Catalin Predoiu: Guvernul discuta nationalizarea pensiilor private pentru a acoperi deficitul bugetar

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 16:10 Actualitate | Politic

Catalin Predoiu
Foto: Agerpres
Prim-vicepresedintele PNL Catalin Predoiu sustine ca Guvernul ia in calcul nationalizarea pensiilor private pentru a acoperi derapajele deficitului bugetar, lucru care ar duce, spune el, la injumatatirea pensiei in anul 2040.

"Denunt un asasinat financiar cu autor... cunoscut! In culisele Guvernului Grindeanu-Dragnea se discuta din ce in ce mai apasat de nationalizarea pensiilor private pentru a acoperi derapajele deficitului bugetar", sustine Catalin Predoiu intr-un comunicat de presa transmis de PNL si citat de News.ro.

Prim-vicepresedintele liberal explica faptul ca nationalizarea pensiilor private ar avea ca efect scaderea pensiei de la 30% la 17% din salariul mediu in 2040.

"Consecintele pentru milioane de romani ar fi dramatice. Conform unei modelari facute de un studiu al Expert Forum evolutia pensiilor in cazul nationalizarii pilonului II, pe termen mediu si lung, este urmatoarea: 2032- pensiile vor fi mai mici cu o treime fata de evolutia normala, fara nationalizare; 2040: pensia medie va reprezenta doar 17% din salariul mediu pe economie. Ca sa va faceti o imagine pensia medie in 2016 a fost de 931 lei, la un salariu mediu pe economie de 3131 lei. Deci, pensia medie este aproximativ 30% din salariu mediu pe economie. Daca pilonul II se confisca, atunci pensia medie va mai reprezenta doar 17% din salariul mediu pe economie. Adica in momentul de fata ar trebui sa traiti cu o pensie de 532 lei", mai spune Predoiu.


Citeste mai multe despre   























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

9988 vizualizari

  • +29 (33 voturi)    
    . (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 16:19)

    Evq [utilizator]

    Ha, de bine ce-am citit acel articol ieri, chiar mă întrebam pe când și la noi. Iubesc țara asta și-mi pare rău de ce zic, dar dacă focul în care o aruncă PSD îi va trezi pe ceilalți (știm noi cine), apăi foc să fie.

    P.S. dar totuși poate nu se întâmplă...
    • +9 (11 voturi)    
      tarziu si pe langa tinta (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 22:02)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      Guvernul se pare ca deja a confiscat banii pentru luna ianuarie 2017, bani ce trebuiau virati de pe data de 22 martie si nici acum nu aufost transferati.
      PS: eu am semnalat de saptamana trecuta ca nu s-au virat banii pt pilonul II intr-un comentariu aici pe hn si imi luam minusuri.
      • +7 (7 voturi)    
        NN (Duminică, 2 aprilie 2017, 7:21)

        Timbuku [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        "In plus, iti confirmam ca pe data de 22/03/2017 a fost incasata si contributia la Fondul de Pensii Administrat Privat NN pentru ianuarie 2017." - mesaj primit de la NN saptămâna trecută
    • 0 (0 voturi)    
      Pe cine sa trezeasaca? (Marţi, 4 aprilie 2017, 12:11)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      Nu pricep, pe cine sa trezeasca?!

      Eu contribui si pentru pensie privata, la NN, asa ca evident ca nu-mi convine ca Statul lui Dracnea mi-o nationalizeza.
      Dar votantii pedesere NU au pensii private, sunt in cel mai bun caz bugetari, dar in general sunt asistati social, deci nu platesc nicio contributie, la nicun fel de pensii!

      Pe cine sa trezeasca?!
      Votantii Ilcii or a se BUCURE la vestea asta: asa le trebuei la corporatisti, sa ii arda si la impozite, si la pensii!


