16:33)

    D-or [utilizator]

    Din perspectiva datoriei fata de istoria noastra si fata de respectul pe care ni-l datoram noua insine, sunt absolut necesare judecarea si pedepsirea celor care au semnat si validat Trataul de Pace cu Ucraina, precum si acelora care au recunoscut independenta Moldovei.

    Sper sa-i prinda vii momentul asta.