  • +14 (30 voturi)    
    mai conteaza (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 16:20)

    torna_fratre [utilizator]

    in 2040 multi din actualii pensionari vor fi ingrasamant natural.
    nu-i mai doare ca pensia atunci va fi jumatate fata de acum.
    iar dragnea se va trata in brazilia mancand carne de porc crecuta la ferma lui ala micu din familie.
    • -10 (14 voturi)    
      Vezi (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 17:52)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Ca n-ai inteles. Mai incearca o data.
  • +34 (38 voturi)    
    In Paraguay populatia da foc parlamentului (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 16:22)

    dexpropriat [utilizator]

    In Romania guvernantii dau foc la tara !!
    • +22 (24 voturi)    
      cine se joaca cu focul se arde, (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 16:31)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      pt astia a guverna inseamna a fura .

      d-aia era nervos ca lipsesc 10 mlrd lei , ca nu avea de unde sa arunce banii .....

      cred ca le voi dori si eu popularul #FMMIG
  • -24 (32 voturi)    
    Bun de 1 aprilie! (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 17:05)

    andipetre [utilizator]

    Exact ca Predoiu.
    • +1 (1 vot)    
      lume de ghetou... (Luni, 3 aprilie 2017, 11:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      exact ca dracnea
  • -6 (16 voturi)    
    acele pensii vor fi cu adevarat private... (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 17:26)

    demaGOGU [utilizator]

    ...atunci cand fondurile respective de pensii vor bate din poarta in poarta fiecarui contribuabil ptr a ii convinge sa contribuie!

    pana la acel moment, sunt doar fonduri de-soci-alizate din CASS-ul obligatoriu, COLECTAT de statul roman si date spre administrare, contra unor comisioane grase! unor admini privati.
  • +4 (6 voturi)    
    Eu zic ca vi s-a urat cu viata. (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 18:28)

    ouyang [utilizator]

    Va dam foc porcilor.
  • +19 (23 voturi)    
    Putin imi pasa de cifre (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 18:33)

    Anonym [utilizator]

    Eu am contribuit timp de 10 ani intr-un cont individual din salariul meu, in mediul privat, salariul ce a crescut in aceasta perioada datorita meritului meu.

    Daca statul roman ia aceasta decizie, nu ii mai spuneti "nationalizare", ii zice FURT!
    • 0 (0 voturi)    
      si capra vecinului! (Marţi, 4 aprilie 2017, 12:24)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Zece ani, este putin, eu din 2001 aveam la ING, actualmente NN.
      Zic "aveam", deoarce acum ni le nationalizeaza!
  • +7 (11 voturi)    
    Astia vor devalizarea fondurilor de pensii (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 19:43)

    SogluViorel [anonim]

    Nemernicul asta tot in cei saraci loveste
  • -14 (20 voturi)    
    O masura binevenita !!!! (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 21:09)

    Ochiana [utilizator]

    Sunt contributoare la pilonul II pensii la BCR. M-am uitat in contul respectiv si am verificat cati bani s-au strans. Exact cat a transferat angajatorul luna de luna din care, in loc sa se adauge cate ceva- o dobanda cat de mica-mica-minimorum absolut, imi iau in fiecare luna intre 3-5 RON ( la salariul meu ) pentru ce ?! comision de administrare a contului cred ca scrie.
    Deci nu numai ca nu primesc nici macar o dobanda care sa insemne actualizarea cu rata inflatiei dar imi iau lunar si un comision ca sa ce ?! sa-mi stearga contul de praf.
    Deci STATUL se IMPRUMUTA an de an si plateste dobanzi pentru ca sa acopere deficitul de la bugetul asigurarilor sociale_imprumuturi si dobanzi platite inclusiv din banii mei si ai tai , ai tuturor iar bancile stau bine merci cu banii in cont, nu dau absolut nici o dobanda, divident ceva si mai iau si comision amaratilor de salariati pentru asta.
    O masura CORECTA, ungurii au facut-o deja de ani buni. Stiau ei ce stiau.
    • +10 (12 voturi)    
      Deci (Duminică, 2 aprilie 2017, 1:18)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Ti se pare normal sa vina PSD-ul sa iti ia frigiderul si TV-ul din casa sa il vanda ca nu mai au bani la buget ?

      Sau cum ar fi sa descoperi ca in contul bancar, in care ai economist niste bani, sa fie gol, ca l-a nationalizat PSD-ul ?

      Ori nu ai inteles ori ... nu mai zic.
      • -3 (3 voturi)    
        Nu e acelasi lucru (Duminică, 2 aprilie 2017, 22:41)

        Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        de banii din contul de pensii (ma refer doar la pilonul II) nu ma pot atinge chiar daca sunt ai mei.
        Intr-un fel sunt ai bancii pana implinesc eu 65 de ani. Am fost obligata sa contribui si trebuie sa platesc lunar un comision desi nu sunt de acord cu el. Desi stau acolo de 9 ani la banii aia nu primesc plus valoare nici cat rata inflatiei aproape.
        Ma refer ca poate ar fi fost mai bine sa am libertatea sa utilizez eu cum cred acesti bani si sa obtin mai multa plus valoare decat sa fie "captivi" intr-o banca care imi ia si un comision pentru simplu fapt ca sunt obligata sa-i tin acolo.
    • +9 (11 voturi)    
      ... (Duminică, 2 aprilie 2017, 10:37)

      Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui Ochiana

      Daca nu stii cum functioneaza, taci din gura. De ce a trebuit sa vorbesti, si sa inlaturi orice dubiu asupra ta?

      Lunar, o parte din contributia CAS este virata catre fondurile ce administreaza pilon II. Din acea suma. 200 de lei sa zicem de dragul exemplului, 195 de lei sunt cheltuiti pentru achizitionarea unitati de fond, 5 lei sunt comision de administrare.

      Valoarea unitatilor de fond variaza, dar de 9 ani cat am contribuit, valoare, in medie a crescut.

      Cei 195 de lei, transformati in unitati de fond, se aduna lunar la sacul din care iti va fi platita pensia.


      Poti sa scrii cu CAPS LOCK cat vrei tu, nu face tampenia si inexactitatea scrisa de tine mai corecta.
      • +4 (4 voturi)    
        Ai dreptate (Duminică, 2 aprilie 2017, 13:12)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Bucuresti

        Imi pare rau, ai dreptate ! Am vazut rosu in fata ochilor si nu am citit ca se refera la pilonul 2.

        Am intrat in panica pt ca am pensie privata la NN :)

        Inca odata imi cer scuze.
      • -6 (6 voturi)    
        Oare de ce ungurii si polonezii au adoptat (Duminică, 2 aprilie 2017, 22:01)

        Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Bucuresti

        aceasta masura ?!
        Ca sunt mai prosti ?
        Repet, vorbesc aici doar despre pilonul II. Am auzit destui dezamagiti si de pensiile private dar nu vorbesc despre asta pentru ca nu am asa ceva.
        Da, valoarea unitatii de fond pentru pilonul II a crescut dar a crescut insignifiant, nu sunt sigura ca acopera macar inflatia.
        Si repet, nu inteleg de ce trebuie sa platesc un comision lunar pentru achizitionarea unitatilor de fond. Mi se pare mare acel comision.
        Banuiesc ca cel care mi-a raspuns este angajat al unei banci care tine sigur partea bancii care se simta"atacat" de comentariul meu.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Marţi, 4 aprilie 2017, 11:52)

          Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui Ochiana

          Da, cei ce au conduc cele doua tari, sunt niste politicieni care au promis mai mult decat pot livra. Au castigat pe platforme nationaliste si populiste, dar nu stiu care-i stanga care-i dreapta cand e vorba de economie. Vor sa livreze acum, luand banii pusi de-oparte pentru viitorul celor ca mine celor ca tine. Practic, toti cei care acum primesc mariri, primesc din pensiile viitoare. Dau vrabia din mana pe cioara de pe gard.

          Fura viitorul populatiei ca sa livreze ce nu trebuia promis in campanie.

          Faptul ca polonia si ungaria au facut asta, nu inseamna ca este corect. Nu tot ce zboara se mananca. In curand o sa spui ca ce se intampla in SUA cu administratia actuala e ok..
    • +4 (4 voturi)    
      of of... (Luni, 3 aprilie 2017, 11:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      nu le ai cu economia, nu?!

      1 - dobanzile la pensiile private cresc in timp... cu cat a trebut mai mult timp cu atat cresc mai mult

      2 - banii aia cu dobanda mica asa cum sunt... sunt ai tai si ii vei primi la pensie. banii "administrati" de stat... sunt ai parintilor tai... si vei primi la pensie banii copiilor tai.. care majoritatea pleaca in tara... deci o sa primesti... cam ce da psd de cand a venit la guvernare poporului (si nu sunt primisiuni, ci incepe cu m)
  • +5 (7 voturi)    
    sa incerce doar (Duminică, 2 aprilie 2017, 0:10)

    gwolf [utilizator]

    sa vedeti deja vu Colectiv la sediul din Kiseleff !
    doar ca de data asta nu vor exista marsuri ale tacerii dupa ci ale bucuriei.
    hai baieti (si fete) din guvern. Incercati numai !!
  • +4 (4 voturi)    
    pensiile private in traducere teleormaneasca (Duminică, 2 aprilie 2017, 15:59)

    anonimicus [utilizator]

    pensiile private = pensionarii vor fi privati de pensiile cuvenite
  • +4 (4 voturi)    
    daca se face un rau (Duminică, 2 aprilie 2017, 19:09)

    pb80tm [utilizator]

    acesta nu mai poate fi reparat.
    acest guvern arunca tara in haos. daca se preconizeaza 2040 ca referinta la caderea pensiilor aceasta nu e sigur. deoarece acesti repetenti nu stiu nici sa calculeze. poate sistemul de pensii o sa cada si mai repede. atunci degeaba o sa va razbunati. pt ca in momentul ala no sa mai aveti nimic de recuperat. chiar daca dati foc la psd. partea proasta cu psd nu e ca fura ci ca e plin de incompetenti care o sa distruga irecuperabil tara. oricum cota ramasa de participare la pensia de stat e mica si insuficienta sa acopere vre-o cheltuiala. cota privata numita pilonul 2 nu este nici ea suficienta. practic se va trai prost din suma lor si va trebuii sa ne imprumutam ca sa murim daca ramanem doar cu componenta sociala. iar pt persoane ca ochiana care put de prostie e si mai grav daca au ales sa privatizeze la bcr.
    • -7 (7 voturi)    
      atacul la persoana (Duminică, 2 aprilie 2017, 22:46)

      Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui pb80tm

      e regula pe forum uri.
      Indiferent ce opinie are, ca o fi buna sau nu, e o opinie.
      Dar nu, persoana in cauza trebuie neaparat jignita, umilita, marginalizata ca ne simtim, noi ceilalti mai destepti.
  • 0 (0 voturi)    
    ma chinui sa va raspund (Vineri, 7 aprilie 2017, 15:19)

    pb80tm [utilizator]

    desi sunt sigur ca nu intelegeti nimic. sunteti victima unei societati care nu vrea sa va destupe mintea ci sa va amplifice starea de ignoranta. pensia privata nu e o pomana electorala primita ca a-ti participat la sedinte de sindicat sau a-ti tipat la malaxa postdecembrista sentimente pt roman petrica. este un produs financiar. daca nu stiti sa va alegeti investitorul doar confirma starea de inteligenta. poate inainte de a opta la bcr trebuia sa vedeti ce performante are banca si ce portifoliu de investitii. bineinteles puteti pleca de la premisa ca o banca nu este exact un profesionist in ale investitiilor. ea poate pe pensia dvs doar sa se imprumute ieftin. sau in cazul dvs 90% ca ati fost repartizata la bcr cea ce va pune in postura de oaie in turma. imi pare rau sa va dezamagesc in legatura cu atacul la persoana nu am obicei. ma feresc cat pot sa intru in contact deoarece se pare ca acest virus chiar se transmite. concomitent cu o anumita conformatie genetica pt care puteti sa reprosati legat de prostie doar parintiilor. dar vorba veche romaneasca daca taceai filozof ramaneai. iar a discuta despre pensii private se poate cam cu 0.001% din populatie. ca restul o inteleg ca o rasplata electorala. scuze pt tonul acid dar cu dulcegarii s-au obtinut prformantele analfabetizarii de azi in care fiinte bipede incapabile sa citeasca intrebari de bac ajung anul 2 la facultati, dar au conexiune iphone la internet si comenteaza pe forumuri ca sa acopere alte 10% neincriminate mai sus.